سه شنبه , ۳ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه‌ها

اخبار ویژه روزنامه‌ها

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند .

******

کیهان

خبر را سانسور کنید! رنگ و بوی «ما می‌توانیم» دارد

برخی روزنامه‌های شبه اصلاح‌طلب، خبر مهم بهره‌برداری از ۴ فاز میدان گازی پارس جنوبی را که با حضور رئیس‌جمهور آغاز شد، کاملاً در صفحه اول خود سانسور کردند.

با بهره‌برداری از فازهای ۱۳، ۲۲، ۲۳ و ۲۴ میدان گازی پارس جنوبی که با وجود تحریم‌های گسترده، به همت قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا (ص) عملی شد، روزانه ۱۱۳ میلیون متر مکعب گاز غنی، ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز متان، ۱۵۰ هزار بشکه میعانات گازی و ۸۰۰ تن گوگرد گرانول به دست می‌آید. همچنین این مجموعه به خودکفایی بنزین کشور کمک می‌کند.

با وجود اهمیت فوق‌العاده، این خبر در صفحات اول روزنامه‌های همشهری، آفتاب یزد، شرق و سازندگی، کمترین بازتابی به عنوان تیتر و عکس نداشت. روزنامه همشهری ترجیح داد عکس گل و ماهی را با تیتر «اتفاق‌های خوب سال سخت» بر صفحه اول خود بنشاند، روزنامه سازندگی تیترهای «سال سرنوشت» و «خطر تکرار ترامپ» را با طرحی از ترامپ ترجیح داد، آفتاب یزد عکس حاجی فیروز و تیتر «حادثه نیوزیلند، بهانه جدید مخالفان FATF» را انتخاب کرد، و روزنامه شرق عکس‌هایی از آیت‌الله جنتی و محسن رضایی را به همراه تیترهایی چون «پرتره دبیر شورای نگهبان چگونه مستندی خواهد بود» و «پرتاب ایده‌های توییتری» برگزید!

شاید چنین به نظر بیاید که این روزها از لج سپاه، خبر مهم را سانسور کرده‌اند اما با توجه به سیاق این روزنامه‌ها در بزرگ‌نمایی تهدید و تحریم دشمن، و ضعیف و ناچار نمایی کشور، می‌توان حدس زد که این طیف از نمایش عملی خودکفایی و «ما می‌توانیم» به عنوان باطل‌السحر خود، ناراحت و عصبانی هستند.

ایران به اطلاعات تلفن همراه نخست‌وزیر سابق اسرائیل هم دست یافته بود

روزنامه صهیونیستی هاآرتص می‌گوید ایران غیر از رئیس سابق ستادکل ارتش اسرائیل، اطلاعات محرمانه تلفن‌همراه نخست‌وزیر اسبق این رژیم را نیز رصد کرده است.

هاآرتص اخیراً در گزارشی نوشته بود قدرت سایبری ایران توانسته ردّ تلفن‌همراه بنی گانتز رئیس سابق ستاد ارتش اسرائیل (نامزد نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی) را بزند و به اطلاعات وی دسترسی پیدا کند. این روزنامه در خبر دیگری نوشت: تلفن‌همراه ایهود باراک نخست وزیر اسبق اسرائیل نیز هک شده است. برخی منابع گفتند ایران مستقیماً توانسته این اقدام را عملی کند اما برخی منابع دیگر می‌گویند اطلاعات موردنظر توسط یک هکر خارجی هک و به ایران منتقل شده است.

انتشار خبر مربوط به هک شدن تلفن همراه نخست وزیر پیشین رژیم اسرائیل متعاقب اخبار هک شدن تلفن بنجامین گانتز فرمانده پیشین ستاد ارتش این رژیم است که ادعا شده بود حدود یک‌ماه پیش هکرهای ایران به شماری از اطلاعات شخصی و مبادلات تلفنی وی دسترسی پیدا کرده‌اند.

مقام‌های شین‌بت (سرویس امنیت داخلی رژیم صهیونیستی) این موضوع را تایید کرده بودند.

