جمعه , ۲۶ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

 

عملیات گسترده «حشد شعبی» در مرزهای سوریه و عراق، ادعای بی‌اساس وزیر خارجه مصر علیه ایران، شلیک ۲۲۶ موشک بالستیک به سمت عربستان و حمایت آمریکا، امارات و انگلیس از عربستان در جنگ علیه یمن، از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به ادعای رویترز درباره ارسال پیام فرانسه، انگلیس و آلمان به ایران نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ رویترز به نقل از منابع دیپلماتیک گزارش داد که فرانسه، انگلیس و آلمان دو روز قبل طی پیامی به ایران درباره عدم پایبندی به تعهداتش در قبال برجام هشدار داده‌اند. این در حالی است که آمریکا بار دیگر به بهانه‌های واهی تحریم‌های جدیدی علیه ایران اعمال کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در این باره گفته است، فرمان اجرایی را امضا کرده که به موجب آن تحریم‌های سهمگینی علیه تهران اعمال خواهد شد که نهاد رهبری ایران را نیز شامل می‌شود.

رئیس‌جمهور آمریکا در حالی که در اتاق بیضی کاخ سفید فرمان اجرایی اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران را امضا می‌کرد، اظهار داشت: ما به افزایش فشار علیه ایران ادامه خواهیم داد. ایران هرگز نخواهد توانست به سلاح هسته‌ای دست پیدا کند.

عملیات گسترده «حشد شعبی» در مرزهای سوریه و عراق

نیروهای حشد شعبی عملیات نظامی گسترده ای را در مناطق مرزی سوریه و عراق کلید زده اند. بر اساس این گزارش، هدف اصلی و اساسی از این عملیات، تأمین امنیت مناطق مرزی سوریه و عراق است.

ادعای رویترز درباره ارسال پیام فرانسه، انگلیس و آلمان به ایران/شلیک ۲۲۶ موشک بالستیک به سمت عربستان و حمایت آمریکا/عملیات گسترده «حشد شعبی» در مرزهای سوریه و عراق/ ادعای بی‌اساس وزیر خارجه مصر علیه ایران

این در حالی است که نیروهای حشد شعبی پیشتر نیز سلسله عملیات هایی را به منظور برقراری امنیت در مناطق مرزی انجام داده اند.

ادعای بی‌اساس وزیر خارجه مصر علیه ایران

شامح شکری، وزیر خارجه مصر در گفت‌وگو با روسیاالیوم، جمهوری اسلامی ایران را به دخالت در امور داخلی کشورهای عربی متهم کرد.

وی افزود: مصر امنیت کشورهای خلیج فارس را امنیت خود می‌داند و ما با دخالت‌های هر طرف منطقه‌ای در امور عربی مخالفیم.

وزیر خارجه مصر گفت: ما همواره خواهان دوری از سیاست‌های سلطه گرانه و داشتن روابطی مبتنی بر منافع و احترام کامل به کشورهای عربی هستیم.

شکری ضمن تمجید از روابط مصر و روسیه گفت، بین دو کشور همکاری استراتژیک وجود دارد و دو طرف دیدگاه‌های نزدیکی درباره بحران سوریه دارند و برای مبارزه با تروریسم تلاش می‌کنند.

ادعای رویترز درباره ارسال پیام فرانسه، انگلیس و آلمان به ایران/شلیک ۲۲۶ موشک بالستیک به سمت عربستان و حمایت آمریکا/عملیات گسترده «حشد شعبی» در مرزهای سوریه و عراق/ ادعای بی‌اساس وزیر خارجه مصر علیه ایران

وزیر خارجه مصر درباره یمن گفت: مصر از راه حل صلح آمیز در یمن حمایت می‌کند و خواهان بازگشت دولت مشروع به این کشور است. همچنین این کشور با همه طرف‌های سودانی در ارتباط است و از راه حل صلح آمیز بحران این کشور حمایت می‌کند.

