دوشنبه , ۲ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه‌ها

اخبار ویژه روزنامه‌ها

 

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند .

******

کیهان

نفوذ ایران به شبکه سایبری کاخ سفید، FBI و ارتش آمریکا

یک شبکه خبری آمریکا می‌گوید اطلاعات سری برخی نهادهای دولتی این کشور از جمله اف‌بی‌آی، اداره ارتباطات کاخ سفید و ارتش، توسط هکرهای ایرانی هک شده است.

ان‌بی‌سی در گزارشی به نقل از شرکت ریسکیوریتی اعلام کرد: یک گروه هکر ایرانی به نام «ایریدیوم» که دسامبر گذشته به یک شرکت آمریکایی حمله کرده، بار دیگر دوشنبه هفته گذشته به این شرکت حمله کرد.

هدف حمله گروه هکری ایرانی شرکت «سیتریک سیستمز» بوده که به بسیاری از نهادهای دولتی آمریکا خدمات رایانه‌ای از جمله پلاتفورمی برای دورکاری کارمندان دولتی ارائه می‌کند.

ریسکیورتی مدعی است که حملات هکرهای ایرانی به سیتریک سیستمز از ۱۰ سال پیش شروع شد و تاکنون ادامه داشته است.

«چارلز یو» رئیس ریسکیوریتی گفت این هکرها که از طریق حساب کاربری یکی از کارمندان شرکت سیتریکس به آن نفوذ کرده‌اند، موفق شده‌اند تا به ۶ ترابایت اطلاعات از این شرکت دست یابند.

به نوشته ان‌بی.سی تحلیل این حملات نشان می‌دهد که هکرها بر پروژه‌های مرتبط با اف‌بی‌آی، قراردادهای هوا و فضا و ناسا و همچنین شرکت نفتی آرامکو عربستان متمرکز بوده‌اند.

نفوذ در شبکه رایانه‌ای سیتریک به هکرها امکان دسترسی به ارتباطات خصوصی با نهادهای دولتی پیرامون پروژه‌های حساس فناوری اطلاعات در ارتباط با اف‌بی‌آی، اداره دفاع موشکی، اداره پشتیبانی دفاعی و اداره سامانه‌های اطلاعات دفاعی آمریکا و همچنین اداره ارتباطات کاخ سفید را داده است.

اداره سامانه‌های اطلاعاتی دفاعی آمریکا وظیفه پشتیبانی فنی و ارتباطی از رئیس‌جمهوری، معاون رئیس جمهوری، وزیر دفاع و فرماندهان ارشد این کشور را دارد.

اداره ارتباطات کاخ سفید نیز موظف است امنیت ارتباطات رئیس‌جمهوری آمریکا را تأمین کند.

ریسکیوریتی همچنین مدعی شد گروه ایرانی «ایریدیوم» همان گروهی است که در سال ۲۰۱۷ اطلاعات پارلمان انگلیس را هک کرد.»

این سوءمدیریت اقتصادی پاسخ نمی‌خواهد، شرمندگی می‌خواهد

یک سایت حامی دولت می‌گوید غیر از اصولگرایان، حتی رسانه‌های میانه‌رو و اصلاح‌طلب نیز نسبت به اظهارات اخیر جهانگیری منتقد شده‌اند.

فرارو می‌نویسد: اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور می‌گوید «همه حرف‌هایی که علیه دولت زده می‌شود را می‌توان ظرف ۵ دقیقه جواب داد. وقتی زمان آن برسد حتماً جواب خواهیم داد. این اظهار نظر جهانگیری با واکنش‌های فراوانی در رسانه‌ها روبه‌رو شد. حتی رسانه‌های میانه‌رو و اصلاح‌طلب نیز از آن استقبال نکردند.

