دوشنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » ارتش آمریکا سپاه پاسداران را مسئول مستقیم حمله به نفتکش‌ها در فجیره می‌داند!

ارتش آمریکا سپاه پاسداران را مسئول مستقیم حمله به نفتکش‌ها در فجیره می‌داند!

منبع: دبی – العربیه.نت، فارسی

ارتش آمریکا روز جمعه اعلام کرد که سپاه پاسداران ایران مستقیما مسئول حمله به تانکرهای نفکش در آب‌های اقتصادی امارات است.

خبرگزاری رویترز با مخابره این گزارش افزود که ارتش آمریکا بر اساس گزارش‌های اطلاعاتی اشاره به حملاتی از سوی ایران دارد که در ارتباط با تهدیدها در سراسر منطقه است.

ادمیرال مایکل گیلدای رئیس ستاد مشترک نیروهای آمریکا روز جمعه، 24 ماه مه گفت «ما سپاه پاسداران را مسئول حمله به چهار نفتکش و پرتاب راکت به نزدیکی سفارت آمریکا در منطقه سبز بغداد می‌دانیم.»

او افزود «وزارت دفاع مریکا (پنتاگون) به این نتیجه رسیده که بمب‌های چسبنده به کار گرفته شده در این حملات متعلق به سپاه پاسداران است.»

رئیس ستاد مشترک نیروهای آمریکا از ارایه جزئیات بیشتری درباره چگونگی دست‌یابی به این اطلاعات از سوی پنتاگون خودداری کرد.

پیشتر خبرگزاری رویترز روز جمعه 17 می 2019 به گزارشی سری از چند شرکت بیمه دست یافت که نشان می‌دهد به احتمال زیاد سپاه پاسداران در حمله به دو نفت‌کش‌ سعودی در نزدیکی بندر الفجیره امارات دست داشته است.

در این گزارش که از سوی سازمان‌های بیمه منتشر شد، درباره خطرات ناشی از جنگ بر علیه مالکان کشتی‌های‌ نروژی هشدار داد. در حمله به نفتکش‌های سعودی، اماراتی و نروژی بین 3 تا 30 کیلو مواد منفجره با قدرت انفجاری بالا به کار گرفته شده بود.

این حملات همزمان با بالا گرفتن تنش میان ایران و آمریکا صورت گرفت. از ابتدای ماه جاری آمریکا مجموعه اقداماتی را در پیش گرفت که هدف از آن به صفر رساندن صادرات نفت ایران و افزایش حضور نظامی ایالات متحده در خلیج، برای پاسخگویی به تهدیدات ایران است.

نهاد بیمه‌ای منتشر کننده گزارشی که رویترز به آن دست یافته، توضیح داد که به احتمال زیاد سپاه پاسداران این حملات را طراحی کرده و به همین منظور نکات زیر مطرح کرد:

1. به احتمال زیاد سپاه پیش از این به همپیمانان حوثی خود قایق‌های تندروی انفجاری داده که با استفاده از سیستم‌های مکان‌یاب ماهواره‌ای امکان اصابت دقیق به هدف را دارند.

2. تشابه بین ترکش‌های یافت شده در کشتی نروژی با ترکش‌های قایق‌های تندروی مورد استفاده حوثی‌ها در سواحل یمن. البته شناورهای مورد استفاده حوثی‌ها روی آب حرکت می‌کردند ولی گمان می‌رود در حملات فجیره از زیر‌آبی استفاده شده باشد.

3. ایران و به ویژه سپاه پاسداران پیش از این به استفاده از نیروی نظامی تهدید کرده بود و با توجه به اینکه با حریف نیرومندتری روبرو هستند احتمال می‌رود دست به اقداماتی بزنند که به آسانی بتوان آنها را انکار کرد.