جمعه , ۶ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اخبار ویژه روزنامه‌ها/

اخبار ویژه روزنامه‌ها/

روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند .

******

کیهان

ویلانشینان لکسوس‌سوار را در میان حامیان FATF پیدا کنید

روزنامه اجاره‌ای اعتماد در واکنش به عدم تأیید لوایح مربوط به FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام مدعی شد کسانی مدعی مبارزه و مقاومت هستند که ثروت بی‌اندازه دارند و لکسوس سوار می‌شوند.

این روزنامه به قلم عباس عبدی می‌نویسد: خبر به تأخیر افتادن تصمیم مجمع تشخیص مصلحت درباره لوایح مربوط به FATF اثرات منفی گذاشت؛ هر چند اگر آن را رد می‌کردند، اثرات منفی آن شدیدتر بود. بنابراین جلوی زیان بیشتر ناشی از رد احتمالی آنها را از طریق عدم تصویب گرفتند! ولی پرسش این است که چرا ساختار سیاسی ایران تا این حد در اتخاذ تصمیم کند عمل می‌کند؟ چرا هی امروز و فردا می‌کند؟

چرا اگر مخالف هستند همان جلسه اول کار را یک سره نمی‌کنند؟ و اگر موافق هستند چرا زودتر تصویب نمی‌کنند که جامعه خسارت‌های کمتری را بپردازد؟ گفتن اینکه برای بررسی کارشناسی به تأخیر می‌اندازند هم نوعی شوخی است. چرا همه تصمیمات مهم روی زمین می‌ماند و فقط هنگامی که کارد به استخوان برسد و از روی ناچاری تصمیم گرفته می‌شود؟

وی ادامه می‌دهد: چرا در مورد FATF اینقدر امروز و فردا می‌کنند؟ به نظر بنده پاسخ آن در تضادی است که نزد بیشتر سیاستگذاران و تصمیم‌گیران وجود دارد. تضادی که در بطن جامعه است و به ذهن و روان آنان نیز رسوخ کرده است.

تضادی که موجب بن‌بست عملی و نظری شده است. از یک طرف اگر یک کالا کم یا گران شود همه مخالفان FATF یک صدا فریاد می‌زنند و وا مردم سر می‌دهند. از طرف دیگر می‌خواهند هم نفت بفروشند، هم پولش را به راحتی بگیرند و هم هر طور خواستند خرج کنند، به هر کس و هر گروهی خواستند بدهند و هم برای دنیا شاخ و شانه بکشند، و هر شعاری خواستند بدهند. در واقع تضاد اینجاست که به تبعات تصمیمات خود نمی‌خواهند ملتزم باشند.

اعتماد در پایان می‌نویسد: امروز کسانی از مبارزه و قناعت و مقاومت و ایستادگی سخن می‌گویند که ثروت آنان بی‌اندازه است. خانه‌های‌شان و حقوق‌های‌شان نجومی است. با لکسوس رفت و آمد می‌کنند و حقوق ۱۹ میلیونی را نیز کم می‌دانند.

بعد هم می‌خواهند پرونده صهیونیسم و آمریکا و کل استکبار جهانی را در منطقه ببندند. اینجاست که در اتخاذ این سیاست‌ها به بن‌بست می‌رسند ولی شجاعت بن‌بست شکنی را ندارند و در موقعیت آتش‌بس به جنگ خود با واقعیت بیرونی ادامه می‌دهند.

ژست نگرانی برای مردم از سوی نویسنده در حالی است که اولاً روزنامه میزبان، از بخشش‌های مفسد و پولشوی بزرگ دوره اصلاحات (شهرام جزایری) بهره‌مند بوده است.