روزنامه جوان با طعنه به جهانگیری نوشته است «ظاهراً تصویر سوپرمنی که روزنامه حزب سازندگی در ماجرای ورود «اسحاق جهانگیری» به بازار آشفته دلار از او منتشر کرد، اثر بطئی، اما عمیق خود را گذاشته است، به طوری که ماه‌ها پس از آن سوپرمن‌سازی، جهانگیری که روزهای متمادی را در سکوت خبری گذرانده بود، با یک توئیت وارد کارزار رسانه شد و مخالفان فرضی خود را تهدید کرد که پنج دقیقه‌ای همه انتقادهای آنان را جواب می‌دهد.»

این روزنامه در ادامه نوشته است: «رؤسای دولت‌های یازدهم و دوازدهم – خالقان برجام سوخته و اقتصاد آویخته – نه در پنج دقیقه که در ۵ میلیون دقیقه هم قادر نخواهند بود حتی به یکی از این انتقادها که برجام یا اقتصاد باشد، جواب بدهند.»

روزنامه رسالت نیز در یادداشتی نوشته است «به جای شرمندگی از مردم طلبکار نباشید» و «نمک به زخم مردم نپاشید.» حرف‌هایی که علیه دولت زده می‌شود را باید با پنج دقیقه سکوت ممتد، یا پنج دقیقه سربه‌زیری و شرمندگی جواب دهید. سر را بلند نکنید، چون در آزمون مملکت‌داری نمره قبولی نگرفتید.»

اما در فضای مجازی انتقادات از جهانگیری بالاگرفته و کاربران زیادی سخنان جهانگیری را نقد کرده‌اند. کاربری که ظاهراً از هواداران اصلاح‌طلب است در این باره نوشته است: «آقای جهانگیری ماه رمضان گفتی به زودی حرف می‌زنم دوماه بعدش گفتی ناگفته‌هایی با مردم دارم الانم که میگی فلان، یا بیا بگو یا مثل اون بنده خدا که رفت بگم بگم راه ننداز. بیا ۵ دیقه حرفاتو بزن جواباتو بده بعدش برو مشکلات مردم رو حل کن، ما راضی هستیم به ۵ دیقه.»

کاربر دیگری به نام رسول معتقد است: «آقای جهانگیری فرمودن همه انتقادات را پنج دقیقه‌ای جواب می‌دهیم! عزیزدل برادر! همون مرتبه‌هایی که در تکرار، مناظره‌ها، برجام، دلار ۴۲۰۰ تومانی، انتخاب منشی دفترتون و… جواب دادین برای هفت پشتمون کافیه!

عده‌ای هم گفته‌اند ادعای جهانگیری را باید در «گینس» ثبت کرد.

کاربری به کنایه خطاب به جهانگیری نوشته است: «جناب جهانگیری حرف زدن در ظرف ۵ دقیقه آسان است، اما عمل کردن دشوار، حقیقت مسئله این است.»

کاربر دیگری به سخنان جهانگیری اینگونه واکنش نشان داده است: «کسی که می‌تواند توی چشم مردم نگاه کند وخیلی خونسرد دروغ بگوید، چرا ظرف۵ دقیقه؟ در ۵ ثانیه هم می‌تواند.» این واکنش به سخنان معاون اول رئیس‌جمهور در شرایطی صورت گرفته که شواهد و قراین نشان می‌دهد که نقش او در دولت به شدت نزول کرده است.

پس از اوج‌گیری بحران ارزی در اوایل سال جاری ناگهان در یک شب بهاری اسحاق جهانگیری در قامت سوپرمن ظاهر شد و اعلام کرد دلار تک نرخی شده و قیمت آن ۴,۲۰۰ تومان است. این تصمیم عجیب، بحران ارزی در کشور را تشدید کرد و تا همین امروز هم دولت نتوانسته آن را کنترل کند. با وجود اینکه بعدها گفته شد آن تصمیم جهانگیری نبوده بلکه تصمیم کلیت دولت بوده با این حال دلار ۴,۲۰۰ تومان به عنوان دلار «جهانگیری» مشهور شد. برخی کارشناسان سیاسی معتقدند دلار ۴۲۰۰ تومانی، پوست خربزه‌ای زیر پای جهانگیری بود و تمام امیدها برای موفقیت او در انتخابات سال ۱۴۰۰ را از بین برده است. پس از ماجرای دلار، روند نزولی موقعیت جهانگیری ادامه یافت و او حالا یک چهره نه چندان موثر در دولت است.

