جمعه , ۲ مهر ۱۴۰۰
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه:

آخرین تحولات خاورمیانه:

طرح اسرائیل برای قطع ارتباط زمینی عراق با سوریه و لبنان، دستور «نتانیاهو» برای ادامه حملات گسترده به غزه، شلیک بیش از ۶۰۰ موشک از سوی فلسطینی‌ها به اسرائیل و آغاز عملیات گسترده ارتش سوریه علیه حماة و ادلب از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به افزایش احتمال خروج ایران از «ان پی تی» نیز اشاره کرد.

به گزارش تابناک، آمریکا پس از تحریم‌های نقتی علیه ایران، حالا مستقیم سراغ مفاد برجام رفته و در نظر دارد در همکاری‌های هسته‌ای ایران با سایر کشورها که ذیل برجام ضروری است، اخلال ایجاد کند؛ آمریکا در نظر دارد مانع از انتقال آب سنگین مازاد ایران به خارج و همچنین مبادله اورانیوم غنی شده ایران با کیک زرد شود.

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان، یکشنبه هفته گذشته (۸ اردیبهشت) که در آمریکا به سر می‌برد طی مصاحبه‌ای، خروج از «ان پی تی» را یکی از انتخاب‌های ایران در واکنش به رفتارهای ضدبرجامی آمریکا و سکوت و انفعال اروپا دانست.

در حال حاضر که بیش از سه سال از عملیاتی شدن برجام می‌گذرد، ایران به تمام تعهدات خود ذیل این قرارداد بین‌المللی جامه عمل پوشانده؛ بگونه‌ای که این امر در ۱۴ گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان مرجع راستی آزمایی فعالیت‌های هسته‌ای ایران نمود داشته است. اما در طرف مقابل رژیم آمریکا مستقیماً در جهت تخریب برجام گام برمی‌دارد و شرکای اروپایی این رژیم هم که قرار بود منافع برجامی ایران را بعد از خروج آمریکا از آن تضمین کنند، غرق سکوت و انفعال هستند.

برای مقابله با این پدیده، نه تنها خروج از «ان پی تی»، بلکه تعلیق بازرسی‌های ماموران آژانس از سایت‌های هسته‌ای کشورمان و همچنین تعلیق نظارت‌های پادمانی و فراپادمانی آژانس نیز می‌تواند در دستور کار ایران قرار گیرد.

عراقچی هفته گذشته در جریان سفر به ترکیه نیز در موسسه تفکرات راهبردی آنکارا صریحاً گفت: جان برجام در خطر است و این توافق بیش از هر زمان دیگری در نتیجه سیاست‌های یک جانبه آمریکا به پایان نزدیک می‌شود.

افزایش احتمال خروج ایران از «ان پی تی» / شلیک بیش از ۶۰۰ موشک از سوی فلسطینی‌ها به اسرائیل/طرح اسرائیل برای قطع ارتباط زمینی عراق با سوریه و لبنان/ آغاز عملیات گسترده ارتش سوریه علیه حماة و ادلب

مسئولان وزارت خارجه کشورمان پیشتر نیز در اظهارات مشابهی از نزدیک بودن مرگ برجام سخن گفته بودند، اما اروپایی‌ها به این هشدارها توجهی نکرده‌اند؛ بگونه‌ای که امروز شاهدیم واکنش آن‌ها به سیاست برجام ستیزانه مستقیم آمریکا که در قضیه اخلال در همکاری‌های هسته‌ای ایران و ۱+۴ نمود دارد، فقط سکوت است!

طرح اسرائیل برای قطع ارتباط زمینی عراق با سوریه و لبنان

«عزت شابندر» شخصیت سیاسی سابق عراق شنبه شب در یک گفت‌وگوی تلویزیونی پرده از طرح رژیم صهیونیستی برای نفوذ در استان‌های سنی‌نشین عراق و تجزیه تدریجی این کشور برداشت و گفت که چند تن از شخصیت‌های اهل سنت عراق مدتی قبل با مسئولان صهیونیستی در اروپا دیدار کرده‌اند.

او در مصاحبه با شبکه دجله عراق، ابتدا به سیاست‌های «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا پرداخت و گفت که او به زودی با سیاست‌هایش منطقه را به آتش می‌کشد و «عادل عبدالمهدی» باید در این خصوص جهان عرب را آگاه کند.

شابندر همچنین گفت که ترامپ به عراق این اجازه را نمی‌دهد که در مسأله ایران کنار کشیده یا حد میانه را در نظر بگیرد بلکه به زودی دست به تهدید و محاصره عراق خواهد زد اما شرایط عراق به گونه‌ای است که نه می‌تواند علیه ایران اقدام کند و نه به نفع ایران مقابل آمریکا بایستد و در هر دو صورت وضعیت دشواری را تجربه می‌کند.

