دوشنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » روحانی: آمریکا می‌خواهد با هم بجنگیم و علیه هم پرونده‌سازی کنیم

روحانی: آمریکا می‌خواهد با هم بجنگیم و علیه هم پرونده‌سازی کنیم

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در سخنرانی به مناسبت هفته معلم به مشکلاتی پرداخت که سال ۱۳۹۶ و در دولت دوم خود با آن مواجه شده است. او در این سخنرانی از آنچه پرونده‌سازی در کشور می‌خواند نیز انتقاد کرد.

آقای روحانی باردیگر تأکید خود را بر مسئله تحریم‌های ایالات متحده علیه ایران گذاشت و عامل مشکلات اقتصادی فعلی به تحریم‌های خارجی مرتبط دانست.

او گفت “آمریکا برای زمین زدن جمهوری اسلامی ایران به دنبال اختلاف‌افکنی و چنددستگی در کشور است تا با هم بجنگیم و علیه هم پرونده‌سازی کنیم”.

آقای روحانی این اظهارات را در روزی بیان کرد که حسین فریدون، برادر او به اتهام فساد مالی در دادگاه بدوی به حبس محکوم شده است.

حسن روحانی در ادامه صحبت خود درباره پرونده‌سازی در کشور گفت: “الان مقداری وضع در این حوزه در کشور بهتر شده اما تا نقطه مطلوب فاصله داریم و متأسفانه برخی باور ندارند که ما در جنگ سیاسی، اقتصادی و روانی با آمریکا هستیم”.

او در ادامه درباره فشارهای آمریکا گفت پس از عملیاتی شدن توافق هسته‌ای “شرکت‌های خارجی برای حضور در ایران به کشور هجوم می‌آوردند تا جایی که در هتل‌ها جا برای اقامت آنها نبود”.

به گفته آقای روحانی در آن زمان، “حدود ۱۰۰ میلیارد دلار اعتبار را بانک‌ها و شرکت‌های بزرگ جهان نسبت به ایران تعهد کردند”.

اما به گفته آقای روحانی، در نهایت “متأسفانه شرکت‌های خارجی در برابر آمریکا به دلیل منافع و شراکت با این کشور تسلیم شدند و این شرایط در کشور تحمیل شد”.

توصیه به معلمان

او با اشاره به زلزله کرمانشاه و سیل اخیر در چندین استان کشور گفت “در دولت دوازدهم بالاترین زلزله تاریخ ایران و بزرگترین سیل تاریخ کشور به وقوع پیوست… زلزله کرمانشاه و سیل اخیر در مناطق مختلف کشور، در صد سال گذشته بی‌سابقه بوده است”.

آقای روحانی که در مراسمی با عنوان “نکوداشت یکصد سال تربیت معلم در ایران” حضور داشت، به معلمان گفت “حوادث داخل کشور به ما آموخت معلمان و مدارس، وظیفه بزرگی در حوادث طبیعی غیرمترقبه دارند.”

رئیس دولت ایران از معلمان خواست در سیل و زلزله در کنار دانش‌آموزان و مردم باشند.

او همچنین بر لزوم تحول “نحوه آموزش” در ایران دست گذاشت اما تأکید کرد “ضرورت این مهم آن است که توسط مدیران و معلمان ماهر صورت پذیرد”.

حق نشر عکس president.ir

اظهارات آقای روحانی به فاصله کوتاهی پس از آن است که معلمان ایران در پی فراخوان “شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران” برای تجمع سراسری، در بیش از ۱۵ استان کشور دست به اعتراض زدند.

حسن روحانی در این سخنرانی اما اشاره‌ای به تجمع اخیر، مطالبات مطرح‌شده در آن و همچنین بازداشت معلمان نکرد.

او در ادامه بحث خود خطاب به معلمان گفت “دانش‌آموزان باید با موضوع تحریم‌های خارجی به خوبی آگاه باشند و الان جمعیت ۹۰۰ هزار نفری با ۱۴ میلیون امانت در اختیار شماست و اگر دانش‌آموزان موضوعی را به خوبی بفهمند می‌توانند بر خانواده‌های خود نیز تأثیرگذار باشند”.

در این گردهمایی شماری از وزرا و مقامات دولتی از جمله محمود علوی وزیر اطلاعات، محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش و محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهوری حضور داشتند.