پیشتر رسانه‌های رژیم صهیونیستی خبر دستگیری «گونن سیگو» وزیر پیشین انرژی کابینه این رژیم (به اتهام جاسوسی برای ایران) را شکست بزرگ اطلاعاتی این رژیم خوانده بودند.

به ادعای شین بت، سیگو در سال ۲۰۱۲ با سفارت ایران در نیجریه ارتباط برقرار کرده و دوبار به صورت آگاهانه با سفر به ایران با مأموران اطلاعاتی این کشور دیدار کرده است.

او اطلاعاتی درباره بازار انرژی و تأسیسات امنیتی رژیم اسرائیل از جمله دستگاه امنیتی رژیم صهیونیستی سیگو را متهم کرد که ساختمان‌ها و مقام‌های سیاسی و امنیتی را به ایران داده است.

بعد از خبر دستگیری سیگو، اکنون انتشار خبر هک تلفن همراه باراک باردیگر ضعف امنیتی دستگاه اطلاعاتی رژیم صهیونیستی را برجسته ساخته است.

محبوبیت ۱۰ درصدی روحانی و پوست خربزه خاتمی

سران جبهه اصلاحات بدشان نمی‌آید پوست خربزه زیرپای روحانی بگذارند، این طیف چند ماه قبل از روحانی خواستند استعفا دهد و سپس سراغ ظریف رفتند و به او فشارآوردند که از استعفا برنگردد.

اکنون مشاور خاتمی فاش می‌کند که خاتمی به روحانی گفته استعفا دهد.

علی صوفی از وزیران دولت اصلاحات در گفت‌وگو با برنامه دستخط و در پاسخ این سؤال که شما گفتید که حمایت اصلاح‌طلبان بود که اقبال عمومی آقای روحانی از ۱۳ درصد در سال ۹۲ به بالای ۵۰ درصد رسید و رئیس‌جمهور شد و روحانی مدیون اصلاح‌طلبان و عارف است.

همین را اعتقاد دارید؟ وی اظهار داشت: بله اعتقاد دارم. صوفی با بیان اینکه به نفع جهانگیری است از دولت بیرون بیاید، افزود: به نفع خودش است. به نفع اصلاح‌طلبان را نمی‌توانم الان جمع‌بندی کنم. اینکه گفتم به نفع خودش است بالاخره دولت آن اعتباری را که در جریان انتخابات سال ۹۶ داشت، به سرعت از دست داد و بالاخره الان ارزیابی از محبوبیت آقای روحانی خیلی پایین است.

«چند درصد است؟ می‌دانید؟»

من زیر ۱۰ درصد شنیدم. وصل شدن به چنین دولتی با چنین نارضایتی که وجود دارد جز هزینه کردن چیز دیگری ندارد. نمی‌دانم چه فایده‌ای دارد.

این‌جور پخش شده که ایشان استعفا داد؛ تصمیم به استعفا گرفت یا استعفا داد. به دنبال آن استعفا چون رئیس ستاد اقتصاد مقاومتی بود، باید اذن رهبری را هم می‌داشت. بنابراین نامه‌ای به مقام معظم رهبری نوشتند و شرایط را بیان کردند که من نمی‌توانم مفید باشم و اقتصاد مقاومتی هم پیش نمی‌رود، لذا اجازه خواستند که استعفا بدهند ولی ایشان مصلحت ندیدند.

وی در این باره که «خاتمی به روحانی گفته اگر نمی‌تواند از ریاست جمهوری استعفا دهد؟»، گفت: بله. من شنیدم که خاتمی به روحانی گفت اگر نمی‌تواند از ریاست‌جمهوری استعفا دهد و شرایط خود را مطرح کند و اگر امکان‌پذیر نیست، اجازه گرفته و کناره‌گیری کند.

آیا رئیس دولت اصلاحات نارضایتی که از دولت روحانی دارد را به وی اعلام کرده یا جلسه‌ای برگزار شده است بین این دو نفر؟ صوفی در پاسخ این سؤال گفت: حتماً. زیاد این کار صورت گرفته است. در همین سال هم این جلسات برگزار شده است.

