سه شنبه , ۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته ویژه خبری!

بسته ویژه خبری!

نجفی همزمان با چند خانم دیگر در ارتباط بوده

مسعود استاد، برادر میترا استاد گفت: افترا و تهمت‌های ریز و درشتی نثار خواهرم و خانواده من شد که هیچ کدامش درست نبود. هر چیزی که گفته‌ام با سند و مدرک بوده است، حتی چند نفری هم به دادسرا احضار شدند. ایشان (نجفی) همزمان با چند خانم دیگر در ارتباط بودند و خواهر من هم از این موضوع مطلع شده بود. اصل و دلیل اختلاف آن‌ها هم همین بود. میترا خیلی زود متوجه این موضوع شده بود. چند باری هم با آقای نجفی صحبت کرده بود، اما فایده‌ای نداشت. میترا موضوع را با من در میان گذاشت. من هم با آقای نجفی صحبت کردم، اما او انکار می‌کرد. می‌گفت که ارتباط خاصی نیست و هر چه بوده مربوط به گذشته است، اما خب واقعیت چیز دیگری بود. به اندازه کافی شواهد هست. از شماره تلفن و مکالمات انجام‌شده تا خود افرادی که با این آقا در ارتباط بودند. چند خانم به عنوان شاهد به دادسرا احضار شدند. مدارک بی‌شمار دیگری هم وجود دارد، اما من فعلا درباره آن‌ها صحبتی نمی‌کنم، چون دوست ندارم خللی در رسیدگی به این پرونده ایجاد شود./ شهروند

مشاجره دو عضو شورای شهر در جلسه امروز

در جلسه علنی امروز شورای شهر، مشاجره‌ای بین محسن هاشمی و حسن رسولی رخ داد. رسولی معتقد بود که هاشمی به او توهین کرده است. در این جلسه محسن هاشمی گفت: الان دیگر فرصت اظهارنظر مخالف و موافق به پایان رسیده است و آقای رسولی آن زمانی که فرصت داشتند باید حرفشان را می‌زدند، اما وقت تلف شد. رسولی نسبت به سخنان هاشمی واکنش نشان داد و قصد ترک جلسه را داشت که محسن هاشمی به او گفت: از شما بعید است بخواهید این گونه رفتار کنید. /فارس

انتقادات تند پزشکیان از حملات و جوسازی‌ها علیه زنگنه

نایب رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: جوسازی شدید علیه وزارت نفت در جریان است. علیه همه کسانی که در جایگاه‌های کلیدی قرار گرفته‌اند و تلاش می‌کنند که ثبات در مملکت ایجاد بشود جوسازی می‌کنند و هر چه جایگاه حساس‌تر باشد، جوسازی بیشتر می‌شود. متأسفانه خیلی راحت اطلاعات غیرموثقی را که از طریق شنیده‌هایی که ممکن است دشمن عامل پخش آن‌ها باشد، تکرار می‌کنند. وقتی با شخصی که این حرف و شنیده‌ها را زده صحبت کرده و از او می‌پرسیم که چرا چنین چیزی را گفتی، می‌گوید که خود من هم شنیده‌ام! /ایلنا

