سه شنبه , ۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » اطلاعیه‌دفتر رئیس‌جمهوری فرانسه :در تماس تلفنی یک ساعته مکرون و روحانی،دو طرف موافقت کرده‌اند تا ۱۰ روز دیگر (۲۴ تیر) برای یافتن شرایطی جهت آغاز گفتگوها با محور حفظ برجام تلاش کنند.

اطلاعیه‌دفتر رئیس‌جمهوری فرانسه :در تماس تلفنی یک ساعته مکرون و روحانی،دو طرف موافقت کرده‌اند تا ۱۰ روز دیگر (۲۴ تیر) برای یافتن شرایطی جهت آغاز گفتگوها با محور حفظ برجام تلاش کنند.

 

 

حسن روحانی و امانوئل مکرون در گفتگویی نسبتا طولانی درباره حفظ برجام رایزنی کردند. دفتر رئیس‌جمهوری فرانسه با صدور اطلاعیه‌ای گفته در این تماس تلفنی که یک ساعت طول کشیده دو طرف موافقت کرده‌اند تا ۱۰ روز دیگر (۲۴ تیر) برای یافتن شرایطی جهت آغاز گفتگوها با محور حفظ برجام تلاش کنند.

به گزارش بی بی سی فارسی به نقل از ایرنا، رئیس‌جمهوری فرانسه در این تماس تلفنی به همتای ایرانی خود گفته: “پایان برجام به معنای اقرار به شکست دسته‌جمعی و اقدامی تاسف‌بار خواهد بود و بنابر این مسیر دوم را باید انتخاب کرد تا برجام حفظ و به تنش زدایی کمک شود”.

فرانسه هم می‌گوید آقای مکرون در این گفتگو مراتب “نگرانی عمیق” خود از پیامدهای عقب‌نشینی تدریجی و فروپاشی احتمالی توافق هسته‌ای موسوم به برجام را اعلام کرده و گفته آماده است برای برون رفت از این بن‌بست تلاش کند.

تعیین روز ۱۵ ژوئیه (۲۴ تیر) در حالی است که مهلت ۶۰ روزه ایران به طرف‌های اروپایی برجام، فردا (یکشنبه) تمام می‌شود و آن طور که در خبرگزاری‌های ایران آمده قرار است ساعت ۱۰:۳۰ دقیقه صبح یکشنبه به وقت تهران، عباس عراقچی، معاون سیاسی وزارت خارجه؛ علی ربیعی، سخنگوی دولت و بهروز کمالوندی، سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران در نشستی خبری گام های بعدی تهران در زمینه غنی سازی اورانیوم را اعلام کنند.

خبرگزاری فارس به نقل از یک مقام ناشناس در دولت ایران نوشته که اصلی ترین گامی که قرار است فردا اعلام شود ارتقای سطح غلظت غنی سازی به ۵ درصد خواهد بود که از سطح ۳.۶۷ درصدی تعیین شده در برجام فراتر خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران در این گفتگوی تلفنی حسن روحانی یک بار دیگر از آنچه “جنگ اقتصادی” از سوی آمریکا علیه ایران عنوان شده انتقاد کرده و گفته است: “تداوم این جنگ اقتصادی می‌تواند به تهدیدات دیگری در منطقه و جهان منجر شود”.

ایرنا نوشته رئیس‌جمهوری ایران در این گفتگو به همتای فرانسوی خود گفته توقف تمامی تحریم‌ها می‌تواند آغازی برای یک حرکت بین ایران و ۱+۵ باشد.

به نظر می‌رسد آقای روحانی برای برون رفت از بن‌بست میان این کشور و امضاکنندگان توافق هسته‌ای، رفع تحریم‌های تهران را به عنوان پیشنهادی جهت آغاز دوباره مذاکرات میان ایران و گروه ۱+۵ طرح کرده است.

دونالد ترامپ و وزارت خارجه آمریکا بارها تاکید کرده‌اند که هدف آنها از “تحریم‌های خرد کننده و فشار حداکثری” آوردن ایران به پای مذاکره است.

هر چند تاکید کاخ‌سفید بر “سیاست غنی‌سازی صفر” با موضع ایران که “انرژی هسته‌ای را حق مسلم” خود خوانده در تضاد قرار دارند.

در بیانیه کاخ الیزه همچنین آمده که امانوئل مکرون به حسن روحانی پیشنهاد داده که برای رفع تنش‌های اخیر در منطقه و میان ایران و آمریکا هم تلاش کند.

با خروج یک جانبه آمریکا از برجام و بازگشت تحریم‌ها، ایران می‌گوید منافعش از برجام نصیبش نمی‌شود و اجرای یک طرفه تعهدات توجیهی برایش ندارد.

ایران تاکید دارد که فعالیت‌های هسته‌ایش صلح آمیز است اما تعهداتش به برجام را محدود می‌کند.

با وجود این، اتحادیه اروپا، آلمان، بریتانیا، فرانسه در کنار چین و روسیه، دیگر طرف‌های برجام، همچنان خواهان حفظ برجام هستند و از ایران خواسته‌اند که به آن پایبند بماند.

سه قدرت اروپایی با به راه انداختن یک سازوکار مالی ویژه (اینستکس/ساحات) می‌خواهند راه را برای تبادلات مالی با ایران باز کنند.

هفته گذشته اتحادیه اروپا اعلام کرد این کانال مالی عملیاتی شده است. ایران این اقدام را گامی لازم اما ناکافی توصیف کرده است.

روز گذشته، جمعه ۱۴ تیر، سخنگوی وزارت خارجه آلمان گفت این کشور تلاش بسیاری می‌کند تا اولین پرداخت‌های مالی در چهارچوب اینستکس انجام شود.

گفتگوی تلفنی دونالد ترامپ و ترزا می درباره ایران

روز گذشته، جمعه ۱۴ تیر) هم گزارش شد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و ترزا می، نخست وزیر مستعفی بریتانیا، درباره همکاری‌های امنیتی دو کشور صحبت کرده‌اند.

بنا به اعلام کاخ‌سفید مسایل مرتبط با ایران هم در مکالمه تلفنی این دو مطرح شده است.

کاخ سفید گفته دو طرف بر ضرورت اعمال تحریم‌های سوریه و پیشگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای صحبت کرده‌اند.

این گفتگو پس از آن انجام می‌شود که نیروی دریایی بریتانیا یک نفتکش ایرانی را در جبل الطارق توقیف کرد. دلیل توقیف این نفتکش این اعلام شده که محموله آن به پالایشگاهی در سوریه می‌رفته که تحت تحریم‌های اتحادیه اروپا است.

اسپانیا می‌گوید توقیف نفتکش به درخواست آمریکا انجام شده و این کشور نقض حاکمیت ملی خود در این خصوص را بررسی می‌کند.

ایران توقیف نفتکش را “دزدی دریایی” خوانده است.