این نماینده سابق عراقی افزود: «توصیه عراق به ترامپ این است که اجازه دهد رابطه‌اش با ایران ادامه یابد؛ از آن‌جایی که عکس‌العمل ایران در قبال ترامپ می‌تواند قوی باشد و از تحقق اهداف او جلوگیری کند.»

سخنگوی سابق فهرست العراقیه، به دولت بغداد پیشنهاد کرد که با کشورهای منطقه از جمله مصر، امارات و عربستان سعودی به گفت وگو پردازد و همچنین وارد هیچ محوری به خصوص محور ضد ایرانی نشود.

او تأکید کرد که ایران این اجازه را به هیچکس نمی‌دهد که خود در سایه تحریم‌های آمریکا به سختی بیفتد و دیگران در آسودگی به سر ببرند و «این پیامی است که باید به اعراب برسد».

این سیاستمدار عراقی در ادامه مدعی شد که ایران هم‌پیمانان عراقی خویش را برای مقابله با حضور آمریکا در عراق تحریک نمی‌کند بلکه در پی این است در ازای حضور نیروهای آمریکایی در عراق، از فشارها علیه ایران نیز کاسته شود.

شابندر تأکید کرد: «دولت آمریکا باید بداند که ایران هم‌پیمانانی در عراق، یمن، لبنان و سوریه دارد که حاضر هستند فدایی ایران شوند و آمریکایی‌ها را کشته و با تابوت، آن‌ها را به واشنگتن بفرستند.»

سخنگوی سابق فهرست العراقیه، در بخش دیگری از سخنان خود به افشای طرح رژیم صهیونیستی برای تجزیه عراق و جدایی این کشور از سوریه پرداخت و گفت که چندی پیش تعدادی از شخصیت‌های سیاسی اهل سنت عراق در اروپا با مقامات عالی‌رتبه اسرائیلی دیدار کرده‌اند تا طرح جدایی زمینی عراق از سوریه و لبنان را کلید بزنند.

او در این خصوص توضیح داد که بازگشت داعش به عراق و مظلوم‌نمایی استان‌های غربی اهل سنت و سپس افزایش درخواست‌ها و فشارها بر ای آزادی زندانیان ذیل این طرح است.

شابندر همچنین خبر داد که آمریکا نیز در راستای این طرح بزودی اقدام به آموزش ده هزار نیروی اهل سنت و تجهیز آن‌ها و همچنین بازسازی شهرهایشان با سرمایه‌گذاری خارجی خواهد کرد.

به گفته او، در طرح اسرائیل تلاش خواهد شد تا مردم مناطق اهل سنت در غرب عراق خواستار حکومت کنفدرالیسم شوند، یعنی جدایی کامل از عراق و بالتبع جدایی زمینی عراق با سوریه و لبنان. شابندر گفت که اجرای این طرح پس از ماه رمضان آغاز خواهد شد.

دستور «نتانیاهو» برای ادامه حملات گسترده به غزه

«بنیامین نتانیاهو» نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد که به ارتش دستور داده است حملات گسترده به نوار غزه ادامه پیدا کند.

بر اساس این گزارش، وی مدعی شد که نیروهای مستقر در مرزهای نوار غزه را با حضور نیروهای زرهی رژیم صهیونیستی تقویت کرده است.

نتانیاهو ضمن نادیده گرفتن کشتار افراد بی دفاع و بی گناه در غزه، مدعی شد: حماس مسئول حملاتش به مواضع ماست و این جنبش به همراه جهاد اسلامی باید تاوان سختی بپردازند!

شلیک بیش از ۶۰۰ موشک از سوی فلسطینی‌ها به اسرائیل

رسانه‌های رژیم صهیونیستی اعلام کردند که از روز گذشته تاکنون بیش از ۶۰۰ موشک به اراضی اشغالی شلیک شده است.

این در حالی است که نظامیان رژیم زیر موشک‌های مقاومت متحمل تلفات و خسارات سنگین می‌شوند.

باوجود سانسور شدید از سوی تل آویو درباره خسارات و تلفات حملات موشکی فلسطینی به اراضی اشغالی اما رسانه‌های رژیم صهیونیستی به هلاکت سه صهیونیست اذعان کرده اند.

افزایش احتمال خروج ایران از «ان پی تی» / شلیک بیش از ۶۰۰ موشک از سوی فلسطینی‌ها به اسرائیل/طرح اسرائیل برای قطع ارتباط زمینی عراق با سوریه و لبنان/ آغاز عملیات گسترده ارتش سوریه علیه حماة و ادلب

ارتش این رژیم نیز به انهدام خودرو نظامی خود در شرق بیت حانون با موشک کورنیت مقاومت فلسطین اذعان کرده است.

همچنین ارتش رژیم صهیونیستی به هدف قرار گرفتن خودرو نظامیان این رژیم در ناحل عوز در شمال شرق غزه اعتراف کرده است.

