سه شنبه , ۳ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه‌ها!

اخبار ویژه روزنامه‌ها!

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می‌دهند

******

کیهان

میشه دیگه سوپرمن بازی در نیارید؟!

روزنامه سازندگی در گزارشی با عنوان «بازگشت مرد روزهای سخت» نوشت: «اسحاق جهانگیری در تمام این سالها نشان داده است که مرد روزهای سخت است. درست در روز و ساعتی که سختی‌ها فرا می‌رسند، او نیز می‌آید. پیش‌تر کاریکاتوریستی او را در شمایل سوپرمن کشیده بود و واقعاً نیز نشان داده که در ساعت سختی، کنار مردم می‌ایستد. چه بحران اقتصادی باشد، چه انتخابات سراپا سیاسی و چه سیل. اگرچه عموماً قدرش دانسته نمی‌شود اما او کارش را می‌کند».

به گزارش مشرق، متاسفانه اصلاح‌طلبان اصرار دارند که به شعور مردم توهین کنند. روزنامه سازندگی-ارگان حزب کارگزاران به دبیرکلی کرباسچی- با اشاره به حضور جهانگیری-از اعضای حزب کارگزاران- در استان‌های مختلف در روزهای گذشته، مدعی شده است که معاون اول رئیس جمهور یک سوپرمن است و هم در بحران اقتصادی و هم در سیل در کنار مردم است!

این روزنامه اصلاح‌طلب به کاریکاتوری اشاره کرده است که جهانگیری را در لباس سوپرمن به تصویر کشیده است. این کاریکاتور مربوط به روزنامه سازندگی در فروردین سال گذشته است. در سال گذشته و به هنگام اعلام بسته ارزی توسط جهانگیری، روزنامه‌های اصلاح‌طلب، تصویر سوپرمن را با تیترهای «بازگشت اسحاق» و «بازگشت جهانگیری» منتشر کردند و از «حضور مقتدرانه جهانگیری در حل بحران ارزی» خبر دادند!

در فروردین ۹۷ «اسحاق جهانگیری» معاون اول رئیس‌جمهور از دلار ۴۲۰۰ تومانی رونمایی کرد. یک تصمیم غیر کارشناسی که قیمت دلار را تا ۱۹ هزار تومان افزایش داد و ۱۸ میلیارد دلار از منابع ارزی کشور را در کشاکش جنگ سخت اقتصادی هدر داد.

«مسعود نیلی» دستیار سابق رئیس‌جمهور در امور اقتصادی، چندی پیش در مصاحبه با سالنامه نوروزی روزنامه اعتماد گفته بود: «جز یک عده خاص تقریباً در عرصه عمومی کشور این جمع‌بندی وجود دارد که دلار ۴,۲۰۰ تومان به هدف نخورده است. مردم می‌بینند که باوجود اجرای این سیاست در نهایت کالاهایی حتی با قیمت‌هایی بالاتر به دست آن‌ها رسیده و این سیستم، رفاه بیشتری را برای مردم فراهم نکرده است».

روزنامه سازندگی با توهین به شعور مردم، یک تصمیم اشتباه اقتصادی را اقدام قابل تحسین جازده و جهانگیری را نیز یک سوپرمن معرفی کرده است!

از سوی دیگر، این روزنامه اصلاح طلب، با بزرگنمایی حضور جهانگیری در استان‌های سیل‌زده، در پی سرپوش گذاشتن بر عملکرد ضعیف دولت در مواجهه با سیل اخیر است. متاسفانه دولت در سیل اخیر کارنامه قابل قبولی ارائه نداد.

اروپا ده‌ها میلیارد دلار خسارت زد وعده کمک ۱/۲ میلیون یورویی داد

اتحادیه اروپا در اقدامی ریاکارانه مدعی شد ۱/۲ میلیون یورو کمک به سیل‌زدگان در ایران اختصاص می‌دهد.

کریستوس استیلیانیدس، کمیسر اتحادیه اروپا مدعی شد کمک اضطراری اتحادیه اروپا به آسیب‌پذیرترین اقشار در مناطق سیل‌زده اختصاص می‌یابد.

