پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور/ بسته ویژه خبری-تحلیلی!

در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور/ بسته ویژه خبری-تحلیلی!

***

ارائه راهبرد اقتصادی به جای «عذرخواهی»

نظام تصمیم‌گیری اقتصادی ما فریب‌خورده؛ «مصدق» خوب است!

«فرشاد مؤمنی»، اقتصاددان چپ و از چهره‌های نزدیک به دولت و اصلاح‌طلبان به تازگی طی اظهاراتی پیرامون اقتصاد ایران که سایت جماران آنها را منتشر کرد درباره نظام تصمیم‌گیری ایران گفته است:

«نظام تصمیم‌گیری ما تا امروز نشان داده تا حدود زیادی فریب فریبکاران بزرگ را خورده است… و قادر به تشخیص اولویت‌ها نیست.»

او در ادامه صحبت‌های خود همچنین تأکید می‌کند که نظام تصمیم‌گیری کشور به تسخیر مافیای قدرت و ثروت درآمده است!

مؤمنی در این اظهارات همچنین مدعی می‌شود که دنبال کردن راهبرد مصدق در اقتصاد ایران منجر به لغو تحریم‌ها می‌شود. [۱]

*بدیهیست که طی ۶ سال اخیر؛ این راهبرد مصدق و اعتماد به آمریکا بود که توسط عده‌ای دنبال شد و فضای کشور را به گرانی‌ها و تحریم‌های کنونی کشاند.

در ماجرای متهم کردن نظام تصمیم‌گیری کشور نیز قابل ذکر است که اگر و فقط اگر در مقطع فعلی با مسئله گرانی مواجه نبودیم و دولت محترم به وظایف نظارتی خود در بازار بهتر و بیشتر عمل می‌کرد؛ هم‌اکنون هیچ بازار داغی برای این حرف‌های غیر علمی وجود نداشت.

خاصّه اینکه خوبست آقای مؤمنی سری به آمارهای جهانی درباره کارنامه اقتصادی ایران بزنند تا با رؤیت ضریب جینی مطلوب ایران، قرار داشتن ما در جایگاه سیرترین کشور دنیا، سیر نزولی بیکاری در ایران و ارتقای شاخص PPP علیرغام تمام مشکلات و گرانی‌هایی که با آن مواجه هستیم؛‌بهتر بتوانند میان برخی ضعف‌های تصمیم‌گیری و متهم‌سازی تفکیک ایجاد کنند.

فرشاد مؤمنی پیش از این نیز طی اظهاراتی مدعی کاهش مصرف گوشت قرمز در ایران به دلیل فقر شده بود که ادعای وی به گواه آمار و نظرسنجی‌ها صحیح نیست .[۲]

فرشاد مؤمنی همچنین مدعی اثرگذار فراوان تحریم‌ها در اقتصاد ایران نیز هست که این ادعا نیز اولاً به دلیل استقامت ۴۰ ساله کشورمان در مقابل تحریم‌ها غلط است و ثانیاً کارشناسان کشور اذعان دارند که اثر تحریم‌ها بر اقتصاد ایران به کمتر از ۳۰ درصد رسیده است .[۳]

این اقتصاددان چپ، در مقطع دیگری نیز ادعا کرد که با اجرایی شدن تحریم‌های آمریکا بیش از ۱ میلیون نفر در ایران بیکار می‌شوند ![۴] ادعایی که ناصحیح بودن آن اثبات شد اما همچنان اثری از عذرخواهی آقای مؤمنی از «نظام تصمیم‌گیری کشور»! نیست…

***

نعیمی‌پور: با همه جفایی که در سال ۸۸ به اصلاحات شد؛ زنده ماندیم!

«محمد نعیمی‌پور»، از فعالان اصلاح‌طلب و از نمایندگان مستعفی مجلس ششم به تازگی در بخشی از یک مصاحبه که سایت جماران آنرا منتشر کرد در پاسخ به اینکه یک رسانه در ماجرای نجفی از تیتر «شلیک به مغز اصلاحات» استفاده کرده است و آیا این اتفاق بر اصلاح‌طلبان تأثیرگذار خواهد بود یا خیر؟! اظهار کرد:

«به اظهارات ورشکستگان سیاسی که فقط به واسطه رانت و به واسطه پشتیبانی برخی نهادها وجود و نفسی از آنها باقی مانده نباید توجه کرد. اگر قرار بود به اصلاحات شلیک شود و از پا دربیاید، این اتفاق در سال ۸۸ می‌افتاد. اما با همه جفا و ظلم و نامردمی که انجام شد و با همه زندان‌ها و تضییع حقوق این اتفاق نیفتاد. بنابر این کسانی که چنین تحلیلی می‌کنند خیلی خام‌اند .»[۵]

*بدیهیست که آقای نعیمی‌پور همانطور که نتوانستند یک برگ سند از تقلب تأثیرگذار در سال ۸۸ ارائه کنند؛ از ارائه یک برگ سند از ظلم و جفا به اصلاح‌طلبان در سال ۸۸ نیز عاجز خواهند بود.

