پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در عراق: پیام خشم‌آلود واشنگتن به عراق!

مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا در عراق: پیام خشم‌آلود واشنگتن به عراق!

برخی رسانه‌های عرب زبان از پیام خشم آلود واشنگتن به عراق خبر می‌دهند؛ پیامی که طی آن آمریکایی‌ها نارضایتی خود از روابط تهران و بغداد را ابراز کرده اند.

عراق و آمریکا

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در پی سفر غیرمنتظره خود به بغداد اعلام کرده که درباره امنیت نیروهای آمریکایی در این کشور و وضعیت شبه نظامیان شیعه مورد حمایت ایران به طور جداگانه با عادل عبدالمهدی، نخست وزیر و برهم صالح، رئیس جمهوری عراق، گفتگو کرده است.

این  رسانه‌ عرب زبان در ادامه آورده است: «دولت عراق به ریاست عادل عبدالمهدی از نخستین روزهای تشکیل آن متعهد به دنبال کردن یک سیاست خارجی متعادل بر مبنای اجتناب از صف بندی‌ها و محورهای منطقه‌ای و در نظرگرفتن منافع ملی عراق به عنوان اولویت اصلی و تلاش برای قرار دادن عراق به عنوان یک نقطه از همگرایی و درک بین طرف‌های منطقه‌ای بوده است و تلاش کرده تا این کشور به صحنه کشمکش‌ها و تسویه حساب‌های منطقه‌ای و بین المللی تبدیل نشود».با تمامی اینها به نظر می‌رسد که ایالات متحده به دنبال تبدیل کردن عراق به صحنه‌ای برای نبردها و منازعات منطقه‌ای به ویژه با جمهوری اسلامی ایران است. این درحالی است که در نقطه مقابل، جمهوری اسلامی ایران به عراق نه به عنوان عرصه‌ای برای مناقشه با آمریکا که به عنوان عرصه‌ای برای تقویت بیش از پیش روابط و مناسباتش با یکی از بهترین همسایگان خود، می‌نگرد.

مایک پمپئو شبانه و تحت تدابیر امنیتی شدید به عراق سفر کرد. او پس از ترک عراق به خبرنگاران همراه خود گفت که هدف از این سفر مطلع کردن مقامات ارشد عراق از “جریان تهدیدات افزایش یافته است که ما دیده ایم.”

وزیر امور خارجه آمریکا درباره تهدیدات نظامی منتسب به حکومت ایران جزئیاتی بیان نکرد اما گفت واشنگتن درباره “حمله قریب الوقوع” نیروهای تحت امر ایران “اطلاعات مشخصی” داشته و گفت آمریکا از حاکمیت ملی عراق حمایت می کند و افزود: “ما نمی خواهیم کسی در امور داخلی آنها دخالت کند، به خصوص با حمله به کشورهای دیگر در عراق.”

به گفته آقای پمپئو، نخست وزیر و رئیس جمهوری عراق پذیرفته اند که مسوولیت کشور خود در تامین امنیت نیروها و مراکز آمریکایی را جدی تلقی می کنند.

کاخ سفید یکشنبه گذشته اعلام کرد که در واکنش به “تحرکات و رفتار‌های نگران‌کننده ایران” ناوگروه “یواس‌اس آبراهام لینکلن” و یک یگان بمب افکن را به خلیج فارس فرستاده است.

بیل اوربان، سخنگوی ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) روز سه شنبه (هفت مه/۱۷ اردیبهشت) به خبرگزاری رویترز گفت که یگان بمب افکن اعزامی، شامل بمب افکن استراتژیک بوئینگ بی-۵۲ نیز می شود.

رویترز به نقل از منابع ناشناس خود گزارش داد که چهار فروند بمب افکن غول پیکر بی-۵۲ قرار است که به منطقه خلیج فارس فرستاده شوند.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، در واکنش به تقویت نیروهای آمریکایی در خلیج فارس گفته است: “اگر ایالات متحده و نوچه‌هایش احساس ناامنی دارند، به دلیل این است که مردم منطقه از آنها بیزارند. متهم کردن ایران، این وضعیت را تغییر نخواهد داد.”

بنا بر گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آقای ظریف افزود: “ما مقاومت می‌کنیم اما به دنبال جنگ نیستیم. باورمان این است که رئیس جمهور ترامپ خواهان جنگ نیست اما کسانی وجود دارند که برای جنگ فشار می‌آورند. من فکر نمی‌کنم که این اتفاق بیفتد.”

