پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » اعلام موضع جدید از جانب حکومت خودمختار جبل‌الطارق درباره توقیف نفتکش گریس

اعلام موضع جدید از جانب حکومت خودمختار جبل‌الطارق درباره توقیف نفتکش گریس

رئیس منطقه جبل‌الطارق اعلام نمود تصمیم برای توقیف نفتکش ایرانی  به طور مستقل و به دور از نفوذ دیگر کشورها اتخاذ شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، «فابیان پیکاردو» رئیس منطقه جبل‌الطارق  می‌گوید تصمیم برای توقیف نفتکش ایرانی «گریس ۱» را به تنهایی اتخاذ کرده و پای اعمال نفوذ هیچ کشور دیگری در میان نیست.

ادعای تازه جبل‌الطارق درباره نفتکش گریس ۱

«گاردین» در تاریخ ۱۳ تیرماه ادعا کرده بود که نیروی دریایی انگلیس در توقیف این نفتکش دخیل بوده است و در تاریخ ۱۴ تیر ماه نیز دولت محلی جبل‌الطارق از خروج تفنگداران دریایی انگلیس از این کشتی خبر داد.در همان زمان، سرپرست وزارت خارجه اسپانیا نیز گفته بود انگلیس به درخواست آمریکا دست به چنین اقدامی زده است.

این در حالی است که در مواجهه با واکنش تند ایران و درخواست برای آزادی فوری این نفتکش، پیکاردو در اظهاراتی جدید یادآور شده تصمیم‌گیری در این زمینه را به طور مستقل و با استناد به دلایل منطقی مبنی بر اینکه کشتی در حال نقض تحریم‌های اتحادیه اروپا بوده، انجام داده است.

ملاهای حاکم بر ایران  این اقدام  توقیف کشتی را بدون ارائه هیچ شندی به انگلیس منتسب ساخته و آن را راهزنی دریایی و  همسو با اقدامات  آمریکا تعبیر کرده اند.