برخی مدیران خیلی پر رو تشریف دارند؛ هم کارچاق کن هستند هم ریش و تسبیح دارند

حسن کامران، نماینده اصفهان گفت: ما باید کاری کنیم که چفت و بند در این قوانین به گونه‌ای باشد که کاسبی و کار چاق کنی کمتر شود و پاک‌دستان را رشد دهیم؛ گرچه من چشمم آب نمی‌خورد این‌ها میدان را به پاک‌دستان بدهند و با توجیهات مختلف مانع می‌شوند؛ بعضی‌هاشان هم ریش و انگشتر و تسبیح دارند. جالب است عین لانه‌های موش از این سوراخ در می‌روند و از آن سوراخ درمی‌آیند. از این هیأت‌مدیره که بیرون می‌کنند، سر از جای دیگری درمی‌آورند. جالب است هیچ‌ یک از ان‌ها نخبه کوچه و بازار نیستند. بعد هم خروجی این دارو دسته بازی‌ها و گاهی چپ و گاهی راست چیست؟ آخر هم سر درنیاوردیم. در شهر ما در هتل عباسی نوش جان می‌کنند که خورشت ماستش قاتق است که گوشت گردن و زعفران دارد و فقرا اصلا نمی‌فهمد این چیست؛ یعنی بصیرت دارد که ما را حفظ کردند، ولی واقعیت این است که اگر ما این جابجایی را داشتیم ما نه بیکاری داشتیم و نه گرانی.

قصور رئیس دانشگاه آزاد در حادثه مرگبار اتوبوس محرز است

حسام نواب صفوی وکیل پرونده حادثه اتوبوس دانشجویان: با وجود اینکه رئیس دانشگاه از نقص فنی اتوبوس‌ها و نبود حفاظ مطلع بوده و نسبت به احتمال وقوع حادثه آگاهی داشته هیچ گونه اقدامی برای این امر انجام نداده و به همین منظور طبق ماده ۶۱۶ قانون مجازات اسلامی بی احتیاطی و بی مبالاتی وی در این پرونده محرز است. در حال حاضر متهمین پرونده هر کدام با قرار ۵ میلیارد تومانی آزاد هستند و جلسه بعدی دادگاه ۸ مرداد برگزار خواهد شد که به احتمال زیاد به دلیل مشهود بودن جرایم، مجازات‌ سنگینی برای متهمین در نظر گرفته خواهد شد. به احتمال قوی نیز جلسه بعدی دادگاه، آخرین جلسه دادرسی خواهد بود. /مهر

سازمان تبلیغات اسلامی: ۹۰ درصد مردم مخالف کشف حجاب هستند

حجت الاسلام ناصر میرمحمدیان، معاون فرهنگی و تبلیغی سازمان تبلیغات اسلامی در نشست بررسی آینده نگرانه تبلیغ دین در ایران اسلامی که در اداره کل تبلیغات اسلامی استان قم برگزار شد، گفت: کسی مثل مسیح علی نژاد سعی می‌کند که القا کند اکثر بانوان ایران در رابطه با حجاب ناراضی هستند و می‌گویند نباید این حجاب اجباری باشد. در بررسی‌هایی که انجام شده، این نتیجه به دست آمده که بیش از ۹۰ درصد از مردم معتقدند نباید کشف حجاب صورت گیرد. معاون فرهنگی و تبلیغی سازمان تبلیغات اسلامی یادآور شد: بیش از ۸۰ درصد خانم‌های بدحجاب نسبت به اصل حجاب نظر مثبتی دارند و برای بانوان محجبه احترام قائل هستند. او تصریح کرد: سازمان تبلیغات اسلامی یک سامانه‌ای برای پاسخگویی به پرسش های شرعی داشت که این سامانه در دفتر تبلیغات نیز وجود داشت، ما برای جلوگیری از موازی کاری در سازمان تبلیغات کارکرد این سامانه را به مشاوره مدیریت فرهنگی تغییر دادیم.

دادستان گرگان: یک هتل به خاطر سرو مشروب پلمپ شد

به گزارش ایسنا به نقل از دادگستری گلستان، حجت‌الاسلام سیدرضا سیدحسینی گفت: تعداد زیادی از کارگاه‌های تولید و توزیع مشروبات الکلی در استان شناسایی و برخورد شد. همچنین یک هتل معروف در استان نیز که مشروب سرو می‌کرد به مدت ۴۰ روز پلمب شد. سیدحسینی به موضوع سگ‎گردانی هم اشاره کرد و افزود: نخستین استانی بودیم که نسبت به جلوگیری از سگ‎گردانی به علت تهدید علیه بهداشت عمومی اقدام کردیم. وی بر حمایت دادستانی از آمران معروف هم تأکید کرد و گفت: افرادی که تذکر لسانی می‌دهند باید در جامعه افزایش یابد و در مسیر‌هایی مثل ناهارخوران و الگندره حضور این گونه افراد نیاز است.

