سه شنبه , ۸ خرداد ۱۴۰۳
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه‌ها

اخبار ویژه روزنامه‌ها

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می‌دهند .

******

کیهان

۱۵ هزار میلیارد لیتر بنزین به خاطر حذف کارت سوخت از بین رفت

بیژن زنگنه با تعطیل کردن کارت سوخت در چند سال گذشته، ده‌ها هزار میلیارد تومان به کشور خسارت زد.

روزنامه فرهیختگان در گزارشی نوشت: دولت درصدد باز گرداندن سهمیه‌بندی بنزین است، رشد بی‌رویه مصرف بنزین موضوعی است که اخیراً دولت در گزارش سازمان برنامه و بودجه ضمن اشاره به آن، به ۱۲۳ هزار میلیارد تومان یارانه پنهانی اشاره کرده که ۵۴ درصد آن عاید سه دهک ثروتمند می‌شود و مهم‌تر از همه، این مقدار یارانه پنهان که معادل سه برابر مجموع یارانه نقدی یک‌سال کشور است، ماحصل حذف کارت سوخت بوده. دولتی‌ها در حالی خواستار اصلاح ساختار توزیع سوخت در کشور هستند که مردم ایران یک‌بار هزینه این اصلاح ساختار را در سال ۸۶ داده بودند. ا

عتراف دیرهنگام دولتی‌ها به اقدامات بی‌برنامه و البته لجوجانه خود بیش از آنکه گواه صداقت دولت باشد، نشان می‌دهد طی این سال‌ها که دولت روحانی سکان اداره کشور را به دست گرفته، همه تلاطم‌ها به‌نوعی با لجاجت و بی‌برنامگی کابینه مرتبط بوده و شرایط امروز اقتصاد ایران ماحصل همه این لجاجت‌ها و بی‌ارادگی‌هاست.

از سال ۹۳ دولت همه تلاش‌های خود را صرف ناکارآمد جلوه دادن کارت سوخت کرد و درنهایت نیز این تلاش‌ها در سال ۹۴ نتیجه داد و مجلس مجاب به تصویب حذف کارت سوخت شد. بررسی‌های آماری نشان می‌دهد برخلاف ادعای دولت مبنی‌بر عدم تاثیر کارت سوخت و طرح سهمیه‌بندی بنزین، طی دوره ۹ ساله (۹۴-۸۶) که طرح سهمیه‌بندی بنزین اجرا شده است، مصرف بنزین از ۷۵/۷ میلیون لیتر در سال ۸۵ به روزانه ۷۱ میلیون لیتر در سال ۹۴ رسید که حکایت از کاهش ۳/۶ درصدی مصرف بنزین در این دوره ۹ ساله است. همچنین طی پنج‌سال اخیر که کارت سوخت حذف و بنزین تک‌نرخی شده است، میزان مصرف از ۶۹ میلیون لیتر در پایان سال ۹۳ به ۹۱/۲ میلیون لیتر در فروردین ۹۸ رسیده است که حکایت از رشد ۳۱ درصدی طی این سال‌ها دارد. به عبارت دیگر اگر کارت سوخت حذف نمی‌شد، در سال ۹۵ حدود ۸۷۶ میلیارد لیتر، در سال ۹۶ حدود ۴/۱ هزار میلیارد لیتر و در سال ۹۷ حدود ۵/۴ هزار میلیارد لیتر در مصرف بنزین صرفه‌جویی می‌شد.

براین اساس اگر طی پنج سال کارت سوخت حذف نمی‌شد، حدود ۱۵ هزار میلیارد لیتر در مصرف بنزین صرفه‌جویی می‌شد.

اگر بنزین صرفه‌جویی‌شده فقط به قیمت هر لیتر ۱,۰۰۰ تومان عرضه می‌شد، ارزش ریالی ۱۵ میلیارد لیتر بنزین حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان می‌شد؛ اما از آنجاکه قرار بود ارزش بنزین مصرفی خارج از سهمیه بیشتر از مصرف سهمیه‌ای باشد، در آن صورت با میانگین قیمت ۱,۵۰۰ تومان برای هر لیتر، ارزش میزان بنزین صرفه‌جویی‌شده به ۲۲/۴ هزار میلیارد تومان می‌رسید که معادل ۵۰ درصد بودجه عمرانی محقق‌شده کشور در سال ۹۶ است. همچنین اگر ارزش ۱۵ هزار میلیارد لیتر بنزین صرفه‌جویی‌شده را به قیمت منطقه خلیج‌فارس (با لحاظ نرخ ارز دولتی در همه سال‌ها) محاسبه کنیم، ارزش آن به بیش از ۳۰/۲ هزار میلیارد تومان می‌رسد.

