جمعه , ۲۶ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته ویژه خبری

بسته ویژه خبری

رئیس جمهوری فرانسه از زنان این کشور عذرخواهی کرد
به دنبال انتشار آمار تعداد زنانی که در فرانسه به دست شوهرانشان یا همسران سابق خود به قتل رسیده اند، رئیس جمهوری فرانسه از زنان کشورش عذرخواهی کرد. مکرون با اعلام آدرس سایت وزارت کشور فرانسه و همچنین یک شماره تلفن برای اعلام خشونت‌های خانوادگی، افزود: راه‌حل‌ها وجود دارد؛ باید آن‌ها را معرفی کرد و از آن‌ها بدون تردید بهره برد. اگر شما قربانی خشونت هستید اگر می‌دانید که یکی از نزدیکان شما قربان خشونت است، چشم نپوشید و صدایتان را بلند کنید. یکی از دلایل پیروزی مکرون در انتخابات ریاست‌جمهوری گذشته، وعده “پایان دادن به خشونت علیه زنان” است، اما با رشد شدید خشونت‌های مرگبار علیه زنان، فعالان حقوق زنان خواستار دخالت دولت و پایان دادن به آنچه که “قتل عام” خواندند، شدند. در سال ۲۰۱۷ تعداد ۱۳۰ زن توسط همسر یا شریک زندگی خود در فرانسه کشته شدند. این آمار نسبت به ۱۲۳ زن کشته شده در سال ۲۰۱۶ افزایش نشان می‌دهد. /ایرنا

آزادی جیسون رضاییان مورد موافقت همه ارکان موثر نظام بوده

عطریانفر، عضو حزب کارگزاران گفت: ما نهاد‌هایی داریم که قدرت و نفوذ و کارکردشان از دولت بیشتر است و این نشان می‌‏دهد که احتمال نفوذ در آن نهاد‌ها و در پوشش جاسوسی و کار‌هایی از این دست اگر بیشتر از دولت نباشد کمتر از آن نیست. آقایانی که دست به تولید چنین فیلم‎هایی می‌‏زنند اگر از خود چهره قهرمان و از وزارت خارجه چهره ترسو و تو سری خورده نشان داده‎اند تصور نکنند که گام ارزشمندی برداشته‎اند. آنان بر سر شاخه‎ای نشسته‌اند که آن را از ریشه می‎برند. کیست که نداند آزادی آقای رضاییان مورد موافقت و تأیید همه ارکان مؤثر نظام بوده است. مخالفان نشان بدهند که چه کسی بیشتر از ظریف توانسته به متن تحولات و درگیری‏‌ها رفته و نسبتاً پیروزمند بیرون بیاید. اینکه ما بیرون گود بایستیم و فحش بدهیم و اهانت کنیم که معنی شجاعت نمی‌‏دهد. / ایران

اختصاص ارز دولتی به ۱۷۰۰ شرکتی که صورت مالی‌شان مشخص نیست!

دبیر کل جامعه حسابداران: در سال گذشته تعداد زیادی از شرکت‌هایی که ارز دولتی گرفتند، صورت‌های مالی‌شان حسابرسی نشده بود. امسال هم ۱۷۰۰ شرکت که به آن‌ها ارز اختصاص یافت، صورت‌های مالی‌شان حسابرسی نشده است. سید محمد علوی گفت: بدون نظام سیستمی یکپارچه یک بنگاه می‌تواند صورت‌های مالی مختلف داشته باشد و با توجه به موقعیت‌های مختلف از یکی از آن صورت‌های مالی استفاده کند. در سال گذشته تعداد زیادی از شرکت‌های که ارز دولتی گرفتند صورت‌های مالی‌شان حسابرسی نشده بود. امسال هم ۱۷۰۰ شرکت که به آن‌ها ارز اختصاص یافت، صورت‌های مالی‌شان حسابرسی نشده بود. دبیر کل جامعه حسابداران رسمی کشور اضافه کرد: تا امروز از نظارت کاغذی هیچ نتیجه‌ای نگرفته‌ایم و در نتیجه مجبوریم به سمت نظام‌های سیستمی گام برداریم، چرا که بستر کاغذی در کل دنیا منسوخ شده و علاوه بر این معنی ندارد که یک ذی‌نفع اطلاعات را به صورت دستی و کاغذی به نهاد‌های مختلف ارائه کند. /ایسنا

واکنش نماینده مشهد به انتقادات آشنا از گاندو!

