شنبه , ۷ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » گذری عیدانه در محله صنایع دستی فروشان/

گذری عیدانه در محله صنایع دستی فروشان/

هنری‌ترین خیابان پایتخت را در عید نوروز ببینید

خیابان استاد نجات اللهی، هنری‌ترین خیابان تهران است چرا که در آن می‌توان تمام هنرهایی که ایرانی‌ها تبحری در ایجادش دارند را یک جا دید و در ایام نوروز حتی آنها را عیدی داد.

به گزارش خبرنگار مهر، خیابان استاد نجات اللهی یا همان ویلای قدیم نام خیابانی است که قبل از انقلاب به دلیل وجود تعداد زیادی ویلا در آن به این نام مشهور بود اما بعد از انقلاب به پاس گرامیداشت نام استاد شهید کامران استاد نجات‌اللهی به این اسم تغییر پیدا کرد.

خیابان ویلا یکی از آن خیابان‌هایی است که برای دیدنش باید چندین ساعت وقت گذاشت چون بیش از ۱۵۰ مغازه و فروشگاه صنایع دستی در آن دارد که هر کدام از مغازه‌ها صنایع دستی و هنری مردم شهرهای مختلف کشور به معرض نمایش و فروش گذاشته اند.

در این خیابان که از خیابان انقلاب در سمت جنوب آغاز شده و پس از عبور از خیابان کریمخان به خیابان سرو در سمت شمال منتهی می‌شود، به خاطر فروش صنایع دستی متنوع می‌توان آن را هنری‌ترین خیابان پایتخت هم نامید.

هنرهایی از جمله گلیم و گبه، مینیاتور و تابلو فرش‌های کوچک و بزرگ، ظروف مسی و سفالی حتی زیورآلات هم در این مغازه‌ها به فروش می‌رسد.

به تازگی کاربردی کردن صنایع دستی باعث شده تا مردم از این هنر تنها برای تزئینات استفاده نکنند و صنایع دستی را در زندگی شأن هم به کار ببرند به همین دلیل می‌توان در این مغازه‌ها روسری و شال و مانتوهای سوزن دوزی شده و یا سنتی هم پیدا کرد که کار دست هنرمندان است.

گردشگران خارجی و مسافرانی که از شهرهای مختلف کشور به تهران می آیند بخشی از سفرشان را به خرید صنایع دستی از تهران اختصاص می‌دهند چون بسیاری از گردشگران خارجی از تهران به کشورشان بر می‌گردند و در این فاصله فرصت دارند سری هم به خیابان ویلا بزنند و از آخرین دستاوردهای هنری هنرمندان صنایع دستی خرید کنند.

اما تهرانی هم مثل شهرهای دیگر صنایع دستی خودش را دارد. در خیابان ویلا می‌توان شیشه‌های ساخت تهران را دید که کارگاه‌های شیشه گری آنها را ساخته اند و مردم از شهرهای دیگر می آیند به تهران تا شیشه‌های دست ساز خریداری کنند.

اما خیابان ویلا تنها به داشتن مغازه‌های صنایع دستی محدود نمی‌شود اول خیابان نزدیک به خیابان انقلاب راسته آژانس‌های مسافرتی است که بلیت هواپیما و قطار و اتوبوس می‌فروشند. بنابراین این خیابان محل خوبی برای خرید تور گردشگری و صنایع دستی هست.

نزدیک به خیابان کریم خان زند هم کلیسای سرکیس مقدس است که ارامنه ساکن در تهران روزهای یکشنبه به آنجا می‌روند. پارک مشهور ورشو هم از جمله پارک‌های این خیابان هست که می‌شود بعد از یک خرید و بازدید چند ساعته از این خیابان هنری کمی در این پارک استراحت کرد و یا از شیرینی فروشی‌هایش مشهورش شیرینی‌های تازه خرید و به رستوران‌ها و کافه‌های زیبایش رفت.

خیابان استاد نجات اللهی از یک وجه دیگر هم اهمیت زیادی دارد. این خیابان به دلیل قرار گرفتن چند هتل قدیمی و مهم و مرکز دولتی و ساختمان اداری در حاشیه اش یکی از مهمترین خیابان‌های پایتخت است چون از گذشته هم تجار و مهمانان خارجی در آن تردد زیادی داشتند و به خرید صنایع دستی برای بردن سوغات می‌پرداختند.

برای رفتن به خیابان استاد نجات اللهی هر روز و هر ساعت که خواستید می‌توانید به این خیابان بروید. خیابانی که قرار است گذرگاه صنایع دستی تهران شود اگر شورای شهر با این موضوع موافقت کند.