سه شنبه , ۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛افزایش سطح غنی‌سازی ایران به ۵ درصد/

آخرین تحولات خاورمیانه؛افزایش سطح غنی‌سازی ایران به ۵ درصد/

 

دیدار‌های حزب‌الله برای رویارویی با معامله قرن، افزایش سطح غنی سازی ایران به ۵ درصد، درخواست شورای امنیت برای آتش‌بس فوری در لیبی و ده دلیل خروج تدریجی نظامیان اماراتی از یمن، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به گفت‌وگوی تلفنی ترامپ و ترزا می‌ درباره ایران و سوریه نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا با ترزا می نخست وزیر انگلیس، تلفنی گفت‌وگو کرد.

کاخ سفید اعلام کرد که این دو سیاستمدار در مورد ایران و سوریه گفت‌وگو کرده اند.

ترامپ و می مجدداً تاکید کردند که آمریکا و انگلیس با یکدیگر همکاری خواهند کرد تا تحریم‌ها علیه سوریه که ایران آن را حمایت می‌کند، تقویت کنند و مطمئن شوند که ایران سلاح هسته‌ای به دست نمی‌آورد.

گفتنی است، روز یکشنبه شانزدهم تیر، پایان مهلت شصت روزه ایران به اروپا برای اجرای تعهداتش ذیل توافق هسته‌ای است. این ضرب‌الاجل یک سال پس از آن صادر شد که واشنگتن با خروج از برجام، تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را دوباره اعمال کرد و آن‌ها را به‌ صورت گسترده افزایش داد.

دیدارهای حزب‌الله برای رویارویی با معامله قرن

حسن حب ‌الله، عضو شورای سیاسی حزب‌الله با اعضای دو هیأت “عصبة الأنصار”، یکی از مهم‌ترین گروه‌های فلسطینی در اردوگاه عین الحلوه لبنان و جنبش اسلامی مجاهد دیدار کرد.

در این دو هیأت، مسئولان برجسته‌ای همچون ابو شریف عقل، ابو طارق السعدی، عیس المصری، ابو اسحاق و عطا الله حمود، معاون پرونده فلسطینی حضور داشتند.

حاضران در این نشست جان‌فشانی‌های گسترده ملت فلسطین در مرزهای نوار غزه که دشمن صهیونیستی را دستپاچه کرده است، ستودند.

آنها تجاوزات مکرر صهیونیست‌ها در حق ملت فلسطین در کرانه باختری و قدس اشغالی و نیز هتک حرمت صحن‌های مسجدالاقصی را محکوم کردند.

افزایش سطح غنی سازی ایران به 5 درصد/ درخواست شورای امنیت برای آتش‌بس فوری در لیبی/ ۱۰ دلیل خروج تدریجی نظامیان اماراتی از یمن/گفتگوی تلفنی ترامپ و ترزا می درباره ایران و سوریه

حاضران در این نشست با محکوم کردن سکوت جهانی در قبال اسرا و بازداشت شدگان در زندان‌های رژیم صهیونیستی، از هیأت‌ها و سازمان‌های بین‌المللی خواستند اقدامات سرکوبگرایانه رژیم صهیونیستی در حق کودکان، زنان و افراد مسن را محکوم کنند.

آنها از امت عربی و اسلامی خواستند رژیم اشغالگر غاصب را تحریم و تعامل با صهیونیست‌ها را جرم تلقی کرده و عادی‌سازی روابط با دشمن غاصب را “خیانت انسانی” قلمداد کنند.

افزایش سطح غنی سازی ایران به 5 درصد

یک مقام ایرانی که نامی از او برده نشده، شنبه شب در گفت‌‌وگو با «رویترز» اظهار داشته که ایران (پس از پایان مهلت 60 روزه به اروپا) سطح غنی سازی خود را به 5 درصد می‌رساند.

به گزارش رویترز، این مقام ناشناس ایرانی گفته که فردا اعلام اصلی، افزایش سطح غنی سازی از 3.67 درصد به میزان 5 درصد خواهد بود.

فردا (16 تیر)، پایان مهلت 60 روزه ایران به اروپا برای اجرای تعهداتش ذیل توافق هسته‌ای است. این ضرب‌الاجل یک سال پس از آن صادر شد که واشنگتن با خروج از برجام تحریم‌های هسته‌ای علیه ایران را بازاعمال کرد و آنها را به‌ صورت گسترده افزایش داد.

ایران پس از خروج آمریکا از برجام یک‌ سال به اروپایی‌ها برای ایجاد راهکارهای مناسب تجارت با ایران فرصت داد اما اروپا در عمل کاری از پیش نبرد. پس از یک‌سال صبر راهبردی، ایران اعلام کرد که به سقف 300 کیلویی ذخایر اورایوم و 130 تنی ذخایر آب سنگین پایبند نخواهد بود.

کاهش تعهدات هسته‌ای ایران ذیل دو بند 26 و 36 برجام صورت می‌پذیرد و ناقض این توافق نیست.

درخواست شورای امنیت برای آتش‌بس فوری در لیبی

شورای امنیت با صدور بیانیه‌ای ضمن محکوم کردن حمله اخیر به مرکز نگهداری مهاجران غیرقانونی در تاجورای لیبی خواستار کاهش تنش و توقف فوری آتش‌بس در این کشور شد.

در این بیانیه که توسط آمریکا حمایت شده، آمده است: اعضای شورای امنیت بر این مسأله تأکید دارند که طرف‌های مختلف در لیبی شعله درگیری‌ها را پایین آورده و به آتش‌بس پایبند باشند. اعضای شورای امنیت این طرف‌ها را به بازگشت به روند سیاسی با حمایت سازمان ملل دعوت می‌کنند، چراکه صلح و ثبات پایدار در لیبی تنها از طریق راه حل سیاسی محقق خواهد شد.