خاتمی معتقد است اگر دولت موانعی در کار خود حس می‌کند، باید این مشکلات را به جدیت پیگیری کند یا آن را با مردم در میان بگذارد. اگر این موارد به نیروهای بالادستی مربوط است یا قوای دیگر باید رئیس‌جمهور تعیین تکلیف کند. اگر نمی‌تواند موانع را برطرف کند کنار بکشد.

یادآور می‌شود افراطیون مدعی اصلاحات، بالغ بر ۲۰ سال است که همین شگرد فریب مردم با وعده‌های پوپولیستی قبل از انتخابات و سپس مأیوس کردن مردم را پیشه خود ساخته‌اند به جای پاسخگویی به مطالبات مردم و وعده‌های بهبود اقتصادی که می‌دهند، مدعی می‌شوند «نمی‌گذارند ما کار کنیم»! اما با این وجود، مجدد در انتخابات آتی، با وعده‌های فریبنده و پوپولیستی با مردم مواجه می‌شوند؛ حال آنکه اگر واقعاً معتقدند دولت یا مجلس اختیار ندارند، نباید وارد گود انتخابات شوند و وعده بدهند. به نظر می‌رسد طیفی از این جریان اصرار بر قفل کردن و ناکارآمد ساختن نظام اداری کشور را دارند. آنها دو دهه قبل، ساز خروج از حاکمیت را با هدف باج‌خواهی از نظام و مکانیسم‌های قانونی را کوک کردند اما ناکام ماندند.

در همین حال به نظر می‌رسد با توجه به ادبیاتی که افراطیون مدعی اصلاحات نسبت به آقای روحانی داشتند و از وی و دولت وی به عنوان کاتالیزور، رحم اجاره‌ای، پاکت ساندیس و… داشتند، اکنون قربانی کردن دولت و روحانی را برای سناریوهای آینده خود مطلوب‌تر می‌دانند تا اینکه پای دولتی بمانند که به تصریح خود، مقبولیت‌شان را زیر ۱۰ درصد می‌دانند.

گزارش روزنامه اعتماد چرا مردم از رأی به روحانی پشیمان شدند؟

مردم، چگونه «از روحانی مچکریم» به پشیمانی و ناامیدی رسیدند؟

روزنامه اعتماد ضمن بررسی ابعاد این پرسش نوشت: در آخرین ماه سال ۹۷ وقتی اعضای فراکسیون امید که در طول این سال بارها در اظهارنظرهای‌شان گفته بودند، این فراکسیون دستاوردهای خوبی داشته، به دیدن سید محمد خاتمی رفتند، حرف‌های مردم کوچه و خیابان را به تلخ‌ترین شکل از زبان او شنیدند: «امروز من از سوی مردم با این سؤال مواجهم که ما را کشاندید پای صندوق رأی، یک مورد نشان دهید که در راستای اصلاحات واقعی باشد؛ دیگر خیلی سخت است که به مردم بگوییم بیایید رأی بدهید. آیا فکر می‌کنید در دور آینده انتخابات به حرف من و شما مردم پای صندوق‌ها خواهند آمد؟»

اما این حرف‌ها چرا بر زبان کوچک و بزرگ جاری شد و به گوش سید محمد خاتمی هم رسید؟

پشیمان‌ها چگونه پشیمان شدند؟ دی ماه ۹۶ تا فروردین ۹۷ را می‌توان بازه زمانی تولد هشتگ # پشیمانم در فضای مجازی خواند. زمانی که تغییرات قیمت اقلام مصرفی مردم، بحران مالباختگان مؤسسات مالی، بحران معوقات صندوق‌های بازنشستگی و به خصوص معلمان و برخی بحران‌های کارگری در بنگاه‌هایی که دچار مشکل شده بودند، فضای اقتصادی را تحت‌الشعاع قرار داد و چهره‌های سینمایی و هنرمندان سلبریتی وارد گود انتقاد و اعلام پشیمانی از رأی به روحانی شدند. هشتگی که در تمام سال ۹۷ کماکان در فضای مجازی وجود داشت و شدت و حدت آن در زمان‌های مختلف تغییر می‌کرد.