دادستان کرج: سگ گردانی با قلاده جرم نیست

دادستان کرج گفت: سگ‌گردانی تنها در مواردی که سگ‌ها در مکان‌های عمومی موجب مزاحمت شوند، جرم است و در سایر موارد حضور سگ‌های با قلاده در کنار صاحبان در مکان‌های عمومی و ماشین جرم نیست. حاجی رضا شاکرمی در نشست مطبوعاتی امروز یکشنبه دوم تیرماه اظهار کرد: هر چند سگ گردانی در مکان‌های عمومی ممنوع اعلام شده، قانونی در خصوص اینکه سگ گردانی در فضا‌های عمومی جرم باشد، وجود ندارد. وی ادامه داد: واقعیت این است حضور سگ‌ها در مکان‌های عمومی باعث سلب آسایش و ایجاد مزاحمت برای مردم می‌شود و همین باعث ممنوعیت سگ گردانی شده است. وی افزود: با این اوصاف سگ‌گردانی تنها در مواردی که سگ‌ها در مکان‌های عمومی موجب مزاحمت شوند جرم است و در سایر موارد حضور سگ‌های با قلاده در کنار صاحبان در مکان‌های عمومی و ماشین جرم نیست.

روایت فلاحت‌پیشه از شکستش در انتخابات ریاست کمیسیون امنیت: تبانی شد!

فلاحت پیشه پس از شکست در انتخابات ریاست کمیسیون امنیت ملی مجلس به بیان آنچه امروز در کمیسیون امنیت ملی رخ داد و کرسی ریاست از او گرفته شد، پرداخت و گفت: فلاحت پیشه با تأکید بر اینکه در هیچ یک از دسته بندی‌های فراکسیونی مجلس قرار نمی‌گیرد، خاطرنشان کرد: سال گذشته هم که رأی آوردم لطف همکاران عزیز در فراکسیون امید بود. تنها جریانی که برنامه من را دید و دو سال از من حمایت کردند، این فراکسیون بود و قدردان زحماتشان هستم. البته دو سه نفر دیگر از دوستان هم به من رأی داده بودند که رأی‌شان براساس عملکرد بود. این عضو کمیسیون امینت گفت: یکی از مشکلات مجلس این است که براساس عملکرد افراد رأی گیری نمی‌شود. کسی از من نپرسید عملکردت چه بوده است، برای من مهم بود که کمیسیون امنیت در همه عرصه‌ها حضور داشته باشد، ولی فراکسیون‌ها بیشتر زورآزمایی سیاسی دارند و نوعی تبانی فراکسیونی در این انتخابات صورت گرفت و این اتفاق افتاد. رئیس پیشین فراکسیون امید گفت: البته بازهم می‌گویم این اتفاق طبیعی است و نباید معترض هم باشیم. من تنها گلایه‌ و دغدغه‌ای که که دارم برای آینده است. من هیچ وقت دیگر به مجلس نخواهم آمد، ولی نگران آینده هستم. مثلا پیش از من هر سه ماه یک بار یک وزیر به کمیسیون می‌آمد، ولی در دوره ریاست من هر هفته‌ای دو وزیر در کمیسیون حضور داشت یا هیچ وقت در کمیسیون مشکل عدد نداشتیم. در دوره من هجده سفر استانی رفتیم.