وکیلی: کاش به جای روحانی عارف را انتخاب می‌کردیم

عضو فراکسیون امید گفت: بهتر بود سال ۹۲ به جای روحانی، عارف را انتخاب می‌کردیم.

محمدعلی وکیلی که سابقه سخنگوی ستاد روحانی در انتخابات ۹۶ را نیز در کارنامه خود دارد، در گفت‌وگو با برنامه «رو در رو» اظهار داشت: یکی از علل ورودم به لیست امید (اصلاح‌طلبان) محبت آقای هاشمی رفسنجانی بود، ایشان گفتند که اسم من در لیست حتماً باشد. وی با بیان اینکه «هرکدام از اعضای لیست امید برای تبلیغات در تهران باید ۵۰ میلیون پول می‌دادند اما من این هزینه را ندادم و ۱۰۰ میلیون هزینه تبلیغات شخصی خودم کردم» افزود: نمایندگان اصلاح‌طلب فعلی در مجلس عصاره جریان اصلاحات هستند. من از اصلاح‌طلبانی که فراکسیون امید را تخریب می‌کنند گلایه دارم اعتماد به نفس فراکسیون امید را با این تخریب‌ها از بین برده‌اند.

وکیلی اظهار داشت: هیچ تضمینی وجود ندارد که اگر اصلاح‌طلبان دیگری غیراز ما نیز داخل مجلس بودند کارنامه بهتری از ما داشتند. وی همچنین گفت: سال ۹۲ بین روحانی و عارف بهتر بود عارف را انتخاب می‌کردیم نه روحانی. عضو فراکسیون امید با بیان اینکه «بزرگترین‌اشکال اصلاح‌طلبان در سال ۸۸ عدم موضع واحد بین سران این جریان بود» اظهار داشت: برخلاف موسوی و کروبی آقایان هاشمی و خاتمی اعتقادی به تقلب در انتخابات نداشتند. بعد انتخابات ۸۸ در جلسات خصوصی متعددی خدمت آقایان هاشمی و خاتمی رسیدم و شاهد بودم که آقای خاتمی بارها نسبت به بیانیه‌های موسوی و کروبی اعتراض داشت. سال ۸۸ خاتمی از آمدن موسوی ناراحت بود چون بعد آمدن موسوی مجبور به کناره‌گیری شد.

وی همچنین گفته است: تیم مذاکره‌کننده ما نتوانست همه خطوط قرمز رهبر انقلاب را در مذاکرات حفظ کند. برخی فکر می‌کردند اروپا می‌تواند جلوی آمریکا توازن ایجاد کند اما این تلقی غلط بود، شخصاً معتقدم باید ایران از برجام خارج شود.

عضو فراکسیون امید گفت: بنده قبل از برجام هم می‌دانستم که طرف مقابل قابل اعتماد نیست. قطعاً با پذیرش لوایح چهارگانه مربوط به FATF چیزی بدست نمی‌آوریم جز عدم ضرر.

او همچنین می‌گوید: تحریم‌های آمریکا علیه ایران به خاطر یک قاعده مشخص علیه ایران اعمال نشده که بعد از پذیرش FATF لغو شود. وکیلی معتقد است: اشکال دولت روحانی این است که نگاه کلان به مسایل کشور ندارد و پروژه‌ای کار می‌کند. دولت روحانی پیر، سیر، کند و پروژه‌ای است و تنها حسن‌اش این است که دولت رئیسی نیست(!؟)

وی درباره برخی فعالان سیاسی چنین می‌گوید:

– حسام الدین آشنا فرد بسیار مرموزی است.
– سیده فاطمه حسینی (دختر صفدر حسینی) دختر مظلومی است.
– این حرف محمدرضا خاتمی که گفت ما اصلاح‌طلبان تضمین روحانی هستیم حرف بسیار غلطی بود.