نظرسازی گالوپ برای منفی‌نمایی علیه ملت ایران

انتشار نظرسنجی‌های دروغین خارجی برای منفی‌بافی علیه ملت ایران صدای روزنامه اصلاح‌طلب را هم که جزو همین ترویج‌کنندگان منفی‌بافی است درآورد.

روزنامه اعتماد نوشت: پیش از این هم درباره نظرسنجی‌های دروغین و پخش نتایج عجیب آنها در رسانه‌ها نوشته بودیم یکی، دو روز پیش در وب‌سایت‌های معتبر داخلی خبری منتشر شده بود مبنی بر اینکه: «یک پژوهش بین‌المللی عصبانی‌ترین مردم جهان را به ترتیب لیست کرده است و ایرانیان نیز جایگاه سومین مردم عصبانی جهان را در این فهرست به خود اختصاص داده‌اند.» این پژوهش بین‌المللی توسط موسسه گالوپ انجام شده است. به‌موجب این تحقیق، ۳۴ درصد مردم جهان به‌طور روزانه احساس غم دارند (!).

ملاحظه بفرمایید که در اینجا یک تکنیک بسیار قدیمی، به‌کار رفته، ایرانیان را درجایگاه سوم مردم عصبانی جهان نشانده و نه اول. پس کسی نمی‌تواند ادعا کند این رتبه‌بندی برای خدشه‌دار کردن و بدجلوه‌دادن چهره ایران است. بعد بلافاصله رقم پرت و بی‌حساب وکتاب ۳۴ درصد مردم جهان را آورده تا نشان دهد که این تحقیق اساسی علمی و ریاضی دارد و مو لای درزش نمی‌رود! تا اینجا عیبی ندارد، آنها تکلیف‌شان با ما معلوم است، دشمن هستند و هر کار که بتوانند می‌کنند، اما چرا رسانه‌های خودی خبری چنین بی‌پایه و اساس را نقل می‌کنند؟

راستی کدام شاخص‌ها برای به‌دست‌آوردن جایگاه سوم عصبانی‌ترین مردم جهان برای ایرانیان درنظر گرفته شده؟

موسسه گالوپ به‌صورت تصادفی به خانه‌های ایرانیان زنگ زده و پرسیده آیا امروز عصبانی هستید؟ یا در هفته گذشته عصبانی شده‌اید؟ کمی که فکر کنیم، ادعا بی‌پایه و اساس است. بدبین‌کردن مردم جهان به ایرانیان و تضعیف روحیه آنها از اهداف روشن ارایه این آمارهای دروغین هستند. نگاه کنید که در این هفته چندخبر درباره این نظرسنجی‌های جعلی منتشر شده است؟ به‌نظر می‌رسد، رسانه‌های ایرانی که منافع ملی برای‌شان محور و اساس کار است باید با دقت بیشتری خبر نقل کنند تا خود تبدیل به وسیله‌ای برای اشاعه ناامیدی و بی‌انگیزگی نشوند.

– از ابزارهای عملیات روانی برای متقاعدسازی مردم غرب به دشمن‌انگاری کشور و ملتی خاص، جعل اخبار و آمار دروغین است. برنایز و رهروان راه او سال‌هاست که از این ابزار برای توجیه اعمال خلاف اخلاق و عرف و قانون بهره می‌جویند. سال‌هاست که با دروغ‌گفتن به مردم، پول از جیب‌های آنان می‌دزدند، از آنها مالیات می‌گیرند و فرزندان‌شان را راهی جنگ‌هایی می‌کنندکه با افسوس برنده اصلی آنها سرمایه‌داران بزرگ هستند. در این میان و با درنظر گرفتن این واقعیات، باید بدانیم که وضع‌ما بد نیست. اگر به ما می‌گویند شما خشن و بداخلاق وخطرناک هستید و «نظم جهانی» را به‌هم زده‌اید، اگر به مردم القا می‌کنند که شما عقب مانده‌اید و هیچ‌کس به فکر شما نیست، دلیل دارد. دلیلش این است که نباید الگوی مستقلی بدون تایید غرب شکل بگیرد و از دایره مصرف و فرهنگ جهانی و سیطره اقتصادی آنها بیرون بایستد. واقعیت دیگر این است: وضع ما از بسیاری از کشورهای جهان نه‌تنها بدتر نیست بلکه بهتر هم هست.

