سه شنبه , ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

 

هک شدن تلفن رقیب نتانیاهو توسط ایران، دیدار وزیر سعودی با رئیس سازمان «الحشد الشعبی»، تحرکات مشکوک داعش در اقلیم کردستان عراق و هلاکت یکی از سرکردگان داعش در شمال بغداد، از جمله مهم‌ترین خبر‌ها و رویداد‌های مرتبط با خاورمیانه در ۲۴، ۲۴ ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به آماده شدن قانون اخراج نیرو‌های آمریکایی از خاک عراق نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ ائتلاف «الفتح» عراق اعلام کرد، سیزده پیش‌نویس قانون از جمله قانون اخراج نیروهای خارجی برای تصویب در پارلمان این کشور تدوین شده است.

«حنین القدو» نماینده ائتلاف الفتح در پارلمان عراق اعلام کرد که «پیش‌نویس قانون اخراج نیروهای خارجی [از عراق] از جمله مهمترین قوانینی است که در دور کنونی مجلس بررسی و به رأی گذاشته خواهد شد».

«شبکه اخبار العراق» به نقل از این نماینده الفتح گزارش داد، اولویت پارلمان عراق بررسی قانون اخراج نیروهای خارجی از این کشور است.

وی با بیان این مطلب افزود: «کمیسیون امنیتی با فرماندهان امنیتی و فرمانده کل دیدار خواهد کرد تا میزان نیاز آن به نیروهای خارجی با تعیین تابعیت، تعداد و محل حضورشان معین شود».

«عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق به تازگی اعلام کرد، به طرف آمریکایی اولویت های کشور خود را در خصوص حضور نیروهای نظامی خارجی ابلاغ کرده است.

عبدالمهدی به طرف آمریکایی گفته بود، عراق محلی برای درگیری و کشمکش منطقه‌ای نخواهد بود و این کشور نمی‌تواند تخریبی را که داعش به این کشور وارد کرد، تحمل کند.

در همین راستا، «حاکم الزاملی» از رهبران جریان «صدر» عراق در خصوص اخباری مربوط به احتمال حمله نظامی آمریکا به مواضع این جریان و سایر گروه های مسلح عراق گفت که نمی‌توان به آمریکا و طرح های این کشور در منطقه اطمینان کرد.

الزاملی با بیان اینکه بعید است آمریکا جریان صدر یا سایر گروه های عراق را هدف قرار دهد، تأکید کرد، این جریان از سال 2003 تا کنون در برابر گرایش های توسعه‌طلبانه آمریکا و اشغالگری این کشور ایستاده است.

«دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا 26 دسامبر سرزده برای بازدید از پایگاه هوایی «عین الاسد» -محل استقرار نیروهای آمریکایی در استان الانبار- رفت و تأکید کرد که مطلقا قصد ندارد از عراق عقب‌نشینی کند.

همین اظهارنظر ترامپ و اقدام خارج از عرف وی در خصوص بازدید از پایگاه عین الاسد باعث شد که طیف های سیاسی بسیاری در عراق خواستار خروج نیروهای آمریکایی از این کشور شوند.

فراکسیون پارلمانی «سائرون» عراق وابسته به جریان صدر این کشور، از دیگر گروه‌های سیاسی عراق بود که به سفر و اظهارات جنجالی رئیس‌جمهور آمریکا در استان «الانبار» واکنش نشان داد و خواستار تصویب فوری قانونی برای اخراج نظامیان آمریکایی از کشور شد.

هک شدن تلفن رقیب نتانیاهو توسط ایران

رسانه‌های صهیونیستی مدعی هستند، مسئولان ارشد شاباک (سازمان امنیت رژیم صهیونیستی)، به تازگی در دیدار با ژنرال «بنی گانتز» رئیس پیشین ستاد ارتش و یکی از دو نامزد اصلی پست نخست وزیری در انتخابات چهار هفته دیگر، به او خبر داده‌اند که جمهوری اسلامی ایران تلفن همراه او را هک کرده و اطلاعات او را در اختیار دارد».

ژنرال ذخیره گانتز که چهار سال ریاست ستاد ارتش بود، ماه گذشته با تشکیل حزبی با نام «استحکام اسرائیل» وارد عرصه سیاسی شد. حزب گانتز در یک اتحاد سریع با حزب «یش آتید» («آینده‌ای هست») به رهبری سیاستمدار شناخته شده، یائیر لاپید، به ائتلاف «آبی- سفید» تغییر نام داد.

