سه شنبه , ۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اعتراض وزارت خارجه ایران به سریال گاندو: با واقعیت سازگار نیست!

اعتراض وزارت خارجه ایران به سریال گاندو: با واقعیت سازگار نیست!

«از نظر جلوه‌های ویژه فیلم خوبی است ولی اگر تقوا هم در آن وجود داشت بهتر بود».

«گاندو» امشب تمام می‌شود

امشب قسمت آخر «گاندو» در حالی روی آنتن می‌رود که جواد افشار به خاطر حذف بخش‌هایی افسوس خورد و تماشای فراگیر این سریال تلویزیونی را یک اتفاق و دستاورد خوشایند دانست.
به گزارش تسنیم، «گاندو» در حالی امشب به پایان می‌رسد که روز‌های سختی را روی آنتن از هجمه‌ها گرفته تا حذف شدنی‌ها برایش اتفاق افتاد. همان‌طور که جواد افشار کارگردان این سریال تلویزیونی به این نکته اشاره کرد “افسوس خوردم اجازه ندادند واو به واو این کار پخش شود و همه «گاندو» به نمایش درآید. “، اما اتفاق خوب در جریان این سریال تلویزیونی نظر و دیدگاه همه سلیقه‌ها و افکار متفاوت بود که همه درباره «گاندو» صحبت کردند

به تعبیر افشار، «ضدگاندوها» هم «گاندو» را دیدند.

کارگردان سریال «گاندو» به خبرنگار خبرگزاری تسنیم، گفت: افسوس خوردن به خاطر حذف بخش‌هایی از «گاندو» جای خود، اما خوشحالم این کار پخش شد و موجبات گردهمایی مردم را پای تلویزیون فراهم کرد. این کار اقشار و اندیشه‌های مختلف و افکار متضاد را در راستای یک مطالبه به حق مردمی همسو کرد. این یک دستاورد بزرگ رسانه‌ای به حساب می‌آید.

وی افزود: اندیشه‌ها و جناح‌های متضاد کار را دوست داشتند و احساس می‌کردند یک شفافیت بدون غرض‌های سیاسی و گرایش‌های جناحی به عنوان یک مطالبه مردمی و نظام شکل می‌گیرد و برای ما دستاورد بزرگی محسوب می‌شود.

البته جواد افشار کارگردان سریال «گاندو» به خبرنگار خبرگزاری تسنیمگفته بود «گاندو در ایستگاه تبادل فصل اول خود را به پایان می‌رساند.»

او تأکید کرد: احتمالاً فردا شب هم یک پشت صحنه مفصل روی آنتن خواهد رفت و یک مستند هم موسسه شهید آوینی آماده کرده که چهارشنبه یا پنج‌شنبه از تلویزیون پخش خواهد شد. این مستند واقعیت‌های جیسون رضائیان را به نمایش درمی‌آورد.

افشار در پاسخ به این سوال که با توجه به قسمت پایانی این سریال آیا قسمتی از «گاندو» حذف شد، گفت: از داخل قسمت‌ها حذف شده، ولی از تعداد قسمت‌ها کم نشده است. این حذف‌ها از میان سکانس‌ها، دیالوگ‌ها و اسامی بوده است.

سیدعباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران در نشست امروز با اصحاب رسانه دوباره واکنشی به «گاندو» و خصوصاً قسمت‌های اخیر این سریال تلویزیونی داشت؛ او گفت: آنچه درباره وزارت خارجه یا شخص وزیر یا همکاران ما نشان می‌دهد خیلی انطباق با واقعیت ندارد. اگر به ما می‌گفتند اسنادی است و ما اسناد را به آن‌ها می‌دادیم تا فیلم واقعی‌تر باشد. کاش کمی در آن فیلم تقوا پررنگ‌تر می‌شد. اینکه آقای ظریف گفتند تلویزیون نگاه نمی‌کنند منظور صدا و سیما نیست. ایشان به علت مشغله کلا تلویزیون را روشن نمی‌کنند. ایشان کلا وقت برای تماشای تلویزیون ندارند.