اعضای شورای امنیت همچنین به شدت نسبت به اوضاع انسانی لیبی که در حال بحرانی شدن است ابراز نگرانی کردند و طرف‌های درگیر در این کشور را به فراهم کردن زمینه برای فعالیت سازمان‌های انسان‌دوستانه و انجام مأموریت‌های آن‌ها فراخواندند.

اعضای شورای امنیت در این بیانیه همچنین ضمن ابراز نگرانی از اوضاع داخل کمپ مهاجران تأکید کردند که اداره این مراکز جزئی از مسئولیت‌های دولت توافق ملی است.

در جریان نشست روز چهارشنبه شورای امنیت در خصوص صدور این بیانیه رایزنی شده بود اما آمریکا بدون علت مشخصی تصویب آن را به تأخیر انداخت.

در این بیانیه همچنین از کشورهای عضو خواسته شد تا به قطعنامه ممنوعیت ارسال سلاح به لیبی پایبند باشند و در درگیری این کشور مداخله نکنند.

از سوی دیگر، فدریکا موگرینی، رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا نیز با صدور بیانیه‌ای حمله به کمپ مهاجران غیرقانونی در تاجورا را محکوم کرد.

در این بیانیه آمده است: حمله به مرکز نگهداری مهاجران غیرنظامی در تاجورا منجر به کشته شدن ده‌ها مهاجر و آواره شد و میزان تأثیر جنگ بر غیرنظامیان را نشان داد.

موگرینی افزود: اتحادیه اروپا از تحقیقاتی که سازمان ملل در این باره آغاز کرده، حمایت می‌کند.

در این بیانیه همچنین ضمن تشویق طرف‌های درگیر به پایان دادن به حملات و کاهش تنش، تأکید شده که حل و فصل بحران لیبی با ابزار نظامی غیرممکن است.

سه‌شنبه گذشته به دنبال حمله یک جنگنده به مرکز نگهداری مهاجران غیرقانونی در تاجورا در اطراف طرابلس ۵۳ مهاجر کشته و ۱۳۰ تن دیگر نیز مجروح شدند.

ده دلیل خروج تدریجی نظامیان اماراتی از یمن

عبدالباری عطوان تحلیلگر معروف جهان عرب با اشاره به اخبار مربوط به خروج نیروهای اماراتی از یمن آن را به علل زیر دانسته است؛

اول، حملات نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن به عمق خاک کشورهای عضو ائتلاف و افزایش نارضایتی‌های مردمی در این کشورها.

افزایش سطح غنی سازی ایران به 5 درصد/ درخواست شورای امنیت برای آتش‌بس فوری در لیبی/ ۱۰ دلیل خروج تدریجی نظامیان اماراتی از یمن/گفتگوی تلفنی ترامپ و ترزا می درباره ایران و سوریه

دوم، تقویت توان ارتش و کمیته‌های مردمی یمن و برخورداری از سلاح‌های پیشرفته به ویژه در زمینه موشکی و پهبادی و موفقیت در ایجاد بازدارندگی فعال که نیروی هوایی ائتلاف سعودی را از صحنه خارج و اثرش را باطل کرده است.

سوم، بانک اهدافی که یمنی‌ها در عمق عربستان و امارات دارند. ارتش و کمیته‌های مردمی یمن بیش از ۴۰۰ هدف در عمق خاک امارات و عربستان را در تیررس موشک‌های بالستیک دقیق و پهپادهای خود دارند.

چهارم، فروپاشی سامانه دفاعی زمینی و هوایی کشورهای ائتلاف (تحت سرکردگی سعودی ها ضد یمن) که دهها میلیارد برای ایجاد آن هزینه کرده اند. سامانه پاتریوت که ۶ میلیون دلار قیمت دارد در برابر موشک ۱۵۰۰ دلاری یمنی‌ها ناتوان است و بیشتر فرودگاه‌های عربستان در معرض تهدید هستند.

پنجم، کانال ارتباطی میان اماراتی‌ها و یمنی‌ها که سبب تفاهمات غیرعلنی که بارزترین آنها خروج نیروهای اماراتی از شمال یمن و ماندن در جنوب یمن در مقابل عدم حمله موشکی یمنی‌ها به فرودگاه‌های ابوظبی و دبی شده است. موشک‌هایی که به فرودگاه‌های ابها، ریاض و جده می‌رسد، می‌تواند به دبی و ابوظبی هم برسد.

ششم، نارضایتی شدید و فزاینده در امیرنشین‌های دیگر که مایل به جنگ نبودند مانند شارجه، دبی و رأس الخیمه. هر چند این نارضایتی علنی نشده است، ورود جنگ به سال پنجم بدون دستاورد یا راهکار سیاسی آن را علنی می کند.

هفتم، تلفات سنگین نیروهای اماراتی و کشته و زخمی شدن افرادی از خاندان حاکم و بزرگان برای اولین بار در تاریخ این کشور.

هشتم، افول سطح هماهنگی نظامی میان متحدان اماراتی و سعودی در میادین جنگ.

نهم، نارضایتی مقامات نظامی اماراتی از عدم مشارکت ارتش عربستان در میادین جنگ با وجود تجهیزات پیشرفته نظامی.

دهم، توسعه دامنه مداخله جویی های امارات در مناطق دیگر جهان مانند دخالت در لیبی و شاخ آفریقا و حتی افغانستان و کوزوو. این دخالت‌ها بار و هزینه سنگینی بر دوش مقامات امارات است.