یکشنبه , ۶ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » به دلیل اعتصاب غذای همسر نازنین زاغری مقابل سفارت ایران در لندن تردد به سفارت ملاها در لندن دچار اختلال و وقفه شده است!

به دلیل اعتصاب غذای همسر نازنین زاغری مقابل سفارت ایران در لندن تردد به سفارت ملاها در لندن دچار اختلال و وقفه شده است!

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران مقابل سفارت جمهوری‌ اسلامی ایران در لندن اعتصاب غذا کرده است. آقای رتکلیف دیشب را در چادری مقابل سفارت ایران در لندن گذارند و قصد دارد چند شب دیگر نیز به نشانه اعتراض مقابل سفارت بخوابد.پدر ریچارد رتکلیف و دارن ناییر، فعال حقوق بشر که او نیز شب را مقابل سفارت ایران گذراند

خانم زاغری دیروز (شنبه ۱۵ ژوئن/۱۵ خرداد) به خانواده‌اش تلفنی اطلاع داد که در اعتراض به “بازداشت ناعادلانه” و در پنجمین سالگرد تولد دخترش بار دیگر اعتصاب غذا کرده است. اکنون همسرش هم در این اعتصاب غذا به او پیوسته است.

همزمان حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن، در چند توییت به فارسی و انگلیسی از جمله نوشت: “علیرغم هشدارهای متعدد به پلیس و وزارت امور خارجه انگلیس، چند نفر با مسدود کردن مسیر، دیروز و دیشب را جلوی سفارت سپری کردند. امروز علاوه بر افراد، رسانه‌ها برای تهیه گزارش جلوی سفارت اجتماع کرده‌اند. کماکان پیاده روی جلوی سفارت مسدود است و امکان تردد دیپلمات‌ها وجود ندارد.”نازنین زاغری نوروز سه سال پیش برای دیدار و آشنایی بیشتر دختر خردسالش با خانواده مادری، به ایران سفر کرده بود اما هنگام خروج از فرودگاه امام خمینی، بازداشت شد. مقام‌های امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی ایران گفته‌اند دادگاه او را به اتهام جاسوسی محکوم به پنج سال حبس کرده است. خانم زاغری این اتهام را رد می‌کند.

تلاش‌های دیپلماتیک بریتانیا برای آزادی خانم زاغری تاکنون به نتیجه نرسیده است.