دادستان گیلان: زن هنجارشکن در گلسار رشت بازداشت شد

دادستان استان گیلان هنجارشکنی زن غیر گیلانی در گلسار رشت را سازمان یافته و باندی دانست و افزود: تحقیقات در این زمینه ادامه دارد. حجت‌الاسلام علی مصطفوی نیا در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه قانون حمایت از آمران به معروف در سال ۹۴ به تصویب رسید، تصریح کرد: در این قانون حمایت دستگاه قضا از آمران به معروف در ستاد امر به معروف و بسیج تکلیف شده است. دادستان مرکز استان گیلان با اشاره ماجرای ضرب و شتم بانوی آمر به معروف خمامی، افزود: پرونده قضائی تشکیل و رسیدگی به آن ادامه دارد. وی در ادامه با اشاره به موضوع هنجارشکنی زنی در گلسار رشت یادآور شد: این شخص که گیلانی نیست، هم‌اکنون در بازداشت است.

طعنه داماد روحانی به واعظی و آشنا

کامبیز مهدی زاده داماد حسن روحانی، رئیس جمهور یادداشتی در روزنامه شرق نوشته که در عنوان آن به محمود واعظی و حسام الدین طعنه زده است. واعظی، رئیس دفتر رییس جمهوری و آشنا مشاور اوست. عنوان یادداشت مهدی‌زاده در شرق این است: «دولت نه واعظی توانمند دارد نه مشاوری آشنا به سیاست.»

واکنش مطهری به انتشار تصاویر بدون حجاب ستاره اسکندری

یک عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت، اگر یک بازیگر زن در یک برنامه رسمی در خارج از کشور به عنوان نماینده ایران شرکت کند، باید پوشش اسلامی را رعایت کند، اما اگر برای سفر شخصی یا خانوادگی به خارج از کشور رفته مأمور نیستیم تجسس کنیم که پوشش اسلامی را رعایت می‌کند یا نمی‌کند. علی مطهری در یادداشتی که در اختیار ایسنا قرار داد با اشاره به انتشار فیلمی از یک بازیگر ایرانی در خارج از کشور گفت: «درباره قضیه خانم ستاره اسکندری و بازیگرانی مانند ایشان که به خارج از کشور سفر می‌کنند، باید یک اصل را ملاک قضاوت قرار داد و آن این است: اگر یک بازیگر زن در یک برنامه رسمی بین‌المللی در خارج از کشور به عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران شرکت می‌کند، باید پوشش اسلامی را به نحو درست رعایت کند، اما اگر برای یک سفر شخصی یا خانوادگی به خارج از کشور رفته است، مامور نیستیم تجسس کنیم که آیا پوشش اسلامی را رعایت می‌کند یا نمی‌کند و اگر رعایت نکرد او را به ریاکاری و نفاق متهم کنیم، زیرا منطق او این است که در داخل ایران قانون را رعایت می‌کنم و در خارج به هر دلیلی از جمله سهل‌انگاری یا همرنگ جماعت شدن رعایت نمی‌کنم، گرچه می‌دانم که درست و صلاح و حکم عقل و شرع آن است که در همه جا رعایت کنم و رفتار یگانه داشته باشم. اگر بازیگر زن یا مرد در یک سفر شخصی خارجی شعائر اسلامی را رعایت نکرد، نباید به اشاعه آن بپردازیم هرچند تذکر لازم است، اما اگر به عنوان نماینده ایران در یک برنامه رسمی بین‌المللی این شعائر را زیر پا گذاشت باید مورد مواخذه قرار گیرد. »

علت بازگشت پرونده عراقچی به دادسرا

رئیس دادگاه انقلاب اسلامی در خصوص چرایی بازگشت پرونده احمد عراقچی معاون ارزی سابق بانک مرکزی به دادسرا گفت: هر پرونده‌ای که دادگاه احساس کند تحقیقاتش ناقص است یا خود اقدام به تکمیل تحقیقات می‌کند و یا آن را به دادسرا بازمی‌گرداند که پرونده کامل شود.

