یکشنبه , ۶ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » دیدار نماینده ویژه پوتین با شمخانی /

دیدار نماینده ویژه پوتین با شمخانی /

نماینده ویژه پوتین گفت: بدون تامین منافع ایران امکان دستیابی به امنیت موثر و پایدار در منطقه وجود ندارد.

به گزارش تابناک به نقل از مهر، الکساندرلاورنتیف نماینده ویژه رییس جمهور روسیه بعد از ظهر امروز با علی شمخانی نماینده مقام معظم رهبری و دبیر شورای عالی امنیت ملی دیدار و در خصوص موضوعات دو جانبه و منطقه‌ای با وی گفتگو کرد.
سفر لاورنتیف به ایران با دستور مستقیم ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه وبرای ارائه گزارش از اجلاس سه جانبه مقامات عالی امنیتی روسیه، امریکا و رژیم صهیونیستی که در سرزمین‌های اشغالی برگزارگردید انجام شده است.
دریابان شمخانی در این دیدار با اشاره به روند مثبت و رو به گسترش همکاری‌ها میان ایران و روسیه به عنوان دو کشور دوست و متحد راهبردی اظهار داشت: مواضع قاطع و منصفانه روسیه در موضوعاتی، چون برجام، تجاوز پهپاد امریکایی به اسمان ایران، حضور قانونی ایران در سوریه و راهزنی دریایی انگلیس با توقیف نفت کش حامل نفت ایران در جبل الطارق قابل تقدیر است.

وی با تبیین تلاش آمریکا برای افزایش تنش و ناامنی در منطقه با هدف فروش بیشتر سلاح خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران ضمن تداوم اقدامات سیاسی و دفاعی برای جلوگیری از شکل گیری بی ثباتی در منطقه از منافع و امنیت خود با قاطعیت دفاع خواهدکرد.

الکساندرلاورنتیف در این دیدار با اشاره به اقدامات رسانه‌ای گسترده‌ای که برای تبدیل نمودن اجلاس سه جانبه روسیه، امریکا و اسراییل به روندی بر علیه ایران انجام شدتاکید کرد: مواضع روشن و صریح روسیه در خصوص حضور قانونی ایران در سوریه و مخالفت با سیاست ناکارامد فشار حداکثری به جمهوری اسلامی به طرف‌های شرکت کننده در اجلاس اعلام شد.

وی افزود: در این اجلاس به صراحت اعلام شدکه ایران به عنوان کشوری قدرتمند در منطقه، دوست و شریک راهبردی روسیه بوده و بدون در نظر گرفتن نقش و منافع این کشور نمی‌شود به مدل امنیتی موثر و پایداری رسید.

نماینده ویژه پوتین با اشاره به خروج یکجانبه آمریکا از توافق بین المللی برجام تصریح کرد: نمی‌توان انتظار داشت تهران به صورت یکجانبه و بدون بهره مندی از حقوق قانونی خود در برجام بماند، اما در کشور‌های دیگر به تعهداتشان عمل نکنند.