جواد افشار در واکنش به این گفته‌ها، تصریح کرد: «ای کاش از ابتدا همکاری بیشتری می‌کردند تا شائبه‌های این چنینی بوجود نیاید. آن روزی که می‌گفتم سعه‌صدر داشته باشید؛‌ای کاش با سعه صدر برخورد می‌کردید هم عملکرد بهتری داشتیم و هم شائبه‌ای بوجود نمی‌آمد.»

گفتنی است، با توجه به پخش تیزر و آنونس سریال «آچمز» احتمالاً جایگزین «گاندو» کار جدید مهرداد خوشبخت با بازی هومن برق‌نورد خواهد بود؛ البته در عین حال «گیله‌وا» هم در صف کنداکتوری شبکه سه سیما قرار دارد.

وزارت امور خارجه ایران دوشنبه 8 ژوئیه از سریال گاندو که از صدا و سیمای حکومتی پخش می‌شود، انتقاد کرد و آن را غیر هم‌خوان با واقعیت توصیف کرد.

منبع: دبی-العربیه.نت فارسی  «گاندو» یک مجموعه تلویزیونی امنیتی – اطلاعاتی است که بر مبنای پرونده‌سازی برای جیسون رضائیان خبرنگار ایرانی-آمریکایی واشیگتن پست که مدتی در ایران زندانی بود، فعالان محیط زیست و نویسندگان و هنرمندان منتقد جمهوری اسلامی ساخته شده است.محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم از پرونده‌سازی امنیتی در این مجموعه تلویزیونی بی‌نصیب نمانده است. جواد افشار، کارگردان این مجموعه اما می‌گوید هدفش تضعیف شخصیت‌های دولتی نبوده است.عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران دوشنبه درنشست خبری هفتگی خود درباره پخش سریال گاندو گفت: «ما مانده‌ایم چه بگوییم. آنچه درباره وزیر امور خارجه و سایر همکاران پخش می‌شود، چندان با واقعیت همخوانی ندارد و اسناد مکاتبات و همکاری‌ها موحود است و اگر می‌خواستند اسناد را ارائه می‌دادیم تا سریال واقعی‌تر شود».سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه من هم این سریال را دیده‌ام، افزود: «از نظر جلوه‌های ویژه فیلم خوبی است ولی اگر تقوا هم در آن وجود داشت بهتر بود».

محور همه اتفاقاتی که در مجموعه تلویزیونی گاندو اتفاق می‌افتد، تلاش یک نهاد اطلاعاتی در ایران برای بازداشت جیسون رضائیان (در فیلم: مایکل هاشمیان) در قالب پرونده‌ای به نام «گاندو» است.

گاندو نام یک گونه از تمساح پوزه کوتاه درنده‌خو ایرانی است. به این بهانه، نویسندگان این مجموعه تلویزیونی پرونده جیسون رضائیان و پرونده فعالان محیط زیست بازداشتی در ایران را با یکی دو شخصیت هنرمند و مترجم و منتقد جمهوری اسلامی که تخیل کرده‌اند، درآمیخته‌اند و بر محور تعقیب و گریز و بر گرته سریال‌های نت‌فلیکس مجموعه‌ای پرحادثه برای نمایش اقتدار نهادهای امنیتی تدارک دیده‌اند.

پیام سریال هم این است: می‌خواهند معادله هسته‌ای – معیشتی را تغییر دهند و معادله موشکی – معیشتی را جایگزین آن کنند و توافق هسته‌ای هم در این میان صرفاً درآمدی بر این توطئه است.

محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم بی‌نصیب نمانده است. او در قالب این سریال، به طرز مبهمی در ارتباط با یک آقازاده (نیلوفر شهیدی) قرار دارد که ناخواسته یک سر ماجرای امنیتی پیچیده است.

وزیر خارجه ایران دو روز قبل در پاسخ به خبرنگاران که از او پرسیده بودند نظرش درباره این مجموعه تلویزیونی چیست، به سادگی پاسخ داد که اصولاً تلویزیون نگاه نمی‌کند.