سه شنبه , ۱۲ مهر ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه:

آخرین تحولات خاورمیانه:

واکنش ایران به بیانیه پایانی نشست سران اتحادیه عرب در تونس، پیام توئیتری ترامپ در مورد ایران، پیروزی حزب حاکم ترکیه در انتخابات و اعلام آمادگی نتانیاهو برای آغاز عملیات گسترده علیه غزه از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به حمله ملک سلمان به ایران نیز اشاره کرد.

به گزارش تابناک، «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی در جریان سخنان خود در نشست سران اتحادیه عرب در مورد جولان بار دیگر به بیان اظهاراتی علیه  نظام ایران روی آورد.وی در سخنانی متذکر شد:  نظام ایران به حمایت از تروریسم در جهان ادامه می‌دهد! عربستان با هر گونه اقدامی که حاکمیت سوریه بر جولان را خدشه دار می‌کند، مخالف است. مسأله فلسطین همواره در رأس اولویت‌های ریاض بوده است!

پیام عجیب ترامپ در مورد ایران/اعلام آمادگی نتانیاهو برای آغاز عملیات گسترده علیه غزه/حمله ملک سلمان به ایران/واکنش ایران به بیانیه پایانی نشست سران اتحادیه عرب در تونس

وی همچنین موکدا یادآور شد که عربستان سعودی به امدادرسانی به مردم یمن ادامه می‌دهد!

واکنش نظام ایران به بیانیه پایانی نشست سران اتحادیه عرب در تونس

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در واکنش به بیانیه پایانی نشست سران اتحادیه عرب در تونس گفت: ما تحولات مربوط به این نشست را در روزهای اخیر به صورت دقیق رصد کردیم؛ ما و بسیاری از کشورهای عضو این اتحادیه در یک منطقه حساس از جهان زندگی و دارای مرز مشترک می باشیم و با تعداد زیادی از آنها نیز روابط برادرانه و نزدیکی داریم و بعنوان امت اسلامی، در بسیاری از موضوعات جهان اسلام، دارای نگرانی ها و منافع مشترکی هستیم؛ همین موضوع باعث می شود که همواره و با دقت تمام مباحث و تحولات این اتحادیه را دنبال کنیم.به غیر از سخنرانی سران محدودی از اعضای این اتحادیه که متاسفانه همچنان در رویکرد غیرسازنده و نادرست خصومت با ایران پافشاری بی نتیجه ای نشان دادند و اتهامات بی اساسی را علیه ایران مطرح کردند، رویکرد و فضای کلی نشست اخیر سران این اتحادیه را مثبت تر از نشست های قبلی این اتحادیه ارزیابی می کنیم و  دلیل آن را میزبانی و مدیریت خردمندانه و سازنده  مقامات کشور تونس می دانیم؛ با این وجود، طرح ادعای نادرست و بی پایه و اساس دخالت کشورمان در امور داخلی کشورهای عربی و ادعای مطرح شده علیه جزایر سه گانه ایران را به شدت رد و آن را محکوم کرده و تاکید می کنیم سیاست اصولی و خدشه ناپذیر جمهوری اسلامی ایران عدم دخالت در امور داخلی همسایگان است؛ در خصوص جزایر ایرانی نیز تاکید می کنیم که این جزایر جز لاینفک سرزمین و حاکمیت ایران است و تکرار این ادعاها تاثیری بر وضعیت حقوقی تعلق آنها به ایران ندارد.

پیام عجیب ترامپ در مورد ایران/اعلام آمادگی نتانیاهو برای آغاز عملیات گسترده علیه غزه/حمله ملک سلمان به ایران/واکنش ایران به بیانیه پایانی نشست سران اتحادیه عرب در تونس

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: حمایت این اتحادیه از تمامیت ارضی سوریه در بحث جولان اشغالی را اقدامی مثبت و امیدوارکننده و البته ناکافی در مقابله با زیاده خواهی های رییس جمهور آمریکا و اسرائیل می دانیم و معتقدیم جهان اسلام همچنان باید مسئله  اشغال سرزمین های عربی – اسلامی توسط – به ادعای او- “رژیم نامشروع صهیونیستی” را مسئله اول خود بداند و حول آن، زمینه تقویت وحدت جهان اسلام را پیگیری کند و اجازه ندهد توطئه و دسیسه های بد خواهان خارج از جهان اسلام، به وحدت و هدف مشترک کشورهای اسلامی خدشه ای وارد کند و آن را به سمت و سوی مسائل دیگر منحرف کند. نظام حاکم بر ایران – که وی از آن به “جمهوری اسلامی ایران” یتد میکرد-  عمیقأ معتقد است کشورهای منطقه در برابر توطئه‌ها و جنایات اسرائیل در یک کشتی و با یک سرنوشت نشسته اند و باید در راه مقابله با این توطئه‌ها، وحدت و هوشیاری خود را حفظ کنند.

