یکشنبه , ۴ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

کنایه ظریف به شماره دادن ترامپ، پرواز جنگنده‌های اسرائیلی بر فراز بیروت، ورود تیم تحقیقات بین المللی به الفجیره و دیدار هیأت حزب الله با نمایندگان حماس، جهاد اسلامی و فتح از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به نامه عمران‌خان به آمریکا و اتحادیه اروپا برای خرید گاز از ایران نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ «عمران‌خان» نخست‌وزیر پاکستان ضمن برگزاری یک نشست فوری از مسئولین بخش انرژی کابینه خود خواست ضمن نامه‌نگاری به سران اتحادیه اروپا و آمریکا موضع قطعی آنها را درخصوص خرید گاز از ایران جویا شوند.

وی تصریح کرد: اگر مشکلی بابت تحریم‌ها وجود نداشته باشد، ما بلافاصله پروژه را نهایی کرده و بخشی را که وظیفه ماست، تکمیل خواهیم کرد.

نخست‌وزیر پاکستان تأکید کرد: وجود تحریم‌ها علیه ایران مهم‌ترین مشکل پیش‌ِروی تکمیل این پروژه است و اگر ما بابت تحریم‌ها نگرانی نداشته باشیم، برای خرید گاز از ایران درنگ نخواهیم کرد.

نامه‌ عمران‌خان به آمریکا و اتحادیه اروپا برای خرید گاز از ایران/ورود تیم تحقیقات بین المللی به الفجیره/کنایه ظریف به شماره دادن ترامپ/دیدار هیئت حزب الله با نمایندگان حماس، جهاد اسلامی و فتح

وی گفت: دولتمردان پاکستان با همراهی مسئولین دولت ایران این مشکل را حل خواهند کرد و تلاش می‌کنند تا این پروژه را مصالحه‌آمیز به‌اجرا برسانند.

گفتنی است، پس از عدم اقدام دولت پاکستان و بی‌توجهی اسلام‌آباد به این پروژه، وزارت امور خارجه کشورمان ضمن ارسال نامه‌ای اعلام کرده بود: اگر پاکستان به تعهدات خود در تفاهم‌نامه عمل نکرد، تهران به دادگاه‌های بین‌المللی مراجعه خواهد کرد.

در حال حاضر پاکستان مجبور است گاز خود را با هزینه بالایی از کشورهایی چون قطر تأمین کند.

کنایه ظریف به شماره دادن ترامپ

ظریف در توئیتی با ضمیمه کردن طرح جان بولتون برای خروج از برجام پیش از سمت فعلی او خطاب به رئیس جمهور آمریکا نوشت: آقای ترامپ! قابل توجه در صورتی که قبلاً ندیده باشید. پیش از این که جان بولتون را به کار بگیرید، این طرحی بود که وی و همدستانش در “تیم بی” برای ایران داشتند. یک نقشه مفصل برای اطلاعات جعلی، جنگ دائمی و حتی پیشنهادهای توخالی برای مذاکره. تنها تفاوت این بود که در آن طرح، شماره تلفن گنجانده نشده بود.

نامه‌ عمران‌خان به آمریکا و اتحادیه اروپا برای خرید گاز از ایران/ورود تیم تحقیقات بین المللی به الفجیره/کنایه ظریف به شماره دادن ترامپ/دیدار هیئت حزب الله با نمایندگان حماس، جهاد اسلامی و فتح

پرواز جنگنده‌های اسرائیلی بر فراز بیروت

شبکه المنار از پرواز گسترده جنگنده‌های رژیم صهیونیستی بر فراز بیروت در ارتفاع متوسط خبر داد.

جنگنده‌های رژیم صهیونیستی همچنین بر فراز بقاع غربی و جنوب لبنان به پرواز درآمدند.

