دوشنبه , ۵ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » دستور جدید عبدالمهدی برای سازماندهی حشد شعبی/

دستور جدید عبدالمهدی برای سازماندهی حشد شعبی/

فرمانده کل نیروهای مسلح عراق دستور جدید درباره نیروهای حشد شعبی با هدف سازماندهی آنها صادر کرد.

دستور جدید عبدالمهدی برای سازماندهی حشد شعبی+ متن فرمان

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از الفرات، عادل عبدالمهدی نخست‌وزیر عراق فرمانی 10بندی درباره حشدالشعبی عراق صادر کرد که به‌شرح ذیل است.

در این فرمان آمده است:

بر اساس اقتضای منافع مردم و با توجه به اختیاراتی که قانون اساسی به ما داده است و با ایمان به نقش بزرگی که مبارزین حشدالشعبی در حال ایفای آن هستند دستورات زیر صادر می‌شود:

1. همه نیروهای حشد شعبی به‌عنوان بخشی جدانشدنی از نیروهای مسلح مشغول به خدمت خواهند بود و همه قوانین حاکم بر نیروهای مسلح به نیروهای حشد شعبی نیز تسری می‌یابد و درباره آنها هم اعمال می‌شود مگر مواردی که صریحا در حکم ویژه مشخص شود.  نیروهای حشد شعبی تحت فرمان فرمانده کل نیروهای مسلح خواهند بود و بر اساس قوانین تصویب‌شده در پارلمان عراق و دستورات صادرشده عمل خواهند کرد و مسئولیت این تشکیلات به‌عهده رئیس هیئت حشدالشعبی خواهد بود که او توسط فرمانده کل نیروهای مسلح تعیین می‌شود.

2. تمام اسامی که  گروه‌های حشد شعبی در جریان نبرد برای داعش داشتند حذف و با نام‌هایی نظامی نظیر (لشکر، تیپ، گروهان و…) جایگزین می‌شود.

3. گروه‌های وابسته به حشد شعبی به صورت فردی و تشکیلاتی تمام ارتباطات خود با گروه‌های سیاسی در بند دوم را باید قطع کنند.

4. گروه‌هایی که به عضویت نیروهای مسلح در نمی‌آیند،می‌توانند به تشکیلات سیاسی و زیر نظر احزاب در آیند و هرگونه حمل سلاح این گروه تنها با مجوز و بنا به ضرورت حمایت از مراکز غیر نظامی و فرماندهی و شرایط آنان همانند دیگر گروه‌های سیاسی خواهد بود.

5. پادگان‌های محل استقرار نیروهای حشدالشعبی کاملاً مانند سایر نیروهای مسلح سازماندهی و مشخص می‌شود و درباره مکان‌های حضور نیروهای حشدالشعبی برای مبارزه بر اساس چارچوب‌های معمول در نیروهای مسلح تصمیم‌گیری خواهد شد.

6. تمامی مقرهایی که نام گروهی از گروه‌های حشد شعبی را داشته باشد چه در شهرهای عراق و چه خارج از آن بسته خواهد شد.

7. وجود گروه مسلحی که به‌صورت پنهانی یا آشکارا خارج از این دستورالعمل فعالیت می‌کند، ممنوع بوده و نقض قانون و مستوجب مجازات می‌شود.

8. همه دفاتر اقتصادی، ایست و بازرسی‌ها و مؤسسات خارج از تصمیمات جدید بسته می‌شود و سازمان حشد شعبی بخشی از نیروهای مسلح عراق به‌شمار خواهد رفت.

9. آخرین مهلت انجام این اقدامات 2019/07/31 (9 مرداد 98) خواهد بود.

10. دستورات دیگر درباره ساختار هیئت حشدشعبی و تشکیلات آن در آینده صادر خواهد شد.

انتهای پیام/*