دوشنبه , ۲۹ مهر ۱۳۹۸
صفحه اول » بین المللی » سنتکام پرتاب موشک از سوی ایران به سمت یک پهپاد آمریکایی را تایید کرد!

سنتکام پرتاب موشک از سوی ایران به سمت یک پهپاد آمریکایی را تایید کرد!

رادیو فردا- سنتکام، ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا، روز یکشنبه ۲۶ خرداد تایید کرد که ایران در روز پنجشنبه هفته گذشته یک موشک زمین به هوا به سوی یک پهپاد آمریکایی مدل ام‌کیو ۹ شلیک کرد ولی این پرتاب ناموفق بوده است.

یک مقام آمریکایی روز شنبه در گفت‌وگو با شبکه تلویزیونی سی‌ان‌ان خبر داده بود که این موشک از سوی نیروهای ایرانی شلیک شده است. او گفته بود موشک به هدف نخورد و در دریا سقوط کرد.

در اطلاعیه‌ای که در سایت سنتکام منتشر شده، موشک شلیک شده با فاصله حداکثر یک کیلومتر از کنار پهپاد رد شده است. این موشک زمین به هوا از نوع SA-7 بوده است.

این پهپاد ساعت شش و ۲۰ دقیقه صبح بر فراز کشتی فرونت التر، یکی از دو نفتکشی که هدف حمله قرار گرفتند، در پرواز بوده است.

آمریکا، ایران را مسئول مستقیم حمله به این نفتکش و کشتی ژاپنی «کوکوکا کاریجس» معرفی کرده است.

این دو نفتکش که حامل میعانات گازی بودند، صبح پنج‌شنبه هفته گذشته در دریای عمان هدف حمله قرار گرفتند.

ایران دخالت در این حملات را رد کرده است و آن را «فراتر از مشکوک» خوانده است.

شماری از رسانه‌ها از جمله شبکه خبری فاکس روز ۲۴ خرداد به نقل از مقام‌های دولت آمریکا گزارش دادند که پس از آسیب دیدن نفتکش فرونت التر، یک کشتی تجاری به نام «هیوندای دوبی» که نزدیک به محل حادثه بود خدمه را نجات داد «اما چهار قایق مسلح ایرانی به سرعت این کشتی را محاصره کردند و خواستار تحویل خدمه فرونت التر شدند».

بنابر همین گزارش‌ها، ناخدای «هیوندای دوبی» در نهایت ناچار شد خواسته نیروهای ایرانی را بپذیرد و خدمه نفتکش نروژی را در اختیار آنها بگذارد.

ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا در بخش دیگری از اطلاعیه خود همچنین تایید کرده که یک فروند پهپاد آمریکایی مدل ام‌کیو-۹ با شلیک موشک زمین به هوا از نوع SA-6 از سوی شبه‌نظامیان حوثی در یمن سقوط کرده است.

پیش از این، شبکه ماهواره‌ای المسیره، وابسته به حوثی‌های یمن، خبر داده بود که این پهپاد در الحدیده در ساحل غربی یمن مورد هدف قرار گرفته است.

در اطلاعیه سنتکام، این رویداد به عنوان افزایش توانایی حوثی‌ها اعلام شده است. ستاد فرماندهی مرکزی آمریکا می‌گوید پیشرفت حوثی‌ها در این زمینه با کمک ایران میسر شده است.

درگیری‌های نظامی بین حوثی‌ها و عربستان در روزهای اخیر وارد مرحله‌ تازه‌ای شده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، یکی از سخنگویان این گروه شبه‌نظامی که کنترل پایتخت و برخی مناطق یمن را در دست دارد، گفته هواپیماهای بدون‌ سرنشین، فرودگاه‌های جیزان و ابها را هدف قرار داده‌اند.

حوثی‌ها چندی پیش با موشک کروز فرودگاه بین‌المللی ابها را هدف قرار دادند که ۲۶ زخمی برجای گذاشت.