بعد از سال ها بی تدبیری باید یک مدیر رئیس‌جمهور شود

در پی اظهارات علی مطهری مبنی بر اینکه احتمال دارد نامزد انتخابات ریاست جمهوری شود، روزنامه جمهوری‌اسلامی مخالفت کرد. این روزنامه هر چند غالباً با مواضع مطهری در مواردی نظیر برجام هم نظر بوده اما در واکنش به اظهارات مطهری نوشت:

از آقای علی مطهری که فاقد هرگونه تجربه اجرائی است خواهش می کنیم از این اقدام خودداری نماید و اجازه بدهد بعد از سال‌ها بی‌تدبیری، یک فرد مدیر زمام امور اجرائی را در دست بگیرد بلکه مشکلات کشور حل شود.

گفتنی است روزنامه جمهوری اسلامی تا همین اواخر از مواضع وعملکرد دولت روحانی جانبداری می‌کرد.

علی مطهری اخیراً به شفقنا گفته بود، برای ریاست جمهوری که از بسیاری افراد درخواست بوده و هست درباره من هم بوده‌است. صحبت‌هایی وجود دارد. ولی من جایی وارد شده‌ام که احساس ضرورت کرده‌ام واحساس اینکه از غیر من برای این کار بر نمی‌آید… در بحث ریاست جمهوری هم همین طور است. باید به شرایط آن روز نگاه کنیم و بسنجیم چه افرادی در میان کاندیداها وجود دارد.اگر احساس کنم آنجا، جایی است که باید بیایم و ممکن است رای داشته باشم ولی کس دیگری رای ندارد در چنین شرایطی حضور پیدا می‌کنم.

مرعشی: استانی کردن انتخابات مجلس یعنی فرار نمایندگان از مردم

حسین مرعشی عضو شورای مرکزی کارگزاران هم به مخالفان طرح استانی شدن انتخابات پیوست و نوشت: نمایندگان ظاهراً از مراجعات مردم خسته شده‌اند و قصد دارند تا در پناه انتخابات استانی خودشان را پنهان کنند.

وی می‌نویسد: هفته‌ای که گذشت نمایندگان در جریان بررسی طرح اصلاح موادی از قانون انتخابات مجلس با کسب کرسی استانی و تناسبی توسط نامزدهای انتخاباتی در پی اخذ حداقل ۱۸ درصد آرای صحیح مأخوذه آن حوزه موافقت کردند. آنچه اکنون مجلس با آن موافقت کرده است و باید برای مغایرت یا عدم مغایرت با قانون اساسی به شورای نگهبان برود، انتخابات و حوزه انتخابیه‌اش نه شهرستانی است و نه استانی، بلکه مخلوطی از تجربه این دو انتخابات است که نه تنها در ایران بلکه در سایر کشورها نیز وجود ندارد.

در مجلس اعلام کرده‌اند که هر کاندیدایی باید برای یک حوزه انتخابیه ثبت‌نام کند. اما رأی‌گیری در سطح استان انجام می‌شود و باید حداقل ۱۵ درصد آرا را در هر حوزه انتخابیه داشته باشد. حال اگر کسی در حوزه انتخابیه ۸۵ درصد آرا را کسب کرد و رقیب او ۱۵ درصد آرا را در حوزه انتخابیه به دست آورد هر دو به مجلس می‌روند. لذا ۸۵ درصد مردمی که به آن کاندیدای ۱۵ درصدی رأی نداده‌اند چطور می‌توانند کاندیدای مورد نظر را به عنوان نماینده خودشان بپذیرند. این مسئله به طور حتم باعث تضعیف جایگاه مجلس میان عامه مردم می‌شود و به هیچ عنوان نیز افزایش کیفیت قوه مقننه را به دنبال نخواهد داشت.