گویانیوز: اپوزیسیون تبدیل به دلقکستان شده است

یک سایت ضدانقلاب وابسته به سازمان سیا نوشت اپوزیسیون حکومت اسلامی دست هخاها و بچه جغله‌ها افتاده است.

گویانیوز همزمان با برخی رسوایی‌های اپوزیسیون جمهوری اسلامی نوشت: حکومت اسلامی، اپوزیسیون‌اش شده هخا! دنباله‌روهای هخا هم می‌شوند یک مشت بچه جغله، که امروز سایت‌های جدی خبری را که باز می‌کنید، نام و نشان و تصویرشان را هر روز در آنجا می‌بینید.

اگر باور نمی‌کنید، خبرهای روز اپوزیسیون را دنبال کنید ببینید در صدر اخبار چه کسانی نشسته‌اند. جوانکی برای خودش مجلس سنا درست کرده و خودش شده رئیس آن! جوانکی دیگر شده منبع اخبار سری اپوزیسیون! فلان کَسَک شده سخنگوی زنان در رسانه‌های خارجی و رهبر جنبش زنان! بهمان کَسَک شده نماینده ‌مردم ایران در ملاقات با فلان مقام «رسمی» آمریکا!

آنها هم که در عالم سیاست، سابقه‌ای و گذشته‌ای دارند نشسته‌اند پای میکروفون رسانه‌ها، و بزرگوارانه خواهان میدان دادن به همین‌ها هستند چرا که جوان هستند! چرا که قدیمی‌ها احتمالاً اشتباه کرده‌اند و جدیدی‌ها احتمالاً ‌اشتباه نخواهند کرد!

در روزگار جوانی ما، جمله «دست فلان کس تا مرفق به خون آلوده است» مد روز بود.

این روزها جمله «دست افراد اشاره شده در بالا تا مرفق به افتضاح آلوده است» باید به جای آن جمله‌ قدیمی بنشیند. حکومت اسلامی، اپوزیسیون را مبتذل کرده است.

آقایان بزرگان، اگر زورشان به حکومت نمی‌رسد و توان مقابله با آن را ندارند، دست کم با هخاهای داخل اپوزیسیون مبارزه کنند پیش از اینکه اپوزیسیون تبدیل به «مضحکستان» و «دلقکستان» شود و مایه خنده‌ مردم ایران.

دست بچه جغله‌ها، که اغلب تبدیل می‌شوند به بازیچه حکومت، اگر باز بماند، محیط اپوزیسیون را تبدیل به کودکستان خواهند کرد؛ محیطی که باید دانشگاه باشد.

دومین بوئینگی که بوی نویی می‌داد سقوط کرد

یک سایت دولتی نوشت بوئینگ‌هایی که قرار بود مردم ایران در پسابرجام سوارشان شوند، یکی یکی سقوط می‌کنند.

برخی روزنامه‌های بزک‌کننده برجام، طی چند ماهه پس از اجرای آن مدعی بودند قرار است آمریکا و فرانسه بالغ بر ۲۰۰ فروند هواپیمای بوئینگ و ایرباس به ایران بفروشند. اما هم آمریکا و هم فرانسه زیر تعهدات خود زدند.

اکنون سایت خبر آن‌لاین همزمان با سقوط یک بوئینگ در اتیوپی و در گزارشی با عنوان «سقوط بوئینگ‌هایی که قرار بود مردم ایران سوارشان شوند»، می‌نویسد: هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس از فرودگاه آدیس‌آبابا، دقایقی پس از برخاستن دچار سانحه شد و ۱۵۷ خدمه و سرنشین آن کشته شدند.

همچنین هفتم آبان امسال نیز همین نوع هواپیما متعلق به خطوط هوایی Lion Air اندونزی دقایقی پس از برخاستن از فرودگاه جاکارتا در اندونزی دچار سانحه شد و ۱۸۹ نفر خدمه و سرنشین آن کشته شدند.

