سه شنبه , ۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » روایت مجله آمریکایی از فعالیت شبکه جعلی توئیتری ایران

روایت مجله آمریکایی از فعالیت شبکه جعلی توئیتری ایران

یک مجله آمریکایی به بررسی فعالیت‌های شبکه‌ای از حساب‌های جعلی در شبکه اجتماعی توئیتر پرداخته که پیام‌هایی در حمایت از براندازی در ایران منتشر می‌کنند.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، یک رسانه آمریکایی فعالیت گروهی از کاربران در «توئیتر»  که پیام‌هایی در حمایت از لفاظی‌های دولت آمریکا علیه ایران و یا براندازی نظام ایران مطرح می‌کنند را «مشکوک» خوانده است.

به نوشته پایگاه «مادرجونز»، گروهی متشکل از بالغ بر ۴۰۰ حساب کاربری در توئیتر هستند که به طور منظم پیام‌هایی را در مخالفت با جمهوری اسلامی ایران منتشر می‌کنند. برخی از این حساب‌های کاربری ربات عده‌ای کاربران واقعی و عده‌ای دیگر «سایبورگ» (حساب‌هایی که توسط افراد واقعی کنترل می‌شوند اما فعالیت آنها برای انتشار پیام‌های بیشتر و سریع‌تر توسط فعالیت‌های ماشینی تقویت می‌شود) هستند.

این حساب‌های کاربری اغلب توئیت‌هایی در حمایت از تغییر نظام ایران منتشر می‌کنند و بسیاری از آنها حامی گروه تروریستی منافقین هستند که حتی طبق تحقیقات وزارت خارجه آمریکا هیچ پایگاهی در میان مردم ایران ندارند.

ارزیابی میزان فعالیت این شبکه توئیتری دشوار است، اما تحقیقات «جیاف گلبرگ»، از محققان مسائل سایبری نشان می‌دهد گروهی متشکل از ۳۵۰ حساب کاربری روی هم رفته بیش از ۵ میلیون بار برای نزدیک به ۵۰۰ هزار نفر از دنبال‌کننده‌های خود پیام‌هایی در این راستا منتشر کرده‌اند.

گلبرگ به مادرجونز می‌گوید علاقه‌ای به مسائل ژئوپولتیک ایران ندارد و هنگام انجام تحقیقاتی گسترده‌تر در خصوص کمپین‌های تبلیغاتی در توئیتر متوجه این روند شده است.

 طبق این گزارش، تشخیص اینکه از میان این حساب‌های کاربری کدام یک کاربران واقعی، کدام‌یک جعلی و کدام سایبورگ هستند دشوار است، اما برخی از الگوهای رفتار این حساب‌ها انطباق زیادی با فعالیت‌های حساب‌هایی دارد که به صورت ماشینی هدایت می‌شوند.

از میان این حساب‌های کاربری، ۵ مورد از برجسته‌ترین آنها در چند سالی که از فعالیت آنها می‌گذرد صدها هزار توئیت منتشر کرده‌اند. این حساب‌ها به طور متوسط بالغ بر ۱۰۰ پیام در یک روز منتشر کرده‌اند.

سرعت انتشار این پیام‌ها به تنهایی نشان‌دهنده الگوی فعالیت غیرواقعی یا مصنوعی این گروه نیست، اما گلبرگ می‌گوید این برای او سرنخی است تا او در بررسی‌های بعدی مسائل دیگری مثل میزان ارتباطات میان این حساب‌های کاربری با یکدیگر و کاربرانی که پیام‌های آنها را بازنشر می‌کنند را بررسی کند.

مادرجونز نوشته مشخص نیست چه کسی این حساب‌های کاربری را هدایت می‌کند اما مواضع آنها معمولاً در راستای گروهک منافقین است. «جان بولتون»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید یکی از حامیان این گروه است و در جلسات آن سخنرانی کرده است.

برخی گزارش‌ها و اظهارنظرها در گذشته نیز به نقش ربات‌های توئیتری در تبلیغ علیه ایران در فضای مجازی اشاره کرده‌اند. شبکه خبری الجزیره اخیراً در گزارشی، ضمن مصاحبه با تحلیل‌گران سیاسی و عناصر جدا شده از گروهک تروریستی منافقین، به پشت پرده راه افتادن طوفان‌های توئیتری و ترند شدن هشتگ‌های معاندان نظام جمهوری اسلامی ایران پرداخته است.

«مارک آونز» استاد دانشگاه «اِگزتر» انگلیس پس از بررسی نحوه عملکرد حساب‌های توئیتری به الجزیره گفت: «اکثر حساب‌هایی که هشتگ‌های #ایران_را_آزاد_کنید و #تغییر_رژیم_ایران را از اواخر دسامبر (اوایل دی ۹۶) تا مِِی توئیت می‌کردند، در یک بازه زمانی چهار ماهه ایجاد شدند. این بدان معناست که استفاده زیاد از این هشتگ‌ها، نشان‌دهنده این است که آنها توسط ربات‌ها توئیت می‌شوند.»

برخی از اعضای جداشده از گروهک تروریستی منافقین تأیید می‌کنند که این گروهک برنامه‌هایی برای دامن زدن به تبلیغات علیه ایران داشته است.

«حسن شهبازی» یکی از اعضای جداشده از منافقین گفت: «برای فعال شدن هشتگ‌ها، به ما گفته می‌شد که دقیقا روی چه هشتگی کار کنیم. کار ما این بود که با جستجوی ویدئوهای اعتراضات و نشر وبازنشر آنها، کامنت‌های خودمان را در ذیل همان ویدئوها پخش کنیم.»

وی در ادامه گفته: «ما به صورت روزانه، دستورالعمل‌هایی برای تمرکز بر روی مسائل جاری ایران دریافت می‌کردیم، مسائلی مانند بالا رفتن قیمت‌ها، بیکاری و فقر. ما باید با استفاده از توئیتر، توجه جهانیان را به این مسائل جلب می‌کردیم و به هر طریقی، جمهوری اسلامی را مقصر نشان می‌دادیم. این وظیفه روزانه ما در فضای مجازی بود.»

توئیتر تا کنون اقدامی برای حذف ربات‌هایی که در حال انتشار پیام علیه ایران هستند، نکرده است. این شرکت در عوض در ماه‌های گذشته در چند نوبت حساب‌های کاربری برخی از ایرانی‌ها را به اتهام مرتبط بودن با نهادهای حکومتی ایران حذف کرده است.

گزارش‌ها نشان می‌دهند برخی از اکانت‌های حذف شده تنها پیام‌هایی در حمایت از توافق هسته‌ای برجام منتشر کرده بودند.