ثانیاً جماعت بزک کننده برجام، انتظار دارند شگرد راه بینداز و جابیندازی که نسبت به مجلس در ماجرای برجام به راه انداختند و به تصویب ۲۰ دقیقه‌ای برجام ختم شد، این‌بار درباره FATF نیز کارگر شود. و این در حالی است که باغ سیب و گلابی برجام و وعده‌های رونق اقتصادی (در حد بی‌نیاز کردن مردم از پول یارانه) جای خود را به تورم افسارگسیخته و بازگشت کوپن در دولت برجام داده است. اگر این وارونگی وعده‌ها، خسارت نیست، پس خسارت چیست؟

بنابراین برخلاف جریان مأموریت‌دار و معذور که جز بزک باج دادن به دشمن، کار دیگری نمی‌شناسد، اعضای مجمع با دقت به بررسی ابعاد موضوع بپردازند؛ هرچند که گویا این برخی اعضای دولت هستند که با علم به مخالفت اکثریت اعضای مجمع، مایلند رأی‌گیری به تاخیر بیفتد.

ثانیاً اگر هزینه‌ای در حال تراشیده شدن است، توسط همین بزک‌کننده FATF است که به تهدید دشمن، در داخل ضریب می‌دهند و معتبرنمایی می‌کنند.

ثالثاً، آقای عبدی طبق مأموریت- و مانند میرزابنویس‌ها- رد گم می‌کند؛ و اگر نه بهتر از هر کس می‌داند که ساکنان ویلاهای ولنجک و لواسان و دارندگان دارایی‌های چند هزار میلیاردی و سواران لکسوس و پورشه، مخالف FATF هستند یا موافقان و طراحان الحاق به آن؟! عبدی نه چند نفر بلکه حتی یک نمونه از اعضای مجمع را با مصداق معرفی کند که جزو پیشگامان مخالفت با FATF باشد و به ادعای وی، «ثروت بی‌اندازه و خانه و حقوق نجومی داشته باشد، با لکسوس رفت و آمد می‌کند و حقوق ۱۹ میلیونی را کم می‌داند». فقط یک مورد! اما او می‌داند که کدام مدیران حامی دو آتشه برجام، به قول خودشان دارایی ۷، ۸ هزار میلیارد تومانی دارند، لکسوس و پورشه‌سوار می‌شوند و ساکن ویلاهای ولنجک و لواسان هستند.

رابعاً اگر او واقعاً مخالف حقوق‌های نجومی است، چرا به هنگام اعتراض عمومی رسانه‌ها به دریافت‌کنندگان حقوق‌های نجومی، زبان در کام کشیده بود؟ چرا گریبان دولتمردانی را که دست بر قضا هم حامی FATF هستند و هم دریافت‌کنندگان حقوق‌های نجومی را ذخیره و سرمایه کشور خواندند، نگرفت و اعتراض نکرد؟!

خامسا به اعتراف وزیران خارجه و نفت، قبل از برجام، بیش از اکنون که امتیازات برجامی را واگذار کردند، نفت می‌فروختیم. آیا امثال عبدی خجالت نمی‌کشند که درباره فروش نفت حرف می‌زنند؟!

تهدید روحانی مخالفان FATF را در مجمع بیشتر کرد

فضاسازی برخی دولتمردان علیه مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اعتراض برخی اعضای مجمع که معمولاً نگاه خوش‌بینانه‌تری به دولت داشته‌اند، مواجه شد.

احمد توکلی در گفت‌وگو با انتخاب، تصریح کرد روحانی با سخنان اخیر خود، رفتاری غیردموکراتیک از خود نشان داد. وی با بیان اینکه احتمالاً لایحه پالرمو در مجمع رای نمی‌آورد، گفت: این حرف کاملاً اشتباهی است که رئیس‌جمهوری می‌زند.

مگر اینطور ‏نیست که براساس قانون، آقای روحانی رئیس‌برنامه بودجه را انتخاب می‌‏کند و فرد مورد نظرش اقتصاد کشور را به‌هم می‌ریزد و چون قانون این اجازه را به رئیس‌جمهوری داده، کسی نمی‌تواند درباره انتخابِ بد، ایشان را بازخواست کند و ‏بگوید که چرا تمام بودجه را در اختیار یک نفر گذاشته است؟ پس معلوم می‌شود، آقای ‏روحانی با اظهارنظری که درباره فعالیت مجمع درباره اف‌ای‌تی‌اف داشت، رفتاری غیر‏دموکراتیک از خود نشان داده است.