چند روز پیش بازماندگان قربانیان این حادثه از بوئینگ به‌طور رسمی شکایت کردند. مقصر اصلی حادثه به گفته کارشناسان در داستان اندونزی، خرابی سیستم موسوم به Anti-stall Flight-control system بوده است. این سیستم کنترل پرواز اجازه قفل شدن ناگهانی موتور اصلی هواپیما را نمی‌دهد و بنابراین جلوی قفل شدن ناگهانی موتور را می‌گیرد. اما بدعمل کردن این سیستم باعث سقوط ناگهانی بوئینگ ۷۳۷ مکس در دریای جاوه شد. روز یکشنبه نیز هواپیمای مشابه دقایقی پس از پرواز از آدیس‌آبابا درحالی‌که فقط ۴ ماه از عمر بوئینگ گذشته بود، سقوط کرده و باعث کشته شدن ۱۵۷ خدمه و سرنشین آن شد.

هرچند باید منتظر خوانده شدن جعبه سیاه هواپیما باشیم، اما ظاهراً این دو بوئینگ به دلایلی مشابه دچار نقص فنی ذاتی شده و سقوط کرده‌اند.

از سوی دیگر ایران در سال‌های ۲۰۱۶ (ایران ایر) و ۲۰۱۷ (شرکت آسمان) مجموعاً ۸۰ فروند بوئینگ ۷۳۷ مکس خریداری کرد که ترامپ پس از روی کارآمدن، مانع از تحویل آن‌ها به ایران شد.

به هر حال اکنون با مشاهده نقص فنی در این مدل از بوئینگ، قطعاً سهام این شرکت در بازارهای بورس کاهش خواهد یافت و منهای کاری که ترامپ در ندادن هواپیماها به ایران کرد، باید گفت در گرفتن این نوع هواپیما باید احتیاط‌های فنی لازم را انجام داد.

ایران

کارمندان دولت چقدر حقوق‌می‌گیرند

خبر اول اینکه، خبرگزاری ایسنا در گزارشی نوشته است: در سال ۹۷ دولت به حدود چهار میلیون و ۷۴۷ هزار و ۹۳۷ کارمند و بازنشسته حقوق پرداخت می‌کند که متوسط مبلغ در حکم آنها حدود دو میلیون و ۸۶۷ هزار تومان است. این در شرایطی است که مجموع کارکنان دولت از رسمی، پیمانی و قراردادی به دو میلیون و ۶۳۶ هزار و ۸۲۹ نفر می‌رسد که متوسط مبلغ کل حکم آنها در سال جاری حدود دو میلیون و ۹۳۳ هزار تومان است. همچنین تعداد بازنشستگان کشوری و لشکری دو میلیون و ۱۱۱ هزار و ۱۰۸ نفر است که متوسط مبلغ کل حکم در سال جاری برای آنها به دو میلیون و ۳۲۰ هزار تومان می‌رسد. همچنین تعداد افرادی که کمتر از دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان دریافتی دارند، دو میلیون و ۵۳۳ نفر و تعداد دریافتی کمتر از چهار میلیون تومان به چهار میلیون و ۴۳۴ هزار نفر می‌رسد. مابقی کارکنان نیز بیش از چهار میلیون تومان دریافتی دارند که حتی تا بالای ۱۰ میلیون تومان تعداد آنها افزایش دارد این در حالی است که افرادی که بیش از ۱۰ میلیون تومان در دولت دریافتی دارند، حدود هزار و ۹۳۵ نفر هستند که متوسط حکم آنها ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است.

متهم مورد نظر مقیم کانادا است!

