پنجشنبه , ۱۰ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » توضیحات پمپئو درباره انگیزه سفر اعلام‌نشده به بغداد /

توضیحات پمپئو درباره انگیزه سفر اعلام‌نشده به بغداد /

وزیر خارجه آمریکا درباره سفر سرزده‌اش در شامگاه سه‌شنبه به بغداد توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش «تابناک» فارس، «مایک پامپئو»، وزیر خارجه آمریکا بعد از لغو ناگهانی سفرش به آلمان شامگاه سه‌شنبه در سفری سرزده وارد بغداد شد و با «عادل عبدالمهدی»، نخست‌وزیر و «برهم صالح»، رئیس‌جمهور این کشور دیدار کرد.

به نوشته «سی‌ان‌ان» پامپئو در مسیر سفر به بغداد درباره انگیزه‌های این سفر به خبرنگاران گفت: «می‌خواهم با سران این کشور صحبت کنم تا به آنها اطمینان خاطر بدهم آماده‌ایم همچنان به آنها اطمینان بدهیم که عراق کشوری مستقل و با حاکمیت ملی باقی می‌ماند.»

وزیر خارجه آمریکا سوالات خبرنگاران را درباره دلایل تغییر ناگهانی برنامه سفرش بی‌پاسخ گذاشت. او علی‌رغم این، ادعاهای ثابت‌نشده درباره اینکه ایران قصد حمله به منافع آمریکا در عراق دارد را تکرار کرد و گفت که وقوع چنین اتفاقی بر عراق هم اثرخواهد گذاشت.

وی گفت: «مطمئناً اگر منافع آمریکا در عراق تهدید شود روی عراق هم اثر خواهد گذاشت.»

پامپئو، در توضیح بیشتر درباره ادعاهای مطرح‌شده در خصوص قصد ایران برای تهدید منافع آمریکا در عراق گفت: «تلاش‌هایی در جریان بودند تا نیروهای آمریکایی که مبارزه علیه داعش را ادامه می‌دهند از عراق بیرون رانده شوند. این از اهمیتی باورنکردنی برای دولت عراق برخوردار است.»

وزیر خارجه آمریکا گفت «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا را از سفرهایش در شامگاه سه‌شنبه مطلع کرده و ترامپ از او خواسته چندین پیام [به مسئولان در عراق] برساند.

وی گفت: «پیام‌های اصلی اینها هستند: ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم عراق در وضعیتی است که رابطه‌ای که ما با آنها تشکیل داده‌ایم و رابطه‌ای که متحدان ما در منطقه با آنها تشکیل داده‌اند مستحکم باقی می‌ماند.»

خبرگزاری رویترز هم سخنان پامپئو درباره انگیزه‌اش از این سفر را بعد از دیدار او با مقام‌های عراقی پوشش داده است.

طبق نوشته این رسانه، پامپئو بعد از دیدار با نخست‌وزیر عراق گفت: «با آنها درباره اهمیت اینکه آنها بتوانند از آمریکایی‌ها در کشورشان محافظت کنند صحبت کردیم.»

پامپئو گفته یکی از اهداف این سفر این بوده که مقام‌های عراقی از «تهدیدهای» موجود علیه نیروهای آمریکایی مطلع شوند تا بتوانند از آنها محافظت کنند.

وزیر خارجه آمریکا گفت که حمایت آمریکا از حاکمیت مستقل عراق را یادآوری کرده و گفته است: «نمی‌خواهیم کسی، به ویژه از طریق حمله به کشوری دیگر در داخل عراق، در امور کشور آنها دخالت کند.»

رویترز نوشته پامپئو در پاسخ به این سوال که آیا دولت بغداد در معرض تهدیدی از طرف ایران قرار داشته که موجب نگرانی آمریکا درباره حاکمیت مستقل این کشور شده، گفت: «نه، نه. در کل از وقتی که راهبرد امنیت ملی آمریکا در آغاز دولت ترامپ بیرون آمد، این موضع ما بوده است.»

وزیر خارجه آمریکا گفته با مقام‌های عراقی درباره نیازهای آنها در زمینه انرژی و مسائل زیرساختی به خصوص برق، نفت و گاز طبیعی هم گفت‌وگو کرده است.

دولت آمریکا اخیراً اعلام کرده در راستای سیاست موسوم به «فشار حداکثری علیه ایران» قصد ندارد معافیت‌های کشورها از تحریم‌های اعمال‌شده بر خرید نفت ایران را تمدید کند.

این تصمیم دولت ترامپ با واکنش‌های منفی گسترده در سراسر دنیا مواجه شده است. جمهوری اسلامی ایران قصد دارد در واکنش به تحریم‌های آمریکا از حقوقش در برجام استفاده کرده و برخی از تعهداتش ذیل این توافق را کاهش دهد.