اینکه هر کاندیدایی باید برای یک حوزه انتخابیه ثبت‌نام کند اما رای‌گیری در سطح استان انجام شود و حداقل ۱۵ درصد آرا را در هر حوزه انتخابیه کسب کند، این فکر را به ذهن می‌رساند که نمایندگان مجلس قصد دارند تا از نوع مراجعاتی که در حوزه‌های انتخابیه به آنها می‌شود و مردمی که با نمایندگانشان زندگی می‌کنند و مطالباتی دارند، روی برگردانند.

نمایندگان ظاهراً از مراجعات مردم خسته شده‌اند و می‌خواهند در پناه انتخابات استانی خودشان را پنهان کنند و چهره نمایندگان سیاستمدار را به خود بگیرند. در حالی که کسی که آمادگی این را ندارد که به خواسته‌های ریز و درشت مردم پاسخ دهد و از مراجعه مردمش خسته می‌شود چه ضرورتی به نماینده مجلس شدنش است.

می‌تواند کارهای دیگری را برعهده بگیرد. چه دلیلی دارد که لباس نمایندگی ملت را بر تن کنند اما حوصله پاسخگویی به مطالبات مردم را نداشته باشند. لذا تصمیم قوه مقننه مناسب نبود و منجر به افزایش کیفیت مجلس نیز نخواهد شد. نباید این خصلت مردمی بودن را از نمایندگان بگیریم. استانی شدن انتخابات باعث حذف تصمیم و اراده مردم شهرهای کوچک و مناطق حاشیه‌ای کشور از اثرگذاری در سیاست‌های کشوری می‌شود.

فارین پالیسی: قدرت ایران با فشار آمریکا بیشتر تثبیت خواهد شد

یک مجله آمریکایی تأکید کرد ترامپ در فشار بر ایران شکست می‌خورد اما این کار موجب تثبیت بیشتر قدرت ایران خواهد شد.

فارین پالیسی نوشت: مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا هفته گذشته از تصمیم دولتش به خودداری از تجدید معافیت از تحریم‌های نفتی ایران خبر داد که گامی برای افزایش فشار به شمار می‌رود.

خریداران بزرگ نفت در برخی کشورهایی که هنوز با ایران معاملات نفتی انجام می‌دهند، درخواست معافیت خواهند کرد یا اعتراض خود را بیان می‌کنند و آنگاه ساکت خواهند شد و کینه این اتفاق را به دل خواهند گرفت. اما احتمال اینکه خرید خود را به صفر کاهش دهند اندک است چراکه جایگزین در دسترسی وجود ندارد.

ایران به تلافی تهدید می‌کند. این کشور احتمالاً بیشتر از هر زمان دیگری به خروج از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ نزدیک شده است. کشورهای اروپایی و سایر طرفداران توافق خشمگین هستند و تمایل محدود آنها به همکاری با ایالات متحده در مورد مسائل امنیتی کاهش یافته است.

دولت ترامپ قصد دارد نهایتاً با اعمال فشار اقتصادی ایران را منزوی و جرقه‌ای برای تغییر نظام در این کشور ایجاد کند. با این حال، شواهد اندکی وجود دارد که نشان دهد اقدام ترامپ توانایی دستیابی به چنین هدفی را دارد.

استراتژی کاخ سفید قرار است به کاهش شدید و قابل توجه صادرات نفتی ایران منجر شود. اما این پیروزی پوشالی بهای سنگینی خواهد داشت.

اول اینکه صادرات نفتی ایران تنها زمانی به شدت کاهش خواهد یافت که بازیگران اصلی از از توافق‌های نفت ایران خارج شوند. اما صادرات این کشور ناگزیر ادامه خواهد داشت. بازرگانان کوچکتر همچنان محموله‌ها را به پالایشگاه‌های کوچکتر خواهند رساند. بانک‌ها یا شرکت‌های تجارتی کوچکتر که کمتر در معرض ارتباط با ایالات متحده و تحریم‌های آن هستند، عملیات انتقال نفت و هزینه آن را انجام خواهند داد. ناظران در کشورهایی که از سیاست ایالات متحده خشمگین هستند، احتمالاً وقوع این معاملات و فعالیت‌ها را که از نظر ایالات متحده غیرقانونی به شمار می‌آیند، نادیده خواهند گرفت. نهادهای چینی، هندی و ترکی محتمل‌ترین نامزدها برای این نوع جدید تجارت هستند.