خبر دیگر اینکه، رئیس شعبه سوم دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اقتصادی گفت: مرجان شیخ‌الاسلامی متهم پرونده پتروشیمی پیش از ارجاع این پرونده به دادگاه از کشور خارج شده است. به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، سید اسدالله مسعودی مقام افزود: این متهم در حال حاضر مقیم کانادا است که اقدامات قانونی درخصوص پرونده وی انجام شده است. در غیاب متهم، نوبت دادرسی و تمامی مراحل رسیدگی به اتهامات وی انجام می‌شود. رئیس شعبه سوم دادگاه ویژه جرایم اقتصادی افزود: برای این متهم و دو متهم دیگر این پرونده که در ایران نیستند، وکیل در دادگاه حضور دارد. مسعودی مقام گفت: رقمی که در پرونده پتروشیمی مبنی بر ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو مطرح شده، به معنی تصاحب نیست بلکه تفاوت بین ارزی است که باید به کشور وارد می‌شد که انجام نشده است. مرجان شیخ‌الاسلامی آل آقا مدیرعامل شرکت بازرگانی دنیز و هترا تجارت در دوره مسئولیت رضا حمزه‌لو مدیرعامل سابق شرکت بازرگانی پتروشیمی بوده است.

محکومیت قدیانی به مطالعه و رونویسی از سه کتاب

دست آخر اینکه، ابوالفضل قدیانی، فعال سیاسی، براساس حکم دادگاه انقلاب به سه سال حبس تعزیری و رونویسی از سه کتاب محکوم شده است. مرتضی قدیانی فرزند وی در توئیتر نوشته است: «آقای قدیانی به دو سال حبس به اتهام توهین به رهبری و یک سال حبس به اتهام تبلیغ علیه نظام محکوم شده است. این حکم به دلیل عدم حضور آقای قدیانی غیابی صادر شده است.» همچنین در این حکم از باب مجازات تکمیلی به او تکلیف شده است که نسبت به مطالعه و رونویسی کتاب‌های زیر اقدام کند: حکایت زمستان به قلم سعید عاکف، داستان سیستان به قلم رضا امیرخانی، کتاب دشمن‌شناسی، انتشارات انقلاب اسلامی. ایرنا نوشته است که ویژگی مشترک این سه کتاب، ارائه اطلاعات و نکاتی درباره انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و مقام معظم رهبری است. هر کدام از این کتاب‌ها در زمان انتشار مورد استقبال مردم قرار گرفتند و به چاپ‌های دورقمی رسیدند.

آرمان

محمدرضا گلزار عذرخواهی کرد

شنیده شد که محمدرضا گلزار بعد از حواشی پیش آمده در یکی از قسمت‌های برنامه «برنده باش» درباره ادعای شرکت‌کننده مسابقه مبنی بر دستکاری در سوالات «برنده باش» توضیحاتی ارائه داد. او با انتشار فیلمی درباره این حواشی گفت: در یکی از برنامه‌ها اشتباهی از طرف «برنده‌باش» رخ داد و دوستان زمان فوتسال را اشتباهی در گزینه‌ها گذاشته بودند. در ۵۳ برنامه با کمک به شرکت‌کنندگان، تلاش کردیم سطح علمی مردم را بالا ببریم. من به خاطر مردم جانم را می‌دهم چرا که از بطن همین مردم هستم و مردم هم سال‌هاست حمایت کردند. بابت این اشتباه از طرف تیم «برنده باش» از مردم عذرخواهی می‌کنم.

توقیف خودرویی با ۴۶ میلیون ریال خلافی

شنیده شد که فرمانده انتظامی شهرستان گرمسار از توقیف خودرویی با ۴۶ میلیون ریال خلافی در این شهرستان خبر داد. محمد فؤادیان اظهار داشت: مأموران پلیس راه گرمسار- ایوانکی در حال گشت زنی در محور سمنان- گرمسار به یک دستگاه خودرو پژو ۲۰۶ که با سرعت زیاد در حرکت بود، مظنون شدند. وی به توقیف خودرو و بررسی مدارک راننده آن توسط مأموران پلیس راه اشاره و تصریح کرد: خودروی توقیفی، ۴۶ میلیون ریال تخلف ثبت‌شده رانندگی داشت که جرائم آن پرداخت نشده بود. فرمانده انتظامی شهرستان گرمسار از انتقال خودرو به پارکینگ خبر داد و گفت: راننده متخلف برای بررسی سوابق و نمرات منفی خود به مراجع قانونی ارجاع داده شد.