این ظاهرسازی در حالی است که اروپایی‌ها در همین چند سال اخیر به واسطه بد عهدی در اجرای توافق برجام، ده‌ها میلیارد دلار خسارت به ملت ایران وارد کرده‌اند: که از جمله آنها نقض برخی توافق‌های اقتصادی بدون جبران خسارت می‌باشد. اروپایی‌ها در برخی توافقات به مدت چند سال فرصت سوزی کردند.

در همین زمینه حسین دهباشی در واکنش به اقدام تبلیغاتی اتحادیه اروپا نوشت: اتحادیه اروپا شامل ۲۸ کشور لطف کرده و حدود ۲۰ میلیارد تومان به سیل زدگان کشورمان کمک کردند. این حدود یک دهم خسارتی است که تنها آلمان و فرانسه با قطع پروازها در ماه گذشته به هواپیمایی ماهان زدند. جهانگیری یک چیزی می‌دانست که از همان اول گفت کمکشان را نمی‌خواهیم.

نمره منفی مشاور خاتمی به روحانی درباره مدیریت سیل

مشاور خاتمی و عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان می‌گوید نابسامانی در مناطق سیل‌زده، به دلیل حضور کمرنگ روحانی بود.

عضو شورای مشورتی رئیس دولت اصلاحات گفت: در شرایطی که مردم سیل‌زده در وضعیت نامناسبی بودند، روحانی حضور کمرنگی در صحنه داشت و به همین دلیل نیز نابسامانی‌های زیادی بین نهادهای مختلف وجود داشت.

عبدالله ناصری در گفتگو با روزنامه آرمان در مورد رفتار حسن روحانی در مواقع بحرانی به خصوص سیلاب اخیر گفت: رفتار آقای روحانی در این زمینه می‌توانست بسیار موثرتر باشد و نمی‌توان به آن نمره خوبی داد. بدون شک این رفتار پیامدهای خوبی برای آقای روحانی به همراه نخواهد داشت.

وی افزود: در برخی مقاطع که مسائل روزمره کشور وجود دارد شاید چنین رفتاری با پیامدهای جدی همراه نشود اما زمانی که برخی استان‌های کشور در حالت بحرانی قرار گرفته و عواطف مردم کشور تحت تاثیر مصیبت‌های این بلایای طبیعی قرار دارد، پیامد رفتارهایی که موثر نباشد، شکل جدی‌تری به خود می‌گیرد.

ناصری تصریح کرد: بنده برای نوع مدیریت آقای رئیس‌جمهور در بحران اخیر نمره خوبی در نظر نمی‌گیرم و معتقدم آقای روحانی می‌توانست عملکرد بهتری در این زمینه داشته باشد.

وی ادامه داد: این وضعیت در بین نخبگان جامعه نیز وجود دارد و نخبگان نیز برای دولت آقای روحانی در مدیریت بحران سیل کارنامه قابل توجهی قائل نیستند.

اظهارات این عضو شورای سیاستگذاری اصلاح‌طلبان در حالی است که علی صوفی دیگر عضو شورای مذکور در روزهای پایانی سال گذشته و در گفت‌وگو با برنامه دست خط تصریح کرد، محبوبیت روحانی در نظرسنجی‌ها به زیر ۱۰ درصد رسیده است.

انتصاب یک نفوذی مسئله‌دار پس از بی‌اعتنایی به نظر وزارت اطلاعات

انتصاب یک فعال فتنه ۸۸ و حامی تحریم‌های ضد ایرانی به عنوان سرپرست شرکت برج میلاد، راز مخالفت وزارت اطلاعات با شهرداری پیروز حناچی بازگو می‌کند.

۱۴ اسفندماه سال ۱۳۹۷، امیر آریا زند به دستور پیروز حناچی شهردار تهران و با حکم یگانه معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران به سرپرستی شرکت برج میلاد منصوب شد.

امیر آریا زند، یکی از دوستان بسیار صمیمی کاوه مدنی جاسوس محیط زیست و بازداشتی فتنه ۸۸ است.

آریا زند از امضاء‌کنندگان نامه ۵۵ نفره به دولت آمریکا (اوباما) درباره درخواست تحریم ایران به حمایت از برخی بازداشتی‌های امنیتی بوده است. در پی حکم حناچی برای این عنصر نفوذی، کاوه مدنی جاسوس فراری، انتصاب مذکور را به آریا زند تبریک گفت.

