دوشنبه , ۵ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

 

واکنش شرمن به پیشنهاد مذاکره بدون پیش‌شرط پمپئو، واکنش شدیداللحن اتحادیه عرب به تصمیم جدید تل آویو، خشم شدید سعودی‌ها از نحوه برخورد عمران خان با ملک سلمان، حمله موشکی جبهه النصره به حومه «حماه» و دیدار هیأت حماس با امیر قطر، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به اعلام آمادگی آمریکا برای مذاکره بدون پیش شرط با ایران نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا که پیش از این دوازده شرط برای گفت‌وگو با ایران تعیین کرده بود، امروز یکشنبه با عقب‌نشینی از این شروط گفته، دولت این کشور «بدون پیش‌شرط» آماده گفت‌وگو با ایران است. وی به رغم این گفته که کارزار فشار علیه ایران ادامه دارد.

وزیر خارجه آمریکا که در شهر «بلانزونا»ی سوئیس و در کنفرانس خبری مشترک با وزیر خارجه این کشور صحبت می‌کرد گفت، لازم است ایران مانند یک «کشور نرمال» رفتار کند. وی گفت: «آماده گفت‌وگو با ایران بدون پیش‌شرط هستیم».

پامپئو، اردیبهشت‌ماه سال گذشته پس از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای برجام دوازده شرط برای عقد توافق جدید با ایران تعیین کرده بود. توقف برنامه هسته‌ای و برنامه غنی‌سازی، توقف برنامه موشکی و محدود شدن فعالیت‌های منطقه‌ای جزو شرایط وزیر خارجه آمریکا در آن زمان بود.

پامپئو در واکنش به گزارش جدید آژانس گفت، فعالیت‌ها و گزارش‌های این نهاد بین‌المللی را رصد می‌کند؛ اما «سازوکارهایی مستقل» هم برای رصد مسائل ایران دارد.

«ایگنازیو کاسیس»، وزیر امور خارجه سوئیس در این کنفرانس خبری گفت: «تحریم‌هایی که علیه ایران تحمیل شده‌اند، باعث ایجاد رنج زیاد برای مردم ایران شده‌اند».

واکنش شرمن به پیشنهاد مذاکره بدون پیش‌شرط پمپئو

وندی شرمن در مذاکرات هسته‌ای در زمان ریاست جمهوری اوباما در صفحه توئیتر خود در این باره نوشت: عکس گرفتن با رهبر کره شمالی، دونالد ترامپ را به نتیجه دلخواهش نرساند. حالا وی به دنبال امتحان کردن شانس خود با ایران است.

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا روز گذشته در دیدار با همتای سوئیسی خود اظهار کرد، آمریکا آماده است تا بدون پیش‌شرط با ایران وارد مذاکره شود.

واکنش شدیداللحن اتحادیه عرب به تصمیم جدید تل آویو

اتحادیه عرب تصمیم رژیم صهیونیستی برای ساخت بیش از ۸۰۰ واحد مسکونی جدید در اراضی فلسطینی در قدس شرقی را محکوم کرد و آن را در راستای تکمیل محاصره شهر قدس اشغال و آوارگان کردن فلسطینی ها از آن دانست.

اتحادیه عرب تأکید کرد: اقدامات نژادپرستانه شهرک سازی اسرائیل نامشروع و نقض همه قطعنامه های بین المللی و قوانین و معاهدات است.

این اتحادیه بیان کرد: نبود بازخواست بین المللی و موضع جانبدارانه آمریکا از اشغالگران، سبب تشویق آنها به ادامه حملات علیه ملت فلسطین با خونسردی تمام و هتک حرمت به مقدسات، افزایش شهرک سازی، یهودی سازی و تداوم دهن کجی به قوانین بین المللی و قطعنامه های مشروع بین المللی شده است.

خشم شدید سعودی‌ها از نحوه برخورد عمران خان با ملک سلمان

انتشار یک ویدئو کلیپ کوتاه از حضور عمران خان، نخست وزیر پاکستان در کنار پادشاه عربستان در شهر مکه با خشم مقامات سعودی روبه رو شده است.

براساس تصاویر منتشره، عمران‌خان پس از ورود به محل نشست مکه و احوال‌پرسی با ملک سلمان، مترجم را برای ترجمه، با پادشاه عربستان تنها می‌گذارد و محل گفت‌وگو را ترک کرد.

خشم شدید سعودی‌ها از نحوه برخورد عمران خان با ملک سلمان/  واکنش شدیداللحن اتحادیه عرب به تصمیم جدید تل آویو/اعلام آمادگی آمریکا برای مذاکره بدون پیش شرط با ایران/حمله موشکی جبهه النصره به حومه «حماه»

از سوی دیگر، برخی منابع از اعتراض دولت عربستان در بالاترین سطح نسبت به اقدام غیرمعمول نخست‌وزیر پاکستان خبر داده و رفتار عمران خان را نقض پروتکل تشریفاتی عنوان کرده‌اند.

سفر عمران خان، نخست وزیر پاکستان به عربستان با هدف شرکت در اجلاس سازمان همکاری‌های اسلامی صورت گرفته که به میزبانی پادشاه عربستان در شهر مکه برگزار شد.

اجلاس سازمان همکاری‌های اسلامی در کنار اجلاس سران اتحادیه عرب و اجلاس شورای همکاری خلیج فارس در مجموع سه نشستی است که رهبران ریاض با هدف فضاسازی علیه ایران ترتیب داده‌اند.

با این حال برخی کشورها از جمله عراق و قطر، مخالفت خود را با بیانیه‌های پایانی این اجلاس‌ها در مکه عنوان کرده‌اند.

حمله موشکی جبهه النصره به حومه «حماه»

عناصر تروریست وابسته به جبهه النصره همچنان به اقدامات و حملات تروریستی خود علیه مناطق مختلف سوریه ادامه می دهند.

عناصر جبهه النصره روز گذشته حومه شمال غربی حماه را هدف قرار دادند.

خشم شدید سعودی‌ها از نحوه برخورد عمران خان با ملک سلمان/  واکنش شدیداللحن اتحادیه عرب به تصمیم جدید تل آویو/اعلام آمادگی آمریکا برای مذاکره بدون پیش شرط با ایران/حمله موشکی جبهه النصره به حومه «حماه»

تروریست ها با شلیک چندین موشک منطقه شطحه، واقع در حومه شمال غربی حماه را هدف حملات خود قرار دادند.

این در حالی است که ارتش سوریه به عملیات ضد تروریستی خود در مناطق مختلف این کشور ادامه می دهد.

دیدار هیأت حماس با امیر قطر

هیأتی از دفتر سیاسی جنبش حماس با شیخ «تمیم بن حمد آل ثانی» امیر قطر دیدار و گفت وگو کرد.

امیر قطر در این دیدار بر موضع ثابت کشورش در حمایت از برادران فلسطینی و قضیه فلسطین تأکید نمود.

خشم شدید سعودی‌ها از نحوه برخورد عمران خان با ملک سلمان/  واکنش شدیداللحن اتحادیه عرب به تصمیم جدید تل آویو/اعلام آمادگی آمریکا برای مذاکره بدون پیش شرط با ایران/حمله موشکی جبهه النصره به حومه «حماه»

در این دیدار آخرین تحولات فلسطین مورد بحث و بررسی قرار گرفت. هیأت حماس نیز از حمایت های قطر از فلسطین به ویژه در نوارغزه قدردانی کرد.