سه شنبه , ۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » امریکا ایران را به دست داشتن در حمله انتحاری در شهر کابل متهم کرد/

امریکا ایران را به دست داشتن در حمله انتحاری در شهر کابل متهم کرد/

منبع: دبی.العربیه نت فارسی  به گزارش آریانا نیوز، مایک پمپئو، وزیر امور خارجه امریکا به تازگی ایران را به دست داشتن در حمله انتحاری در مقابل دانشگاه نظامی مارشال فهیم در شهر کابل پایتخت افغانستان متهم کرد.

پمپئو گفت، یافته‌های امریکا نشان می‌دهد که ایران در حمله انتحاری 31 مه امسال در مقابل دانشگاه مارشال فهیم دست داشته است.

وزیر امور خارجه امریکا که در یک نشست خبری صحبت می‌کرد افزود: «در 31 مه یک موتر بمب‌گذاری شده در افغانستان چهار سرباز امریکایی را زخمی، چهار غیر نظامی را کشت و عابران را زخمی کرد».

سفارت ایران در کابل با نشر خبرنامه‌ای دست داشتن تهران را در این حمله انتحاری بر کاروان نیروهای امریکایی را رد کرده و این اتهامات را «غیر واقعی و غیر مستند» خواند.

در این خبرنامه آمده است: «ایران، ضمن محکوم ‌کردن اقدامات هراس افگنی در هر نقطه از جهان، به صورت اصولی و همه‌جانبه آمادگی خود را برای همکاری با دولت‌های منطقه و خصوصا افغانستان در مقابله با این اقدامات همواره اعلام داشته است. بدیهی است نوع عملکرد ایران در مبارزه با گروه‌های تروریستی منطقه نیز طی سال‌های اخیر تاییدکننده این موضوع می‌باشد».

در خبرنامه سفارت ایران در کابل آمده که مسئولیت این حمله انتحاری را گروه طالبان به عهده گرفته است، در حالی که مسئولیت این حمله را گروه داعش بر عهده گرفته بود.

در نتیجه یک حمله انتحاری بتاریخ 31 مه امسال در مقابل دانشگاه نظامی مارشال فهیم در شهر کابل شش نفر کشته و شش نفر دیگر زخمی شدند.

اظهارات شاهزاده ترکی الفیصل درباره همکاری ایران و قطر با گروه القاعده

شاهزاده ترکی الفیصل بن عبدالعزیز آل سعود، رئیس سابق سازمان اطلاعات کل پادشاهی عربی سعودی در گفتگو با «العربیه» تماس‌های مستقیمی که میان قطر و القاعده و نیز همکاری میان ایران و القاعده در جریان بود، پرده برداشت.شاهزاده ترکی الفیصل در بخش سوم از برنامه «الذاکرة السیاسیة» که از شبکه تلویزیونی العربیه پخش می‌شود به تشریح تماس‌های مستقیم و همکاریهایی پرداخت که میان قطر و القاعده و نیز میان ایران و القاعده جریان داشت.

رییس سابق اطلاعات کل سعودی همچنین به تشریح نقش ایران و قطر در تعامل با سازمان «القاعده» و نیز تشکیلات و گروه‌های تندرو دیگری که در مخالفت با دولت‌های کشورهای متبوعشان فعالیت می‌کردند و تلاش می‌کردند تا سعودی و دیگر کشورها را مورد حمله قرار دهند، پرداخت.

شاهزاده ترکی الفیصل در این برنامه تلویزیونی همچنین درخواست اسامه بن لادن، رهبر القاعده از عناصر این سازمان مبنی بر عدم حمله به ایران پس از پناه بردن تعدادی از اعضای خانواده‌اش به این کشور، را فاش ساخت.

اضافه بر این او تاکید کرد که توافقی میان ایران و «القاعده» برای هدف قرار دادن پادشاهی عربی سعودی حاصل شده است.

وی در ادامه توضیح داد که حمایت‌های ایران از گروه «القاعده» پس از حمله آمریکا به افغانستان در سال 2001 انجام شده است.

قطر و گروه القاعده

درباره تعامل قطر با گروه القاعده اما ترکی الفیصل اشاره کرد که قطر در تماس مستقیم با «القاعده» بوده است. و افزود: قطر برای القاعده حمایت‌های مادی و لوجستیکی فراهم کرده و پناهگاهی امن برای عناصر القاعده بوده است.

ترکی الفیصل درباره انگیزه‌های حمایت‌های قطر از گروه تروریستی القاعده گفت: «قطر از القاعده حمایت کرد چون به دنبال نقشی در عرصه بین‌المللی می‌گشت».

شاهزاده ترکی الفیصل علاوه بر آن تاکید کرد قطر در ارتباط با گروه‌هایی است که در مخالفت با کشورهای عربی هستند و از آنها حمایت می‌کند از جمله فعالان مخالف دولت بحرین.

او همچنین افزود: «قطر از جبهه «النصره» و غیره از آن در سوریه و حوثی‌ها در یمن حمایت می‌کند، از جمله ارتباط‌هایی میان قطر و سازمان‌های مخالف بحرین و یمن و کشورهای شمال آفریقا را رصد می‌کردیم».

ایران، عراق و سوریه

اما در ارتباط با نقش ایران در تعدادی از کشورهای عربی از جمله در سوریه و عراق، شاهزاده الفیصل گفت: «ایران از انقلاب سوریه سوءاستفاده کرده و با بهانه کمک به بشار اسد، رأس رژیم سوریه، در این کشور دخالت می‌کند».

او افزود:« ایران از جنگ آمریکا علیه عراق نیز سوءاستفاده کرده و نفوذ خود را در این کشور گسترش داده است».

وی در بخشی از سخنان خود گفت که در پی حضورش در کنفرانس مخالفان رژیم ایران در فرانسه، هشداری را از سوی وزیر خارجه ایران دریافت کرده است.

وی در بخش پایانی گفتگوی خود با تلویزیون العربیه تاکید کرد که سعودی هیچ‌گاه در امور داخلی هیچ کشور دیگری دخالت نکرده است.

شاهزاده الفیصل همچنین در معرض ترور واقع شدنش را تکذیب کرد و گفت: «در معرض ترور واقع نشدم و اطلاعاتی مبنی بر وجود طرحی برای هدف قرار دادنم به دستم نرسیده است».