دوشنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » ترامپ: بهتر است ایران خیلی مراقب خودش باشد /

ترامپ: بهتر است ایران خیلی مراقب خودش باشد /

رئیس‌جمهور آمریکا با تکرار مواضع قاطع چند روز گذشته خود علیه  رژیم ایران روز سه‌شنبه یکبار دیگر گفت: «ایران باید خیلی مراقب باشد.»

به گزارش تابناک به نقل از فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه در کنفرانس خبری قبل از دیدار با امیر قطر بار دیگر سخنان روز‌های گذشته خود مبنی بر اینکه «ایران باید مراقب باشد» را تکرار کرد.

ترامپ در پاسخ به سوال یک خبرنگار گفت: «درباره ایران، باید ببینیم چه پیش می‌آید. ایران الان دارد کار‌های بد زیادی انجام می‌دهد. بهتر است خیلی مراقب باشند.»

رئیس‌جمهور آمریکا در روز‌های گذشته دست‌کم سه بار جمله‌ای با این مضمون که «ایران باید مراقب باشد» را تکرار کرده است. در متن سخنان ترامپ در روز‌های ۱۳ و ۱۴ و ۱۷ تیرماه جملاتی با همین مضمون وجود دارد.

رئیس‌جمهور آمریکا در بخش دیگری از سخنانش از همکاری نظامی میان آمریکا و قطر تمجید کرد و گفت: «برای من کار کردن با یک دوست افتخار بزرگی است.»

امیر قطر هم در این دیدار گفت که کشورش قصد دارد در بخش زیرساختی آمریکا سرمایه‌گذاری انجام دهد. او گفت که امروز دو طرف توافقات متعددی را امضا خواهند کرد. امیر قطر گفت که رقم همکاری‌های اقتصادی دو کشور بالغ بر ۱۸۵ میلیارد دلار است.

دونالد ترامپ هنگام وقوع بحران دیپلماتیک در روابط قطر با چهار کشور عربی (امارات، مصر، بحرین و عربستان سعودی) در سال ۲۰۱۷، در اولین موضع‌گیری‌ها از موضع عربستان سعودی علیه قطر حمایت کرده بود.

هواپیمای اختصاصی حامل یسرائیل کاتس وزیر خارجه اسرائیل که هفته گذشته، کاتس را به امارات متحده عربی منتقل کرده بود، از آسمان عربستان عبور کرده بود.
به گزارش تابناک به نقل از نسنیم، روزنامه یدیعوت آحارونوت نوشت وزارت خارجه اسرائیل، موضع‌گیری درباره این خبر را رد کرده است. این رسانه افزود این اولین بار نیست که عربستان سعودی به هواپیما‌های اسرائیلی اجازه می‌دهد از آسمانش عبور کنند، در مارس گذشته هم هواپیما‌های شرکت هواپیمایی هند در پرواز‌های هفتگی خود از اسرائیل به هند از آسمان عربستان عبور می‌کردند. این رسانه نوشت هواپیمای حامل بنیامین نتانیاهو در جریان سفر اکتبر گذشته به سلطان نشین عمان به همراه یوسی کوهین رئیس موساد (سازمان جاسوسی رژیم صهیونیستی) از آسمان عربستان عبور کرده بود.

یدیعوت آحارونوت نوشت شرکت هواپیمایی فیلیپین هم شرکت هواپیمایی دیگری است که اکتبر گذشته از عربستان خواسته بود به هواپیماهایش که عازم تل آویو هستند اجازه دهد از حریم هوایی عربستان استفاده کنند، ولی ریاض تا کنون با این درخواست موافقت نکرده با وجودی که با درخواست شرکت هواپیمایی هند موافقت کرده بود.

بر اساس گزارش این رسانه، اسرائیل در پس پرده و مخفیانه با کمک آمریکا برای دریافت موافقت عربستان با عبور شرکت‌های هواپیمایی اسرائیلی العال از آسمان عربستان برای سفر به خاورمیانه تلاش می‌کند.

اسرائیل کاتس وزیر خارجه اسراییل هفته گذشته در کنفرانس امور زیست محیطی در امارات شرکت کرد و طی آن با مسئولان بلندپایه امارات دیدار و روابط دوجانبه را با آن‌ها بررسی کرد تا نشانه و دلیل دیگری بر گسترش روابط رژیم صهیونیستی و حاکمان امارات باشد.

مقامات اسراییل در دیدارهایشان با مقامات کشور‌های عربی، خطر مشترک و تهدید‌هایی را که ایران برای اسرائیل و کشور‌های عربی حاشیه خلیج فارس به زعم آن‌ها دارد به ویژه در زمینه برنامه هسته‌ای ایران مطرح می‌کنند.

پیشتر گزارش‌های بین المللی و اظهارنظر‌های مقامات اسراییل به همکاری امنیتی و اطلاعاتی این رژیم و امارات به ویژه کمک گرفتن ابوظبی از فناوری و برنامه‌های جاسوسی اسرائیل اشاره کرده بود.

گزارش‌های مختلفی از جمله گزارش‌های روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به کمک گرفتن امارات از این برنامه‌های اسرائیل برای کنترل معارضان عرب و کسانی که آن‌ها را معارض نظام امارات می‌داند، اشاره کرده بود.

نتانیاهو در جریان بازدید از یک پایگاه نظامی هوایی  به همراه آویخای کوخاوی رئیس ستاد مشترک و عمیکام نورکین فرمانده نیروی هوایی رژیم متذکر شد ایران باید به یاد آورد که هواپیما‌های اسرائیلی می‌توانند به هر مکانی در خاورمیانه از جمله ایران و قطعا به سوریه برسند.