در حال حاضر، برای واشنگتن تکیه کردن به همان به اشتراک‌گذاری اطلاعات بین‌المللی و کمک در اجرای قانون که در زمان تحریم‌های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵ وجود داشت، ممکن نیست.

در حالی که میزانی از نفت ایران راه خود را به بازارهای جهانی می‌گشاید، برخی از ناظران نیز به این نتیجه می‌رسند که تحریم‌های ایالات متحده به اندازه کافی قدرتمند نیستند و همین مساله می‌تواند به محرکی برای نادیده گرفتن یا نقض آنها تبدیل شود.

یکی دیگر از مشکلات بزرگ استراتژی ترامپ این است که این پیام را به جهانیان ارسال می‌کند که همه تحریم‌های ایالات متحده که یک حربه مهم به‌شمار می‌رفته‌اند، و نه فقط آنهایی که علیه ایران اعمال شده، بی‌تاثیر هستند و این بهای سنگینی برای ایالات متحده است. با توجه به آغاز رقابتی طولانی مدت با چین نوظهور بر سر نفوذ استراتژیک و اهرم فشار در سطح جهانی، تضعیف تحریم‌ها یک اشتباه اساسی به شمار می‌رود.

فعلاً دولت ترامپ می‌تواند از آدرنالین ترشح شده در نتیجه رژیم تحریمی و سیاست دستکاری در بازار، سرخوش باشد. اما نسل بعدی رهبران ایالات متحده مجبور خواهند شد در بلند مدت با نتایج مشکل‌ساز تصمیمات او که همان ایرانی با قدرت تثبیت شده‌تر و یک زرادخانه اقتصادی تضعیف شده در ایالات متحده است، مواجه شوند. نقش آنها این خواهد بود که مجدداً اعتماد شرکا و متحدان ایالات متحده را به دست آورند و برای رسیدگی به چالش تهدید امنیتی ایران و بازیابی اهرم اقتصادی ایالات متحده از آنها درخواست کمک کنند.

خراسان

تذکر جدی به مسئولان درباره احترام به یک واقف

پس از آنکه یکی از مسئولان اجرایی با ارسال گزارشی برای مدیران ارشد نهاد ریاست جمهوری، بیان کرده که یکی از تجار معروف در مرکز کشور در سال های اول انقلاب، قسمتی از دارایی خود را وقف کرده و موقوفه مذکور باتوجه به شرایط آن دوران، در اختیار واحد پشتیبانی جهاد سازندگی قرار گرفته اما پس از جنگ، املاک مذکور به مالکیت وزارتخانه جهاد درآمده، یک مقام مسئول ارشد اجرایی با صدور دستوری تاکید کرده در زمینه عمل به وصیت نامه آن مرحوم، اسناد رسمی املاک مربوط از وزارت جهاد کشاورزی منتزع و طبق نیت واقف صادر شود.

هزینه هر سرباز برای ادارات دولتی ۳ میلیون تومان شد

طبق ابلاغیه جدید یک نهاد مسئول به مدیران دولتی، با اشاره به اینکه هر ساله تعدادی از کارکنان وظیفه برای انجام امور مصوب، در اختیار دولت قرار می گیرند، تاکید شده مطابق قوانین مصوب سال ۱۳۹۳، دستگاه های دولتی باید هزینه آموزش این سربازان را پرداخت کنند تا مجوز به کارگیری آنها صادر شود و در صورت نپرداختن هزینه مذکور، واگذاری کارکنان وظیفه ممکن نخواهد بود که طبق بررسی های صورت گرفته، هزینه آموزش هر سرباز برای سال ۹۸، مبلغ سه میلیون و ۹۰ هزار تومان خواهد بود.

ایران

درخواست وزیر امور خارجه لبنان برای عفو نزار ذکا

خبر اول اینکه، وزیر امور خارجه لبنان در نامه‌ای به همتای ایرانی خود خواستار آزادی «نزار ذکا» تبعه این کشور در ایران به مناسبت ماه مبارک رمضان شد. به گزارش ایلنا، نامه «جبران باسیل» به محمدجواد ظریف که روز جمعه به محمدجلال فیروزنیا سفیر ایران در لبنان تحویل داده شده دومین درخواست او در این باره است.

