سه شنبه , ۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » فرهنگ » برای نخستین بار در جهان؛ قایقی با کنترل از راه دور از دریا عبور کرد!

برای نخستین بار در جهان؛ قایقی با کنترل از راه دور از دریا عبور کرد!

برای نخستین بار در جهان یک قایق باری که از راه دور کنترل می شد محموله ای ۵ کیلوگرمی را از انگلیس به بلژیک برد. این کشتی مجهز به فناوری های مختلف از جمله دوربین و رادار است.

قایقی با کنترل از راه دور از دریا عبور کرد

 

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از دیلی میل، برای نخستین بار یک قایق باری که از راه دور کنترل می‌شود، محموله‌ای از صدف را از انگلیس به سمت بلژیک حمل کرد.

این محموله در یک قایق ۱۲ متری به نامSea-Kit به سمت اورستند در بلژیک حمل شد و جالب آنکه هیچ خدمه‌ای روی قایق حضور نداشت.

این قایق به طور موفقیت آمیز محموله‌ای ۵ کیلوگرمی خود را به بلژیک رساند و در مسیر بازگشت نیز محموله‌ای را به انگلیس حمل کرد.

این در حالی است که گجت های مختلفی اطلاعات مربوط به این قایق را به اتاق کنترلی در اسکس (واقع در انگلیس) ارسال می‌کردند. در این اتاق دو کارمند مأموریت ۲۲ ساعت را رصد کردند.

این قایق انگلیسی مجهز به دوربین، رادار، میکروفون و تصویربرداری گرمایی است. علاوه بر این موارد یک سیستم بک آپ خودکار در قایق وجود دارد تا امنیت آن را تأمین کند.

به گفته بن سیمسون مدیر شرکت SEA-KIT International Ltd (تولید کننده قایق) ، ماه‌ها برای این سفر برنامه ریزی شده بود. او در این باره می‌گوید: این قایق پتانسیل‌های زیادی دارد و می‌توان قابلیت آن را برای فعالیت‌های مختلف از حمل و نقل گرفته تا تحقیقات هیدروگرافی، مأموریت‌های زیست محیطی یا امنیتی به کار گرفت.

کشتی مذکور می‌تواند با سرعت ۴ گره (۴.۶ مایل بر ساعت) و با ظرفیت ۲.۵ تن بار حرکت کند. همچنین کشتی مجهز به موتورهای هیبریدی (برقی- دیزلی) است.

کنترل کنندگان قایق از راه دور از سیستمی به نام Global Situation Awareness استفاده کردند که اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی را از جی پی اس و رادارها دریافت می‌کند.

به گفته سازندگان این کشتی در صورت بروز مشکل در سیستم کنترل از راه دور، ویژگی‌های خودکار کشتی فعال می‌شوند و از برخورد آن با کشتی‌های دیگر نیز جلوگیری می‌شود.

کد خبر