دوشنبه , ۱۱ مهر ۱۴۰۱
صفحه اول » فرهنگ » برای نخستین بار؛ ناسا بالگرد مریخی را آزمایش کرد/

برای نخستین بار؛ ناسا بالگرد مریخی را آزمایش کرد/

ناسا برای نخستین بار یک بالگرد ۱.۸ کیلوگرمی را آزمایش کرد که برای پرواز در اتمسفر مریخ ساخته شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از تلگراف، ناسا به طور موفقیت آمیز برای نخستین بار بالگردی را آزمایش کرد که برای پرواز در مریخ ساخته شده است.

به نظر می‌رسد سازمان فضایی آمریکا به دنبال راه‌های جدیدی برای اکتشاف در سیاره سرخ است.

این بالگرد تا ۲ سال آینده به مریخ ارسال می‌شود و بخشی از «مأموریت مریخ نور ۲۰۲۰» ناسا است. هدف از این مأموریت پاسخگویی به سوالاتی کلیدی است مانند اینکه آیا انسان‌ها در آینده می‌توانند در این محیط این سیاره زندگی کنند یا خیر.

البته به پرواز درآوردن این بالگرد کار ساده ای نیست. این بالگرد باید در اتمسفر مریخ با دمای ۹۰- درجه سانتیگراد پرواز کند که کار ساده ای نیست.

در همین راستا و برای تضمین موفقیت این بالگرد ۱.۸ کیلوگرمی ناسا شرایط محیطی سیاره سرخ را در Jet Propulsion Laboratory در پاسادنا کالیفرنیا شبیه سازی کرد.

«می می آنگ» مدیر این پروژه در ناسا می‌گوید: چگالی اتمسفر مریخ فقط یک درصد زمین است. پروازهای آزمایشی بالگرد روی زمین در اتمسفری با چگالی مشابه مریخ انجام می‌شود.

بالگرد مذکور مجهز به پروانه‌هایی است که ۱۰ بار سریع‌تر از تیغه‌های یک بالگرد روی زمین می‌چرخند تا بتوانند نیروی مورد نیاز برای ادامه پرواز را فراهم کنند.

در آزمایش انجام شده، بالگرد مذکور در یک اتاق در ارتفاع ۵ سانتی متری به مدت یک دقیقه پرواز کرد.

به این بالگرد به تدریج فناوری‌های مخابراتی جدید، یک دوربین عکسبرداری با وضوح بالا، پنل خورشیدی و باتری‌های لیتیوم یونی افزوده می‌شوند.

همچنین این بالگرد از موادی مانند فیبرکربنی، آلومینیوم و سیلیکون ساخته شده است.