یکشنبه , ۲ مهر ۱۴۰۲
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

 

اعلام برنامه‌های اتاق جنگ اقتصادی آمریکا با ایران، قرار گرفتن امارات در فهرست سیاه اتحادیه اروپا، گمانه زنی ها در مورد توافق آمریکا و طالبان، بیانیه مشترک پنج عضو دائم شورای امنیت در خصوص یمن و برگزاری نشست کارشناسی ایران و سه کشور اروپایی درباره اینستکس، از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه بوده اند. در این میان، باید به تمدید وضعیت اضطرار ملی آمریکا علیه ایران از سوی ترامپ نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ روز سه‌شنبه، دونالد ترامپ با صدور بیانیه‌ای دستور دارد، «وضعیت اضطراری ملی» علیه ایران از ۱۵ مارس ۲۰۱۹ (۲۴ اسفند ۱۳۹۷) یک سال دیگر تمدید شود.

رئیس‌جمهور آمریکا در این بیانیه، ایران را تهدیدی جدی علیه آمریکا خوانده و خاطرنشان کرده است که وضعیت اضطراری ملی علیه ایران برای اولین بار در ۱۵ مارس سال ۱۹۹۵ (۲۴ اسفند ۱۳۷۴) به فرمان بیل کلینتون، رئیس‌جمهور وقت آمریکا اعلام شده و پس از آن رؤسای جمهور مختلف آمریکا، بارها این وضعیت اضطراری ملی را تمدید کرده‌اند.

تمدید وضعیت اضطرار ملی آمریکا علیه ایران از سوی ترامپ/اعلام برنامه‌های اتاق جنگ اقتصادی آمریکا با ایران/ قرار گرفتن امارات در فهرست سیاه اتحادیه اروپا/ گمانه زنی ها در مورد توافق آمریکا و طالبان

ترامپ همچنین در بیانیه خود با اشاره به این که در ماه می سال ۱۹۹۵ (اردیبهشت ۱۳۷۴) رئیس‌جمهور کلینتون تحریم‌های تازه‌ای برای مقابله با تهدیدهای ایران ـ به زعم وی ـ وضع کرده، مدعی شده است، تصمیم وی در ماه می ۲۰۱۸ (اردیبهشت ۱۳۹۷) برای خروج از برجام و برقراری مجدد تحریم‌های یکجانبه گذشته علیه ایران نیز در راستای جلوگیری از فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی ایران بوده که به گفته وی تهدیدی فوق‌العاده جدی برای امنیت ملی، سیاست خارجی و اقتصاد آمریکا به شمار می‌روند.

اعلام برنامه‌های اتاق جنگ اقتصادی آمریکا با ایران

«سیگال مندلکر»، رئیس دفتر تروریسم و اطلاعات مالی خزانه‌داری آمریکا که به «اتاق جنگ ساکت» آمریکا برای نبرد با ایران شهرت یافته، روز سه‌شنبه برنامه‌های دفترش را تشریح کرد.

«دفتر تروریسم و اطلاعات مالی» مأموریت ادعایی خود را «اجرای راهبردهای دولت آمریکا برای مبارزه با تأمین مالی تروریسم در سطح داخلی و بین‌المللی، تدوین و اجرای راهبردهای ملی در خصوص مبارزه با شبکه‌های پولشویی و تأمین مالی تروریسم» اعلام می‌کند.

بررسی‌ها نشان می‌دهند، یکی از مهم‌ترین اهداف و محورهای فعالیت «دفتر تروریسم و اطلاعات مالی» را هدایت جنگ اقتصادی علیه ایران، ضربه زدن به گروه‌های محور مقاومت و تبدیل کردن نظام مالی آمریکا به یک اهرم فشار علیه اقتصاد کشورهای ناهمسو با این کشور تشکیل می‌دهند. سی‌ان‌ان این دفتر را «اتاق جنگ ساکت» آمریکا برای نبرد با ایران توصیف کرده است.

مندلکر که روز سه‌شنبه در یک جلسه استماع در مجلس نمایندگان آمریکا حضور داشت، فعالیت‌های نهاد تحت امرش برای مقابله با ایران را تشریح کرد. او گفت: «زمان قابل ملاحظه‌ای را صرف این کرده‌ام که اطمینان حاصل کنیم با تبدیل شدن به یک سازمان راهبردی، یکپارچه و مشارکتی از تمام توانمندی‌های اقتصادی‌مان برای دستیابی به بیشترین اثرگذاری راهبردی استفاده می‌کنیم. این موضوع تشکیل مکانیسم‌های سازمانی جدید اعم از موارد زیر را شامل می‌شود.»

