یکشنبه , ۶ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » کاخ سفید به بی‌بی‌سی فارسی: حمله نفرت‌ورزان به ایوانکا غم‌انگیز است/

کاخ سفید به بی‌بی‌سی فارسی: حمله نفرت‌ورزان به ایوانکا غم‌انگیز است/

ویدیوی ایوانکا ترامپ  را “پرهام قبادی”، -خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی- در توییتر بازنشر کرد که بیش از ۱۹ میلیون بار دیده شده است.دو روز پیش کاخ ریاست جمهوری فرانسه ویدئویی ۱۹ ثانیه‌‎ای از گفتگوی ایوانکا ترامپ، ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا، امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه، جاستین ترودو نخست وزیر کانادا و کریستین لاگارد رئیس صندوق بین‌لمللی پول، در اینستاگرام خود منتشر کرد.این ویدئو مکالمه امانوئل مکرون، ترزا می، جاستین ترودو و کریستین لاگارد نشان می‌دهد و ایوانکا ترامپ دختر آقای ترامپ سعی می‌کند وارد گفتگو شود. بسیاری از واکنش‌ها در شبکه‌های مجازی این بود که ایوانکا ترامپ فقط به دلیل اینکه دختر آقای ترامپ است در این اجلاس و گفتگو حضور داشته است.

بی‌بی‌سی فارسی- کاخ سفید در واکنش به توییت یکی از خبرنگاران بی‌بی‌سی فارسی بیانیه‌ای منتشر کرد. در این توییت ویدئوی کوتاهی بازنشر شده بود از گفتگوی سران چند کشور و ایوانکا ترامپ، دختر دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، که واکنش فراوانی در فضای مجازی ایجاد کرده است.

در این بیانیه آمده: “غم‌انگیز است اما شگفت‌انگیز نیست که نفرت‌ورزان ایوانکا ترامپ مشاور ارشد رئیس جمهور را برای حمله انتخاب کنند، آن هم در زمانی که او تلاش‌های آمریکا برای توانمند سازی زنان را از راه مشارکت استراتژیک پیش می‌برد و سفرش به کره جنوبی هم مهم و تاریخی بوده است. به برکت رهبری دونالد ترامپ کشور ما پررونق‌تر و امن‌تر شده است.”

پیش از این بیانیه که به امضای جسیکا دیتو، معاون ارتباطات کاخ سفید، رسیده او بیانیه‌ای دیگری را هم برای خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی فرستاده بود که در آن آمده بود این توییت “گمانه‌پردازی” بوده و باعث “حملات” و گزارش‌های “منفی” شده و باید به آنچه کاخ سفید و اجلاس گروه بیست منتشر کرده‌اند توجه می‌شده است.

معاون ارتباطات کاخ سفید نوشت که ایوانکا ترامپ به “دعوت شینزو آبه”، نخست وزیر ژاپن، به اجلاس گروه بیست رفته بود تا در باره توانمندسازی زنان که ایوانکا ترامپ خود هدایت آن را به عهده دارد سخنرانی کند.

خانم دیتو گفت در مراسمی که فیلم آن منتشر شده خود حضور داشته و در زمان موضوع بحث این بوده که توانمندسازی زنان فقط یک موضوع زنانه نیست بلکه موضوع دفاعی و امنیتی است:

“ایوانکا از دو سال پیش با رهبران دنیا در تعامل است تا آنها از تلاش‌های آمریکا برای توانمندسازی زنان در سراسر دنیا حمایت و در آن مشارکت کنند. مادام لاگارد هم از ابتکار توامندسازی زنان که ایوانکا امسال راه‌اندازی کرد تقدیر و حمایت کرده است.”

در پایان این بیانیه آمده که “افترا زدن در حالی که هیچ اطلاعی از موضوع ندارید توهین‌آمیز و مسخره است.

ویدئو مربوط به اجلاس سران گروه بیست در اوزاکای ژاپن است که جمعه و شنبه گذشته برگزار شد.

حضور ایوانکا ترامپ و جارد کوشنر همسرش در اجلاس‌های سران پیش از این هم بحث برانگیز شده بود، از جمله دو سال پیش در همین اجلاس گروه بیست در هامبورگ زمانی که ایوانکا ترامپ در عکس دسته جمعی رهبران حضور داشت.