آذر ماه ۹۶ اما موضوع سازمان‌یافته‌تر و جدی‌تر شد و نخستین موج انتقادات جدی به دولت روحانی به راه افتاد. جرقه آن نیز از بودجه‌ای بود که محتوای آن نقل محافل مخالفان دولت و بخشی از موافقان آن شد.

در نخستین ساعات ارایه بودجه به مجلس جزئیات بودجه درباره خبر گرانی سوخت، بالا رفتن عوارض خروج از کشور، حذف یارانه نقدی بیست میلیون ایرانی در توییتر و تلگرام فضاسازی می‌کرد و این فضا عاملی شد تا برخی رأی‌دهندگان از رأیی که به حسن روحانی داده‌اند، اظهار پشیمانی کنند.

بخشی از سلبریتی‌ها همانند زمان انتخابات که به صورت پررنگ در فضای مجازی با شعار به عقب بازنمی‌گردیم، از روحانی حمایت کرده بودند تحت تأثیر این اخبار و واکنش مردم به گرانی‌ها از رأی به روحانی ابراز پشیمانی کردند.

چهره‌های غیرسیاسی همچون نوید محمدزاده، علی کریمی، مهدی فخیم‌زاده و دیگر چهره‌های معروف ورزشی و هنری عنوان کردند که از رأی به روحانی پشیمان‌اند و حتی برخی از آنان بابت حمایت‌های خود از مردم عذرخواهی هم کردند.

این موضع انتقادی از سلبریتی‌ها به توده مردم سرایت کرد و بدین‌گونه پشیمانی سلبریتی‌ها آغازی بر بیان انتقادات در زیر سایه این هشتگ و خارج از آن شد. موجی به‌راه افتاد که در ابتدای کار گاهی با استدلال‌های سیاسیون کم و زیاد می‌شد، اما هرچه جلوتر رفت حنای سیاسیون کمرنگ‌تر و شدت انتقادات و سرخوردگی‌ها بیشتر شد.

در موج اول کمپین پشیمانیم، برخورد دولت با سلبریتی‌ها تقابلی بود. در همین راستا «محمدباقر نوبخت»، سخنگوی وقت دولت خطاب به سلبریتی‌های حامی دولت گفت: شما اصلاً کی رأی دادید که حال پشیمان شده‌اید؟!

رسانه دیگری از جریان اصلاح‌طلب که حمایت پررنگ از دولت روحانی داشت، سوالی کلیدی از پشیمان‌ها پرسید: بازگردیم آیا گزینه بهتری جز روحانی اصلاً وجود داشت؟ و در ادامه خطاب به این سلبریتی‌ها نوشت: «حمید فرخ‌نژاد، رضا رشیدپور، سیروان خسروی، محسن افشانی، مهدی فخیم‌زاده، نوید محمدزاده، مهدی پاکدل و علی‌کریمی از جمله آنها هستند. می‌گویند وقتی عرصه سیاست از اهلش خالی شود، وقتی احزاب به حاشیه رانده شوند، شهر شلوغ می‌شود و جا برای عرض‌اندام برخی باز می‌شود.

جز مقامات رسمی دولت و وزرا چهره‌های نزدیک به رئیس‌جمهور نیز به شدت به این کمپین واکنش نشان دادند. به‌طور مثال حسام‌الدین آشنا مشاور روحانی این کمپین را «پویش فرمایشی» خواند. شاید یکی از پر سروصداترین پشیمان‌ها استاد راهنمای دوره دکترای حسن روحانی باشد که در برنامه علی ضیاء در تلویزیون حضور پیدا کرد و بعد از توضیحاتی درباره صحت مدرک دکترای حسن روحانی در پاسخ به سوال همیشگی مجری صداوسیما مبنی بر اینکه آیا از رأی به آقای روحانی پشیمان هستید یا خیر، گفت بنده رأی دادم به وعده‌های ایشان اعتماد کردم ولی فکر می‌کنم اگر می‌دانستم به این وعده‌ها عمل نمی‌شود جور دیگری رفتار می‌کردم و بله! پشیمانم!

