پنجشنبه , ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۱
صفحه اول » بین المللی » آخرین تحولات خاورمیانه؛

آخرین تحولات خاورمیانه؛

کشف آثار باستانی مربوط به «دوره ساسانی» در قطر، سفر قریب‌الوقوع پامپئو به لبنان، کویت و اسرائیل، ادعای آنکارا در مورد عملیات نظامی مشترک ایران و ترکیه و رایزنی‌های جابری‌انصاری با هیأت‌های روسیه، چین و آلمان درباره سوریه از جمله مهم ترین خبرها و رویدادهای مرتبط با خاورمیانه در 24 ساعت گذشته بوده اند. در این میان، باید به نشست کمیته چهارجانبه عربی درباره ایران در قاهره نیز اشاره کرد.

به گزارش «تابناک»؛ آنچه کمیته وزارتی چهارجانبه «ویژه مقابله با ایران» خوانده می‌شود، روز چهارشنبه در حاشیه نشست وزرای خارجه عرب اتحادیه عرب، نشستی را برگزار کرد.

در این نشست، آنچه دخالت‌های ایران در امور کشورهای عربی خوانده می‌شود و نیز چگونگی مقابله با آن بررسی و ادعا شد: مواضع تحریک آمیز مسئولان ایرانی ضد کشورهای عربی محکوم است. اقدامات ایران در دامن زدن به موضوعات مذهبی و طایفه‌ای در کشورهای عربی نگران کننده است. حمایت ایران از برخی گروه‌ها در برخی کشورهای عربی محکوم است. اقدامات ایران تلاش‌های منطقه‌ای و بین المللی برای حل مشکلات منطقه از راه مسالمت آمیز را با مانع روبه رو می‌کند.

کشف آثار باستانی مربوط به «دوره ساسانی» در قطر/ادعای آنکارا در مورد عملیات نظامی مشترک ایران و ترکیه/ نشست کمیته چهارجانبه عربی درباره ایران در قاهره / سفر قریب‌الوقوع پامپئو به لبنان، کویت و اسرائیل

گفتنی است، اعضای این کمیته عبارتند از: امارات، عربستان سعودی، مصر و بحرین به اضافه «احمد ابوالغیط» دبیرکل اتحادیه عرب.

کشف آثار باستانی مربوط به «دوره ساسانی» در قطر

روز سه‌شنبه دوحه اعلام کرد، قدیمی‌ترین آثار باستانی اسلامی در این کشور را کشف و شناسایی کرده است.

هیأت دولتی موزه‌های قطر با صدور بیانیه‌ای در این خصوص تأکید کرد، این موقعیت در منطقه یوگبی (غربا) قرار دارد و کشف منطقه با همکاری دانشگاه لندن انجام شده است.

کارشناسان تأکید دارند، این اثر باستانی، یکی از قدیمی‌ترین آثار باستانی اسلامی در منطقه است که قدمت آن به پایان دوره ساسانی ( 538 تا 670 میلادی ) بازمی‌گردد.

بر اساس این گزارش، آثار معماری به دست آمده در این منطقه نیز مربوط به عصر اموی ( 661 تا 750 میلادی) است.

از این منطقه، مجموعه‌ای از آثار باستانی به دست آمده که شامل ظروف سفالی متعلق به قرن هفتم و هشتم میلادی و بقایای شیشه‌ها و اشیای آهنی و ظروف سنگی و تجهیزات مربوط به صیادی مربوط به دوره صدر اسلام است.

کشف آثار باستانی مربوط به «دوره ساسانی» در قطر/ادعای آنکارا در مورد عملیات نظامی مشترک ایران و ترکیه/ نشست کمیته چهارجانبه عربی درباره ایران در قاهره / سفر قریب‌الوقوع پامپئو به لبنان، کویت و اسرائیل

بر اساس این گزارش، کشف آثار باستانی مذکور در چارچوب پروژه مشترکی است که سه سال قبل میان موزه‌های قطر و دانشکده لندن در منطقه بیابانی مزدحمة آغاز شده بود.

مؤسسه موزه‌های قطر در سال 2005 راه اندازی و مأموریت آن توسعه تعداد موزه‌ها در این کشور تعریف شده است. از جمله موزه های موجود در قطر، موزه هنرهای اسلامی و موزه هنرهای معاصر است؛ علاوه بر اینکه بر اساس تلاش‌های این مؤسسه، آثار باستانی الزبارة نیز در بخش‌هایی از خود شاهد حضور بازدید کنندگان است.

