دوشنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » تنش بین تهران و واشینگتن‎‎

تنش بین تهران و واشینگتن‎‎

به دنبال تشدید تنش بین ایران و آمریکا در روزهای اخیر، یک مقام آمریکایی روز جمعه ۲۰ اردیبهشت گفت که پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا، پنتاگون، با استقرار تعداد بیشتری از «سامانه‌ موشک‌های پاتریوت» موافقت کرده است.

ناو هواپیمابر آبراهام لینکلن در مسیر خود به سوی خلیج فارس روز پنج‌شنبه از کانال سوئز عبور کرد.

فرمانده ناوگان پنجم آمریکا: در صورت لزوم ناو هواپیمابر به تنگه هرمز اعزام می‌شود

این مقام آمریکایی در گفت‌وگو با رویترز این موضوع را مطرح کرده است.

پیشتر نیز شبکه «سی ان ان» از مذاکرات در خصوص استقرار تعداد بیشتری از«سامانه‌ موشک‌های پاتریوت» در منطقه خبر داده بود.

شبکه «سی ان ان» روز جمعه با اشاره به اظهارات امام جمعه اصفهان در خصوص «نابودی ناوگان» آمریکا با یک موشک، گفت، مقام‌های پنتاگون از لحن مقام‌های ایرانی ابراز نگرانی کرده‌اند.

پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا (عکس از آرشیو)

پاتریک شاناهان، سرپرست وزارت دفاع آمریکا

طی روزهای اخیر مقا‌م‌های آمریکایی گفته‌اند،پس از دریافت اطلاعاتی در مورد احتمال حمله ایران یا نیروهای نیابتی آن علیه منافع و نیروهای آن کشور اعزام ناو هواپیمابر یو اس اس لینکلن و بمب افکن‌های بی-۵۲ به منطقه را تسریع کرده است.

ناو هواپیمابر یو اس اس لینکلن پنجشنبه از کانال سوئز گذشت ولی دریادار جیم مالوی، فرمانده ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا می‌گوید، در صورت لزوم این ناو هواپیمابر به تنگه هرمز و خلیج فارس اعزام خواهد شد.

همچنین گزارش‌های در روز جمعه حاکی از آن بود که بمب‌افکن‌های استراتژیک بی-۵۲ آمریکا در پایگاه هوایی ایالات متحده در قطر به زمین نشستند.

در همین حال، اداره امور دریایی آمریکا نیز روز پنجشنبه به کشتی های این کشورنسبت به احتمال حمله ایران و یا گروه‌های نیابتی آن به کشتی‌های تجاری و زیرساخت های نفتی هشدار داده است.

این در حالی است که مجید تخت روانچی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل، با رد گزارش‌ها درباره «تهدیدهای جدید ایران علیه نیروهای آمریکایی»، آنها را «جعلی» خواند.

نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل در مصاحبه‌ای که روز پنج‌شنبه از شبکه تلویزیونی ام‌اس‌ان‌بی‌سی پخش شد گفت: «این ادعاها را همان کسانی مطرح کرده‌اند که برای راه‌اندازی جنگ عراق نیز کاری مشابه کرده بودند».

در همین زمینه، مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکاروز گذشته با اشاره به این که ایالات متحده به دنبال جنگ با ایران نیست، تاکید کرد که این کشور آماده است به هر حمله‌ای توسط ایران یا نیروهای وابسته به آن پاسخی «قاطع و سریع» بدهد.

منبع: رادیوفردا/