جمهوری اسلامی حمایت خود از حوثی‌ها را پنهان نکرده، اما اتهام‌های وارد شده از غرب و برخی ناظران بین‌المللی در مورد ارسال جنگ‌افزار به این گروه را رد کرده‌است.

بر اساس اطلاعیه سنتکام و سایت رادیو فردا/ر.ح/ ک.ر

ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) در بیانیه‌ای گزارش‌ رسانه‌های آمریکایی درباره هدف قرار دادن یک پهپاد تجسس آمریکایی از سوی ایران در آب‌های دریای عمان را تایید کرده و گفته که این اقدام ناموفق بوده است.

در این بیانیه به حمله دیگری هم به یک پهپاد آمریکایی دیگر اشاره شده که به گفته سنتکام کار حوثی‌های یمن بوده و در آن پهپاد آمریکایی ساقط شده است.

سنتکام می‌گوید روزی که دو نفتکش‌ در دریای عمان هدف حمله قرار گرفت، یک موشک زمین به هوای ایران، پهپاد MQ-۹ آمریکا را هدف گرفته تا مانع از “مشاهده حمله سپاه پاسداران به نفتکش کوکوکا کوریجس شود.”

بنابر این بیانیه، پهپاد آمریکایی ساعت ۶:۲۰ صبح به وقت محلی و دقایقی قبل از آن که به صورت ناموفق هدف قرار بگیرد، به نفتکش آلتیر -کشتی دیگری که هدف قرار گرفت – رسیده و شاهد آتش‌سوزی این نفتکش بوده است.

به گفته سنتکام پرتاب موشک ایرانی ناکام بوده و در نزدیک‌ترین نقطه عبور، حدود یک کیلومتر با پهپاد آمریکایی فاصله داشته است.

آمریکا ایران را به دست داشتن درحملات روز پنج‌شنبه ۱۳ ژوئن (۲۳ خرداد) به دو نفتکش در دریای عمان متهم می‌کند.

ایران هر گونه دست داشتن در این حملات را رد کرده و این حوادث را “مشکوک” خوانده است.

در تازه‌ترین اظهار نظر مقام‌های آمریکایی، مایک پومپئو وزیر خارجه این کشور گفته است اگرچه از نظر آمریکا، ایران “بی‌تردید” در حمله به نفتکش‌ها دست داشته، اما کشورش به دنبال جنگ با ایران نیست.

آقای پومپئو گفته است که آمریکا تردد آزادانه کشتی‌ها از تنگه هرمز را تضمین می‌کند. در پی تحریم کامل نفتی ایران از سوی آمریکا، مقام‌های جمهوری اسلامی هشدار دادند که اگر نفت ایران صادر نشود، ایران اجازه نخواهد داد نفت دیگران هم از تنگه هرمز عبور کند.

“حمله حوثی‌ها به پهپاد آمریکایی”

به گزارش بی بی سی فارسی در بیانیه سنتکام که روز یکشنبه ۱۶ ژوئن (۲۶ خرداد) منتشر شد، به حمله‌ای دیگر به یک پهپاد آمریکایی در تاریخ شش ژوئن اشاره شده که به گفته سنتکام از سوی حوثی‌ها در یمن صورت گرفته است.

سنتکام می‌گوید در آن حمله یک پهپاد MQ-۹ دیگر با یک موشک زمین به هوای SA-۶ حوثی‌ها ساقط شده است

بنا بر بیانیه سنتکام ارتفاع برخورد نشان‌دهنده افزایش توانایی حوثی‌ها نسبت به حملات قبلی آنهاست.

سنتکام مدعی شده که بر اساس ارزیابی آنها چنین پیشرفتی با کمک ایرانی‌ها میسر شده است.

ایران اتهام کمک نظامی به شیعیان حوثی یمن را رد می‌کند و می‌گوید از این گروه حمایت معنوی می‌کند.