و البته این در حالی است که آقایان به جای ممنون بودن از سماحت و بخشندگی نظام اسلامی در گذشتن از خطای براندازانه جریان خاص در سال ۸۸ است که این حرف‌ها را به زبان می‌آورند!

وگرنه کیست که نداند اگر چنین رفتاری در یک کشور دیگر رخ می‌داد؛ با عناصر آنچه معامله‌ای می‌شد…

نعیمی‌پور در حالی دست به جعل تاریخ زده است که اولاً شهود سال ۸۸ هنوز زنده‌اند و ثانیاً افکار عمومی ملت ایران به خوبی به یاد دارد که اصلاح‌طلبان چگونه از تقلّب بعنوان اسم رمز آشوب استفاده کردند، اغتشاشگران را خداجو نامیدند، بر حضور در خیابان تأکید کردند، با کسانی که در روز عاشورا هلهله کردند بر سر یک سفره نشستند و دست آخر نیز پس از آنکه نظام اسلامی به فضل خدای متعال به زمین نخورد و از این فتنه دهشتناک جان سالم به در برد؛ در محضر ملت ایران به جرم خود اعتراف کردند.

بدیهیست که ظلم و جفای رخ داده در این فرایند؛ ظلم و جفای رفته بر نظام اسلامی است نه بر جریان اصلاحات که علمدار فتنه ۸۸ بود.

در اینجا ذکر یک نکته ضروریست و آن اینکه اگر ورشکستگان فتنه ۸۸ آشکارا دست به تحریف تاریخ می‌زنند و از ظلم و جفای رفته بر خود! سخن می‌گویند از آنروست که این افراد چشم به راه فتنه‌ای جدید هستند.

فتنه‌ای جدید که محافل تحلیلی معتقدند یک فتنه اقتصادی خواهد بود و اصلاح‌طلبان همچون سال ۸۸ برای آن زمینه‌سازی کرده و آماده می‌شوند تا علمداری آن را نیز بر عهده بگیرند.

نعیمی‌پور شخصی است که در ایام تبلیغات رئیس‌جمهور روحانی از این می‌گفت که روحانی حتی اگر نخواهد نیز اصلاح‌طلبان به زور از وی حمایت می‌کنند…

***

پس از اردکانیان، «لعیا جنیدی» هم جام زهر نوشید؛ احتمال تخلف در هر نهادی طبیعی است

«لعیا جنیدی»، معاون حقوقی رئیس‌جمهور روحانی به تازگی در اظهاراتی که خبرگزاری دولتی ایرنا آنها را منتشر کرد، گفت: مزایا و عملکرد شوراها در مقایسه با میزان تخلفات آنها که بسیار کم است.

او می‌افزاید: اکنون آمار درستی از سلب عضویت اعضای شوراها که شاید یک دهم درصد تخلفات منجر به این سلب عضویت شود، وجود دارد و احتمال تخلف در هر نهادی طبیعی است. [۶]

*بله! احتمال تخلف در هر نهادی طبیعی است اما مشخص نیست چرا اعضای ستاد مشترک دولت و اصلاح‌طلبان دائماً بر وجود فساد در ایران اصرار دارند و چرا این سخنان خوب خانم جنیدی بر مأذنه‌ها شنیده نمی‌شود؟

خانم جنیدی حکماً خوب به یاد دارند وقتی که اسحاق جهانگیری از وجود «کوه یخ فساد» و «بزرگترین فسادهای قرن» سخن می‌گفت و محمدباقر نوبخت نیز در اینجا و آنجا از «بردند و خوردند»! حرف می‌زد.

صحبت‌هایی که منجر به مفسدنمایی از نظام اسلامی در ذهن برخی شد.

و دقیقاً سوال اینجاست که نسبت این مقامات دولتی و اصلاح‌طلب با حقایق جاری شده بر زبان خانم جنیدی چیست و چرا از ستاد دولت و اصلاحات عزمی برای آشنایی مردم با این حقایق دیده نمی‌شود.

عزمی که نبود آن اجازه نمی‌دهد کسانی از مردم با شهد شیرین ضد فساد بودن نظام اسلامی بیش از این آشنا شوند…

قبل از این، رضا اردکانیان، وزیر نیرو هم در صحبت‌هایی خاص و بر خلاف سیاه‌نمایی‌های ستاد دولت و اصلاح‌طلبان از این گفته بود که ایرانی‌ها زیاد می‌خورند و می‌پوشند و در برخی از کشورهای پیشرفته دنیا، مردم با یک وعده غذا در روز هم سیر می‌شوند .[۷]

***

1_ https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-1200412

2_ mshrgh.ir/927542

3_ http://asremrooz.ir/vdchq-nim23nmmd.tft2.html

4_ mshrgh.ir/905877

5_ https://www.jamaran.ir/fa/tiny/news-1200543

6_ www.irna.ir/news/83351900/

7_ mshrgh.ir/964995