سفر قریب‌الوقوع پامپئو به لبنان، کویت و اسرائیل

رابرت پالادینو، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با اشاره به اظهارات روز دوشنبه مایک پامپئو، وزیر خارجه این کشور که گفته بود ظرف روزهای آینده به لبنان، اراضی اشغالی و کویت سفر می‌کند، اظهار داشت: پامپئو سفر خود را به زودی آغاز می‌کند.

وی موعد قطعی یا جزئیاتی از این سفر اعلام نکرد و گفت: برنامه مفصل این سفر به زودی منتشر خواهد شد.

از آنجا که این سفر پیش از انتخابات کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) انجام می‌شود، پرسش هایی در این باره مطرح شده که این سفر به منزله پیامی مبنی بر حمایت آمریکا از بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی است.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در این باره تأکید کرد، سفر پامپئو به کویت، اراضی اشغالی و لبنان هیچ ارتباطی با انتخابات اسرائیل ـ که قرار است در نهم آوریل (۲۷ فروردین) برگزار شود ـ ندارد.

وی افزود: اسرائیل هم‌پیمان ماست و ما در امور سیاسی داخلی کشور دیگر مداخله نمی‌کنیم.

پالادینو درخصوص سفر وزیر خارجه آمریکا به کویت نیز گفت، این سفر تا حدود زیادی در راستای تکمیل سفر قبلی وی انجام می‌شود که پامپئو در ژانویه گذشته به خاورمیانه انجام داد و هشت روز طول کشید.

در جریان سفر گذشته پامپئو قرار بود، وی در کنفرانس «گفت‌وگوی استراتژیک» آمریکا و کویت مشارکت کند؛ اما به دلایل خانوادگی ناگزیر به ترک کویت شد.

ادعای آنکارا در مورد عملیات نظامی مشترک ایران و ترکیه

سلیمان سویلو وزیر کشور ترکیه اعلام کرد، کشورش عملیات امنیتی مشترکی با ایران ضد «پ ک ک» انجام خواهد داد.

وی افزود: سازمان تروریستی «پ ک ک» در بدترین شرایط و ایام خود است و ما عملیات مشترکی با ایران ضد آن انجام خواهیم داد.

وزیر کشور ترکیه از ایران به سبب همکاری در ایجاد دیوار در مرزهای دو کشور تشکر کرد و گفت: در حال حاضر کمتر از ۷۰۰ نفر از افراد پ ک ک در داخل اراضی ترکیه هستند.

وی اعلام کرد، کشورش در مرزهایش برای ممانعت از ورود افراد «پ ک ک» به اراضی اش تدابیر واقعی اندیشیده و فقط ۱۲ تن از افراد «پ ک ک» از ژانویه گذشته به داخل ترکیه رخنه کرده اند.

رایزنی‌های جابری‌انصاری با هیأت‌های روسیه، چین و آلمان درباره سوریه

«حسین جابری‌انصاری» دستیار ارشد وزیر خارجه در امور ویژه سیاسی روز چهارشنبه در دیدارهای جداگانه در محل وزارت امور خارجه در تهران با «الکساندر لاورنتیف» نماینده ویژه رئیس جمهور روسیه در امور سوریه، «چن شیائو دنگ» معاون وزیر خارجه چین و «فیلیپ آکرمان» مدیرکل سیاسی منطقه‌ای وزارت خارجه آلمان در خصوص آخرین تحولات سوریه و منطقه گفت‌وگو و تبادل نظر کرد.

کشف آثار باستانی مربوط به «دوره ساسانی» در قطر/ادعای آنکارا در مورد عملیات نظامی مشترک ایران و ترکیه/ نشست کمیته چهارجانبه عربی درباره ایران در قاهره / سفر قریب‌الوقوع پامپئو به لبنان، کویت و اسرائیل

در این دیدارهای جداگانه درباره موضوعات مختلف مرتبط با بحران سوریه و اقدامات لازم برای کمک به شکل گیری کمیته قانون اساسی سوریه، رویارویی با تروریسم، جلوگیری از وقوع فاجعه انسانی در ادلب، بازسازی سوریه و بازگشت آوارگان سوری به کشورشان، هماهنگی و توافق شد، این گفت‌وگوهای دوجانبه در آینده نزدیک بین ایران و این کشورها ادامه یابد.

معاون وزیر خارجه چین امروز همچنین با محمدجواد ظریف دیدار و پیام‌های کتبی جداگانه رئیس جمهور کشورش خطاب به رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهوری کشورمان را تسلیم وی کرد.