یکشنبه , ۶ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » انتشار کامل سه ویدیو از سخنرانی مقامات ارشد سپاه پس از انتخابات سال ۱۳۸۸

انتشار کامل سه ویدیو از سخنرانی مقامات ارشد سپاه پس از انتخابات سال ۱۳۸۸

بی بی سی فارسی-در سه روز گذشته برای نخستین بار، ویدیوهای کاملی از اظهارات سه مقام ارشد سپاه پاسداران درباره وقایع انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ منتشر شده است.

این فایل ها را شاهد علوی روزنامه‌نگار مقیم آمریکا، منتشر کرده است.آقای طائب تلویحا می‌گوید معترضان می توانستند پایتخت را اشغال کنند این سه ویدیو، نسخه‌های کاملی است از سخنرانی محمدعلی جعفری، فرمانده وقت سپاه پاسداران، علی سعیدی نماینده وقت رهبر ایران و حسین طائب فرمانده وقت بسیج که سپس در مهرماه سال ۱۳۸۸ به ریاست معاونت اطلاعات سپاه منصوب شد.در میان این سه سخنرانی، ویدیوی مربوط به اظهارات آقای طائب که امروز صبح (شنبه ۸ ژوئن/۱۸ خرداد) منتشر شد، برای اولین بار است که در دسترس عموم قرار می‎گیرد؛ و به همین دلیل شاید از اهمیت بیشتری برخوردار باشد. این فایل ویدیویی نزدیک به دو ساعت سخنرانی است.

ویدیوهایی جدید از جلسه محرمانه سپاه بعد از انتخابات
دقایقی از دو فایل ویدیویی آقای جعفری و آقای سعیدی پیشتر منتشر شده بود.  آقای طائب در این ویدیو به وقایع روزهای اول پس از انتخابات، واکنش‎های مسئولان، راه‎ حل‎های پیشنهادی و همچنین برخورد با معترضان می‎پردازد.

آقای طائب مهرماه سال ۸۸ به ریاست معاونت اطلاعات سپاه پاسداران می‎رسد که این نهاد در همان سال به سازمان اطلاعات سپاه پاسداران تبدیل می‎شود.

آقای طائب در این ویدیو می‌گوید که با برآوردی که از شرایط موجود داشت، اعتراضاتی که او “فتنه” می‌خواند، بدون دخالت بسیج قابل حل نبود.

شاهد علوی که این فایل را منتشر کرده است در همین خصوص می‌گوید از نکات مهم در سخنان این مقام سپاه این است که به تعبیر حسین طائب مشارکت حداکثری رای‌دهندگان در انتخابات ۸۸ به زیان نظام است.

به گفته آقای علوی این ویدیوها تصویری کاملتری از نگاه سپاه به فضای سیاسی آن زمان به دست می‌دهد

خط قرمز نظام سرکار آمدن دوم خردادی ها بود

اما نخستین ویدیو، ابتدا در ۱۵ خرداد منتشر شد که نسخه‎ای ۵۰ دقیقه‎ای از صحبت‎های محمدعلی جعفری بود. این سخنرانی در روزهای پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ ایراد شده و در همان زمان نسخه‌ای پنج دقیقه‎ای از آن از سوی منتقدان به نتیجه انتخابات منتشر شده بود.

او این سخنرانی را در جمع فرماندهان ارشد سپاه پاسداران ایراد کرده است. آقای جعفری در این فایل درباره نقش سپاه پاسداران در روند انتخابات سال ۱۳۸۸ صحبت می‎کند.

آقای علوی می گوید نکته مهم در سخنرانی کامل آقای جعفری این نکته است که او اشاره می کند که خط قرمز آنها این بوده که دوم خردادی بر سر کار نیایند و انتخابات به مرحله دوم نرود.

به گفته آقای جعفری در نظرسنجی هایی که ۱۲ خرداد ۸۸ انجام شده بود رای آقای احمدی نژاد به زیر ۵۰ درصد رسیده بود و این نگرانی را به وجود آمده بود که انتخابات به مرحله دوم کشیده می‌شود.

کسی که مشروعیت رهبری را از مردم می داند نباید رئیس جمهور شود

۱۶ خرداد نیز ویدیوی دیگری منتشر شده بود که به سخنرانی علی سعیدی شاهرودی، نماینده پیشین رهبر جمهوری اسلامی در سپاه اختصاص داشت.

آقای سعیدی این سخنرانی را در جلسه داخلی سپاه و دو هفته پس از انتخابات سال ۱۳۸۸ بیان کرده است.

۲۰ دقیقه از سخنرانی آقای سعیدی نیز پیشتر منتشر شده بود اما این برای نخستین بار بود که نسخه کامل این سخنرانی منتشر می‌شد.

به گفته آقای علوی نکته‌ای خیلی جالب این است که به عقیده آقای سعیدی، سپاه هیچ گاه به اندازه انتخابات ۸۸ منسجم نبود و فرماندهان این نیرو نتوانستند این انسجام در سال ۷۶ به وجود آورند.

آقای علوی اشاره کرد که نکته جالب دیگر ، این تأکید آقای سعیدی است که “کسی که مشروعیت رهبری را از مردم می‎داند نباید رئیس جمهور شود”.

انتشار این فایل‎ها در آستانه دهمین سالگرد انتخابات بحث‌برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ صورت می‌پذیرد.

چندی پیش نیز اظهارات محمدرضا خاتمی، دبیر کل پیشین حزب مشارکت ایران اسلامی درباره “تقلب هشت میلیونی” در انتخابات سال ۱۳۸۸ خبرساز شده بود. او به خاطر این اظهارات تحت تعقیب قضایی قرار گرفته است.

انتخابات سال ۱۳۸۸ ده سال پیش برگزار و به یکی از جنجالی‌ترین دوره های تاریخ جمهوری اسلامی بدل شد.

در پی آن انتخابات که بعد از یک مبارزه انتخاباتی داغ میان میرحسین موسوی و مهدی کروبی از جناح اصلاح طلب با محمود احمدی نژاد از جناح اصولگرا انجام شد، آقای احمدی نژاد ساعاتی بعد از پایان رای‌گیری برنده اعلام شد.

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، پیش از اظهار نظر شورای نگهبان که مسئول تایید صحت انتخابات بود، نتایج این انتخابات را تایید کرد.

اعلام نتایج انتخابات به ماه ها اعتراض شهروندان ایرانی و سرکوب اعتراضات توسط نیروهای امنیتی و مسلح منجر شد.