سه شنبه , ۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » آتش سوزی در پیشرفته‌ترین زیر دریایی اتمی روسیه/

آتش سوزی در پیشرفته‌ترین زیر دریایی اتمی روسیه/

وقوع آتش سوزی در یکی از پیشرفته ترین زیردریایی های اتمی روسیه موجب شده تا «ولادیمیر پوتین» وزیر دفاع این کشور را به محل حادثه اعزام کند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از آسوشیتدپرس، وزارت دفاع روسیه اعلام کرده که بر اثر آتش سوزی در یک زیردریایی این کشور ۱۴ ملوان کشته شده‌اند.

آتش سوزی در پیشرفته‌ترین زیر دریایی اتمی روسیه

وزارت دفاع روسیه نام این زیر دریایی را اعلام نکرده و در مورد دلایل وقوع حادثه و احتمال زنده ماندن تعدادی از خدمه آن هیچ توضیحی نداده است. وزارت دفاع روسیه روز سه شنبه در بیانیه ای گفت این زیردریایی هنگام تجسس در اعماق آب در حریم دریایی آن کشور و بندرگاه نظامی سورمرسک، پایگاه ناوگان شمالی نیروی دریایی آن کشور دچار حریق شده و تحقیقات در مورد این حادثه آغاز شده است.

وزارت دفاع روسیه در بخش دیگری از بیانیه گفت با فداکاری خدمه زیردریایی آتش سوزی مهار شده ولی در مورد دلایل احتمالی این حادثه، تعداد خدمه‌ای که در زیردریایی بودند و یا احتمال زنده ماندن برخی از آنها هیچ توضیحی نداد.

در این بیانیه گفته می‌شود که مأموریت زیردریایی تحقیق در بستر دریا بوده ولی نام و نوع زیر دریایی را مشخص نکرد.

رسانه‌های روسیه گزارش دادند که این زیردریایی اتمی که برای عملیات حساس در اعماق اقیانوس‌ها طراحی و ساخته شده یکی از محرمانه ترین شناورهای نظامی روسیه است. وبسایت روسی «آر بی سی» در گزارشی گفت که یک زیردریایی اتمی مدل آ اس ۱۲- لوشاریک بوده است.

لوشاریک که در سال ۲۰۱۰ به نیروی دریایی روسیه پیوست پیشرفته‌ترین و ناشناخته‌ترین زیردریایی روسی است. نام آن از یک شخصیت کارتونی دوران شوروی، یک اسب اسباب بازی کوچک که پیکرش مجموعه‌ای از اشکال کروی بود به عاریه گرفته شده است.

ظاهراً دلیل انتخاب این نام نحوه طراحی فضای داخلی زیردریایی است که از یک مجموعه کپسول‌های کروی از جنس تیتانیوم ساخته شده که در برابر فشار آب در اعماق اقیانوس بسیار مقاوم است.

زیردریایی لوشاریک در برنامه‌های تحقیقاتی سال ۲۰۱۲ برای اثبات حاکمیت روسیه بر مناطق گسترده‌ای از قطب شمال نقش فعالی داشت. طبق بیانیه‌های رسمی که در آن زمان منتشر شد این زیردریایی توانسته بود از عمق دو هزار و ۵۰۰ متری نمونه برداری کند. زیر دریایی‌های معمولی می‌توانند به عمق ۶۰۰ متری برسند.

آسوشیتدپرس می‌افزاید حدس زده می‌شود که زیردریایی لوشاریک قادر بود به عمق ۶ هزارمتری برسد ولی اثبات این ارزیابی به صورت مستقل امکان ندارد. کارشناسان می‌گویند احتمالاً یکی از مأموریت‌های این زیردریایی مختل کردن کابل‌های ارتباطی در کف دریاها بوده است.

رسانه‌های روسی می‌گویند با وجودیکه این زیردریایی بخشی از ناوگان شمالی است ولی تحت فرمان مستقیم بخش تحقیقات آب‌های عمیق در وزارت دفاع آن کشور است که به خوبی اهمیت مأموریت‌های آنرا نشان می‌دهد.

این آتش سوزی پر تلفات ترین حادثه نیروی دریایی روسیه از سال ۲۰۰۸ است. در آن سال بر اثر فعال شدن تصادفی سیستم اختفای حریق در زیردریایی اتمی نرپا هنگام آزمایش آن ۲۰ نفر کشته شدند.

اما پرتلفات ترین حادثه نیروی دریایی روسیه در دوران پسا شوروی انفجار و غرق شدن زیردریایی اتمی کورسک در روز ۱۲ اوت ۲۰۰۰ هنگام مانور در دریای بارنتس بود که به مرگ تمامی ۱۱۸ نفر خدمه آن منحر شد.