این انتصاب در اسفندماه ۹۷ با مصاحبه محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران با روزنامه اعتماد همزمان شد. محسن هاشمی در گفت‌وگو با ویژه‌نامه نوروزی اعتماد و درباره انتخاب ۳ شهردار برای شهر تهران در یک بازه زمانی کوتاه گفته بود: در مورد آقای دکتر نجفی، بعضی در حاکمیت با انتخاب وی مخالف بودند، ولی شورا روی انتخاب خود اصرار کرد.

در مورد آقای افشانی البته مقاومتی نشد. در مورد حناچی هم بعضی مخالف با انتخاب وی بودند. ولی بازهم مطابق نظر اعضا حرکت شد. البته در هر دو مورد یعنی آقایان نجفی و حناچی با دخالت مستقیم رئیس‌جمهور مسأله حل شد.

وی درباره تأیید صلاحیت حناچی گفت: وقتی که وزیر کشور به دلیل برخی مخالفت‌های امنیتی نتوانست حکم حناچی و نجفی را امضا کند و با وزیر اطلاعات به اختلاف نظر برخوردند، آقای روحانی ورود پیدا کردند و مسأله خاتمه یافت. [خبرنگار اعتماد لبخندی می‌زند و به شوخی می‌گوید: این هم به نظرم موضوعی طبیعی است، بالاخره رئیس جمهور برای همین کارهاست دیگر!]

فشار روحانی، وزارت اطلاعات برای تأیید صلاحیت حناچی در حالی بود که وزارت به خاطر وابستگی برخی اعضای خانواده حناچی به سازمان تروریستی منافقین، نامبرده را فاقد صلاحیت تصدی شهرداری معرفی کرده بود.

ویلیام برنز: تحریم‌ها نتوانست تأثیر قابل توجهی بر ایران بگذارد

معاون اسبق وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با روزنامه «الشرق الاوسط» تأکید کرد تحریم‌ها علیه ایران تأثیر قابل توجهی نداشته و به ایجاد تغییرات چشمگیر و گسترده منتهی نخواهد شد.

«ویلیام برنز» معاون وزیر خارجه اسبق آمریکا در گفت‌وگو با این روزنامه به مناسبت انتشار کتابش با عنوان «کانال پشتی» که تجربه ۳۰ ساله وی در وزارت خارجه آمریکا را در همکاری با پنج رئیس‌جمهور و ده وزیر خارجه به تصویر می‌کشد و می‌گوید: تحریم‌های آمریکا علیه ایران تأثیر چندانی نداشته و به اعتقاد من تغییرات بزرگ و چشمگیری ایجاد نخواهد کرد و به تسلیم نظام این کشور منجر نمی‌شود.

وی می‌افزاید: اقدام «دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا با به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان اشغالی سوریه مشکل ایجاد کرد.

برنز همچنین خاطر نشان کرد: ما در سوریه مرتکب اشتباهاتی شدیم و به اعتقاد من پوتین از این اشتباهات استفاده کرد. ما گفتیم که «بشار اسد» رئیس جمهوری سوریه باید برود و سپس «باراک اوباما» رئیس‌جمهوری سابق آمریکا خط قرمز را تعیین کرد اما اسد هیچ احترامی به این خط قرمز نگذاشت.

وی می‌گوید: روابط آمریکا- اروپا در سایه مشکلات خاورمیانه و بازگشت روسیه و پیشرفت چین در مهم‌ترین و حساس‌ترین مرحله خود بیش از هر زمان دیگری قرار دارد اما اروپا در حال حاضر متأسفانه ضعیف شده است.

این مقام سابق وزارت خارجه آمریکا معتقد است: چین در قرن ۲۱ پدیده‌ای خاص و منحصر به فرد است. آمریکا رابسیار به چالش کشیده و قدرتی همیشگی و رو به رشد دارد.

برنز همچنین گفت: پوتین پس از ۲۰ سال برای تحقق دو هدف آمده است؛ بازسازی دولت روسیه و نقش این کشور. نخستین باری که پوتین را در تابستان ۲۰۰۶ برای تقدیم استوار نامه خود و نامه رئیس‌جمهوری وقت آمریکا ملاقات کردم، پوتین وارد شد و دستم را گرفت و پیش از آنکه من حرفی بزنم گفت: «شما آمریکائی‌ها باید بیشتر گوش دهید، نمی‌توانید هر کاری را به میل خود انجام دهید».