وزیر خارجه مصر همچنین بر ضرورت حفظ نهادهای دولتی سودان و تمامیت ارضی این کشور تأکید کرد.

شکری درباره شرکت مصر در کنفرانس صهیونیستی آمریکایی منامه نیز گفت: مشارکت مصر در نشست منامه برای ارزیابی وضعیت است؛ اما پذیرش یا مخالفت با آن به فلسطینیان بستگی دارد.

شلیک ۲۲۶ موشک بالستیک به سمت عربستان

«ترکی المالکی» سخنگوی ائتلاف سعودی ـ اماراتی روز دوشنبه در یک نشست خبری درباره حملات موشکی و پهپادی یمنی‌ها به مواضع سعودی‌ها اظهار نظر کرد. وی در ابتدا به حمله اخیر یمنی‌ها به فرودگاه سعودی «ابها» اشاره کرد و مدعی شد که این حمله با موشک ایرانی‌ها صورت گرفته است، نه «حوثی‌ها».

به گزارش العربیه، المالکی در ادامه گفت، نیروهای یمنی تاکنون ۲۲۶ موشک بالستیک را به سمت عربستان شلیک کردند. وی به اینکه چه تعداد از این موشک‌های شلیک شده یمن به اهداف مورد نظر در خاک عربستان اصابت کرده است، اشاره‌ای نکرد.

سخنگوی ائتلاف متجاوز علیه یمن همچنین مدعی شد، جنگنده‌های این ائتلاف انبارهای تسلیحاتی و موشک‌های «سام ۶» و پهپادهای ارتش یمن و انصارالله در صنعاء را هدف قرار داده‌اند.

نیروهای ارتش یمن و انصارالله طی یک ماه اخیر بارها مواضع مهم و حساس عربستان سعودی مانند فرودگاه‌های «جازان» و «ابها» را هدف حملات موشکی و پهپادی خود قرار داده‌اند.

مقامات نظامی یمن تأکید کردند، اگر تجاوزات ائتلاف سعودی علیه یمن متوقف نشود، حملات پهپادی و موشکی آنها نیز ادامه خواهد یافت و قرار است در ابعاد گسترده‌تر ادامه یابد.

ادعای رویترز درباره ارسال پیام فرانسه، انگلیس و آلمان به ایران/شلیک ۲۲۶ موشک بالستیک به سمت عربستان و حمایت آمریکا/عملیات گسترده «حشد شعبی» در مرزهای سوریه و عراق/ ادعای بی‌اساس وزیر خارجه مصر علیه ایران

نیروهای یمنی در تازه‌ترین حملات پهپادی خود، دیشب بار دیگر دو فرودگاه مذکور را هدف قرار داده بودند. «یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن یکشنبه شب در یک نشست خبری گفته بود که روز یکشنبه عملیات گسترده پهپادی علیه دو فرودگاه سعودی «جازان» و «ابها» صورت گرفت.

حمایت آمریکا، امارات و انگلیس از عربستان در جنگ علیه یمن

آمریکا، انگلیس و امارات بر حمایت کامل خود از عربستان تأکید کرده و خواستار توقف فوری حملات نیروهای یمنی شدند.

رسانه‌های سعودی روز دوشنبه اعلام کردند، در حمله پهپاد یمنی به فرودگاه ابهاء در جنوب عربستان یک تن کشته شد و 7 تن دیگر مجروح شدند.

شامگاه یکشنبه، نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در پاسخ به ادامه جنایت‌های عربستان، فرودگاه‌های أبها و جیزان را با پهپادهای قاصف2k هدف حملات گسترده خود قرار دادند.

«یحیی سریع»، سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت: عملیات ارتش و کمیته‌های مردمی یمن ادامه دارد و طی روزهای آینده در صورت ادامه تشدید حملات متجاوزان دردناک‌تر خواهد بود.