این مقام خزانه‌داری آمریکا در ادامه از «واحدهای اثرگذاری راهبردی»، «شوراهای تروریسم و اطلاعات مالی» و «ابتکارهای یکپارچه» به عنوان مکانیسم‌های تازه تشکیل در دفتر تروریسم و اطلاعات مالی جهت دستیابی به اهداف فوق نام برد.

او در توضیح درباره فعالیت مکانیسم اول (واحدهای اثرگذاری راهبردی) گفت: «برای تقویت همکاری میان بخش‌های دفتر تروریسم و اطلاعات مالی، من شش واحد اثرگذاری راهبردی که از بالاترین اولویت‌ها برخوردارند مشخص کرده‌ام: کره شمالی، روسیه، داعش، ایران، ارز مجازی و حقوق بشر و فساد.»

تمدید وضعیت اضطرار ملی آمریکا علیه ایران از سوی ترامپ/اعلام برنامه‌های اتاق جنگ اقتصادی آمریکا با ایران/ قرار گرفتن امارات در فهرست سیاه اتحادیه اروپا/ گمانه زنی ها در مورد توافق آمریکا و طالبان

مندلکر اضافه کرد: «این واحدها، کارشناسانی از سراسر دفتر اطلاعات مالی و تروریسم را گرد هم می‌آورند تا اطمینان حاصل کنیم، به نحو مناسب از ابزارها و توانمندی‌هایمان برای دستیابی به اهداف راهبردی و تاکتیکی استفاده می‌کنیم.»

مندلکر در تشریح فعالیت‌های «شوراهای تروریسم و اطلاعات مالی» گفت: «من برای شناسایی و رفع چالش‌های مشترک در تمامی بخش‌های دفتر تروریسم و اطلاعات مالی، شوراهایی را هم در این دفتر تشکیل داده‌ام. این شوراها مستقیم زیر نظر من فعالیت می‌کنند و موظف به بهبود سرمایه انسانی، فرهنگ و زیرساخت فناوری دفتر تروریسم و اطلاعات مالی هستند.»

مقام خزانه‌داری آمریکا در توضیح درباره فعالیت نهاد سوم از تشکیل نهادی با هدف ارتقای هماهنگی‌های سازمانی علیه ایران خبر داد.

مندلکر گفت: «ما همچنین اقدام به تشکیل یک واحد تلفیقی با هدف بهبود دفتر تروریسم و اطلاعات مالی و هماهنگی‌های درون‌سازمانی علیه ایران کرده‌ایم. واحد تلفیقی مسائل مالی ایران، یک گروه درون‌سازمانی در دفتر تروریسم و اطلاعات مالی است که دانش ما درباره فعالیت‌های مخرب ایران را شکل می‌دهد و به بررسی روش‌های جدید برای اقدام علیه ایران و عاملان غیرقانونی تحت حمایت این کشور می‌پردازد.»

ساختار سازمانی «دفتر تروریسم و اطلاعات مالی»

«دفتر تروریسم و اطلاعات مالی آمریکا» در سال ۲۰۰۴ در داخل وزارت خزانه‌داری آمریکا ایجاد شد و مرکز طراحی جنگ اقتصادی آمریکا علیه کشورهای ناهمسو با سیاست‌های کلان آمریکا را تشکیل می‌هد.

این دفتر شامل چهار زیرمجموعه است: ۱- دفتر کنترل دارایی‌های خارجی (اوفاک) ۲- دستیار وزیر در امور اطلاعات و تحلیل ۳- دستیار وزیر در امور تأمین مالی تروریسم و ۴- شبکه اجرای قوانین مربوط به جرایم مالی.

این ساختار، با توجه به اینکه تنها سازمان اطلاعات داخلی در درون یک وزارت‌خانه مالی به شمار می‌رود وزارت خزانه‌داری آمریکا را از تمامی نهادهای همتا در دنیا متمایز می‌کند.