احتمال صدور حکم سنگین برای «حسین فریدون»

شنیده شد که یک منبع آگاه اظهار داشت: اتهامات حسین فریدون در پرونده‌ای که در حال حاضر در دستگاه قضا در حال پیگیری است مربوط به ارتشا و پولشویی است و رد پول کثیف در این پرونده قابل مشاهده است. فارس نوشت؛ وی افزود: وی در قبال دریافت رشوه رایزنی‌های موثری را برای سپردن مسئولیت‌هایی در بانک‌ها و دیگر بخش‌های تاثیرگذار اقتصادی به افرادی خاص انجام می‌داده است و این افراد در مقابل مبالغ هنگفتی را به وی پرداخت می‌کرده‌اند. فارس کسب اطلاع کرد که برآورد اولیه مبالغ مربوط به ارتشا و پولشویی به چند ده میلیارد تومان بالغ می‌شود و کارشناسان حقوقی احتمال صدور حکم مجازات سنگین برای وی را بسیار محتمل می‌دانند. بر این اساس در این پرونده اسامی افرادی مانند دانیال زاده و برخی روسای سابق بانک‌ها از جمله صدقی مدیرعامل نجومی‌بگیر سابق بانک رفاه نیز شنیده می‌شود.

محرومیت به خاطر عکس‌های جنجالی؟

شنیده شد که چند روز پس از آنکه تصاویر دو بازیکن تیم ملی فوتبال ایران به همراه تصاویری از دو خواهر در فضای مجازی منتشر شد و به یکی از سوژه‌های این رشته تبدیل شد، حراست وزارت ورزش وارد ماجرا شد و از فدراسیون فوتبال خواست به این موضوع رسیدگی کند. کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال نیز پرونده‌ای برای رسیدگی به این موضوع باز کرد و تصاویر منتشر شده در فضای مجازی را مورد بررسی قرار داد تا ابهاماتی که در مورد ارتباط مهدی طارمی و رامین رضائیان با دو خواهر به وجود آمده بود را رسیدگی کند. از آنجایی که هنوز برای مسئولان کمیته اخلاق ارتباط این دو ملی پوش با دو خواهر قطعی نشده است، بررسی‌ها ادامه دارد. با این حال در صورتی که این ارتباط قطعی شود محرومیت در انتظار دو بازیکن ملی پوش خواهد بود.

مخالفت با اعزام نرگس محمدی به بیمارستان

شنیده شد که رئیس بهداری زندان اوین با اعزام نرگس محمدی مخالفت کرد؛ این در حالی است که پیشتر دادیار ناظر زندان با اعزام او به بیمارستان موافقت کرده است. محمود بهزادی راد وکیل مدافع نرگس محمدی با اعلام این خبر گفت: پیشتر دادیار ناظر زندان با درخواست ما برای اعزام موکل به بیمارستان به منظور معالجه و درمان موافقت و خواسته بود تاریخ اعزام به گونه‌ای باشد تمام پزشکانی که قرار است خانم محمدی را معاینه کنند در یک روز حضور داشته باشند تا معاینات طی یک روز انجام شود. این وکیل دادگستری افزود: طی پیگیری‌هایی که داشتیم، در کمال تعجب عنوان شد عباس خانی، رئیس بهداری زندان اوین با اعزام موکل به بیمارستان اوین مخالفت کرده است. بهزادی راد تاکید کرد: در حالی این تصمیم گرفته شده که رئیس بهداری زندان اوین در جایگاهی نیست که بتواند خلاف دستور دادیار ناظر زندان رفتار کند.

