یکشنبه , ۶ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » موسوی در نشست خبری:آغاز دیپلماسی جدید با همسایگان شمالی/ مذاکره‌ای با آمریکا نداریم!

موسوی در نشست خبری:آغاز دیپلماسی جدید با همسایگان شمالی/ مذاکره‌ای با آمریکا نداریم!

آغاز دیپلماسی جدید با همسایگان شمالی/ مذاکره‌ای با آمریکا نداریم

سخنگوی وزارت امور خارجه بابیان اینکه کشورهای حاشیه خلیج فارس از مهم‌ترین همسایه گان ایران هستند، گفت: ایران دوست ندارد منطقه‌ تنش آلود و ناامن باشد.

به گزارش خبرنگار مهر، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه صبح امروز (سه شنبه) در اولین نشست خبری خود در خصوص خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و تحمیل شرایط سخت اقتصادی بر ایران، اظهار داشت: دیپلماسی ایران در این وضعیت وارد شرایط تازه‌ای شد و سفرهای آقای ظریف به کشورهای مختلف منطقه‌ای هم شکل دیگری به خود گرفته است. سفرهای وزیر امور خارجه به هند، ترکمنستان، سوریه، ژاپن، پاکستان و اخیراً هم عراق در راستای تبیین مواضع ایران صورت گرفت و ان شالله به زودی هم با همسایگان شمالی در سطوح مختلف وزرا و حتی رئیس جمهور تحرکات دیپلماتیک جدیدی را خواهیم داشت.

وی در خصوص اظهارات اخیر رئیس جمهور آمریکا علیه ایران، گفت: جمهوری اسلامی ایران چندان به سخنان و لفاظی‌ها توجه ندارد، مهم آن است که تغییر لفظ باعث تغییر رویکرد و عملکرد شود. ما نیز بر اساس عملکردها رفتار خود را ترسیم می‌کنیم.

موسوی پیرامون عدم خرید نفت ایران از سوی ترکیه و تناقض گویی آنها در این خصوص، تصریح کرد: ترکیه به عنوان یکی از دوستان و همسایگان نزدیک ما بوده و هست و روابط ما با آنها همه جانبه و راهبردی است و یکی از مصادیق آن هم در حوزه انرژی است. فعلاً تناقضی در سطح رسمی در رفتار و عملکرد آنها نمی‌بینیم و باید منتظر آینده بود.

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره پیشنهاد اخیر ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس، گفت: کشورهای حاشیه خلیج فارس از مهم‌ترین کشورهای همسایه ما هستند، بنابراین ایده‌ای که جناب آقای ظریف مطرح کردند جدید نیست و چندی پیش هم بحث مجمع گفتگوهای منطقه‌ای را برای رفع سو تفاهم مطرح کرده بودند. ایران دوست ندارد در منطقه‌ای باشد که تنش آلود و ناامن باشد.

وی بیان کرد: ایران تلاش می‌کند هر گونه سوءتفاهم و ناامنی را با پیشنهادات خود از بین ببرد. ما امیدواریم طرف‌های مقابل با حُسن نیست آن را برداشت کنند و شاهد منطقه‌ای امن باشیم.

موسوی در خصوص برخی موارد مطرح شده پیرامون شرایط مذاکره ایران و آمریکا ادامه داد: مذاکره‌ای با آمریکا نداریم و مبنای ما هم احترام به توافقات بین المللی است که آنها می‌توانند به آن برگردند. با خروج غیر قانونی و بر اساس برخی توهمات آنها، این موضوع شکسته شد و ما دورنمایی از مذاکره در این شرایط نمی‌بینیم و باید منتظر تحولات بود.

وی در خصوص نحوه اجرای تعهدات اروپایی ها به برجام، بیان کرد: اروپایی به برجام آنطور که باید و شاید عمل نکردند و ایران هم بارها این مورد را خاطرنشان کرده است. ایران همواره سعی کرده به دیپلماسی فرصت دهد و بر اساس ملاحظات سیاسی، ملی و امنیتی راه دیپلماسی را بر کسی نبسته است اما این به معنای امید داشتن به اروپا نیست.

موسوی در خصوص دیدار اخیر ظریف با یک مقام آمریکایی، گفت: صرف دیدار و گفتگو به معنای مذاکره نیست و باید در حوزه رسانه به این نکته توجه شود. ما اعضای کنگره را دولتی تلقی نمی‌کنیم و البته آنها مجوز مذاکره هم ندارند. ایران هم فعلاً هیچ گونه برنامه ای برای مذاکره با مقامات دولتی آمریکا ندارند.

سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص دیپلماسی منطقه ای ایران، بیان کرد: ما با کشورهای منطقه در چارچوب مناسبات دو، سه و حتی پنج جانبه دیدارهای منظم و مستمری داریم. دیپلماسی فعال و متوازن ایران در منطقه کماکان ادامه خواهد داشت و تمرکز آن بر همسایگان خواهد بود.

وی پیرامون سفر قریب الوقوع نخست وزیر ژاپن به ایران، بیان کرد: در خصوص تاریخ سفر، طرفین در حال رایزنی هستند و امیدواریم در هفته های آینده این موضوع صورت بگیرد. قطعاً این سفر، مهم و نقطه عطفی در روابط میان ایران و ژاپن خواهد بود.