کواکبیان از روحانی گلایه کرد

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با گلایه از اینکه چرا رئیس جمهور در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام شرکت نمی‌کند، اظهار کرد: رئیس جمهور برای تصویب CFT و پالرمو در جلسات مجمع شرکت کند. مصطفی کواکبیان نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در تذکر شفاهی جلسه علنی امروز مجلس گفت: خیلی خوشحال هستیم که شاهد بودیم عزیزان نیرو‌های مسلح اقتدار خود را به رخ دشمن کشیده و موجب شدند که اکنون دشمن به تناقض گویی بیفتد. یعنی گاهی تهدید می‌کند و گاهش تشکر. وی افزود: امیدوارم ترامپ توسط گروه جنگ طلب گمراه نشود. نیرو‌های مسلح ما متحد و مقتدر نشان دادند در خدمت سیاست‌های کلی و دیپلماسی کشور هستند. همچنین دیپلماسی کشور ما هم نشان داده که در خدمت نیرو‌های مسلح است. نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در تذکری به رئیس جمهور گفت: آقای رئیس جمهور متأسفانه در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام شرکت نمی‌کنید و بعد می‌گویید گله می‌کنید چرا CFT یا پالرمو تصویب نمی‌شود؟ در جلسات مجمع شرکت کنید تا این دو تصویب شوند. کواکبیان در پایان اضافه کرد: در موضوع حقوق کارمندان دولت دو تفسیر مشهود است. یک تفسیر از ناحیه امثال آقای حاجی بابایی است و یک تفسیر نیز از سوی دولت ارائه می‌شود. این در حالی است که منشأ تفسیر قوانین عادی خود مجلس است. کارمندان هر روز از ما می‌پرسند که این ماجرا به کجا رسید. این موضوع باید پیگیری شود.

اولین واکنش روحانی به سرنگونی پهپاد آمریکایی

رئیس جمهور با بیان اینکه حضور نظامی مداخله‌جویانه آمریکا ریشه مشکلات منطقه بوده و اخیراً نیز مشکل‌آفرینی جدیدی کرده است، اظهار داشت: در سال‌های گذشته گاهی سکوهای نفتی و کشتی‌های باربری و حتی هواپیمای مسافربری ایران مورد حمله ناو آمریکایی قرار گرفته و اخیراً نیز آنها با پهپاد خود به حریم هوایی ایران تجاوز کرده‌اند و به خاطر بی توجهی به اخطارهای چندباره، نیروهای دفاعی ایران آن را سرنگون کردند.

گرایش سیاسی رؤسای کمیسیون‌های مجلس

لیست نهایی اعضای هیأت رئیسه کمیسیون‌های تخصصی مجلس به همراه گرایش سیاسی رؤسای آن‌ها منتشر شد. با انتخاب اعضای هیأت رئیسه کمیسیون امنیت ملی در نشست عصر امروز، لیست هیأت رئیسه کمیسیون‌های تخصصی مجلس شورای اسلامی تکمیل شد. در قسمت تصاویر لیست نهایی اعضای هیأت رئیسه کمیسیون‌های تخصصی مجلس به همراه گرایش سیاسی رؤسای آن‌ها را مشاهده کنید.

fsji
fsji
هشدار جدی ظریف به ترامپ درباره تیم «ب»

وزیر امور خارجه با ارائه شواهد جدیدی از تعرض پهپاد جاسوسی آمریکا به حریم هوایی ایران اظهار کرد، نزدیک بود تیم “ب” دونالد ترامپ را وارد یک جنگ کند. محمدجواد ظریف در توئیتر نوشت: شواهد بیشتر از جمله تعدی یک پهپاد جاسوسی MQ۹ روی مختصات ۵.۲۶، خریداری قایق‌های سریع‌السیر و تماس‌های تلفنی که برای نسبت دادن حمله به نفت‌کش‌ها، به ایران برنامه‌ریزی می‌کردند، نشان دهنده این هستند که تیم “ب” فقط چند لحظه با گرفتار کردن دونالد ترامپ در یک جنگ فاصله داشت. احتیاط از آن جلوگیری کرد، اما جنگ اقتصادی موجب ایجاد تنش می‌شود.

