پنجشنبه , ۱ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » ترامپ وارد کره شمالی شد و با کیم جونگ اون در خاک کره شمالی دست داد/

ترامپ وارد کره شمالی شد و با کیم جونگ اون در خاک کره شمالی دست داد/

رئیس جمهوری آمریکا برای دیدار با رهبر کره شمالی وارد این کشور شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از سی ان ان، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در اقدامی تاریخی با عبور از منطقه حائل وارد مرز کره شمالی شد وی بعد از دست دادن با رئیس کیم، و قدم زدن کوتاه مجدداً به داخل خاک کره جنوبی بازگشت.

ترامپ وارد کره شمالی شد/ دیدار با «اون»

رهبر کره شمالی درباره این دیدار گفت: لحظه تاریخی بود. ترامپ هم در پاسخ گفت: عبور از این خط (مرزی) افتخار بزرگی بود و ما دوستی بزرگی داریم.

کیم جونگ اون  و دونالد ترامپ بعد از دست دادن  در خاک کره شمالی، وارد کره جنوبی شده و باخبرنگاران گفتگو کردند/

لحظه ورود دونالد ترامپ به خاک کره شمالی

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، روز یکشنبه در یک اقدام بی‌سابقه در محل منطقه خلع سلاح شده میان دو کره با هم ملاقات کردند. در محل مرز کره شمالی و جنوبی، کیم جونگ اون از دونالد ترامپ دعوت کرد که وارد خاک کره شمالی شود و او نیز پذیرفت.سپس رهبران دو کشور چند گام به سوی شمال حرکت کردند و در خاک کره شمالی با هم دست دادند.آقای ترامپ نخستین رئیس‌جمهور آمریکاست که پا در خاک کره شمالی گذاشته است. دونالد ترامپ و کیم جونگ اون، بعد از دست دادن در خاک کره شمالی بار دیگر به سوی مرز قدم زدند و رهبر کره شمالی به همراه رئیس‌جمهور آمریکا وارد خاک کره جنوبی شد.

مون جه‌-‌این رئیس‌جمهور کره جنوبی که در واقع میزبان رسمی دونالد ترامپ در این سفر است، در این دیدار حضور نداشت. البته او رئیس‌جمهوری آمریکا را تا محل منطقه خلع سلاح شده مرزی همراهی کرده بود.

به گزارش بی بی سی فارسی رئیس‌جمهور آمریکا در حضور خبرنگاران از کیم جونگ اون تشکر کرد که او را به خاک کره شمالی دعوت کرد. او همچنین گفت: “وقتی من این موضوع را (ملاقات در منطقه مرزی) در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردم، اگر رئیس کیم (عنوان رهبر کره شمالی) دعوت را نمی‌پذیرفت، برای من در برابر چشم رسانه‌ها خیلی بد می‌شد. خیلی سپاسگزارم که او پذیرفت این دیدار انجام شود چون خیلی برای من و برای ایشان خوب شد.”

این دیدار در مطنقه خلع سلاح شده میان دو کره رخ داد. این منطقه یک نوار مرزی است که دو کره را از هم جدا می‌کند و هیچ گونه تاسیسات نظامی در آن قرار ندارد.

این دیدار بی‌سابقه در پی دعوت ناگهانی دونالد ترامپ از رهبر کره شمالی رخ داد.

کنفرانس خبری پیش از دیدار

آقای ترامپ در حال حاضر در کره جنوبی است و در کنفرانس خبری مشترک با رئیس‌جمهور کره جنوبی پیش از دیدار گفت روز گذشته ناگهان این ایده به ذهنش رسیده که با کیم جونگ اون در منطقه مرزی میان دو کره دیدار کند.به گفته دونالد ترامپ، رابطه او و کیم جونگ اون رهبر کره شمالی “بسیار خوب” است.او همچنین گفت که در زمان باراک اوباما، دولت آمریکا به کره شمالی “التماس می‌کرد” که رهبر کره شمالی با آقای اوباما ملاقات کند، اما کیم جونگ اون حاضر نبود با اوباما ملاقات کند.

این دیدار در پانمونجوم رخ  داد که به “روستای آتش‌بس” معروف است و در منطقه خلع سلاح شده مرزی میان دو کشور قرار دارد. مذاکرات کره جنوبی و شمالی هم معمولا در همین محل انجام می‌شود.منطقه خلع سلاح‌ شده میان دو کره که در آمریکا به “دی‌ام‌زی ( DMZ)” معروف است، نوار باریکی است که شبه جزیره کره را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم کرده است.تاکنون هیچ از یک از روسای جمهوری آمریکا، در زمان قدرت، وارد این منطقه نشده‌‌اند.

بدین ترتیب دیدار دونالد ترامپ و کیم جونگ اون در منطقه خلع سلاح شده میان دو کره، بیشتر نشانه‌ای است مبنی بر اینکه دو کشور همچنان علاقه‌مندند تا مذاکرات ادامه داشته باشد.

“منطقه خلع سلاح شده” میان دو کره چیست؟

منطقه خلع سلاح شده میان دو کشور ( DMZ)، از سال ۱۹۵۳ میلادی و در پایان جنگ سه ساله کره به وجود آمده است.

این منطقه نواری به طول ۲۵۰ کیلومتر و عرض حدود چهار کیلومتر است که دو کره را از هم جدا کرده است.

درون این منطقه هیچ گونه تاسیسات نظامی وجود ندارد، اما دو سوی این منطقه یکی از نظامی‌ترین نقاط جهان است.

دو کشور کره شمالی و جنوبی هرگز به طور رسمی با هم صلح نکرده‌اند و در واقع هنوز با هم در حال جنگ هستند.

“منطقه مشترک امنیتی” بخشی از منطقه خلع سلاح شده میان دو کشور است که در دهکده پونمانجون قرار دارد و هرازگاهی مذاکراتی در آنجا برگزار می‌شود.در زمانی که روابط میان دو کشور پرتنش نیست، توریست‌ها می‌توانند از بخش جنوبی این منطقه بازدید کنند.