دوشنبه , ۲۹ شهریور ۱۴۰۰
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » “کامران” از شهر بریستول انگلستان با هواپیما وارد تهران شد! نامزد او نیز هفته آینده از دوبلین در ایرلند به ایران پرواز خواهد کرد!

“کامران” از شهر بریستول انگلستان با هواپیما وارد تهران شد! نامزد او نیز هفته آینده از دوبلین در ایرلند به ایران پرواز خواهد کرد!

یک شیر ایرانی بعد از ۸۰ سال انقراض در ایران؛ دیشب از یکی از باغ وحشهای انگلیس وارد ایران شد

به گزارش ایسنا  مدیر عامل یک مجموعه زیست محیطی در ایران به نام “مجتمع سبز ارم” اظهار داشت: این جفت شیر که نمونه های نادر از نسل منقرض شده شیر ایرانی هستند تحت نظر برنامه نگهدای و تکثیر از گونه های منقرض شده یا در خطر انقراض در ایران “روادید بازگشت به ایران” را دریافت داشته اند

شیر ایرانی پس از ۸۰ سال به ایران بازگشت

 

ورود شیر آسیایی به باغ وحش ارم

 

 

شیر ایرانی پس از ۸۰سال، شب گذشته به ایران بازگشت و امروز طی مراسمی در باغ وحش ارم از آن رونمایی شد.

به گزارش ایسنا،  حدود ساعت ۲۲  شب گذشته، پس از گذشت ۸۰ سال از انقراض شیرهای ایرانی در کشور،  جفت نر این گونه جانوری ارزشمند از باغ وحش بریستول انگلستان وارد گمرک فرودگاه امام (ره) شد و پس از حدود پنج ساعت تشریفات گمرکی،  در کمال صحت و سلامت به باغ وحش محل زندگی جدیدش منتقل شد.

گفتنی است جفت ماده این شیر، طی هفته آینده از باغ وحش دوبلین ایرلند وارد کشور خواهد شد و مسئولین باغ وحش ارم امیدوارند با تکثیر این جانور بتوانند قدم موثری در حفظ نسل آن بردارند.

سیدمحمدرضا پرهیزکار – مدیر عامل مجتمع ارم سبز، در این خصوص گفت: هدف اصلی ما از تلاش برای بازگرداندن این گونه اولا کمک به ازدیاد نسل این حیوان و ثانیا آشنا کردن هموطنان با حیات وحش کشورمان است.

وی در خصوص چگونگی بازگشت این شیرها به ایران گفت: با توجه به عضویت باغ وحش ارم تهران در اتحادیه باغ وحش‌های اروپا (EAZA) طی توافقاتی این شیرها تحت نظر برنامه تکثیر و نگهداری از گونه‌های در خطر انقراض و بدون پرداخت وجه مجوز بازگشت به کشور را گرفته‌اند.

پرهیزکار در پایان ضمن دعوت از هموطنان جهت بازدید از این گونه ارزشمند، گفت: به میمنت ورود این جانور به کشور، بازدید از باغ وحش ارم، امروز – پنج شنبه ۱۲ اردیبهشت برای عموم به صورت نیم بها خواهد بود.

زیرگونه شیر ایرانی در گذشته از ایتالیا و یونان در ساحل دریای مدیترانه تا شمال شرقی هندوستان و آسیای میانه که ایران را شامل می‌شده، پراکندگی داشته است، اما تخریب زیستگاه، شکار بیش از حد و آلودگی زیست محیطی به همراه کاهش طعمه‌های این گونه سبب شد تا تنها جمعیتی اندک به صورت طبیعی در جنگل گیر واقع در ایالت گجرات هندوستان باقی بماند.  در حال حاضر شیر ایرانی در تعداد محدودی از باغ‌های جهان نگهداری می‌شود.

View image on Twitter

نسل این گونه شیر که تعداد اندکی از آن هم‌اکنون در ایالت گجرات هند یافت می‌شود، حدود یک قرن است که در ایران منقرض شده‌است. از جمله دلایل این انقراض شکار بی‌رویه و همچنین تخریب و اشغال زیستگاه‌های طبیعی آنها عنوان شده است.