این نوع اظهارنظر را در کشور ما آقای بنی صدر ‏برای اولین بار و بعد از او هم آقای احمدی‌نژاد داشت که متاسفانه الان هم از آقای ‏روحانی سر زده می‌شود.

‏وی که قبلاً از موافقان FATF محسوب می‌شد، تصریح کرد: بنویسید احمد توکلی یکی از ‏مخالفان اف‌ای‌تی‌اف است.‏

گفتنی است روحانی اخیراً گران شدن قیمت گوشت (۳ برابر شدن) را به عدم تصویب لوایح مربوط به FATF ربط داده و گفته بود ۲۰ نفر نمی‌گذارند این لوایح تصویب شود. این در حالی است که کابینه هم یک جمع ۳۰-۲۰ نفره است.

در همین حال غلامرضا مصباحی‌مقدم، دیگر عضو مجمع به خبر آن‌لاین گفت: ایرادات هیئت نظارت مجمع از طریق شورای نگهبان به مجلس منعکس شد اما چون مجلس روی نظر خود اصرار ورزید، به عنوان موضوع اختلافی بین شورای نگهبان و مجلس برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت نظام آمد.

البته مسئله فراتر از رفع اشکالات وارده به لایحه پالرمو درنظر گرفته شد، به این صورت که «اصلا پیوستن و الحاق به این کنوانسیون مصلحت است یا خیر؟». این مسئله چه «با حق شرط‌های مجلس» و چه «بدون حق شرط‌های مجلس که احیاناً در مجمع می‌تواند تکمیل و اصلاح شود» مورد بررسی قرار گرفت. آنچه در کمیسیون‌های مجمع نیز رأی‌گیری شد همین بود و هیچکدام از این دو حالت رأی نیاورد بنابراین لایحه پالرمو را کلاً رد کردند.

وی در پاسخ این سؤال که «موافقان تأیید پالرمو می‌گویند با رد این لایحه، کانال مالی ایران با سایر کشورها بسته و آثار تحریم‌های سخت آمریکا دوچندان می‌شود که این مسئله موجب تضعیف کشور خواهد بود، چرا مجمع این مصلحت آشکار را تشخیص نمی‌دهد؟»، تصریح کرد: این ادعای موافقان الحاق به پالرمو است و حتی یک استدلال کنار آن وجود ندارد. معتقدم الحاق به پالرمو و احیاناً سی‌اف‌تی در زمان خطرش برای مسائل مالی و تجارت بیشتر است چون با پیوستن به پالرمو و سی‌اف‌تی کانال‌های مالی ما شفاف خواهد شد.

نسبت به شفافیت داخلی مجلس قانون مبارزه با تأمین مالی تروریسم را تصویب و شورای نگهبان تأیید کرد و قانون مبارزه با پولشویی نیز در مجمع نهایی شد بنابراین دو قانون قوی و با کفایت برای مبادلات داخلی داریم اما مهم مسئله مبادلات خارجی ما است. مبادلات خارجی ما اکنون با دور زدن تحریم‌ها دارد تحقق پیدا می‌کند.

آقای زنگنه می‌گوید «من نفت را با دور زدن تحریم‌ها دارم می‌فروشم و پول آن را به دست می‌آورم». اگر بنا باشد ما به سی‌اف‌تی و پالرمو بپیوندیم خطر اینکه راه‌های کنونی ما در مبادلات خارجی شناسایی و بسته شود خیلی قوی وجود دارد. یعنی با تأیید این دولایحه، آنچه الان در مبادلات خارجی وجود دارد امکانش است دیگر محقق نشود.