درخواست نخست زمانی مطرح شد که ظریف به لبنان سفر کرده بود. ظریف در آن مقطع گفته بود که دولت ایران «اقدامات لازم را برای حل و فصل» پرونده ذکا انجام داده است. مقام‌های ایران بارها تأکید کردند که قوه قضائیه ایران مستقل عمل می‌کند و تلاش‌ها برای حل پرونده در راستای اقدامات بشردوستانه متمرکز شده است.

نزار ذکا شهروند لبنانی که تابستان ۹۴ برای شرکت در «دومین همایش بین‌المللی نقش‌آفرینی زنان در توسعه پایدار» به ایران سفر کرده بود از سوی نهادهای امنیتی به جاسوسی و همکاری با دولت متخاصم بازداشت و به ۱۰ سال زندان و پرداخت چهار میلیون و ۲۰۰ هزار دلار جریمه محکوم شد.

واشنگتن خواستار آزادی امریکایی‌های زندانی در ایران

خبر دیگر اینکه، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا با انتشار پیامی توئیتری و با اشاره به دوران محکومیت یک شهروند امریکایی در ایران، خواستار آزادی زندانیان امریکایی شد که مدعی است «ناعادلانه» در بازداشت هستند. به گزارش ایسنا، «مورگان اورتگاس»، سخنگوی وزارت امور خارجه امریکا در صفحه توئیتر خود نوشت: «از اینکه چهارم ماه مه که هزارمین روز «بازداشت غیرقانونی» ژیو وانگ در ایران است در اندوهیم.

از حکومت ایران می‌خواهیم تا هرچه سریع‌تر ژیو وانگ و تمامی افراد امریکایی را که ناعادلانه بازداشت شده‌اند و افراد مفقود را فوراً آزاد کند». ژیو وانگ به جرم جاسوسی در ایران دستگیر و به ۱۰ سال حبس در زندان اوین محکوم شده است. درخواست آزادی او به این شکل در حالی مطرح می‌شود که وزیر امور خارجه کشورمان اخیراً در یک گفت‌وگو پیشنهاد مذاکره درباره تبادل زندانیان ایرانی و امریکایی را مطرح کرده بود.

حکم پرونده حسین فریدون صادر شد

شنیدیم که، سرپرست مجتمع قضایی کارکنان دولت از صدور حکم پرونده حسین فریدون خبر داد. به گزارش ایسنا، قاضی حسینی در حاشیه مراسم تودیع و معارفه دادستان تهران در جمع خبرنگاران گفت: این فرد در حکم دادگاه در ارتباط با برخی اتهامات تبرئه و در ارتباط با بخش دیگری از اتهامات، به حبس محکوم شده که با توجه به قطعی نبودن حکم صادره از بیان جزئیات معذورم. حسینی همچنین در خصوص آخرین وضعیت پرونده‌های یاسین رامین و سردار رویانیان گفت: این پرونده‌ها هنوز منتهی به صدور حکم نشده است.

پیام رسمی دولت امریکا به مقامات عالی ایران

دست آخر اینکه، سعدالله زارعی، کارشناس مسائل بین‌المللی از ارسال یک پیام رسمی از سوی دولت امریکا خطاب به مقامات عالی کشورمان خبر داد. وی در گفت‌وگو با تسنیم، با بیان اینکه، هیچ نشانه و علامتی برای اینکه امریکا دنبال جنگ با ایران است وجود ندارد، گفت: اتفاقاً دلایل بسیار زیادی وجود دارد که امریکا از درگیری نظامی با ایران پرهیز دارد و بر روی جنگ‌های اقتصادی، سیاسی و رسانه‌ای متمرکز است.زارعی از پیام رسمی مقامات عالی امریکا به مقامات عالی ایران خبر داد و گفت: اخیراً مقامات عالی دولت امریکا طی یک پیام رسمی به مقامات عالی ایران، تأکید و تصریح کرده‌اند که تحت هیچ شرایطی برنامه‌ای برای درگیری نظامی با ایران ندارند.

آرمان

واکنش به آگهی پیامکی صیغه ساعتی

شنیده شد که محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، در حساب توئیتری خود تصویری از یک آگهی پیامکی منتشر کرد و نوشت: «‌تاکنون از انواع شیوه‌های فنی برای توقف ارسال پیامک‌های تبلیغاتی بهره گرفته‌ایم. از هزاران سیم‌کارت ارسال‌کننده در روز به حدود ۴۰۰ سیم‌کارت رسیده‌اند. خواستم برخورد جدی‌تر شود. شرکت‌ها و افراد ارسال‌کننده را شناسایی و ضمن پیگیری قضائی همزمان به مردم نیز معرفی خواهیم کرد.»