نامه‌ عمران‌خان به آمریکا و اتحادیه اروپا برای خرید گاز از ایران/ورود تیم تحقیقات بین المللی به الفجیره/کنایه ظریف به شماره دادن ترامپ/دیدار هیئت حزب الله با نمایندگان حماس، جهاد اسلامی و فتح

تجاوز جنگنده‌های رژیم صهیونیستی به حریم هوایی لبنان در حالی همچنان ادامه دارد که قطعنامه ۱۷۰۱ شورای امنیت بر ضرورت توقف این اقدامات تجاوزکارانه تأکید کرده است.

ورود تیم تحقیقات بین المللی به الفجیره

تیم تحقیقات بین‌المللی یکشنبه‌ شب برای بررسی حادثه «هدف قرار گرفتن چهار کشتی تجاری» در نزدیکی آب‌های سرزمینی امارات، وارد بندر فجیره شد.

وزارت خارجه امارات یکشنبه ‌شب ساعاتی پس از تکذیب هدف قرار گرفتن چند کشتی یا نفتکش در بندر فجیره، اذعان کرد، «چهار کشتی هدف عملیات خرابکارانه» قرار گرفته‌اند.

وزارتخانه یاد شده فاش کرد، «دستگاه‌های ویژه تحقیق پس از پایان تحقیقات در خصوص حوادث امروز، نتایج آن را اعلام می‌کنند».

شبکه المیادین ظهر یکشنبه از چند انفجار در بندر الفجیره امارات خبر داد و نوشت، این اتفاق بامداد امروز رخ داده است.

المیادین به نقل از منابع خود خبر داد، انفجارها متعلق به تعدادی نفتکش بوده که آتش گرفته و تعداد آنها هفت تا ده نفتکش است.

دیدار هیأت حزب الله با نمایندگان حماس، جهاد اسلامی و فتح

سرتیپ ماهر شبایطه دبیر سازمان آزادی بخش فلسطین و جنبش فتح در منطقه صیدا در دیدار با یک هیأت از حزب الله به سرپرستی شیخ زید ضاهر در ستاد فرماندهی جنبش فتح در صیدا تأکید کرد، ماهیت رابطه متمایز با حزب الله و به ویژه در مقابله با چالش‌ها و فشارها برای سرکوب آرمان فلسطین و تصویب طرح به اصطلاح معامله قرن و همکاری موجود برای تقویت امنیت و ثبات اردوگاه‌ها و محله های لبنان است.

شیخ ظاهر نیز در این دیدار بر رابطه دوستانه با جنبش فتح تأکید کرد و از نقش وشجاعت سرتیپ شبایطه در حفظ امنیت و ثبات اردوگاه‌ها قدردانی کرد. وی همچنین بر ضرورت وحدت گروه‌های فلسطینی در برابر چالش‌ها و مسائل مربوط به مردم فلسطین در اردوگاه ها تأکید و از مردم فلسطین که در برابر جنایت‌های رژیم صهیونیستی صبور و مقاوم هستند، تشکر و قدردانی کرد.

هیأت اعزامی حزب الله به رهبری شیخ ظاهر همچنین با رهبران جنبش جهاد اسلامی فلسطین و جنبش مقاومت اسلامی حماس در منطقه صیدا نیز دیدار کرد و با آنها درباره راه های تقویت وضعیت امنیتی دراردوگاه‌ها به ویژه اردوگاه عین الحلوه و نیز وضعیت مردم در داخل فلسطین اشغالی و به خصوص در غزه که با وجود محاصره ظالمانه رژیم صهیونیستی پیروزی‌های اخیر را به دست آورده اند، بحث و گفت وگو کرد.

دیدار با هیأت نمایندگی هماهنگ کننده روابط خارجی در جنبش جهاد اسلامی حاج شکیب عینا با حضور عمار حوران مسئول روابط در اردوگاه عین الحلوه دومین برنامه هیأت حزب الله بود که در مقر فرماندهی جنبش جهاد اسلامی در صیدا برگزار شد.

حزب الله به مناسبت پیروزی مقاومت و درصدر آن سرایا القدس در درگیری‌های اخیر غزه تبریک گفت و سخنان حاج زیاد النخاله دبیرکل جنبش جهاداسلامی در مورد معادله بازدارنده جدید با رژیم صهیونیستی را ستود.