دوشنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » وزیر نفت عربستان: دو نفتکش سعودی هدف عملیات خرابکارانه قرار گرفته‌اند!

وزیر نفت عربستان: دو نفتکش سعودی هدف عملیات خرابکارانه قرار گرفته‌اند!

وزارت نفت عربستان می‌گوید «جامعه بین‌المللی وظیفه‌ای مشترک برای حفاظت از امنیت دریانوردی و نفتکش‌ها دارد تا پیامدهای چنین رخدادهایی بر بازار انرژی و خطراتی که برای اقتصاد جهانی ایجاد می‌کند، کاهش یابد». خالد فالح، وزیر نفت عربستان، در بیانیه‌ای که صبح ۲۳ اردیبهشت ماه در خبرگزاری رسمی کشورش منتشر شده، می‌گوید دو نفتکش سعودی در «منطقه ویژه تجاری امارات متحده عربی» هدف «عملیات خرابکارانه» قرار گرفته‌اند.

دوشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۸ ! رادیو فردا/    به گفته آقای فالح این «عملیات خرابکارانه» در نزدیکی ساحل بندر فجیره و در زمانی رخ داده که نفتکش‌ها در حال عبور از منطقه و ورود به خلیج فارس بودند.وزیر نفت عربستان گفته یکی از نفتکش‌ها قرار بود بارگیری و عازم ایالات متحده شود. خالد فالح تاکید کرده‌است که واقعه تلفات انسانی و زیست‌محیطی نداشته اما «خسارت‌های جدی به ساختار هر دو شناور زده است».

خالد فالح، وزیر نفت عربستان در این تصویر از نوامبر ۲۰۱۷ در امارات متحده عربی

امارات متحده عربی روز یکشنبه ۲۲ اردیبهشت اعلام کرده بود چهار کشتی تجاری در نزدیکی آب‌های بندر فجیره هدف «عملیات خرابکارانه خطرناک» قرار گرفته‌اند که البته تلفات جانی برجای نگذاشته‌است.

ساعاتی پیش از تائید این وقایع، خبرگزاری‌های ایران به نقل از شبکه عرب‌زبان «المیادین» که نزدیک به جمهوری اسلامی است، گزارش داده بودند که «انفجارهایی در هفت تا ده نفتکش در بندر فجیره رخ داده‌است».

خبرگزاری امارات وقوع انفجارها «داخل بندر» را تکذیب کرده است. خبرگزاری اسوشیتدپرس نیز در پی گفت‌وگو با مقام‌های اماراتی و شاهدانی در محل گزارش داده که خبرها در مورد وقوع انفجارها داخل بندر فجیره «بی‌اساس» است.

سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی بامداد دوشنبه ضمن «ابراز تاسف» با اشاره به «تاثیر منفی این حوادث بر سلامت کشتیرانی و امنیت عبور و مرور دریایی» در مورد آنچه «دسیسه بدخواهان برای برهم زدن ثبات و امنیت در منطقه» توصیف کرده، هشدار داد.

عباس موسوی

بیشتر در این باره:

واکنش وزارت خارجه ایران به «عملیات خرابکارانه» علیه کشتی‌ها اطراف امارات

خبرگزاری رویترز به نقل از پایگاه دریایی پنجم آمریکا در منطقه که مقر اصلی آن در بحرین است، می‌گوید این پایگاه از گزارش امارات متحده مطلع است اما توضیح در مورد آن را به خود امارات محول کرده‌است.

این وقایع در حالی رخ داده که تنش‌ها بین ایران و آمریکا رو به فزونی گذاشته و ایالات متحده اقدام به اعزام ناو هواپیمابر و بمب‌افکن به منطقه کرده‌است.

هفته پیش اداره امور دریایی آمریکا در بیانیه‌ای در مورد آن‌چه احتمال حمله ایران و یا گروه‌های نیابتی آن به کشتی‌های تجاری و زیرساخت های نفتی توصیف کرده، هشدار داده بود.

دو هفته پیش محمد باقری، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح ایران، گفته بود ایران قصد اقدامی مانند «بستن تنگه هرمز را ندارد»، ولی این احتمال را هم مطرح کرده بود که «مجبور شویم و چاره‌ای جز این وجود نداشته باشد».

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، نیز گفته است با این که وقوع درگیری نظامی بین ایران و آمریکا در آینده نزدیک را محتمل نمی‌داند، اما «می‌تواند حوادثی روی دهد» که به وقوع درگیری دامن بزند.