ائتلاف یاد شده اکنون قوی‌ترین حزب رقیب در برابر لیکود، حزب تحت رهبری بنیامین نتانیاهو است و همه نظرسنجی‌های یک ماه اخیر نشان می‌دهد، این حزب ممکن است شمار بیشتری از کرسی‌های انتخابات بیستم فروردین را به دست آورد.

اما به گزارش شبکه «خاداشوت اسرائیل»، که در بسیاری از رسانه‌های دیگر این رژیم مانند جروزالم پست و وای.نت نیز بازتاب یافت، پنج هفته پیش اندک زمانی پس از اعلام حزب تازه تحت رهبری گانتز، دو تن از سران ارشد شاباک در دیدار با ژنرال گانتز به او آگاهی دادند که هکرهای وابسته به نهادهای اطلاعاتی جمهوری اسلامی ایران تلفن همراه او را هک کرده و اطلاعات او در اختیار «دشمن» است.

بر اساس این گزارش‌، مسئولان شاباک به گانتز «هشدار» دادند اگر او نخست وزیر بشود یا به مقام ارشدی در دولت بعدی رژیم صهیونیستی برسد، ممکن است «دشمن» از اطلاعات حساس احتمالی هک شده در تلفن او، علیه وی و اسرائیل بهره‌برداری کند.

هک شدن تلفن رقیب نتانیاهو توسط ایران/آماده شدن قانون اخراج نیروهای آمریکایی از خاک عراق/دیدار وزیر سعودی با رئیس سازمان «الحشد الشعبی»/ تحرکات مشکوک داعش در اقلیم کردستان عراق

خاداشوت، بدون ورود به جزئیات افزود: سران شاباک راهکار لازم را به گانتز نشان دادند؛ اما به گزارش تایمز اسرائیل، ارزیابی شاباک این بوده که تلفن همراه گانتز حاوی اطلاعات طبقه بندی شده‌ای که به شیوه سایبری به سرقت رفته باشد، نبوده است.

سازمان امنیت داخلی اسرائیل در مراجعه رسانه‌های این رژیم برای کسب واکنش، گفته است «سکوت می‌کند».

ائتلاف «آبی- سفید» به رهبری گانتز نیز پنجشنبه شب در بیانیه‌ای کوتاه گفت، «به مسائلی که در کانون امنیت اسرائیل است، واکنش نشان نمی‌دهد».

این ائتلاف در همین حال افزود: این رخداد چهار سال پس از پایان دوران ریاست بنی گانتز بر ستاد ارتش رخ داده است.

به نظر می‌رسد، منظور این ائتلاف این است که گانتز دیگر به تازه‌ترین مسائل حساس ارتش اسرائیل دسترسی ندارد.

ائتلاف «آبی ـ سفید» در پایان بیانیه خود نوشت: «انتشار این خبر در حال حاضر، جای سؤال دارد».

به نوشته وای.نت، ژنرال ایهود باراک، نخست وزیر و وزیر جنگ پیشین و حامی ائتلاف «آبی ـ سفید» برای شکست حزب لیکود، ابراز «اطمینان» کرد که شاباک عامل افشای این خبر نبوده است.

دیدار وزیر سعودی با رئیس سازمان «الحشد الشعبی»

روز پنج‌شنبه (۲۳ اسفند) «ثامر السبهان» وزیر مشاور دولت سعودی در امور کشورهای عربی خلیج فارس در سفری که به عراق داشت، با برخی مقام‌های ارشد این کشور دیدار و گفت‌وگو کرد.

وب‌سایت وزارت خارجه عراق گزارش داد، السبهان در مقر وزارت خارجه این کشور با «محمدعلی الحکیم»، وزیر خارجه عراق دیدار و گفت‌وگو کرد.

بر اساس این گزارش، دو طرف در مورد تقویت روابط دوجانبه بین دو کشور، همکاری مشترک در همه زمینه‌ها و تأکید بر اهمیت جغرافیایی عراق در منطقه رایزنی کردند.

وزیر خارجه عراق طی این دیدار، با بیان اینکه «عراق نقطه تلاقی در منطقه و جهان شده است»، بر اهمیت پرونده امنیتی و مبارزه با تروریسم در عراق تأکید کرد.