«سی‌ان‌ان» در گزارشی «دفتر تروریسم و اطلاعات مالی» را «اتاق جنگ ساکت» علیه ایران توصیف کرده و درباره آن نوشته است: «آنها در واقع، مسئول فلج کردن اقتصاد ایران هستند.» «سی‌ان‌ان» نوشته، فعالیت‌های این دفتر معمولاً بدون جار و جنجال انجام می‌شوند اما اثرگذار هستند.

«متیو لویت»، یکی از کسانی که سابقاً در این دفتر مسئولیت داشته گفته است: «سال‌ها پیش اگر کسی می‌گفت وزارت خزانه‌داری آمریکا در مرکز تمامی این موضوعات امنیت ملی قرار خواهد گرفت، کسی حرف شما را باور نمی‌کرد.»

قرار گرفتن امارات در فهرست سیاه اتحادیه اروپا

اتحادیه اروپا فهرست سیاه مالیاتی خود را به پانزده کشور رساند که در این فهرست امارات متحده عربی هم جای گرفته است.

براساس این گزارش، امروز به ‌رغم اعتراضات اعضای قدرتمندی نظیر ایتالیا، امارات و برمودا هم در این فهرست سیاه قرار گرفت.

این فهرست برای نخستین ‌بار در سال ۲۰۱۷ و در پی چندین فساد مالی از جمله اوراق اسناد پاناما و لوکس لیکس انجام گرفت و اتحادیه اروپا تلاش کرد که با هر نوع فرار مالیاتی و پولشویی مبارزه کند.

قرار بود هفت کشور از این لیست سیاه به دلیل انجام تعهدات اصلاحی خارج شوند اما تاکنون این اقدام عملی نشده است.

سه کشوری که مالیاتشان بیش از اندازه افزایش یافته بود به این فهرست سیاه وارد شدند.

ایتالیا تلاش کرده تا در مورد وارد شدن امارات متحده به این فهرست سیاه مقاومت کند، ‌این کشور خاورمیانه سرمایه‌گذاری‌های زیادی را در کشورهای اروپایی انجام داده بود.

رم خواست به دلیل اینکه امارات متعهد شده قوانین مالیاتی خود را تعویض کند، به این فهرست وارد نشود.

نام کشورهای آروبا، باربادوس، بلیز، برمودا، فیجی، جزایر مارشال، عمان، امارات متحده عربی، وانوآتو و دومینیکا اخیرا به فهرست سیاه پیشین که پنج عضو داشت، افزوده شده است.

گمانه زنی ها در مورد توافق آمریکا و طالبان

برخی منابع اعلام کرده‌اند، نمایندگان آمریکا و طالبان در آخرین روز مذاکرات دوجانبه در قطر درباره مبارزه با تروریست و خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به توافق رسیده‌اند.

گفت وگوهای اخیر میان نمایندگان آمریکا و طالبان در پنجمین دور خود بود که در قطر برگزار می‌شد.

با این حال جزئیات زیادی از توافق احتمالی در مذاکرات آمریکا و طالبان منتشر نشده است.

تمدید وضعیت اضطرار ملی آمریکا علیه ایران از سوی ترامپ/اعلام برنامه‌های اتاق جنگ اقتصادی آمریکا با ایران/ قرار گرفتن امارات در فهرست سیاه اتحادیه اروپا/ گمانه زنی ها در مورد توافق آمریکا و طالبان

در عین حال منابعی که نامشان فاش نشده، گفته‌اند که توافق دو طرف به دو زبان نوشته شده و قرار است به زودی زلمی خلیل‌زاد برای گفت وگو با مقامات وزارت خارجه آمریکا به این کشور سفر کند.

همچنین گفته شده که طالبان در این دور از گفت وگوها در مورد قطع رابطه با همه گروه‌های تروریستی از جمله القاعده به توافق رسیده‌اند.

مسأله آتش بس و مذاکرات داخلی میان گروه‌های افغانستان نیز از دیگر موضوعات اعلامی در توافق آمریکا و طالبان اعلام شده است؛ هرچند تا کنون منابع رسمی این خبر را تأیید نکرده‌اند. طالبان نیز هنوز واکنشی به این خبر نداشته‌اند.

گفت وگوها میان نمایندگان طالبان و آمریکا طی چند ماه گذشته جریان داشته و در این مذاکرات همواره طالبان بر خروج نیروهای خارجی از افغانستان تأکید داشته‌اند.

