یکشنبه , ۳ مهر ۱۴۰۱
صفحه اول » اقتصاد ایران » وزارت خزانه‌داری آمریکا نهاد جدیدی برای نظارت بیشتر بر فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران تأسیس کرد

وزارت خزانه‌داری آمریکا نهاد جدیدی برای نظارت بیشتر بر فعالیت‌های جمهوری اسلامی ایران تأسیس کرد

معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا در جمع شماری از نمایندگان کنگره آمریکا، از تشکیل یک گروه جدید برای مقابله با ایران خبر داد. در همین حال، ٢ عضو کنگره آمریکا برای برخورد با آنچه آنان فساد مقام‌ها و نهادی جمهوری اسلامی ایران می‌نامند، پیش‌نویس طرحی را برای مبارزه با مقام‌ها و نهادهای جمهوری اسلامی تهیه کرده‌اند.

“سیگال مندلکر”، معاون وزارت خزانه‌داری آمریکا گفت که این واحد تازه برای افزایش اطلاعات در مورد «فعالیت‌های مخرّب ایران و بررسی راه‌های جدید مقابله با این کشور و نیروهای تحت حمایت تهران»، در قمست معاونت امور تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه‌داری تأسیس شده است. این مقام ارشد آمریکایی جمهوری اسلامی را حامی اصلی تروریسم در جهان خوانده و اضافه کرد ایالات متحده به تلاش‌های خود برای وارد آوردن فشار حداکثری بر ایران ادامه خواهد داد.

همزمان با فشارهای جدید خزانه‌داری آمریکا و ایجاد نهاد جدیدی در این وزارتخانه، ٢ نماینده مجلس نمایندگان آمریکا، “دیوید کاستاف” نماینده جمهوری‌خواه از ایالت تنسی و “جاش گاتهایمر” نماینده دموکرات از ایالت نیوجرسی، پیش‌نویس طرحی را با نام «توقف “الیگارش‌*”ها و نهادهای فاسد ایران» تهیه کرده‌اند.

اگر این پیشنویس به قانون تبدیل شود، وزارت خزانه‌داری آمریکا موظف می‌شود تا در رایزنی با وزارت امور خارجه و رئیس اطلاعات ملی ایالات متحده آمریکا، به شناسایی و تهیه فهرستی از الیگارش‌ها، مقام‌های ارشد و نهادهای ایران بپردازد.

پیش نویس این طرح پس از بررسی در کمیته مجلس نمایندگان، باید در دو مجلس نمایندگان و سنا تصویب شود و سپس به امضای رئیس جمهوری برسد تا به قانون تبدیل شود.

* الیگارشی یا گروه‌ سالاری، اصطلاحی سیاسی و به معنای حاکمیت گروهی محدود، فاسد و غیرپاسخگو بر توده مردم است. گروهی که قدرت را در دست خود قبضه کرده و از طریق غارت اموال همگانی ثروت‌اندوزی می‌کند.

منبع: رادیو فرانسه