در این صورت مصلحت نظام اقتضا نمی‌کند که ما در شرایط تحریمی به پالرمو بپیوندیم که اگر در شرایط تحریمی به پالرمو بپیوندیم ابزار دست تحریم‌کنندگان را تقویت کرده‌ایم. رئیس اف‌ای‌تی‌اف، زمانی مدیر میز تحریم‌های ایران در وزارت خزانه‌داری آمریکا بوده است؛ او در اف‌ای‌تی‌اف بیکار ننشسته، قطعاً منتظر است ما به این کنوانسیون‌ها ملحق شویم تا با قدرت و قوت بیشتری آمریکا بتواند راه‌های دور زدن تحریم‌ها توسط ایران را شناسایی و کور کند.

رئیس اف‌ای‌تی‌اف نشستی با تعدادی از اعضای کنگره آمریکا داشت، وقتی از او سؤال شد که «ایران در حال دور زدن تحریم‌ها است ما چه زمانی می‌توانیم ایران را به سر میز مذاکره بیاوریم» اعلام کرد «اجازه دهید ایران اگر به این کنوانسیون‌ها بپیوندد ما بهتر می‌توانیم راه‌های دور زدن تحریم‌ها را شناسایی کنیم».

پس کسانی که چنین ادعایی دارند و می‌گویند «رد پالرمو و سی‌اف‌تی کانال‌های ارتباط مالی ما را با سایر کشورها می‌بندد» بهتر است این مسائل را بدانند و اگر نمی‌دانند خوب است چشم خود را باز کنند و با دقت بیشتری اظهارنظر کنند. این مسائلی نیست که مصلحت نظام را نادیده بگیریم و از همین حداقل‌هایی هم که با دورزدن تحریم نصیب ملت ایران می‌شود، محروم بمانیم.

مصباحی مقدم همچنین درباره این سؤال که «اگر مجمع پالرمو و سی‌اف‌تی را رد کند باید مسئولیتش را هم بپذیرد، آیا این آمادگی در مجمع وجود دارد؟» گفت: این سخن چیزی جز تهدید یک نهاد قانونی نیست. اگر مجلس تصمیمی می‌گیرد بعداً مسئولیت نتیجه تصمیمات خودش را به عهده می‌گیرد؟ اگر دولت تصمیمی می‌گیرد بعداً پای نتایج تصمیمات خودش می‌ایستد و دفاع می‌کند؟ یا می‌گویند خیر، نشد؟

بنابراین این سخن به نظرم نوعی تهدید یک نهاد بالادستی نظام است. کسانی در مجمع تشخیص مصلحت نظام نشسته‌اند که از نخبگان ملت ایران هستند. تجربه ریاست جمهوری، نمایندگی مجلس و وزارت دارند بنابراین افراد ضعیفی از لحاظ فهم، فکر و اندیشه سیاسی نیستند که تهدید شوند.

سی‌ان‌بی‌سی: اغلب مردم ایران هرگز از منافع برجام بهره‌مند نشدند

یک روزنامه آمریکایی، نسبت به سرنوشت دولت میانه‌رو روحانی ابراز نگرانی کرد.

در گزارش سی‌ان‌بی‌سی آمده است: حسن روحانی رئیس‌جمهور ایران اکنون در پی فروپاشی توافق با انتقادهای گسترده مواجه شده، شاهد اعتراض فزاینده روحانیون، نیروهای اصولگرا و ناامیدی عمومی است و همه اینها موفقیت او را در رأس دولت میانه‌رو تهدید می‌کند.

تحلیلگران می‌گویند روحانی به‌ویژه به دلیل بحران اقتصادی همراه با کاهش ارزش ریال که به مردم عادی ایران آسیب رسانده، در دوره دوم ریاست جمهوری خود آسیب‌پذیرتر از روسای جمهوری پیشین شده است. اگرچه چنین اتفاقی تنها یک‌مرتبه در تاریخ ۴۰ ساله جمهوری اسلامی رخ داده، اما نارضایتی‌های عمومی که در ایران شنیده می‌شود، می‌تواند وقوع مجدد آن را محتمل کند.