مهم‌ترین دلیل ابراز پشیمانی از جانب سلبریتی‌های این کمپین مباحث اقتصادی و معیشتی مردم است. سینماگران، فعالان حوزه فرهنگ و نویسندگان و ورزشکاران با طرح عنوان پشیمانی از وضعیت اقتصادی مردم گلایه کرده و یادآوری می‌کنند که سفره مردم روزبه‌روز در حال کوچکترشدن است. موضوعی که به اذعان آنها خلاف وعده‌های دولت و از اساس خلاف وظایف حاکمیت و دولت است.

مشکلات اقتصادی، قیمت کالاهای اساسی، وضعیت معیشتی، افت درآمدها و دستمزدها در قیاس با رشد تورم، مباحث مربوط به موسسات مالی و اعتباری، عوارض خروج از کشور، تصمیم دولت برای افزایش قیمت حامل‌های انرژی و آب و برق و کوچک‌شدن سفره‌های خوراکی مردم مهم‌ترین دلایل سلبریتی‌ها برای انتقاد از دولت و پیوستن به کمپین پشیمانم است.

ایران

ادعای دیدار جابری انصاری با مقام سعودی در بغداد

خبر اول اینکه، پایگاه خبری عربی ۲۱ به نقل از «منابع دیپلماتیک» مدعی شد که حسین جابری انصاری، دستیار ارشد وزیر خارجه کشورمان در امور ویژه سیاسی در سفر هفته گذشته خود به بغداد با «ثامر السبهان»، وزیر امور کشورهای خلیج فارس در دولت عربستان دیدار کرده است.

به گزارش ایسنا، این منابع افزودند: این دیدار نشان دهنده اوضاع دشوار عربستان در پی جنگ یمن و قتل جمال خاشقجی، خبرنگار مشهور در کنسولگری این کشور است. این منابع همچنین گفته‌اند که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان پذیرفته است که کشورش در بسیاری از محورها از جمله عراق، لبنان، سوریه و یمن در برابر ایران شکست خورده است و دیدار این دو مسئول در همین راستا انجام شده است.

براساس این گزارش، دیدار جابری انصاری با «ثامر السبهان» با حمایت عراق انجام شده است، همچنین محمد بن سلمان اخیراً هجمه‌های کلامی خود علیه ایران را کاهش داده است و دیدار دو مسئول ایرانی و سعودی می‌تواند مقدمه‌ای برای نزدیک شدن روابط تهران و ریاض باشد.

۲۰ سال حبس، ۷۴ ضربه شلاق و محرومیت از مشاغل دولتی برای متهمان بانک سرمایه

خبر دیگر اینکه، قاضی مسعودی مقام گفت: حکم اعضای هیأت مدیره بانک سرمایه، علی بخشایش، پرویز کاظمی و محمدرضا توسلی صادر و بزودی ابلاغ می‌شود. به گزارش ایلنا، وی افزود: هر کدام از این متهمان به ۲۰ سال حبس، تحمل ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت دائم از مشاغل دولتی محکوم شدند.

قاضی مسعودی مقام در رابطه با سایر متهمان بانک سرمایه گفت: رسیدگی به پرونده آقای رضوی بعد از عید انجام می‌شود و پرونده سایر مدیران بانک‌ها و ارکان اعتباری هنوز از دادسرا ارسال نشده است. وی در ارتباط با ادعای شیخ‌الاسلامی، متهم پرونده پتروشیمی که در حال حاضر متواری است نیز گفت: تمام متهمان مدافعاتی دال بر بی‌گناهی و نحوه مداخله خود ارائه می‌دهند.