بیانیه مشترک پنج عضو دائم شورای امنیت در خصوص یمن

سفرای پنج عضو دائم شورای امنیت سازمان ملل متحد (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه) در یمن با انتشار بیانیه‌ای مشترک بر ضرورت پایبندی طرف‌های درگیر در جنگ یمن به توافقنامه‌های «استکهلم» و «تعز» تأکید کردند.

در این بیانیه دیپلماتیک تصریح شده است، پنج عضو دائم شورای امنیت قویاً از تلاش‌های «مارتین گریفیث» نماینده ویژه سازمان ملل متحد در یمن و «مایکل لولیسگارد» رئیس هیأت اعزامی سازمان ملل متحد به یمن در راستای اجرای مفاد توافقنامه استکهلم در کوتاه‌ترین زمان ممکن حمایت می‌کنند.

سفرای پنج عضو دائم شورای امنیت در یمن همچنین در بیانیه مشترک خود از طرف‌های درگیر در یمن خواسته‌اند، اجرای توافقات پیشین برای تخلیه بندر الحدیده از نیروهای خود را بیش از این به تعویق نیندازند و به‌ دنبال سوء‌استفاده احتمالی از جابه‌جایی نیروهای طرف مقابل در بندر الحدیده نباشند.

تمدید وضعیت اضطرار ملی آمریکا علیه ایران از سوی ترامپ/اعلام برنامه‌های اتاق جنگ اقتصادی آمریکا با ایران/ قرار گرفتن امارات در فهرست سیاه اتحادیه اروپا/ گمانه زنی ها در مورد توافق آمریکا و طالبان

در پایان بیانیه مشترک سفرای پنج عضو دائم شورای امنیت در یمن تأکید شده است، این پنج کشور به تلاش برای دستیابی به یک راهکار سیاسی جامع مبتنی بر قطعنامه‌های سازمان ملل متحد، طرح شورای همکاری خلیج فارس و توافقات کنفرانس گفت‌وگوی ملی یمن متعهد هستند.

برگزاری نشست کارشناسی ایران و سه کشور اروپایی درباره اینستکس

نشست کارشناسی ایران و اتحادیه اروپایی (سه کشور اروپایی) از صبح در تهران آغاز شده و ادامه دارد. در هیأت ایرانی غیر از بخش‌های مختلف وزارت امور خارجه، نمایندگان تعداد زیادی از دستگاه‌های دولتی مرتبط حضور دارند؛ از جمله بانک مرکزی، وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت نفت، وزارت اقتصاد و دارایی، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت راه و شهرسازی، وزارت نیرو، سازمان بنادر و دریانوردی، شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران و ایران ایر.

همچنین نشست‌های فرعی تخصصی میان برخی دستگاه‌ها، به ‌ویژه در حوزه بانکی با نمایندگانی از هیأت‌های طرف مقابل برگزار شده یا در حال برگزاری است.

تمدید وضعیت اضطرار ملی آمریکا علیه ایران از سوی ترامپ/اعلام برنامه‌های اتاق جنگ اقتصادی آمریکا با ایران/ قرار گرفتن امارات در فهرست سیاه اتحادیه اروپا/ گمانه زنی ها در مورد توافق آمریکا و طالبان

در این جلسات، انتظارات طرف ایرانی مشخصاً از اینستکس در حوزه‌های تخصصی به ‌تفصیل برای طرف مقابل تشریح شده و طرفین درباره راه‌کارهای ممکن برای رفع مشکلات ناشی از تحریم‌های آمریکا در این حوزه به بحث‌های فنی و کارشناسی می‌پردازند.

یادآور می‌شود، این دور از نشست‌ها بر موضوع مشخص نحوه عملیاتی کردن اس‌پی‌وی اروپایی به نام اینستکس و چگونگی همکاری آن با نهاد متناظر ایرانی ـ که در شرف تأسیس می‌باشد ـ متمرکز است و طبعاً بررسی میزان پیشرفت کار و گام‌های بعدی در حوزه سایر تعهداتی که گروه چهار به‌ علاوه یک برای جبران اثرات تحریم‌های غیرقانونی آمریکا علیه کشورمان داده‌اند و آخرین بار هفته گذشته در نشست کمیسیون مشترک برجام در وین بدان پرداخته شد، به ‌نحو مقتضی مورد پیگیری بوده و خواهد بود.