بازار صاحب ندارد

شنیده شد که جمیل علیزاده دبیر انجمن برنج کشور گفت: هیچ دلیل علمی و منطقی برای افزایش قیمت برنج وجود ندارد و مسئولان نظارتی نباید اجازه دهند به‌رغم وجود برنج کافی در کشور قیمت‌ها بالا رود. در حال حاضر ۴۰۰ هزار تن برنج مازاد نیاز در کشور وجود دارد، دلیلی که امروز قیمت برنج را افزایش داده مسائل فنی نیست بلکه نقش دلالی و واسطه‌گری بایددر آن دخیل دانست. در تنظیم بازار هر کسی ساز خودش را می‌زند و معلوم نیست نظارت بر تنظیم بازار محصولات کشاورزی بر عهده چه کسی است؟

تکذیب بازداشت ۱۵۰ کارگر در خوزستان

شنیده شد که معاون اجتماعی فرهنگی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری خوزستان خبر منتشرشده در برخی شبکه‌های مجازی و اجتماعی درباره بازداشت ۱۵۰ کارگر در خوزستان را تکذیب کرد. ایرنا نوشت؛ حجت‌الاسلام عبدالحمید امانت بهبهانی افزود: براساس تحقیق و تفحص به عمل آمده از دادستانی مرکز خوزستان و سایر محاکم قضائی استان، در روزها و هفته‌های اخیر هیچ کارگری در این استان به دلایل امنیتی و صنفی بازداشت نشده است. وی گفت: انتشار چنین شایعات و مطالب عاری از حقیقت تنها از رسانه‌های معاند که همواره در انتشار اخبار دروغ و بی‌پایه و اساس پیشتاز هستند برمی‌آید در حالی که در عالم واقعیت چنین چیزی نیست.

انتقاد از برخی ناشران در نمایشگاه

شنیده شد که رئیس سازمان بسیج با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین‌المللی کتاب گفت: در نمایشگاه بین‌المللی کتاب کارهای ارزشی و خوبی انجام شد و کتاب‌های ارزشمند بسیاری به نمایش درآمد هرچند نقدهای جدی به مسئولان برگزاری وارد است. سردار غیب‌پرور با انتقاد از مجموعه دست‌اندرکاران نمایشگاه کتاب اظهار کرد: متاسفانه در گوشه‌هایی از نمایشگاه بین المللی کتاب که یکی از بزرگ‌ترین فعالیت‌های فرهنگی در سطح کشور است کارهای ناپسندی انجام‌شده تا جایی که که چندین غرفه به انتشار کتاب‌هایی پرداختند که در تضاد آشکار با آموزه‌ها و ارزش‌های انقلابی بوده که واقعاً جای تاسف دارد و باید وزارت ارشاد در انتخاب ناشران و کتاب‌ها دقت بیشتری داشته باشند.

خلاقیت برای مقابله با تحریم‌ها

شنیده شد که احسان حدادی با انتشار مطلبی در اینستاگرام خود از عدم جذب اسپانسرها گلایه کرد و راهکار جالب خود برای مقابله با تحریم‌ها علیه ایران را با کاربران به اشتراک گذاشت: «لباس امشب در دایموند لیگ دوحه. وقتی به‌خاطر تحریم کشورت ٧سال است که هیچ شرکتی اسپانسرت نمی‌شود و نمی‌توانی هیچ درآمدی داشته باشی به این فکر افتادم در این جنگ ناعادلانه تاریخ کشورم و آثار باستانی ایران عزیزمان را به جهانیان نشان دهم و خودم با کمک دوستانم طرح‌های لباس‌های مسابقه را طراحی کردم، از داخل کشورت هم هیچ حمایتی از طرف اسپانسرها نمی‌شوی، پس فقط عشق به وطن است که من را در ورزش حرفه‌ای تا امروز نگه داشته.»