قاسم ابهری که در خیابان‌های تهران کلاه و جوراب می‌فروشد، گفت: «اهمیتی نمی‌دهم که چه کسی در کاخ ریاست جمهوری است. یک روحانی، یک سرهنگ یا هر کس دیگری. ما به کسی نیاز داریم که فرصت‌های شغلی ایجاد کند و پدال ترمز افزایش قیمت‌ها را با همه توان فشار دهد.»

این برای روحانی که توانست در سال ۲۰۱۵ و پس از تنها ۲ سال فعالیت به عنوان رئیس جمهوری توافق هسته‌ای و همزمان با آن تحسین ایرانی‌ها را به‌دست آورد، سقوط شدیدی محسوب می‌شود. طبق مفاد برجام، ایران با محدود کردن غنی‌سازی اورانیوم در برابر لغو تحریم‌های اقتصادی موافقت کرد. اما عمده ایرانی‌ها هرگز از منافع این توافق بهره‌مند نشدند.

اکنون ارزش ریال رو به کاهش گذاشته و به حدود ۱۳۳ هزار ریال در برابر یک دلار آمریکا رسیده است. در زمان توافق هسته‌ای هر دلار برابر با ۳۲ هزار ریال بود. قیمت مواد غذایی همچون لوبیا، برنج و گوجه فرنگی در برخی موارد تا ۲۳۸ درصد افزایش داشته است.

اصلاح‌طلبان که به‌دنبال تغییر سیاست ایران از داخل هستند، به شدت از روحانی به دلیل ناتوانی او در پایان دادن به حصر ناامید شده‌اند. در همین حال، روحانیون اصول‌گرا هم با تلاش‌های دولت روحانی برای پیوستن به اف‌ای‌تی‌اف مخالف هستند.

سعید لیلاز عضو حزب کارگزاران که قبلاً گفته بود چوب خشک بهتر از روحانی می‌توانست اقتصاد را مدیریت کند، به سی‌ان‌بی‌سی گفت: ممکن است ساختار کلی دولت تغییر کند.

ایران

چرا حمزه بن لادن مورد توجه امریکا است

خبر اول اینکه، سایت تابناک در تحلیلی با اشاره به تعیین جایزه توسط امریکا برای پیدا کردن حمزه بن لادن پسر رهبر کشته شده القاعده نوشته است: این پرسش مطرح می‌شود چرا ماجرای حمزه بن لادن، اکنون مورد توجه امریکایی‌ها قرار گرفته و برای ارائه اطلاعاتی در مورد او جایزه یک میلیون دلاری تعیین و همزمان با آن، سعودی‌ها نیز تابعیت او را سلب کرده‌اند؟

به نظر می‌رسد این تحرک جدید امریکایی‌ها در ارتباط با رهبر جوان القاعده، بی ارتباط با تلاش واشنگتن برای کشاندن پای ایران به ماجرا و متهم کردن تهران نیست. در ادامه این تحلیل آمده است: هم اکنون باید پرسش دیگری را پاسخ داد؛ اینکه دولت ترامپ از ارتباط دادن حمزه بن لادن با ایران چه هدف خاصی را دنبال می‌کند؟ پاسخ را باید در تلاش دولت امریکا برای اقدام نظامی احتمالی علیه ایران بدون مجوز کنگره جست‌وجو کرد.

در نتیجه اینکه امریکا در ماه‌های اخیر بشدت در پی اثبات نسبت و ارتباط میان ایران و القاعده بوده و اخیراً نیز «اسنادی» برای اثبات این ارتباط منتشر کرده، به هیچ عنوان اتفاقی نیست. این جریان‌ها که از موانع موجود برای اخذ مجوز جدید برای استفاده از نیروی نظامی علیه ایران مطلعند، در پی زمینه‌سازی برای تعمیمِ «مجوز ۲۰۰۱» به ایران هستند تا از این طریق راه را برای برخورد نظامی دولت ترامپ با ایران هموار کنند. گفتنی است، سازمان مرکزی اطلاعات امریکا در سال ۲۰۱۷، برای نخستین بار تصویر حمزه بن‌لادن را به همگان نشان داد و مدعی شد آن تصاویر از مراسم عروسی وی، احتمالاً در ایران گرفته شده است.