مایک پمپئو سه شنبه سفرش به آلمان را نیمه تمام گذاشت و عازم یک “نقطه نامعلوم” شد. مقامات آمریکایی اعلام کردند که او به خاطر مسائل مهم دیگر مجبور شد که برنامه دیدارش با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، را لغو کند.

خبر سفر مایک پمپئو به عراق در حالی اعلام شد که تنش بین ایران و آمریکا افزایش پیدا کرده است. دولت ایران می گوید قصد دارد روز چهارشنبه (۱۸ اردیبهشت) در نامه‌ای به کشورهای حاضر در توافق هسته‌ای (برجام) تصمیم خود برای کاهش تعهداتش در قبال این توافق را اعلام کند.

مایک پومپئو پیشتر هم گفته بود که ایالات متحده که شاهد افزایش تحرکات ایران در منطقه بوده‌اند و اعزام ناوگروه آبراهام لینکلن به خلیج فارس به همین دلیل است.

او تاکید کرد که هر حمله‌ای به منافع آمریکا در منطقه را از چشم ایران می‌بیند و افزود حتی اگر گروه‌هایی مانند حزب‌الله (لبنان) یا حوثی‌ها (یمن) چنین اعمالی انجام دهند آمریکا، ایران را مقصر می‌داند.

پاتریک شاناهان، وزیر موقت دفاع آمریکا، هم روز دوشنبه در توییتی نوشت که اعزام این ناوهواپیمابر و گروهی از بمب افکن ها به ناحیه تحت مسئولیت سنتکام که “من دیروز تایید کردم، جابجایی خردمندانه نیروها در واکنش به نشانه های قطعی تهدیدی از سوی نیروهای رژیم ایران است.”

او افزود: “ما از رژیم ایران می خواهیم به همه تحریک ها پایان دهد. ما رژیم ایران را مسئول هر گونه حمله ای به نیروهای آمریکایی یا منافع آمریکا می دانیم.”

به گزارش مشرق، پایگاه عرب زبان «العهد» اخیراً گزارشی را در خصوص خشم و عصبانیت مقامات ایالات متحده آمریکا از دولتمردان عراقی منتشر کرده است. این پایگاه عرب زبان در مطلبی با عنوان «چرا آمریکا از دست عراق خشمگین است» تأکید کرده است: «واقعیت آن است که رویکرد دولت بغداد در مسیر مخالف با تحریم‌های ضد ایرانیِ واشنگتن، خشم آمریکایی‌ها را به دنبال داشته است».

به نظر می‌رسد که آمریکایی‌ها به خوبی دریافته‌اند که سیاست تحریمیِ آنها علیه جمهوری اسلامی ایران مورد حمایت همسایگان آن نبوده و کشورهای همسایهِ تهران ازجمله عراق همچنان عزم حرکت در مسیر مخالف تحریم‌های ضد ایرانی را دارند. درست به همین دلیل است که شاهد خشم روزافزون ایالات متحده آمریکا از دولت بغداد هستیم.

ناگفته پیداست که آمریکایی‌ها مدت هاست در زمینه تلاش‌ها برای همراه ساختن عراق با تحریم‌های ضد ایرانی، ناکام ماندند. هرچند که واشنگتن تلاش بسیار زیادی را در این زمینه انجام داد و حتی در برخی موارد، تهدیداتی را به صورت تلویحی علیه بغداد مطرح کرد، اما در نهایت این عراق بود که اجازه قربانی شدن روابط خود با تهران را نداد.

مقامات عراقی از زمان اعلام تصمیم ایالات متحده آمریکا مبنی بر عدم تمدید معافیت تحریمی واشنگتن علیه تهران، موضع شفاف خود در این زمینه را اعلام کردند. به عنوان نمونه بالافاصله پس از این اقدام آمریکا بود که «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق به صورت تلفنی با «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا گفتگو کرده و مراتب اعتراضش به این مسأله را اعلام کرد. وی پیشتر نیز اعلام کرده بود که عراق بخشی از تحریم‌های آمریکا علیه ایران نیست.

از سوی دیگر، یکی از اعضای ارشد کمیته انرژی پارلمان عراق در واکنش به اقدام آمریکا در تمدید نکردن معافیت‌های تحریمی کشورهای وارد کننده نفت ایران می‌گوید: «تحریم‌های یکجانبه آمریکا برای عراق الزام‌آور نیست، چون حوزه انرژی عراق ارتباط بزرگی با صادرات گاز ایران دارد».