قاضی مسعودی مقام افزود: وثیقه دو متهم تشدید شده است که یکی از آنها وثیقه را سپرد، وثیقه آقای حمزه‌لو نزدیک ۴۵ میلیارد افزایش پیدا کرد و وثیقه آقای احمدیان نیز به ۱۲۰ میلیارد تومان افزایش یافت که وی در حال حاضر بازداشت است. وی ادامه داد: در رابطه با سایر متهمان مستندی دال بر اینکه اقدامات‌شان از سوی دستگاه‌های دولتی، بانک مرکزی و پتروشیمی مجاز بوده، هنوز ارائه نشده است.

پیشنهاد رزمایش مشترک ایران، عراق و سوریه

دست آخر اینکه، حنین قدو، نماینده پارلمان عراق گفت: امنیت عراق ارتباط مستقیمی با امنیت سوریه و ایران دارد و انجام رزمایش‌های مشترک برای تمام کشورهای منطقه ثبات امنیتی و رهایی از تحرکات تروریستی ایجاد می‌کند.

به گزارش ایسنا، وی افزود: اجرای رزمایش‌های سه جانبه مشترک در مرزها میان عراق، سوریه و ایران امری ضروری است و این مسأله به نفوذ واشنگتن در منطقه و حمایت از گروهک‌های تروریستی که امریکا از طریق آن فشار ایجاد می‌کند تا بتواند در عراق باقی بماند، پایان می‌دهد.

خراسان

نام گذاری جالب و متفاوت یک شهر توسط دولت

در حالی که جندی شاپور یکی از مهم‌ترین شهرهای دوره ساسانی بوده و قدمت آن به حدود ۱۵۰۰ سال قبل باز می‌گردد، با پیشنهاد دی ماه وزیر کشور که طی روزهای اخیر توسط یک مسئول ارشد اجرایی به دستگاه‌های مربوط ابلاغ شده، نام یک روستا در حوالی دزفول در استان خوزستان به جندی شاپور تغییر یافت و به استناد ماده ۱۳ قانون تقسیمات کشوری، به شهری با همین نام تبدیل و شناخته می‌شود.

تردد پلاک قرمزها بدون مجوز نوروزی ممنوع!

با تاکیدات روزهای اخیر یک نهاد مسئول به دستگاه‌ها و ادارات دولتی، مقرر شده با توجه به فرارسیدن تعطیلات نوروز و ضرورت رعایت ضوابط اداری و حفاظتی، تمام خودروهای دولتی اعم از پلاک قرمز یا سفید، باید پیش از پایان روزهای اداری سال ۹۷، تحویل واحد مربوط شده و در صورت نیاز به استفاده در ایام نوروز، فقط با صدور و در اختیار داشتن برگه مجوز و ماموریت و تایید مقامات ذی صلاح، درخصوص استفاده از آن‌ها در ماموریت‌ها اقدام شود.

آرمان

محکومیت ۶ میلیارد ریالی برای گرانفروشی

شنیده شد که مدیرکل تعزیرات حکومتی استان آذربایجان غربی گفت: در رسیدگی به پرونده گرانفروشیMDF روکش‌دار و انواع پارکت ملامینه توسط یک شرکت وارداتی در شهرستان ارومیه به پرداخت شش میلیارد و دویست میلیون ریال محکوم گردید. محمد اقوامی در خصوص جزئیات این پرونده افزود: در بازرسی از یک شرکت وارداتی مشاهده شد که شرکت مذکور اقدام به گرانفروشی ۳۴ هزار و 900 ورقMDF روکشدار و انواع پارکت ملامینه کرده است.

وی اظهارکرد: در بررسی‌ها مشخص شد که این شرکت اقدام به دریافت ارز دولتی به میزان ۳ میلیارد و ۱۱۶ میلیون ریال کرده است. اقوامی تصریح کرد: با ارجاع پرونده به تعزیرات حکومتی شهرستان ارومیه و رسیدگی به پرونده در هیأت رسیدگی به تخلفات صنفی تعزیرات، متهم پرونده برابر ماده ۴۰ قانون نظام صنفی به پرداخت ۶ میلیارد و ۲۳۳ میلیون ریال جریمه نقدی معادل دو برابر میزان گرانفروشی در حق دولت محکوم شد.

