جمعه , ۲ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » نزار زکا شهروند لبنانی زندانی شده در ایران در جمع خبرنگاران بازداشت خود در ایران را “آدم ربایی” خواند و روند محاکمه را “صوری” توصیف کرد.

نزار زکا شهروند لبنانی زندانی شده در ایران در جمع خبرنگاران بازداشت خود در ایران را “آدم ربایی” خواند و روند محاکمه را “صوری” توصیف کرد.

نزار زکا شهروند لبنانی زندانی شده در ایران ساعاتی پس از آزادی و ترک ایران وارد بیروت، پایتخت لبنان شد. آمریکا ضمن ابراز خرسندی از آزادی آقای زکا ابراز امیدواری کرده که این نشانه‌ای مثبت از سوی تهران برای آزادی دیگر زندانیان آمریکایی تلقی شود. آقای زکا لبنانی است اما اقامت دائم در آمریکا دارد.

همزمان وزارت خارجه آمریکا با ابراز خرسندی از آزادی آقای زکا گفته: “بی‌شک امروز روز بزرگی برای آقای زکا و خانواده اوست. ما امیدواریم آزادی آقای زکا نشانه‌ای مثبت برای سرنوشت دیگر آمریکاییان زندانی در ایران باشد.”

صبح روز سه شنبه ۱۱ ژوئن آقای زکا همراه با سرلشکر عباس ابراهیم فرستاده ویژه رئیس جمهور لبنان در یک هواپیمای اختصاصی، تهران را ترک کرد.آقای نزار در سخنانی در بیروت، پایتخت لبنان، تاکید کرد که وی “غیرمنصفانه” در ایران بازداشت شده. او به محض ورود به بیروت با میشل عون، رئیس جمهوری لبنان دیدار کرد او از مقامات لبنان از جمله میشل عون، رئیس جمهور، برای تلاش‌ها برای آزادی او تشکر کرد.او همچنین گفت که برای آزادی او معامله‌ای صورت نگرفته است.

مهردا فرهمند — بی بی سی

استقبال از نزار زکا در کشورش بی‌شباهت به استقبال از قهرمانی ملی نبود. رئیس پلیس عمومی لبنان شخصا با هواپیمای مخصوص به تهران رفت و او را به بیروت آورد. او را از فرودگاه یکسره به کاخ ریاست جمهوری بردند و سخنرانی در جمع خبرنگاران برایش ترتیب دادند و به دیدار رئیس جمهورش بردند.

چنین استقبالی برای کسی به عمل آمد که در کشوری “جاسوس” شناخته شده بود که کشور دوست با لبنان به شمار می‌رود. در حالی که کمتر دیده شده به شهروندی که از اسارت دشمن باز می‌گردد، چنین خوشامدی گفته شود.

در جمع خبرنگاران پیدا بود که با نزار زکا هماهنگ شده است به پرسشهای خبرنگاران پاسخ نگوید و در نطق تشکرش هم در نه سخنی از اتهامی بگوید که در ایران به او بسته شد و نه از “یکهزار و سیصد و شصت و سه” روزی که در زندان اوین گذراند. اما دو کلمه مهم و گویا به زبان آورد: بازداشت خود را “آدم ربایی” خواند و محاکمه‌اش را صوری وصف کرد.

به جای نزار زکا، سرلشگر عباس ابراهیم به پرسشهای خبرنگاران پاسخ گفت که نزار زکا را از ایران با خود آورده بود. سرلشگر ابراهیم شیعه مذهب است و از دوستان ایران و حزب‌الله به شمار می‌رود اما او هم جمله‌ای به زبان آورد که غیرمستقیم، ناقض روایتی بود که قوه قضائیه ایران از آزادی نزار زکا بیان کرده بود. او گفت فکر نمی‌کند نزار زکا برای آزادی‌اش چیزی را امضا کرده باشد.

حال آنکه ساعاتی پیشتر، غلامحسین اسماعیلی سخنگوی قوه قضائیه ایران گفته بود که نزار زکا به صورت مشروط و با کسب اطمینان از آن آزاد شده که “بعد از آزادی مرتکب جرم مجدد نخواهد شد”.

غلامحسین اسماعیلی، سخنگوی قوه قضائیه ایران ساعاتی پیش از ورود آقای زکا به لبنان تایید کرده بود که آقای زکا آزادی مشروط گرفته است. آقای اسماعیلی گفته است به غیر از خود نزار زکا، میشل عون رئیس جمهور و حزب‌الله لبنان خواستار آزادی مشروط او شده بودند.

به گفته سخنگوی قوه قضائیه ایران، این تقاضا از طریق شورای عالی امنیت ملی بررسی و موضوع به دادگاه ارجاع شد. آقای اسماعیلی گفته که حزب الله لبنان “اجابت درخواست آزادی مشروط نزار زکا را به مصلحت می دانست”.

غلامحسین اسماعیلی گفته “از آنجا که نزار زکا در دوران حبس، حسن رفتار داشت و با درخواست رئیس‌جمهور و تقاضای حزب‌الله لبنان مطمئن شدیم که بعد از آزادی مرتکب جرم نمی‌شود، دادگاه امروز با آزادی مشروط وی موافقت کرد، تا به نمایندگان کشور لبنان تحویل داده شود”.

مصوبات شورای عالی امنیت ملی ایران برای اجرا شدن باید به امضای آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران برسد. مطابق قوانین ایران قضات این کشور می توانند حکم آزادی مشروط زندانیانی را صادر کنند که تا به ده سال زندان محکوم شده و یک سوم مجازات خود را سپری کرده‌اند.

قوه قضائیه ایران گفته دادگاه امروز با آزادی مشروط نزار زکا موافقت کرده “تا او طی یک فرایند کاملا قضایی به نمایندگان کشور لبنان تحویل داده شود”.

توییتر پلیس عمومی لبنان تصویری از نزار زکا شهروند لبنانی و ژنرال عباس ابراهیم رئیس پلیس عمومی لبنان در داخل هواپیما و در راه بیروت منتشر کرده است. براساس این توییت قرار است پس از رسیدن به لبنان به دیدار میشل عون رئیس جمهور لبنان برود.یک روز پیش از این سرلشکر عباس ابراهیم فرستاده ویژه رئیس جمهور لبنان با آقای زکا در تهران دیدار کرده بود. آقای ابراهیم مدیر اداره کل امنیت عمومی لبنان است و گفته شده که ماموریت او بازگرداندن آقای زکا از تهران است.

نزار زکا اقامت دائم آمریکا دارد و از چهار سال پیش به اتهام جاسوسی برای آمریکا در ایران بازداشت بود و به ده سال زندان محکوم شد. آقای زکا به دعوت رسمی دولت جمهوری اسلامی ایران به این کشور سفر کرده بود اما توسط سازمان اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی بازداشت شد.

خبرگزاری فارس وابسته به سپاه پاسداران یک روز پیش از این گزارش داده بود که آزادی نزار زکا با درخواست و میانجیگری حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان انجام پذیرفته است.