درخواست برای تخریب ۹۲ خانه تهران

شنیده شد که سردار حسین رحیمی، رئیس پلیس پایتخت درباره وضعیت محلات شوش، مولوی و هرندی اظهار کرد: ما به شهروندان و ساکنان این مناطق قول داده‌ایم که اجازه بازگشت معتادان متجاهر را به این مناطق نخواهیم داد و در همین راستا نیز طرح‌های ویژه ما برای دستگیری خرده‌فروشان مواد مخدر و جمع‌آوری معتادان متجاهر ادامه خواهد داشت. درباره وضعیت خانه‌های پلمب‌شده در منطقه شوش، مولوی و هرندی گفت: ۹۲ باب منزل که بیش از ۶۸۰ اتاقک در آن قرار داشت شناسایی و پلمب شد. آب و برق این منازل نیز وصل شد و درخواست ما از دستگاه قضائی این است که اجازه تخریب این خانه‌ها را که خانه‌هایی مخروبه هستند صادر کند.

محسن فروزان و همسرش آزاد شدند

شنیده شد که وکیل محسن فروزان و نسیم نهالی در مورد شرایط موکلان خود جهت تنویر افکار عمومی توضیحاتی ارائه داد. محسن فروزان و همسرش چندی قبل به‌دلیل حواشی به‌وجودآمده بعد از دیدار تراکتورسازی و سپیدرود رشت بازداشت شدند. دروازه‌بان تراکتورسازی و همسرش در حال حاضر با اقناع مرجع قضائی در صدور قرار وثیقه آزاد هستند. مصطفی سلیمانی بابادی، وکیل محسن فروزان و نسیم نهالی در این‌باره نوشت: موکلین اینجانب اینک با ارائه مستندات و اقناع مرجع قضائی در صدور قرار وثیقه و سپردن اسناد لازم در حال حاضر آزاد می‌باشند و لازم است اعلام نمایم که درج هرگونه مطلبی منتسب به خود و موکلین بدون تائید اینجانب و موکلین، نشر اکاذیب و قابل پیگیری می‌باشد.

هجوم عجیب برای خرید ماکارونی!

شنیده شد که پرویز زرگر مدیرکل هماهنگی امور اقتصادی استانداری البرز گفت: طی چند روز گذشته شاهد هجوم شهروندان به مغازه‌ها برای خرید ماکارونی بوده‌ایم که این به هیچ‌وجه درست نیست. ما در تولید گندم به خودکفایی رسیده و صادرکننده ماکارونی هستیم و معلوم نیست چطور مردم فکر می‌کنند بازار با کمبود ماکارونی مواجه خواهد شد. گران‌شدن چندبرابری ماکارونی شایعه‌ای بیش نیست و اگر قرار باشد قیمت‌ها افزایش یابد در یک بازه منطقی اتفاق می‌افتد. چون گندم دولتی است، دولت نظارت خاصی بر قیمت ماکارونی دارد و امکان افزایش بی‌رویه آن وجود ندارد. در تامین کالاهای پرمصرف در ماه مهمانی خدا مثل مرغ، شکر، برنج، روغن و… مشکلی وجود ندارد و خوشبختانه این کالاها بر مبنای نیاز شهروندان تامین شده‌اند.

شکایت یک زن از سید حسن نصرا…

شنیده شد که دختر سیدحسن نصرا… گفت: در لبنان قانونی وجود دارد که تک‌فرزندان پسر در حزب‌ا… به جبهه اعزام نمی‌شوند، اما مادران بسیاری بودند که پیشگام شدند و تنها فرزندشان را راهی جبهه کردند. این موضوع به اندازه‌ای جدی بود که در یک مورد، مادری گفته بودند که اگر سیدحسن نصرا… اجازه اعزام تنها فرزندم به جبهه را ندهد در قیامت از او شکایت خواهم کرد. در امت حزب‌ا… لبنان، دختران و زنان بودند و هستند که تمایل زیادی به وصلت با مجاهدین و خانواده‌های مجاهد دارند به‌طوری‌که این مسأله در حزب‌ا… به یک رسم تبدیل شده است، درحالی‌که فرهنگ کنونی لبنان بسیار متفاوت‌تر از این رسومی است که بیش از ۲۰ سال است در حزب‌ا… به راه افتاده است؛ البته در آن روزها من خیلی تمایل به چنین وصلتی نداشتم، اما در نهایت با فردی از یک خانواده مجاهد وصلت کردم.