آغاز عملیات گسترده ارتش سوریه علیه حماة و ادلب

به نوشته روزنامه فرامنطقه‌ای القدس العربی، یک منبع نظامی سوری در بیانیه‌ای اعلام کرد که همزمان با تخلیه برج‌های دیده‌بانی ترکیه در حومه شمال غربی استان حماة، ارتش سوریه نیز عملیات گسترده خود علیه گروه‌های مخالف در ادلب و حماة را آغاز کرده است.

وی افزود: گروه‌های مسلح تروریستی مستقر در استان ادلب و حومه آن برای انتقال تسلیحات و وارد کردن تعداد بیشتری از تروریست‌ها به این استان به منظور آغاز حمله به استان‌های حماة و لاذقیه تلاش می‌کنند.

این منبع گفت: گروه‌های تروریستی شمار زیادی از عناصر تروریستی را در منطقه “مورک” در حومه شمالی حماة مستقر کرده‌اند تا به مواضع ارتش سوریه و غیرنظامیان در مناطق اطراف یورش ببرند و با این اقدام به برخی برنامه‌های خارجی برای حمله به امنیت ملت سوریه جامه عمل بپوشانند.

وی ادامه داد: تمامی تحرکات تروریست‌ها زیر نظر گرفته شده و لحظه به لحظه پیگیری می‌شود و اقداماتی که آنها از چند روز پیش انجام می‌دهند تأییدی بر این مساله است که درصدد تشدید اقدامات خصمانه‌شان هستند که البته همین موضوع آغازی بر پایان حتمی و قریب الوقوع آن‌ها خواهد بود.

افزایش احتمال خروج ایران از «ان پی تی» / شلیک بیش از ۶۰۰ موشک از سوی فلسطینی‌ها به اسرائیل/طرح اسرائیل برای قطع ارتباط زمینی عراق با سوریه و لبنان/ آغاز عملیات گسترده ارتش سوریه علیه حماة و ادلب

از سوی دیگر، یکی از فرمانده‌هان ارتش سوریه در ادلب درباره عملیات ارتش برای آزادسازی ادلب و حومه حماة از لوث عناصر تروریستی و گروه‌های مخالف سوری اظهار داشت: آغاز عملیات نظامی زمینی از محور شهرک‌های “اللطامنه”، “کفرزیتا”، “مورک” و “کفرنبوده” واقع در حومه شمالی حماة خواهد بود.

وی افزود: تجهیزات نظامی زیادی توسط نیروهای دولتی به دو جبهه حماة و ادلب فرستاده شده‌اند و همچنین هزاران سرباز و تجهیزات نظامی نیز از مناطق درعا و حومه دمشق و حمص به این جبهه‌ها منتقل شده‌اند.

این درحالی است که فرمانده نظامی گروه شورشی “جبهه آزادی‌بخش ملی” نیز در سخنانی اعلام کرد که گروه‌های مخالف سوری هزاران جنگجو را به دو جبهه حومه حماة و ادلب فرستاده‌اند.

در همین راستا، یک منبع بلندپایه در اپوزیسیون سوریه نیز گفت: این عملیات چند ساعت پس از آغاز نبرد “ارتش ملی” وابسته به گروه شورشی “ارتش آزاد” آغاز شد و به این موضوع اشاره دارد که احتمالا تفاهماتی میان روسیه و ترکیه و تحمیل یک واقعیت جدید صورت گرفته باشد که شامل تسلط نیروهای دولتی بر حومه حماة و برخی مناطق ادلب در مقابل باز گذاشتن دست ترکیه در حومه ادلب است. این درحالی است که ارتش ترکیه خروج از مراکز دیده‌بانی خود در حومه شمال غربی حماه را آغاز کرده است.

این منبع افزود: روسیه و ترکیه به دنبال تسلط نیروهای دولتی سوریه و امن کردن راه‌های دمشق ـ حلب، حلب ـ لاذقیه و حلب به أعزاز تا مرزهای ترکیه هستند.

از سوی دیگر، یک منبع پزشکی در گفت‌وگو با شبکه روسیا الیوم اظهار کرد که در اثر حمله موشکی و خمپاره‌ای گروه‌های مسلح و تروریستی به شهرک “السقیلبیه” در حومه حماة یک غیرنظامی کشته و چند تن دیگر نیز مجروح شدند.

خبرگزاری رسمی سوریه نیز گزارش داد که گروه‌های مسلح در منطقه “کاهش تنش” در ادلب با شلیک موشک‌های “گراد” خانه‌های غیرنظامیان در سقیلبیه و فرودگاه شهرک “جب رمله” را هدف قرار دادند.

در مقابل ارتش نیز در پاسخ به نقض توافق آتش بس در منطقه کاهش تنش مواضع گروه تروریستی “جبهه النصره” و گروه های وابسته به آن را در حومه ادلب، حماة و لاذقیه را هدف قرار داد.