سی‌ان‌بی‌سی: ترامپ نمی‌تواند صادرات نفت ایران را متوقف کند

تحلیلگران به CNBC گفتند که ایالات متحده به احتمال زیاد به تلاش خود برای متوقف کردن صادرات نفت ایران پایان خواهد داد، چرا که رئیس جمهور دونالد ترامپ دوست ندارد تا قیمت بنزین پیش از انتخابات پیش رو در سال ۲۰۲۰ افزایش یابد.

سی ان‌بی سی در مورد شکست سیاست تحریمی ترامپ نوشت: به عنوان اولین سالگرد خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ بین ایران و چندین قدرت جهانی، متقاضیان در بازار انرژی منتظر می‌مانند تا ببینند آیا دولت ترامپ از پایان معافیت تحریم‌ها به هشت کشور واردکننده نفت ایران استفاده خواهد کرد.

ترامپ تا ۲ ماه دیگر تصمیم دارد معافیت تازه‌ای را به هشت کشور (چین، هند، ژاپن، ترکیه، ایتالیا، یونان، کره جنوبی و تایوان) اعطا کند که پیش از این هم در ماه نوامبر مجاز به خرید نفت ایران بدون مشکل شده بودند. تحلیلگران شرکت اوراسیا در یک بیانیه تحقیقاتی گفته‌اند که احتمالاً ایالات متحده علی‌رغم وعده‌هایی که پیش از این داده قادر به به صفر رساندن صادرات نفت ایران نخواهد بود.

با توجه به کاهش تولید و شرایط غیر اوپک در ونزوئلا، بازار نفت احتمالاً نمی‌تواند از دست دادن ۱/۳ میلیون بشکه در روز (BPD) نفت خام ایران بدون تاثیر قابل توجهی بر قیمت بنزین داخلی را تحمل کند و این موضوعی است که ذهن ترامپ را به خود مشغول کرده است. چند روز پیش هم هوک دوباره تاکید کرد که ایالات متحده صادرات نفت ایران را به صفر خواهد رساند، اما شواهد و قرائن نشان می‌دهد که ایالات متحده در این سیاست شکست خواهد خورد و آن را پیگیری نخواهد کرد.

ایران

پیشنهاد رفراندوم درباره اف ای تی اف

خبر اول اینکه،عضو فراکسیون امید مجلس در مورد بررسی دولایحه پالرمو و CFT در مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: در مورد CFT و پالرمو صحبت‌های موافقان و مخالفان گفته شده است صحبت‌های موافقان یک مسأله دودوتا چهارتا و بسیار واضح است که الان در دنیا کره شمالی، سومالی و یکی دوکشور مثل آنها به FATF نپیوسته‌اند یا ما می‌خواهیم مسیر آنها را طی کنیم که اصرار بر نپیوستن به FATF را داریم یا ما می‌خواهیم با دنیا تعامل داشته باشیم .

بهرام پارسایی در گفت‌وگو با عصرایران افزود: انتظار ما از دولت این است که در این مورد به رأی مردم مراجعه کند، چرا که وقتی موضوعی برای مردم حیاتی است و در این زمینه لایحه ارائه داده است اما بیش از یک سال است در این مسیر معطل مانده است بهترین راهش مراجعه به اصل ۵٩ قانون اساسی و رفراندوم است.

وی گفت: اگر دولت نخواهد به دنبال اصل ۵٩ قانون اساسی باشد به احتمال قریب به یقین بعد از تعطیلات مجلس ما پیشنهاد خود مبنی بر اجرای اصل ۵٩ قانون اساسی را می‌دهیم. اجرای این موضوع از طرف دولت بسیار راحت‌تر است اما در مجلس باید پیشنهاد شود و طرح به امضای ١٠٠نفر برسد و همین مسیر ممکن است دشوار باشد. پارسایی خاطرنشان کرد: گرچه باز این پیشنهاد در صورت تصویب در مجلس باید همان مسیر را طی کند و به تأیید شورای نگهبان برسد اما ما حداقل به حرمت رأی مردم و اجرای قانون اساسی این کار را انجام می‌دهیم.