حکم دادگاه قدیانی اعلام شد

شنیده شد که در حکم دادگاه ابوالفضل قدیانی و برای مجازات تکمیلی، «مطالعه و رونویسی» از سه کتاب در نظر گرفته شده است. این حکم در نوع خود جالب توجه است. کتاب‌های «حکایت زمستان» نوشته سعید عاکف، «داستان سیستان» نوشته رضا امیرخانی و «دشمن‌شناسی» از کتاب‌های منتشر شده در انتشارات انقلاب اسلامی، سه کتابی هستند که قاضی پرونده برای رونویسی در نظر گرفته است. «حکایت زمستان» روایتی متفاوت از دوران دفاع مقدس است. روایت مقاومت‌ها و مظلومیت‌های اسرای ایرانی در زندان‌های بعثی‌ها و منافقین که از زبان آزاده سرفراز عباس حسین‌مردی و با قلم شیرین و شیوای سعید عاکف بیان شده است. در کتاب «حکایت زمستان» عباس حسین‌مردی راوی شجاعت رزمندگان دلیری می‌شود که تا آخرین نفس برای دفاع از دین و سرزمین خود مقاومت کردند. داستان رشادت‌ها و پایداری‌های رزمندگان اسلام، شرایط عجیب و حیرت‌انگیز اردوگاه‌های عراقی، فضای روحی و روانی دشوار دوران اسارت و شکنجه‌هایی که گرچه تصورش برای انسان مشکل است، اما حقایقی است که بر جریده تاریخ ثبت شده است.

تهدید سامان قدوس از سوی افراد ناشناس

شنیده شد که روزنامه اکیپ که گفت‌وگویی با سامان قدوس انجام داده است، تلاش کرده تا از معمای پوشیدن پیراهن تیم ملی ایران هم پرده برداری کند. سامان برای رسیدن به سطح اول فوتبال در سوئد دشواری‌های زیادی کشیده است. خانواده او در طول جنگ با عراق، ایران را ترک کرده و راهی سوئد شدند. او فوتبالش را در سوئد ادامه داد و حالا در باشگاه آمیان بازی می‌کند. وقتی سامان به تیم ملی ایران دعوت شد فکر نمی‌کرد حضورش در وطن واقعی اش برای او دردسرساز شود. قدوس نامه و اس‌ام‌اس‌های تهدیدآمیزی از افراد ناشناس دریافت می‌کرد. آن‌ها نمی‌خواستند او برای ایران بازی کند. حضور در تیم ملی ایران و تهدیدهایی که به دست سامان می‌رسید، مصادف شده بود با حضور استرشوند در لیگ اروپا. سامان می‌گوید: «کارلوس کی‌روش، سرمربی ایران، برایم پیغامی فرستاد و از من دعوت کرد در یکی از اردوهای تیم ملی حاضر شوم. آنجا پیشنهادش را پذیرفتم. گفتم با ارزیابی شرایط می‌شود تصمیم درست‌تری گرفت و بعد از آن بود که من تصمیمم را گرفتم.»

صدور رأی متهمان پرونده شرکت پردیسبان

شنیده شد که رئیس کل دادگستری خراسان رضوی گفت: متهمان پرونده شرکت پردیسبان به تحمل ۵۹ سال زندان، ۲۱۴ ضربه شلاق و رد مال محکوم شدند. حجت الاسلام علی مظفری گزارش داد: بر اساس رأی صادره توسط شعبه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور، متهم ردیف اول محمدحسن قناعتی به لحاظ نقش برجسته اش در شرکت، به تحمل ۱۵ سال حبس از مجازات تعزیری درجه ۳ و تحمل ۶۰ ضربه شلاق تعزیری در انظار عمومی محکوم شد. وی افزود: متهم ردیف دوم محسن دهقان نیری نیز به لحاظ اقدامات بدون مبنای قانونی در شهر مشهد جهت فروش سهام موسوم به پردیسبان به ۲۰ سال حبس از مجازات تعزیری درجه ۲ و تحمل ۷۴ ضربه شلاق تعزیری در انظار عمومی محکوم شد. وی ادامه داد: متهمان ردیفهای سوم و چهارم شامل سعید اسفندیاری و احمد قناعتی نیز هر یک به ۱۲ سال حبس از مجازات تعزیری درجه ۳، تحمل ۴۰ ضربه شلاق تعزیری در انظار عمومی، رد مال معرفی شده از ناحیه متهمان به نفع سهامداران و ضبط همه اموالی که متهمان از این رهگذر بدست آورده اند محکوم شدند.