وزارت خارجه عراق اعلام کرد که سفر السبهان به عراق و دیدار او با الحکیم در چارچوب آمادگی برای نشست شورای هماهنگی عراق و عربستان سعودی صورت می‌گیرد که قرار است این نشست به ‌زودی برگزار شود.

بر اساس اعلام وزارت خارجه عراق، وزیر مشاور دولت سعودی با بیان اینکه ثبات عراق به ثبات منطقه کمک می‌کند، از تمایل ریاض برای مشارکت در بازسازی عراق و اجرای طرح‌های سرمایه‌گذاری در زمینه کشاورزی خبر داد.

دیدار السبهان که زمانی سفیر سعودی در بغداد بود، به دیدار با وزیر امور خارجه عراق محدود نبود و بنا بر اعلام رسانه‌های عراقی وزیر مشاور دولت سعودی به همراه هیأتی با «فالح الفیاض»، مشاور امنیت ملی و رئیس سازمان الحشد الشعبی عراق در بغداد نیز دیدار کرده است.

وب‌سایت «شفق‌نیوز» و کانال تلویزیونی «دجله» عراق گزارش دادند که السبهان و الفیاض در مورد تقویت روابط دوجانبه در همه زمینه‌ها و تلاش‌های بین‌المللی در راستای مبارزه با تروریسم گفت‌وگو و رایزنی کرده‌اند.

تحرکات مشکوک داعش در اقلیم کردستان عراق

رشاد گلالی مسئول کمیته مخمور اتحادیه میهنی کردستان اعلام کرد: تحرکات تروریست های داعش در شهرستان مخمور افزایش یافته و مقابله با چنین تهدیداتی نیازمند هماهنگی سه جانبه اقلیم کردستان، دولت مرکزی عراق و ائتلاف بین المللی است.

وی از بازدید نمایندگان وزارت دفاع عراق و پیشمرگ اقلیم کردستان از شهرستان مخمور خبر داد و اعلام کرده است که پاکسازی ارتفاعات قره چوخ با هدف از بین بردن عناصر باقی مانده داعش از مهمترین فعالیت هایی است که لازم است در دستور کار نیروهای نظامی عراق قرار گیرد.

افشاگری رسانه‌ ترکیه‌ای: «ابوبکر البغدادی» در زره‌پوش آمریکایی؛ سرکرده داعش تحت نظارت آمریکاست+عکس

گلالی با اشاره به پیشنهاد تشکیل نیروی نظامی مشترک در شهرستان مخمور با هدف مقابله با تحرکات تروریست ها گفت: چنین پیشنهادی از همان آغاز شکست خورد و زمینه تشکیل این نیروی مشترک میان اقلیم کردستان و دولت مرکزی عراق فراهم نیست.

مسئول کمیته مخمور اتحادیه میهنی کردستان به تحرکات تروریست های داعش در این منطقه اشاره و اعلام کرده است که فعالیت های داعشی ها جنبه آشکار به خود گرفته است و به روستاهای بخش قراجی در نزدیکی قره چوخ تردد دارند.

رشاد گلالی هشدار داده است، در صورتی که نیروهای عراقی و پیشمرگ اقلیم کردستان توطئه جدید داعشی ها را خنثی نکنند، ممکن است منطقه با تهدیدات جدی روبه رو شود.

هلاکت یکی از سرکردگان داعش در شمال بغداد

ستاد فرماندهی عملیات بغداد روز جمعه اعلام کرد، یکی از سرکردگان داعش به نام «صباح نوری عباس» معروف به «صباح الشرمیط» در عملیات نیروهای امنیتی در محله «ابن سینا» در منطقه «الطارمیه» واقع در شمال بغداد پایتخت عراق کشته شد.

منابع موثق محلی در ماه های اخیر از افزایش فعالیت عناصر باقی مانده از گروه تروریستی داعش همزمان با تحرکات مشکوک نظامیان آمریکایی مستقر در عراق در چند نقطه این کشور خبر داده اند.

هک شدن تلفن رقیب نتانیاهو توسط ایران/آماده شدن قانون اخراج نیروهای آمریکایی از خاک عراق/دیدار وزیر سعودی با رئیس سازمان «الحشد الشعبی»/ تحرکات مشکوک داعش در اقلیم کردستان عراق

این افزایش اقدامات تروریست ها و تحرکات مشکوک نظامیان آمریکایی با اقدامات پارلمان عراق برای تصویب قانونی در خصوص بیرون کردن نیروهای خارجی از کشور همزمان شده است.