پژمانفر عضو کمیسیون فرهنگی مجلس در در پاسخ به انتقادات آشنا، مشاور رئیس جمهور گفت: تعجب از جریان‌هایی است در مواجهه با پخش چنین سریال‌هایی از خود رفتاری به خرج می‌دهند که گویا ادامه این مسیر رد پای آن‌ها را در اینگونه مسائل آشکار می‌کند و بدون پرداختن به موضوع فیلم که روند فعالیت‌های خرابکارانه و دستگیری یک جاسوس حرفه‌ای را به نمایش گذاشته، به ایجاد حواشی می‌پردازند که این مسئله نشان می‌دهد عده‌ای نگران فاش شدن برخی اتفاقات در کشور هستند. چگونه می‌توان از فردی که به اذعان خودش از طعم آدامس رئیس‌جمهور نیز مطلع بوده و جاسوسی او در دستگاه‌های امنیتی مسجل شده، دفاع کرد. این مسئله جز اینکه چنین افرادی به نوعی در روند فعالیت‌های جاسوسی جیسون رضاییان نقش‌آفرینی داشته‌اند، توجیهی ندارد.

مصوبات افزایش حقوق ۹۸ دولت دوباره تایید شد

هیئت تطبیق مقررات با قوانین مجلس، در آخرین نظر خود، تبصره‌هایی را که هیئت وزیران بر اساس ایراد آن هیئت به مصوبات افزایش حقوق سال ۹۸ کارمندان و بازنشستگان الحاق کرده بود (مشاهده)، مغایر قانون دانست و اشتباه خود را پذیرفت. با توجه به اینکه ایراد دیگری راجع به اصل فرمول افزایش وجود ندارد، با حذف تبصره‌های الحاقی و برگشت به مصوبه اولیه دولت، در واقع مصوبه تأیید شده است

بدرفتاری‌های کاپیتان والیبال لهستان علیه ایران ادامه دارد

کوبیاک، کاپیتان تیم ملی والیبال لهستان درباره تجمع هواداران ارومیه‌ای اطراف اتوبوس تیم ملی لهستان در این شهر گفت: حس خاصی نداشتم، چون نمی‌توانستم کاری انجام دهم. بازیکنانی که در اتوبوس بودند باید بگویند که آیا شرایط به همان وخامتی بود که قبلاً گفتند یا خیر. به نظر می‌رسد مصاحبه‌ای که من در مورد ایران انجام دادم، تاثیری در کم و زیاد شدن این گونه رفتار‌ها از سوی تماشاگران ایرانی نداشته و چنین رفتار‌هایی از تماشاگران ایران، جای تعجب ندارد. من هیچ گونه صفحه اجتماعی ندارم، ولی می‌دانم چه بعد و چه قبل از مصاحبه من، ایرانی‌ها در صفحات هم تیم‌های من از الفاظ بد استفاده کرده‌اند. این اتفاق، سال‌هاست که می‌افتد و خانواده من دائماً مورد توهین قرار گرفته‌اند. /تسنیم

شفاف سازی به افزایش اعتماد مردم به حاکمیت می‌افزاید

دکتر محمود صادقی رییس فراکسیون شفافسازی مجلس از اقدامات شفاف‌سازی مالی سازمان نقشه‌برداری کشور تقدیر کرد و از خطر کاهش اعتماد عمومی به حاکمیت به عنوان سرمایه اجتماعی نظام سخن گفت. به گفته وی، علاوه بر نظارت دقیق و موشکافانه نهاد‌های نظارتی و پاسخگویی صریح دستگاه‌های اجرایی به نهاد‌های نظارتی؛ باید شفافسازی، نهادینه شود. صادقی همچنین از لزوم اطلاع رسانی از اقدامات شفافسازی سازمان نقشه‌برداری مشور سخن گفت و افزود: البته این اطلاع رسانی، نباید تبدیل به شوآف شود، چرا که دیگر از سوی مردم باورپذیر نخواهد بود.