ادعاهایی درباره مذاکرات اروپایی‌ها با ایران

دست آخر اینکه، روزنامه الشرق‌الاوسط به نقل از «منابع آگاه» نوشت که چهار کشور اروپایی ضامن برجام (فرانسه، انگلیس، آلمان و ایتالیا) دیدارهایی با نمایندگان ایران داشته‌اند و سه شرط را برای پایان اختلافات و ادامه کار با کشورمان مطرح کرده‌اند.

به گزارش ایسنا، این روزنامه مدعی شد که اعضای این گروه از ایران خواسته‌اند تا مواضع خود را که در کشورهای لبنان، سوریه، یمن و عراق دنبال می‌کند، تغییر داده و روابط خود با آنها را براساس معاهده وین تنظیم کند.

الشرق الاوسط این ادعا را با استناد به «گزارش‌های دیپلماتیک اروپایی که به بیروت ارسال شده‌اند» مطرح کرده است. بنابر این گزارش‌ها، چهار کشور اروپایی در نشست‌های خود با نمایندگان ایران خواسته‌اند که «به جای برخورد با جامعه بین‌المللی، خود را با آن تطبیق دهد.»

یک «منبع آگاه اروپایی» به الشرق‌الاوسط گفته است که بر سر برخی از مسائل مطرح شده در این نشست‌ها طرفین به تفاهم رسیدند و در برخی دیگر اختلافات همچنان باقی ماند. به گفته این منابع، اعتراضات ایران به درخواست‌های اروپا، این گروه را از ادامه تلاش برای راضی کردن ایران جهت «عادی‌سازی روابط خود با غرب» باز نداشت.

خراسان

بودجه ویژه دولت برای آب ژرف رسید

طبق نامه روزهای اخیر دولت به هفت عضو کابینه، اعلام شده حسب پیشنهاد واصل شده و تایید آن بر اساس اصل ۱۳۸ قانون اساسی، مبلغ ۳۵۰ میلیارد ریال از محل اعتبارات مربوط به پیشگیری از حوادث غیرمترقبه به منظور تکمیل عملیات اجرایی اکتشاف یک حلقه چاه آب ژرف در منطقه سیستان و بلوچستان اختصاص می یابد و مبلغ مذکور از طریق همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری و وزارت نیرو هزینه خواهد شد.

پای تصاویر ماهواره ای به تغییر کاربری اراضی باز شد

یک مسئول ارشد اجرایی در ابلاغیه جدید خود به وزیران جهادکشاورزی و کشور، از آنها خواسته به منظور اجرای هرچه بهتر آیین نامه مربوط به حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ ها مصوب سال ۱۳۸۶، به تشکیل کارگروهی برای بررسی وضعیت و موقعیت اراضی اقدام کنند و برای تشخیص زراعی یا باغ بودن یا نبودن زمین های مورد تقاضا برای تغییر کاربری، ضمن رعایت قوانین و مقررات مربوط از فناوری های روز دنیا نظیر استفاده از عکس های هوایی یا تصاویر ماهواره ای استفاده کنند.

آرمان

مسدود شدن ۱۲۰ سایت قمار در مشهد

شنیده شد که سرپرست دادسرای فضای مجازی خراسان رضوی از شناسایی و مسدودسازی ۱۲۰ سایت قمار و شرط بندی آنلاین در خراسان رضوی خبر داد. مهدی حقدادی اظهار داشت: در نتیجه فعالیت‌های این گروه تاکنون ۱۲۰ سایت قمار مسدود شده و ۷۵ هزار شناسه کاربری نیز برای توضیحات بیشتر به دادسرای فضای مجازی استان احضار شده‌اند. وی افزود: طرح مسدودسازی این سایت‌های قمار همچنان ادامه دارد و سایت‌های شناسایی شده در کمتر از ۱۰ دقیقه مسدود می‌شوند.

