یکشنبه , ۶ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » هفته گذشته مایک پومپئو در سفری غیرمنتظره به بغداد رفت! پومپئو برای گفت‌وگو با مقامات اروپایی درباره ایران به بروکسل رفت/

هفته گذشته مایک پومپئو در سفری غیرمنتظره به بغداد رفت! پومپئو برای گفت‌وگو با مقامات اروپایی درباره ایران به بروکسل رفت/

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، برنامه سفر خود به روسیه را تغییر داد. او قرار بود که امروز دوشنبه (۱۳ مه/۲۳ اردیبهشت) به مسکو، پایتخت روسیه برود اما سفرش به مسکو را لغو کرد و به جای آن برای دیدار با مقامات اروپایی به بروکسل رفت/

قرار است که آقای پومپئو با مقاماتی از آلمان، فرانسه و بریتانیا -سه کشور از اتحادیه اروپا که طرف توافق هسته‌ای ایران، برجام بودند – گفت‌وگو کند.

به گفته وزارت خارجه آمریکا موضوع گفت‌وگوهای آقای پومپئو ایران خواهد بود.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه خود نوشته آقای پومپئو پس از توقف یک روزه خود در بروکسل راهی بندر سوچی در روسیه خواهد شد و آنجا با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور و سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه دیدار خواهد کرد.

قرار است آقای پومپئو در نخستین سفر خود در مقام وزیر خارجه آمریکا درباره نقش روسیه در ونزوئلا و سوریه با آقای پوتین و آقای لاوروف گفت‌وگو کند.

به نظر می‌رسد بخشی از گفت‌وگوهای آنها نیز درباره ایران باشد.

سه کشور اتحادیه اروپا امضاکننده برجام در کنار روسیه و چین همواره بر حمایت خود از این توافق تاکید کرده‌اند.

با این حال پس از آنکه هفته پیش و در سالگرد خروج آمریکا از برجام، ایران اعلام کرد که بخشی از تعهدات خود در برجام را کاهش می‌دهد و برای کشورهای باقیمانده در برجام ضرب الاجلی ۶۰ روزه تعیین کرد، قدرت‌های اروپایی گفتند که به حمایت از برجام ادامه می‌دهند، اما ضرب‌الاجل ایران را قبول نخواهند کرد.

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیران خارجه فرانسه، بریتانیا و آلمان در بیانیه‌ای گفتند تعهد ایران به توافق هسته‌ای را بر اساس عملکردش ارزیابی می‌کنند.

آنها از ایران خواستند که “از دست زدن به هر گونه اقدامی که باعث تشدید مشکلات شود خودداری کند.”

هفته گذشته مایک پومپئو در سفری غیرمنتظره به بغداد درباره امنیت نیروهای آمریکایی در این کشور و وضعیت شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران به طور جداگانه با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و برهم صالح، رئیس جمهور عراق، گفتگو کرد.

دولت آمریکا امیدوار است که ایران را به مذاکرات برای یک “توافق جدید” مجبور کند. آمریکا می‌گوید که این توافق تنها به فعالیت‌های هسته‌ای ایران نخواهد پرداخت و برنامه موشکی و رفتار ایران در منطقه نیز جز آن خواهد بود.

تحریم‌های آمریکا باعث شده فشار زیادی روی اقتصاد ایران وارد شود و ارزش پول ملی این کشور به شدت سقوط کرده است.

پس از آنکه آمریکا دو ناو هواپیمابر و ۴ بمب‌افکن بی۵۲ به خلیج فارس فرستاد، تنش بین کشور را بیش از پیش افزایش داد.

آمریکا گفت که این اقدامات در پاسخ به تهدیدهای احتمالی از سوی ایران علیه منافع آمریکا صورت گرفته است.