جمله‌ای از رهبر انقلاب که موجب آرامش رئیسی شد

رئیس قوه قضائیه گفت، حضرت آقا به من فرمودند: فلانی می‌دانم که شما به این که در آستان مقدس رضوی علیه‌السلام هستید علاقه‌مندی دارید و از آمدن به دستگاه قضایی کراهت دارید و تمایل ندارید، ولی بدانید که در این وظیفه و این کاری که به شما محول می‌شود، یقیناً خداوند متعال خیر دنیا و آخرت را برای شما قرار خواهد داد. از آن لحظه‌ای که ایشان این جمله را به من فرمودند، دلم آرام شد.

ادعای جر و بحث تند روحانی با جهانگیری و قهر معاون اول
پایگاه خبری «انتخاب» کسب اطلاع کرد؛ اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور پس از اظهارات تند و تیز روحانی خطاب به او در جلسه‌ای در روز شنبه، از دولت قهر کرده و از دیرور در محل کار خود حاضر نشده است. در پی بروز مباحثه‌ای در جلسه‌ای در روز شنبه، روحانی خطاب به جهانگیری می‌گوید که شما و اصلاح طلبان به دنبال سرنگونی دولت هستید. جهانگیری، اما در واکنش به این سخنان روحانی، اظهارات تندی بر زبان نمی‌آورد، اما تصمیم به ترک جلسه را می‌گیرد، ولی لاریجانی از او می‌خواهد جلسه را ترک نکند. بر اساس گزارش «انتخاب»، جهانگیری پس از پایان جلسه، راهی منزل شده و در محل کار خود حاضر نمی‌شود. طبق اطلاعات رسیده به “انتخاب”، چندین تن از وزرا، طی دیروز و امروز با جهانگیری در منزلش دیدار کرده اند و خواستار بازگشت او به سر کارش شده اند؛ امری که هنوز محقق نشده است. محمدجواد ظریف از جمله وزرایی است که برای وساطت، به منزل جهانگیری رفته است.
واکنش آشنا و نادری به شایعه قهر جهانگیری از دولت

معاون ارتباطات و اطلاع‌رسانی دفتر معاون اول رئیس جمهوری در واکنش انتشار شایعه قهر او از دولت اظهار کرد: جهانگیری در جلسه هیأت دولت شرکت کرده‌ است. محمود نادری در گفت‌وگو و با ایسنا، در پاسخ به پرسشی درباره انتشار شایعه قهر اسحاق جهانگیری با رئیس جمهوری و عدم حضور او در محل کارش گفت که معاون اول رئیس جمهوری در جلسه عصر امروز (یکشنبه) هیأت وزرا حضور پیدا کرده است. یک پایگاه خبری ساعاتی قبل در گزارشی مدعی شد که در پی بروز مباحثه‌ای در جلسه‌ای در روز شنبه، بین روحانی و جهانگیری معاون اول رئیس جمهور تصمیم به ترک جلسه مذکور گرفت که علی لاریجانی او را منصرف کرد. بر اساس گزارش ادعایی این پایگاه خبری، جهانگیری بعد از این ماجرا در محل کار خود حاضر نشد. همچنین حسام الدین آشنا مشاور رئیس جمهور در توئیتی که به نظر می‌رسد بی ارتباط با این ماجرا نباشد، نوشت: “جلسات عالی کشور نه جای بله قربان گویی است، نه جای خطاب و عتاب و نه جای قهر و ناسازگاری. بزرگان کشور در این جلسات، دیدگاه‌های سازمانی مختلف و گاه متعارض را با صراحت تمام مطرح و تبادل نظر را تا رسیدن به بهترین تصمیم برای بهبود زندگی مردم دنبال می‌کنند. “جلسات هیأت وزیران هر هفته عصر روز‌های یکشنبه و صبح روز‌های چهارشنبه در ساختمان ریاست جمهوری و به ریاست رئیس جمهوری و با حضور معاون اول رئیس جمهوری و اعضای کابینه برگزار می‌شود.