سه شنبه , ۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » طراحی سخنرانی تورقوزآباد نتانیاهو ‘دو ماه طول کشید’

طراحی سخنرانی تورقوزآباد نتانیاهو ‘دو ماه طول کشید’

 

یکی از مقام‌های ارشد دفتر بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، گفته است که مراحل آماده‌سازی سخنرانی جنجالی سال ۲۰۱۸ آقای نتانیاهو در سازمان ملل درباره ایران حدود دو ماه طول کشیده است.

به گزارش سایت بی بی سی فارسی به نقل از  روزنامه اسرائیلی جروزالم پست، یاردن واتیکای، رئیس روابط عمومی دفتر نخست وزیر اسرائیل، در نطقی در تل‌آویو گفت که طی این دو ماه بحث‌های فشرده‌ای میان گروه کوچکی از ماموران اطلاعاتی و کارکنان دفتر نخست‌وزیر در جریان بوده است.

آقای واتیکای هدف از این تلاش‌ها را به حداکثر رساندن تاثیر سخنرانی آقای نتانیاهو در سازمان ملل علیه ایران عنوان کرده است.

سخنرانی آقای نتانیاهو، در داخل ایران بیشتر با اشاره او به تاسیساتی در روستای تورقوزآباد در بیست کیلومتری جنوب تهران مشهور شد. او در آن سخنرانی ایران را متهم کرد که در این روستا انبار مواد و تجهیزات هسته‌ای دارد؛ اتهامی که ایران بلافاصله رد کرد.

به گزارش روزنامه جروزالم‌پست آقای واتیکای در سخنرانی خود در روز چهارشنبه ۵ ژوئن گفت که از نظر آنها ملاحظات تاکتیکی برای انتخاب آنچه آقای نتانیاهو قرار بود به حضار نشان دهد و همین طور چگونگی ارائه آن، به اندازه محتوای سخنرانی مهم بوده چون می‌توانسته تاثیر آن روی مخاطب جهانی و سیاستگذاران را به حداکثر ممکن برساند.

انتخاب از میان ده‌ها اسلاید

رئیس روابط عمومی دفتر بنیامین نتانیاهو گفته است که تیم آماده‌سازی سخنرانی آقای نتانیاهو ده‌ها نسخه مختلف از اسلایدهایی را که او قرار بود نمایش دهد بررسی کردند تا به هدفشان یعنی حداکثر تاثیرگذاری برسند.

آقای واتیکای همچنین از مذاکرات داخلی میان کارکنان دفتر ریاست جمهوری و ماموران اطلاعاتی خبر داده تا به این نتیجه برسند که کدام اطلاعات موساد می‌تواند افشا شود و کدام باید محرمانه بماند.

او این بحث‌ها را “پیچیده” توصیف کرده و گفته در این مذاکرات غالبا نظر اطلاعاتی‌ها افشای کمتر و مانور بیشتر روی اطلاعات قابل انتشار بوده در حالی که مقام‌های سیاسی خواهان افشای اطلاعات بیشتر و دادن پیامی ساده و قابل فهم به عموم بوده‌‌اند.

به گفته یاردن واتیکای حتی تریبون سخنرانی آقای نتانیاهو و نحوه ایستادن او در کنار پرونده روی میز به دقت طراحی شده بود. او گفت که در نهایت به این نتیجه رسیدند که تریبون را طوری طراحی کنند که نخست‌وزیر بتواند آزادانه‌تر جابجا شود و با مخاطبان تعامل داشته باشد.

آقای واتیکای گفت اسلایدی که عبارات ” ۵ کلاهک، به قدرت ۱۰ کیلوتن تی‌ان‌تی” و “روی موشک” روی آن نقش بسته بود، طوری طراحی شده بود که کل پیام مورد نظر درباره “تهدید ایران” را در یک نما به مخاطب منتقل کند.

یاردن واتیکای مدعی شده است که سخنرانی سال گذشته آقای نتانیاهو در سازمان ملل “تاثیرگذارترین ارائه عمومی اطلاعات با هدف تاثیرگذاری روی سیاست” در سال‌های اخیر بوده است.

بنیامین نتانیاهو که صریح‌ترین دشمن برجام و حکومت ایران در میان رهبران جهان است، تلاش بسیاری کرد تا رضایت دولت دونالد ترامپ را برای خروج از برجام جلب کند. اکنون آقای واتیکای می‌گوید سخنرانی نخست وزیر اسرائیل در سازمان ملل نقش مهمی در خط دادن به سیاست خارجی آمریکا در این زمینه و نهایتا خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ا‌ی داشته است.

هر چند یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، چند روز بعد از درخواست آقای نتانیاهو برای بازرسی تاسیسات ادعایی، در بیانیه‌ای تلویحا این خواسته را رد کرد و گفت آژانس در انجام وظایفش “از تمام اطلاعاتی که بر اساس موافقتنامه‌های پادمان در اختیار دارد استفاده می‌کند اما بر مبنی اطلاعات ارائه شده بر اساس ظواهر ارزیابی نمی‌کند.”

با وجود این حدود دو ماه پیش خبرگزاری رویترز به نقل از منابع خود از بازرسی این تاسیسات از سوی بازرسان آژانس خبر داد.