پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » سفر پومپئو به عربستان و امارات برای تشکیل «ائتلاف جهانی» علیه ایران!

سفر پومپئو به عربستان و امارات برای تشکیل «ائتلاف جهانی» علیه ایران!

 وزیر خارجه ایالات متحده، ایران را متهم کرد که «اطلاعات غلط را در بسیاری از نقاط سرهم بندی می‌کند».اشاره وزیر خارجه ایالات متحده به توئیتی است که آقای ظریف روز یکشنبه منتشر کرد و خبر از به گفته او، «تجاوز پهپاد جاسوسی ام‌کیو ۹ در ۲۶ ماه مه» داد.

 مایک پومپئو می‌گوید ایالات متحده آماده‌ است تا «بدون هیچ پیش شرطی» با ایران مذاکره کند.

وزیر خارجه آمریکا روز یکشنبه دوم تیرماه گفت نقشه‌ای که ایران منتشر کرد تا نشان دهد که یک پهپاد آمریکایی در ماه مه وارد حریم هوایی‌اش شده بود را تقبیح کرد و آن را «بچه‌گانه» خواند.

مایک پومپئو که در راه عزیمت به عربستان سعودی و امارات متحده عربی بود تا درباره «تشکیل یک ائتلاف جهانی علیه ایران» با مقام‌های این کشورها مذاکره کند، به خبرنگاران گفت:‌ «شما نقشه بچه‌گانه‌ای که (محمدجواد) ظریف، وزیر خارجه، منتشر کرد را دیدید تا آن را در تضاد با برتری و حرفه‌ای‌گری ارتش و دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا نشان دهد».

وی اظهار داشت که این نقشه «تردیدی برای هیچ کسی باقی نگذاشت که این وسیله غیرمسلح در کجا بود- آن در قلمرو هوایی بین‌المللی در حال پرواز بود».

دونالد ترامپ در سخنان روز شنبه خود ابراز امیدواری کرد که دستگاه رهبری جمهوری اسلامی رفتاری هوشمندانه در پیش بگیرد

ایران از تحریم‌های اقتصادی ایالات متحده به عنوان «تروریسم اقتصادی» نام می‌برد، تحریم‌هایی که ظرف یکسال گذشته و پس از خروج آمریکا از برجام بازگشته‌اند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری ایالات متحده، خبر داده که قرار است روز دوشنبه دور تازه‌ای از تحریم‌ها علیه ایران اعلام شود که واکنشی است به سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط سپاه پاسداران در روز ۳۰ خرداد.

ایران می‌گوید که این پهپاد به حریم هوایی‌اش تجاوز کرده بود ولی ایالات متحده تاکید دارد که هواپیمای بی‌سرنشین‌اش در محدوده هوایی بین‌المللی در پرواز بوده و ایران بی‌دلیل به آن موشک زده است.

تحولات مربوط به ساقط شدن پهپاد آمریکایی در روزهای گذشته بر تنش‌ها میان تهران و واشینگتن افزوده است، و حتی آقای ترامپ خبر داد که دستور یک حمله به مراکز موشکی و نظامی ایران را به دلیل «عدم تناسب» و «تلفات بالا» متوقف کرده است.

سفر به امارات و عربستان برای مذاکره درباره ایران

وزیر خارجه آمریکا در بخشی دیگر از مصاحبه‌اش با خبرنگاران گفت که در سفر به عربستان و امارات قصد دارد تا درباره بحران ناشی از سرنگونی پهپاد آمریکایی توسط ایران با مقام‌های این کشورها مذاکره کند.

آقای پومپئو گفت:‌ «ما برای اطمینان از اینکه چطور از نظر راهبردی می‌توانیم متحد باشیم و اینکه چطور یک ائتلاف جهانی علیه ایران بوجود بیاوریم قرار است با آنها مذاکره کنیم».

وی از امارات و عربستان به عنوان «متحدانی بزرگ در چالشی» یاد کرد که به گفته او، ایران بوجود آورده است.

این مقام بلندپایه آمریکایی در عین حال پیشنهاد آقای ترامپ برای مذاکره با ایران را مورد تاکید مجدد قرار داد و گفت: «ما آماده‌ایم که بدون هیچ پیش شرطی مذاکره کنیم. آنها دقیقا می‌دانند چطور ما را پیدا کنند».

آقای پومپئو تصریح کرد: «اطمینان دارم هر زمانی که واقعا آماده توافق با ما باشند، ما می‌توانیم با آنها گفت‌وگو کنیم».

وی گفت که «من آماده آن روز هستم».

در همین حال، جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، که به اسرائیل سفر کرده است در یک نشست خبری مشترک با بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر این کشور، گفت که ایران نباید «احتیاط و مصلحت‌اندیشی آمریکا را حمل بر ضعف کند».

وی تصریح کرد: «هیچ کسی مجوز شکار در خاورمیانه به آنها نداده است. همان طور که رئیس‌جمهور ترامپ روز جمعه گفتند ارتش ما بازسازی و بهسازی شده و آماده اقدام است».

بر اساس گزارش خبرگزاری فرانسه و رویترز و سایت رادیو فردا/ ک.ر