قتل‌های زنجیره‌ای در سیستم اتفاق افتاد/سعید امامی حداکثر مشاور بود

مصطفی پورمحمدی با بیان اینکه قتل‌های زنجیره‌ای خودسرانه نبود و در سیستم اتفاق افتاد گفت: معاونت امنیت، جانشینش مدیر این پروژه بود؛ یعنی جایی نبود که پنج نفر خودسرانه آمده باشند دست به این کار زده باشند. وی در پاسخ به اینکه آیا مدیر پروژه قتل‌ها سعید امامی نبود؟ گفت: اینکه مشخص بود آن‌هایی که دستگیر شدند و اعتراف کردند، گفتند که آقای سعید امامی، مشاور وزیر بود و نهایتا به‌عنوان مشاور از ایشان استفاده کرده بودند. /مجله مثلث
لاریجانی به اصولگرایان نزدیک می‌شود؟

ناصر ایمانی، تحلیلگر سیاسی در گفت‌وگویی با روزنامه همدلی به تحلیل آرایش سیاسی کشور در انتخابات پیشِ‌رو پرداخته است.
درباره آقای لاریجانی و طیف لاریجانی باید به چند نکته اشاره کرد. نکته اول این است که ایشان به دلیل وضع نامطلوب اصلاح‌طلبان در افکار عمومی، تمایلی برای همراهی دوباره با آن‌ها را ندارد و به همین دلیل بازگشت به اصول‌گرایی برای‌شان گزینه محتمل است که البته این باعث ریزش رای‌های طیف لاریجانی خواهد شد. سه سال پیش اصلاح‌طلبان در لایه‌های مختلف جامعه خیلی مطرح‌تر از الان بودند و به همین دلیل حمایت‌شان از لاریجانی و چند تن از نزدیکانش باعث شد تا آن‌ها رای لازم را برای مجلس‌نشین شدن بیاورند. اگر این دوره همان‌هایی که از لیست امید به مجلس دهم راه یافتند، اگر این بار هم با حمایت جریان اصلاحات وارد صحنه انتخاباتی شوند، حتی امکان دارد، رای نیاورند و با بهارستان خداحافظی کنند؛ بنابراین طبیعی است که تمایلی برای ادامه تعامل با آن‌ها نداشته باشند. نکته دوم درباره جریان لاریجانی هم به حساسیت ویژه شخص علی لاریجانی به جریان موسوم به پایداری ربط پیدا می‌کند. در واقع اگر قرار بر همنشینی اصول‌گرایان با پایداری‌چی‌ها باشد، قطعا لاریجانی حاضر به حضور در فهرست اصول‌گرایی نخواهد بود و اگر هم یا اصول‌گرا‌ها پایداری را کنار بزنند یا آن‌ها خودشان از اصول‌گرایان جدا شوند، گمان نمی‌کنم علی لاریجانی مشکلی برای پیوستن به شورای وحدت اصول‌گرایان داشته باشد.»

نظر ابطحی درباره دادگاه محمد رضا خاتمی

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس گفت: صحبت‌های محمدرضا خاتمی پس از ۱۰ سال از گذشت ماجرا‌های سال ۸۸، نشان می‌دهد که آنان همچنان به دنبال فتنه‌گری هستند و پای حرف‌های خود ایستاده‌اند. محمد جواد ابطحی در گفتگو با مهر در مورد محکومیت محمدرضا خاتمی به دو سال حبس تعزیری به دلیل نشر اکاذیب در زمینه تقلب در انتخابات سال ۸۸ و تشویش اذهان عمومی، اظهار داشت: در سال ۸۸ نظام متهم به تقلب شد که علت اصلی آن بود که دشمنان داخلی و خارجی از شرکت بیش از ۸۵ درصد مردم در انتخابات غافلگیر شده بودند و با این اقدامات خود درصدد بودند تا اوضاع داخلی کشور را بر هم زنند. وی با اشاره به اینکه فتنه گران کشور را دچار درگیری‌های بسیار زیادی کردند و روند اجرای بسیاری از امور مختل شد، گفت: سران فتنه و رسانه‌های تحت اختیارشان مدام اتهام بزرگ تقلب را به نظام نسبت دادند، این در حالی بود که شورای نگهبان از آنان می‌خواست که مدارک خود را در این زمینه ارائه کنند، اما آنان هیچ گونه مدرکی برای اثبات ادعا‌های بی اساس خود نداشتند.