در ارتباط با نارضایتی آمریکایی‌ها از عدم پایبندی بغداد به تحریم‌های ضد ایرانی، پایگاه لبنانی العهد می‌نویسد: «ایالات متحده آمریکا چندی پیش با کلام‌های پیامی خود به «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق نسبت به رویکرد وی ابراز نارضایتی و حتی ابراز خشم کرده است». این پایگاه در ادامه گزارش خود می‌نویسد: «بخش بزرگی از خشم آمریکا به علت روابط مثبت و رو به رشد بین بغداد و تهران و عدم تمایل دولت عراق برای پایبندی به تحریم‌های یک جانبه آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران باز می گردد».

اما اتخاذ مواضع حمایتی از جمهوری اسلامی ایران در برابر تحریم‌های آمریکا تنها محدود و محصور به نخست وزیر عراق نمی‌شود، چراکه «برهم صالح» رئیس جمهوری این کشور نیز پیشتر مواضع خود در مخالفت با تحریم‌های ضد ایرانی واشنگتن را صراحتاً اعلام کرده است.

وی پیشتر در این خصوص در واکنش به تهدیدات گذشته آمریکا مبنی بر مجازات بغداد در صورت عدم تبعیت از تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا، گفته است: «ما در عراق به هیچ وجه نمی‌خواهیم که از تحریم‌های ضد ایرانی آمریکا متضرر شویم».

رئیس جمهوری عراق در ادامه مواضع خود در خصوص تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران تصریح کرده بود: «ما نمی‌خواهیم که عراق بار تحریم‌های آمریکا علیه ایران را به دوش بکشد». اشاره صریح رئیس جمهوری عراق به سیاست تحریمی واشنگتن در قبال تهران نشان می‌دهد که مقامات عراقی عزم جزمی برای تداوم روابط تجاری و اقتصادی خود با تهران حتی پس از تحریم‌های آمریکا، دارند.

از سوی دیگر، علاوه بر واکنش‌های مقامات عراقی در سطوح رسمی، احزاب و جریان‌های مختلف شیعی در عراق نیز به حمایت از جمهوری اسلامی ایران برخاسته و مواضع شفاف و اصولی را در قبال این تحریم‌های ظالمانه اتخاذ کرده‌اند؛ مواضعی که نشان از عمق روابط دوستانه تهران با تمامی اقشار شیعی در عراق است.

به عنوان مثال، «سید عمار حکیم» رهبر جریان حکمت ملی در سخنانی ضمن محکوم کردن تحریم‌های ضد ایرانی ایالات متحده آمریکا تأکید کرده بود: «درحال حاضر نباید در قبال تحریم‌های آمریکا علیه ایران سکوت کرد. این تحریم‌ها تبعات خطرناکی برای واشنگتن به دنبال خواهد داشت».

این در حالی است که تاکنون دیگر گروه‌های شیعی عراق نیز به تحریم‌های ضد ایرانی واشنگتن واکنش نشان داده و آن را به شدت محکوم کرده‌اند. سازمان بدر به ریاست هادی العامری نیز حمایت این سازمان را از ملت و دولت ایران اعلام کرد و حمایت‌های ایران از ملت عراق در سختی‌ها را یادآوری کرد. گردان‌های حزب الله نیز اعلام کرد تحریم‌های ظالمانه و غیرقانونی دولت آمریکا علیه ملت ایران نشان دهنده میزان سیطره لابی صهیونیستی و اموال سعودی بر تصمیم گیری های دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا علیه ایران است.

از سوی دیگر، نارضایتی و خشم ایالات متحده آمریکا از دولتمردان عراق به همین نقطه محدود و محصور نمی‌شود. آمریکایی‌ها همچنین از دولت بغداد به دلیل سیاست خارجی آن و برقراری روابط اقتصادی با برخی کشورهای اروپایی نیز خشمگین هستند.

پایگاه لبنانی العهد در این خصوص می‌نویسد: «امضای قرار داد ۱۴ میلیارد دلاری عراق با شرکت «زیمنس» آلمان برای توسعه برق‌رسانی در عراق در سفر عبدالمهدی به «برلین» و در حضور «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان بی شک برای آمریکایی‌ها ضربه بزرگی به شمار می‌رود». این درحالی است که به گفته بسیاری از کارشناسان و ناظران سیاسی، سفر عبدالمهدی به تعدادی از کشورهای اروپایی به ویژه در شرایطی که خیلی پیشتر آمریکا از وی برای سفر به واشنگتن دعوت کرده بود، بر خشم آمریکایی‌ها افزوده است.

 

منبع: مهر