پیام توئیتری ترامپ در مورد ایران

ترامپ در پیامی توئیتری با ارجاع به یادداشتی از برت استفنز که در روزنامه نیویورک تایمز چاپ شده بود، یادآوری کرد عملکرد دولتش باعث افزایش قدرت آمریکا در همه جای جهان شده است.

در بخشی از این مقاله که ترامپ عینا آن را ذکر کرده آمده است: «دولت ترامپ موفق شده است تا هزینه های رفتار خباثت آمیز ایران را به نحو چشمگیری برایش بالا ببرد، بدون اینکه هزینه ای بر آمریکا یا متحدان ما تحمیل شود. این یعنی یک دستاورد سیاست خارجی.»

رئیس جمهور آمریکا در ادامه پیامش افزود: «ما داریم در سراسر جهان قدرتمندتر می شویم. تماشا کنید!»

پیام عجیب ترامپ در مورد ایران/اعلام آمادگی نتانیاهو برای آغاز عملیات گسترده علیه غزه/حمله ملک سلمان به ایران/واکنش ایران به بیانیه پایانی نشست سران اتحادیه عرب در تونس

 اقدامات دولت ترامپ در خارج شدن از توافق هسته ای برجام و اعمال مجدد تحریم های یکجانبه علیه ایران با استقبال اسرائیل و چند کشور عربی مواجه شده است.

پیروزی حزب حاکم ترکیه در انتخابات

روز یکشنبه، ترکیه انتخابات شهرداری‌ها را برای تعیین شهردارها، فرمانداران و حوزه‌های شهری و همچنین شوراهای شهر و روستا برگزار کرد.

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه در جمع حامیان حزب حاکم در آنکارا گفت: مردم ما، ما را برای پانزدهمین بار در انتخابات پیروز کردند. کاندیداهای حزب حاکم یا بلوک عدالت و توسعه و حزب جنبش ملی‌گرایانه در ۲۴ استان، ۵۳۸ منطقه و ۲۰۰ حوزه روستایی پیروز شدند. ما در ۷۷۸ شهرداری شامل انتخابات شهرداری‌ها در ۱۶ شهر بزرگ پیروز شدیم.

وی از مردمی که از حزب در انتخابات روز یکشنبه حمایت کردند به ویژه کردهای ساکن در بخش جنوب شرقی ترکیه، تشکر کرد.

در همین حال، کمال قلیچ‌داراوغلو، رهبر حزب اپوزیسیون جمهوری خلق مدعی پیروزی حزبش در انتخابات شهرداری‌ها در سه شهر بزرگ شامل استانبول، آنکارا و ازمیر شد.

وی در جمع حامیان حزبش در آنکارا گفت: بر اساس داده‌های ما، اکرم امام‌اوغلو در استانبول پیروز شده است. ما در آنکارا، ازمیر، آدانا، آنتالیا، آرتوین، آرداهان و بالو پیروز شدیم.

وی همچنین گفت که حزبش در جریان کمپین و مبارزات انتخاباتی با فشارهای سیاسی شگرفی روبرو بوده است.

براساس گزارش آژانس خبری آناتولی، بلوک حزب عدالت و توسعه – حزب جنبش ملی‌گرایانه موفق شده در انتخابات شهرداری‌ها ۵۱.۷ درصد آرا را به دست بیاورد درحالیکه حزب اپوزیسیون مردم جمهوری خواه و حزب خوب ۳۷.۶ درصد آرا را به دست آورده اند. این آمار بر اساس شمارش ۹۱.۱۵ درصد آرا به دست آمده است.

در استانبول، امام‌اوغلو و بنعالی ییلدیریم رقابت تنگاتنگی دارند بطوری که ییلدیریم ۴۸.۷۱ درصد و امام‌اوغلو ۴۸.۶۵ درصد آرا را در پی شمارش ۹۸ درصد آرا به دست آورده اند.

با وجود اینکه هنوز نتایج نهایی آرای استانبول اعلام نشده است، ییلدیریم پیروزی خودش را اعلام کرده است.

اعلام آمادگی نتانیاهو برای آغاز عملیات گسترده علیه غزه

بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم صهیونیستی در اظهاراتی گفت،‌ دستور داده است نیروهای اسرائیلی از جمله تانک‌های و تجهیزات توپخانه‌ای و نیروهای زمینی و هوایی در حالت آماده باش بوده و نیروهای ارتش در اطراف غزه همچنان مستقر باشند.

نتانیاهو تاکید کرد: ما برای تمام سناریوها در غزه آماده‌ایم و اگر ناگزیر شویم برای عملیاتی گسترده آماده هستیم.

وی افزود: ما هر آنچه برای امنیت اسرائیل لازم باشد انجام خواهیم داد.