اولین بخشنامه بی طرفی در انتخابات صادر شد

یک عضو اقتصادی کابینه در ابلاغیه روز‌های اخیر خود به همه مدیران زیرمجموعه و مسئولان استانی تاکید کرده با توجه به برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی در اواخر سال جاری، مخاطبان باید ضمن حفظ بی طرفی آن مجموعه در فضا‌های سیاسی ماه‌های آینده، برای پاسخ گویی مناسب و همکاری با مجلس و کمیسیون‌های تخصصی مربوط تا پایان دوره کاری نهاد قانون گذاری اقدام کنند.

توصیه‌های پدرانه بهزاد نبوی به اصلاح‌طلبان

یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب تاکید کرد: اصلاح‌طلبان باید به فکر امنیت و مصالح کشور باشند. آنها برنده نشوند مهم نیست. آنها حتی می‌توانند نامزد معرفی نکنند، ولی انتخابات را تحریم نمی‌کنند. باید از مایوس کردن مردم پرهیز کنیم. حتی اگر واقعیت باشد.

تخریب کنندگان «گاندو» همان جیسون رضاییان‌های جدیدند

کوشکی در ادامه با اشاره به تخریب مجموعه و عوامل گاندو، تاکید کرد: کسانی که عوامل و بازیگران این مجموعه تلویزیونی را تخریب می‌کنند یا به آن‌ها توهین می‌کنند نفوذی آمریکا هستند، این‌ها همان جیسون رضاییان‌های جدیدند. نفوذی‌های آمریکا در ایران که تمام نشده یک روز جیسون رضاییان بوده و یک روز هم افراد دیگر. این‌ها در با حمایت برخی دولت‌ها در سینما، سیما و رسانه لانه کردند و اینکه مقام معظم رهبری زمان مشخصات می‌برنند به خاطر شدت نفوذی است این‌ها دارند. استاد دانشگاه تهران در خاتمه گفت: پخش مجموعه گاندو مانند این بود که آب در لانه نفوذی‌ها ریخته شد و نفوذی‌ها را مانند حشرات موذی از لانه خود بیرون ریخت. کسی هم که به این سریال و سازندگان عوامل و بازیگرانش توهین می‌کند همان نفوذی است و، چون این مجموعه تنها در رابطه جیسون رضاییان صحبت نکرد و به دنبال رسوا کردن نفوذ بود، نفوذی‌ها هم از این کار ناراحت هستند.

کنایه دادستان کل به مدیران فاسد

دادستان کل کشور گفت: عدم اعتقاد قوی به مبدا و معاد موجب کوتاهی مدیران در انجام وظایف است. اگر مدیر به مبدا و معاد معتقد باشد قطعاً از فساد، اختلاس، بی قانونی و … پرهیز خواهد شد.

رکورددار حقوق در بانک سرمایه معرفی شد

نماینده سازمان بازرسی کل کشور در جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده بانک سرمایه گفت: حیدرآبادی در دوران چند ماه مدیریت در بانک سرمایه، ۷۶۰ میلیون تومان دریافت کرده بود که به طور میانگین در ماه ۱۶۰ میلیون تومان حقوق دریافت می‌کرد و از این بابت رکورد آقای خانی را شکسته است.

اگر می‌گذاشتند مردم خودشان انتخاب کنند اکنون وضعیت حجاب در جامعه بهتر از این بود

پروانه سلحشوری در گفتگو با «آزادی» از رویکرد صدا و سیما در انتخاب مصاحبه شوندگان در برنامه «مخالفت با قانون …» انتقاد کرد و گفت: «این‌ها همان کسانی هستند که غیر از زمان انتخابات و راهپیمایی ۲۲ بهمن، چهرهایشان را شطرنجی می‌کنید. اگر حجاب عرف جامعه این است و شما پذیرفته‌اید که بگذرید مردم زندگی خود را کنند و دست بردارید. به نظر من مردم با حجاب عرفی فعلی مشکلی ندارد، اما شما مشکل دارید و گشت ارشاد راه می‌اندازید. پس اگر این حجاب را قبول ندارید در مواقع انتخابات و … این‌ها را برای مصاحبه انتخاب نکنید. این همان استفاده ابزاری از زن و پوشش است». وی در پایان خاطرنشان کرد: «مشکل من به عنوان یک فرد معتقد به حجاب این نیست که مردم حجاب را رعایت نکنند. مشکل من این است که حجاب درست تبیین نشده است. اگر می‌گذاشتند مردم خودشان انتخاب کنند اکنون وضعیت حجاب در جامعه بهتر از این بود».