هشدار سیلاب در مازندران

شنیده شد که استاندار مازندران با اشاره به بارش شدید باران توام با سیلاب در مناطق مختلف مرکزی استان، گفت: وضعیت سیلاب در شهرستان سیمرغ بحرانی بوده و تاکنون ۶ روستای این شهرستان از سکنه تخلیه شد.

احمد حسین زادگان شامگاه دوشنبه در حاشیه جلسه مدیریت بحران مازندران با اشاره به احتمال طغیان رودخانه‌های شهرهای شرقی استان نظیر نکا، اظهار داشت: مدیریت حوادث در این شهرستان با دقت نظر کامل و آماده‌باش ۲۴ ساعته مراقبت کرده تا جلوی طغیان احتمالی رودخانه‌ها به درون شهر و منازل ساکنان را بگیرد.

وی افزود: شهروندان دقت کنند زیر پایه پل‌ها سُست شده و هر لحظه امکان فرو ریختن دارد همچنین تا حد امکان از سفر به ارتفاعات پرهیز شود. تمهیدات لازم برای امداد رسانی به سیل‌زدگان انجام شده است و برق مناطق قطع‌شده مازندران امشب وصل می‌شود.

فروش اطلاعات تلفن ایهود باراک به ایران

شنیده شد که چند روز بعد از ادعای هک شدن تلفن همراه بنی گانتز، یک شبکه تلویزیونی رژیم صهیونیستی گزارش داد که تلفن همراه ایهود باراک نیز هک شده و اطلاعات آن به ایران فروخته شده است. کانال ۱۲ رژیم صهیونیستی به نقل از منابع مطلع می‌گوید که ایران مستقیماً درگیر این موضوع نبوده است بلکه هکرهای خارجی اطلاعات به دست آمده را به ایران فروخته‌اند.

پیش از این، همین شبکه صهیونیستی مدعی شده بود که هکرهای ایرانی تلفن همراه بنی گانتز رهبر حزب «کاحول لاوان»، رقیب اصلی بنیامین نتانیاهو در انتخابات ماه آوریل، را نیز هک کرده‌اند. این درحالیست که موشه یعلون وزیر جنگ پیشین رژیم صهیونیستی و هم ائتلافی گانتز بلافاصله اعلام کرد، ایران در پشت پرده هک تلفن همراه بنی گانتز نیست و نتانیاهو این قصه را به رسانه‌ها داده است تا از آن سوء استفاده انتخاباتی کند.

درگیری مرزبانان با اشرار در مرز بانه

شنیده شد که حدود ساعت ۲۱ یکشنبه شاب مرزبانان هنگ مرزی بانه در حین گشت‌زنی در نقطه صفر مرزی به‌منظور تأمین امنیت و جلوگیری از ورود اشرار و قاچاقچیان مسلح به خاک کشور در منطقه مرزی سراب با اشرار مسلح درگیر شدند.

سردار کیومرث شیخی با اشاره به درگیری شب گذشته مرزبانان هنگ مرزی بانه با اشرار مسلح اظهار داشت: مرزبانان با تعدادی اشرار مسلح که قصد اقدامات خرابکارانه در داخل کشور را داشتند درگیر شدند.

وی گفت: در درگیری متقابل مرزبانان هنگ مرزی بانه با اشرار مسلح، یک مرزبان درجه‌دار متأسفانه به شهادت رسید؛ این مرزبان اهل ملایر استان همدان بود. فرمانده مرزبانی استان کردستان تصریح کرد: سرنخ‌هایی از اشرار مسلح پیدا کرده‌ایم و آنان تحت تعقیب هستند.

مبارزه با قاچاق دام را هم بدهید به وزیر ارتباطات!

شنیده شد که محمد مهاجری در یادداشتی نوشت: ۱- طبق خبرها، پای شورای عالی امنیت ملی به قاچاق گوسفند بازشده و قرار است سپاه و نیروی انتظامی همکاری کنند تا جلوی قاچاق دام را بگیرند. ۲- دوهفته قبل آقای آذری جهرمی وزیر ارتباطات در جلسه‌ای می‌گفت حدود یکماه قبل به مسئولان مربوطه گفته است می‌تواند در مرزهای خروجی، با استفاده از بالن‌های مجهز به ماهواره، تردد دام قاچاق را با دقت بسیار بالا رصد کند.