خبرگزاری رسمی عربستان سعودی، رویترز، اسوشیتدپرس، ایرنا، رادیو فردا|ت

عربستان سعودی: دو نفت‌کش ما در دریای عمان آسیب جدی دیده‌اند

عربستان سعودی “عملیات خرابکارانه” را که چهار کشتی‌ را در دریای عمان هدف قرار داده بود، محکوم کرد و تایید کرد که دو کشتی متعلق به این کشور بوده‌اند.

روز گذشته وزارت خارجه امارات متحده عربی اعلام کرد که چهار کشتی باری متعلق به کشورهای مختلف در حاشیه آب‌های شرقی این کشور در نزدیکی بندر فجیره هدف “عملیات خرابکارانه” قرار گرفته‌اند، اما به کسی آسیبی نرسیده است.

به گفته خالد فالح، وزیر انرژی عربستان سعودی دو نفت‌کش سعودی که در حال عبور در دریای عمان بودند، در این عملیات به شدت آسیب دیده‌اند، هر چند به گفته او این عملیات منجر به آسیب دیدن کسی و یا پخش شدن نفت در دریا نشد.

به گفته او یکی از نفت‌کش‌ها به قصد بارگیری نفت خام عربستان از بندر راس تنوره در شرق این کشور در خلیج فارس برای مشتریان آمریکایی در حرکت بود.

به گزارش خبرگزاری سعودی آقای فالح در بیانیه‌ای این عملیات را محکوم کرد و هدف آن را تهدیدی برای آزادی عبور و مرور دریایی و امنیت تولید‌کنندگان نفت در جهان خواند.

آقای فالح همچنین بر مسئولیت مشترک جامعه بین‌الملل برای تامین عبور و مرور دریایی و امنیت نفت‌کش‌ها تاکید کرد و گفت که این گونه رخدادها پیامدهای زیان‌باری از جمله تاثیرگذاری بر بازار انرژی و به خطر انداختن اقتصاد جهان دارد.

در واکنش به این رخداد وزارت امور خارجه ایران آن را “نگران کننده و تاسف بار” خواند و خواهان روشن شدن ابعاد دقیق آن شد.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران آن را “دسیسه از سوی بدخواهان جهت برهم زدن ثبات و امنیت در منطقه” خواند و خواهان هوشیاری کشورهای منطقه نسبت به هرگونه ماجراجویی از سوی عوامل خارجی شد.

بندر فجیره در حدود ۱۴۰ کیلومتری تنگه هرمز قرار دارد که محل عبور یک سوم تجارت جهانی نفت از طریق دریاست.

موقعیت فجیره در مسیر کشتیرانی در خلیج فارس، شبه قاره هند و آفریقا که محل سوختگیری نفت‌کش‌ها و سایر کشتی‌های باری است استراتژیک توصیف می‌شود.

وزارت خارجه امارات اقداماتی را که کشتی‌های تجاری و خدمه آنها را در خطر قرار دهد “خطرناک” خواند و گفت جامعه بین‌المللی باید در قبال کسانی که امنیت عبور و مرور دریایی را در خطر قرار می‌دهند مسئولیت نشان دهد.

حادثه گزارش شده از سوی امارات درحالی روی می‌دهد که در هفته های اخیر تنش میان آمریکا و ایران درحال افزایش بوده است.

دو روز پیشتر اداره کشتیرانی آمریکا به کشتی‌های تجاری و باربری این کشور درباره تهدیدهای ادعایی ناشی از تحرکات ایران و متحدانش هشدار داده بود.

این سازمان گفت: “ممکن است ایران و متحدانش کشتی‌های تجاری، از جمله نفتکش‌ها، یا کشتی‌های نظامی آمریکا را در دریای سرخ، باب المندب یا خلیج فارس هدف قرار دهند.”

آمریکا با اعزام ناو هواپیمابر لینکلن و استقرار چهار بمب‌افکن ب ۵۲ حضور نظامی خود در خلیج فارس را تقویت کرده است.

مقام‌های ایرانی در هفته‌های قبل به احتمال بستن تنگه هرمز اشاره کرده‌اند، اما در عین حال می‌گویند امنیت منطقه اولویت آنها است و این نیروهای آمریکایی هستند که امنیت منطقه را به خطر می‌اندازند.