سه شنبه , ۵ تیر ۱۴۰۳
صفحه اول » بین المللی » واشنگتن پست: آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت رژیم ایران به کشورها معافیت نمی‌دهد

واشنگتن پست: آمریکا برای به صفر رساندن صادرات نفت رژیم ایران به کشورها معافیت نمی‌دهد

واشنگتن پست به‌ نقل از دو مقام آمریکایی گزارش داد، روز دوشنبه ۲اردیبهشت، مایک پمپئو اعلام خواهد کرد که از ده روز دیگر، واشنگتن دیگر هیچ معافیت جدیدی برای خرید نفت خام یا میعانات گازی از رژیم ایران اعطا نخواهد کرد. کشورها باید به‌طور کامل واردات نفت از ایران را به پایان برسانند وگرنه با تحریم آمریکا مواجه خواهند شد.

روزنامه واشنگتن پست نوشت وزارت‌خارجه آمریکا در راستای کارزار «فشار حداکثری» این تصمیم را یک‌سال بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌یی رژیم ایران گرفته و به‌منظور پایان دادن به رفتارهای مخرب این رژیم است.

خبرگزاری رویترز در این باره نوشت: وزارت خارجه آمریکا امروز معافیت‌های خریداران نفت ایران را فسخ می‌کند.

از زمان خروج از برجام و اعمال دوباره تحریم‌ها توسط دونالد ترامپ، آمریکا به حدود هشت کشور اجازه‌های ۱۸۰روزه برای خرید نفت و میعانات گازی داده بود تا در این مدت منبع دیگری به جای رژیم ایران جایگزین کنند. این معافیت روز دوم مه به پایان می‌رسد.

انتشار گزارشهایی درباره این‌که آمریکا قصد دارد معافیتهای هشت کشور از تحریم نفت ایران را تمدید نکند بهای جهانی نفت را بیش از دو درصد افزایش داد.

به گزارش رویترز، بهای نفت خام برنت برای تحویل در آینده با ۲.۵درصد افزایش به ۷۳.۷۷دلار در بشکه دلار رسید.

عربستان و امارات وظیفه‌ٔ جبران نبود نفت ایران در بازار را برعهده گرفته‌اند.

وزیر خارجه آمریکا دوشنبه ۱۴آبان ماه همزمان با بازگشت همه تحریم‌های رژیم ایران هشت کشور چین، هند، ژاپن، کره جنوبی، ترکیه، ایتالیا، یونان و تایوان از تحریم‌های نفت و گاز ایران معاف کرده بود.

اواخر بهمن‌ماه گذشته اما برایان هوک نماینده ویژه آمریکا در امور ایران خبر داده بود که سه کشور از هشت کشوری که از ایالات متحده برای خرید نفت ایران معافیت گرفته بودند، خرید نفت خود را در حال حاضر به صفر رسانده‌اند.

پیش از آن نیز،‌ برایان هوک در ۲۲دی در نشستی در امارات هشدار داده بود که آمریکا معافیت از تحریم خرید نفت از ایران را تمدید نمی‌کند.