او گفت مسئولان، از این فناوری مطلع شدند و به به گفتند و رفتند که خبر بدهند. اما هنوز رفته اند که رفته اند! ۳- دنیا نو شده است و تکنولوژیهایی خلق شده که می‌تواند کارها را ساده کند.

دیدار خانواده‌های پرونده محیط زیست با فراکسیون امیدی‌ها

شنیده شد که سخنگوی فراکسیون امید گفت: بنا به درخواست خانواده متهمان پرونده محیط زیست جلسه‌ای با حضور رئیس و تعدادی از اعضای فراکسیون با این افراد برگزار شد که علاوه بر آقای عارف، رئیس فراکسیون، آقای تابش نایب رئیس فراکسیون امید و رئیس فراکسیون محیط زیست نیز حضور داشت.

فاطمه سعیدی با بیان اینکه در این جلسه خانواده بازداشت شدگان مطالب خود را مطرح کردند افزود: امیدواریم با پیگیری‌های انجام شده که ادامه‌دار خواهد بود، این مشکل به شکل مطلوبی حل شود. وی همچنین یادآور شد که قبلاً هم این خانواده‌ها جلساتی با فراکسیون‌های مختلف از جمله حقوق شهروندی و محیط زیست برگزار کرده بودند.

نقل قول رئیس دولت اصلاحات به روحانی تکذیب شد

شنیده شد که رئیس دفتر رئیس جمهور در مورد اینکه در مصاحبه‌ای گفته شده خاتمی به روحانی گفته اگر نمی‌توانی کشور را اداره کنی استعفا بده، گفت: من این نقل‌قول را تایید نمی‌کنم. به نظر بنده کسانی که آقای روحانی را می‌شناسند، می‌دانند که اگر آقای روحانی رئیس‌جمهور نبود و به عنوان یکی از شخصیت‌های سیاسی بود و شرایط کشور سخت می‌شد ایشان کسی است که با تمام وجود می‌آمد مسئولیت می‌پذیرفت برای اینکه مشکلات مردم حل شود.

محمود واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور صبح دیروز در حاشیه جلسه هیأت دولت و در جمع خبرنگاران گفت: کشور ما همانطور که بارها مقام معظم رهبری فرمودند و قانون اساسی تاکید کرده قدرت بر اساس نظر و رای مردم است و حافظ تداوم این نظام هم همین مردم هستند.

رئیس دولت اصلاحات سخنگو ندارد

شنیده شد که مدیر عامل بنیاد باران با بیان اینکه رئیس دولت اصلاحات سخنگو ندارد، گفت: دوستان نظرات خود را به خاتمی نسبت ندهند. ایسنا نوشت؛ جواد امام درباره اظهارات علی صوف که مدعی شده است که آقای خاتمی به رئیس جمهور توصیه کرده است که اگر توانایی حل مشکلات را ندارد، از ریاست جمهوری کنار برود اظهار کرد: رئیس دولت اصلاحات درصورتی‌که چنین نظری داشته باشند به صراحت اعلام خواهند کرد. وی ادامه داد: ضمناً همانطور که قبلاً نیز اعلام شده است ایشان سخنگو ندارند، لذا خوب است دوستان نظرات خود را به ایشان نسبت ندهند.

وزیر ارتباطات به کمپین بهرفت پیوست

شنیده شد که محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، در حساب توئیتری خود نوشت: «‌راستشو بگم به خاطر تماس‌های زیاد، موقع رانندگی مجبورم تلفن صحبت کنم وگاهی در کنار آن، مواظب فرزندم محمد هم باشم. اما از این پس قول می‌دهم که میثاق ‎بهرفت را رعایت کنم. از شما مردم عزیز و سید محمد بطحایی و ‎پرویز فتاح نیز دعوت می‌کنم بپیوندید برای تجربه یک ‎نوروز بدون حادثه.