صدور اولین ویزای مجانی عراق برای ایرانی‌ها

خبر دیگر اینکه، با حذف قطعی هزینه روادید عراق برای مسافران ایرانی، نخستین ویزای رایگان (مجانی) این کشور دیروز صادر شد. مرتضی آقایی، مدیرکل عتبات سازمان حج و زیارت، در این‌باره به ایسنا گفت: برای جلوگیری از دریافت هر نوع هزینه‌ای به نام صدور ویزای عراق، در آن واژه «مجانیه» قید شده است.

ویزای ایران و عراق به دنبال توافق رؤسای جمهور دو کشور در سفر حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی به عراق، رایگان شد که طبق اعلام وزارت امور خارجه و سازمان حج و زیارت، از روز ۱۷ فروردین‌ماه، همزمان با حضور نخست وزیر عراق در ایران، اجرایی شد. هزینه ویزای عراق تا پیش از رایگان شدن، ۴۸۶ هزار و ۶۸۰ تومان بوده است.

پایان مرخصی نوروزی مشایی و بقایی

شنیدیم که، اسفندیار رحیم‌مشایی و حمید بقایی از مدیران ارشد دولت احمدی‌نژاد، صبح دیروز پس از پایان مدت مرخصی به زندان اوین برگشتند.

به گزارش تسنیم، پسر اسفندیار رحیم‌مشایی با انتشار مطلبی اعلام کرد که پدرش و حمید بقایی، صبح دیروز ۱۷ فروردین پس از پایان مدت مرخصی به زندان اوین برگشتند.

پس از ابلاغ بخشنامه مرخصی نوروزی زندانیان، ۷ روز مرخصی به این دو زندانی نیز تعلق گرفته بود که با درخواست وکلای آنها، مرخصی این دو زندانی تا پایان تعطیلات تمدید شد.

کاخ سفید به‌دنبال جنجال علیه سپاه

دست آخر اینکه، سه مقام امریکایی به رویترز اعلام کردند، انتظار می‌رود ایالات متحده، سپاه پاسداران ایران را یک سازمان تروریستی خارجی معرفی کند تا برای اولین بار واشنگتن رسماً نیروی نظامی یک کشور دیگر را به‌عنوان یک گروه تروریستی برچسب بزند.

حشمت‌الله فلاحت پیشه رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در واکنش به این اقدام احتمالی امریکا در حساب کاربری توئیتر خود نوشت: «در صورت قرار دادن سپاه در فهرست گروه‌های تروریستی امریکا، نظامیان این کشور را در کنار داعش در فهرست سیاه تروریست‌ها قرار می‌دهیم.»

به گزارش تابناک، رویترز در گزارش خود به نقل از مقامات امریکا آورده است: انتظار می‌رود که این تصمیم روز دوشنبه توسط وزارت امور خارجه ایالات متحده اعلام شود.

خراسان

دستور دولت درباره تاسیس مدرسه در بن بست!

یک مسئول ارشد اجرایی در ابلاغیه روزهای اخیر خود به وزیر آموزش و پرورش اعلام کرده حسب موافقت کابینه با لغو مصوبه خردادماه سال ۱۳۸۹ دولت وقت در خصوص نحوه استقرار مدارس غیر دولتی، مقرر کرده علاوه بر ضرورت استقرار این گونه مدارس و مراکز آموزشی در فضاهای مسکونی با رعایت اصول تعیین شده توسط شهرداری و وزارتخانه مربوط، دایر کردن این مدارس در معابر و بن بست های با عرض کمتر از ۸ متر و بن بست های با طول بیشتر از ۳۰ متر ممنوع خواهد بود.

مجوز ویژه درباره اقامت مجارستانی ها در تهران

با توجه به درخواست وزارت خارجه از کابینه که به استناد ماده ۵ آیین نامه استملاک اتباع خارجی به تایید رسیده و به تازگی ابلاغ شده، قرار است با لغو دو مصوبه قبلی هیئت وزیران در اسفند ۹۶ و مهرماه ۹۷، شش‌دانگ از یک ملک مستقر در خیابان یخچال تهران به عنوان محل اقامت کارمندان سیاسی سفارت مجارستان در ایران به شرط رعایت اصل عمل متقابل، در اختیار این کشور قرار بگیرد.