ضبط لامبورگینی قاچاق و جریمه ۲ میلیاردی

شنیده شد که مدیرکل تعزیرات حکومتی استان فارس گفت: مأمورین انتظامی با مشاهده یک دستگاه خودروی لامبورگینی در سطح شهر پس از بررسی‌های اولیه، متوجه اشکالاتی در مدارک شدند و بر همین اساس خودرو توقیف و پرونده‌ای به ظن قاچاق تشکیل و به تعزیرات حکومتی ارسال شد. با محرز شدن تخلف، شعبه رسیدگی کننده رأی به ضبط خودروی مکشوفه به نفع دولت و پرداخت جریمه نقدی به میزان ۲۲ میلیارد ریال در حق دولت صادر کرد.

اگر استقلال و پرسپولیس بدهی خود را ندهند

شنیده شد که در صورتی که دو باشگاه استقلال و پرسپولیس بدهی خود را به ورزشگاه آزادی پرداخت نکنند بازی‌های این تیم در هفته آینده در ورزشگاه تختی برگزار می‌شود. طبق قانون، ورزشگاه آزادی باید به صورت تمام و کمال در اختیار باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس قرار بگیرد و آنها هم اجاره این ورزشگاه را پرداخت کنند، اما از آنجا که هر دو باشگاه به این مجموعه بدهکار هستند، مسئولان ورزشگاه آزادی اعلام کرده‌اند به هیچ عنوان تبلیغات دور زمین را در اختیار سازمان لیگ قرار نخواهند داد.

مداح متقاضی پول دعوت نشود

شنیده شد که نماینده ولی فقیه دراستان و امام جمعه سمنان درخطبه‌های نمازجمعه این هفته بااشاره به دیدار رهبرمعظم انقلاب اسلامی با مداحان، ازرفتار برخی مداحان انتقاد کرد و گفت: زمانی مداحی اثرگذار و مفید است که مداحان حرمت خود را حفظ کنند و در ازای این خدمت تقاضای پول نکنند. آیت‌ا… شاهچراغی افزود: اگر مداحی مبتنی برپول شود نمی‌تواند اثرگذار باشد. وی افزود: خواهش من این است که اگر مداحی پیش از مراسم درخواست پول کرد او را دعوت نکنید.

مخفی کردن تریاک در شامپو بچه

شنیده شد که قاچاقچیان برای فرار از دست پلیس و انتقال مواد روش‌های جدیدی اتخاذ کرده‌اند. حل تریاک و جذب این مخدر در اسفنج، حل ماده محرک شیشه در حوله‌های حمام یا استفاده از شیشه شامپوی بچه برای قاچاق سوخته تریاک و تریاک از جمله روش‌هایی است که قاچاقچیان برای حمل محمولات خود از آنها استفاده می‌کند. پلیس مبارزه با مواد مخدر اما با شناسایی سخت این روش‌ها مقدار زیادی از مواد مخدر را کشف و در انظار خبرنگاران و عکاسان قرار داد.

انتشار سند عصبانیت منشا در اهواز

شنیده شد که باشگاه استقلال با انتشار یک فیلم اعلام کرد که چرا مهاجم این تیم در اهواز از کوره در رفته است. قبل از دیدار استقلال و فولاد در اهواز و در مقابل هتل پارس گادوین منشا با یکی از هواداران درگیر شد و فیلم عصبانیت وی در صفحات مجازی دست به دست شد و در نهایت کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال این بازیکن را به این کمیته فرا خواند و وی را تا اطلاع ثانوی محروم کرد. حالا باشگاه استقلال با انتشار فیلم اتفاق رخ داده در اهواز یک زاویه دیگر نشان داد که چرا این بازیکن از دست یک هوادار عصبانی شده است.

یک مدیر شهری اصفهان راهی زندان شد

شنیده شد که یک منبع آگاه در دادگستری کل استان اصفهان از اجرای حکم زندان مدیر یک شرکت تفریحی وابسته به شهرداری اصفهان خبر داد. وی که خواست نامش در خبر ذکر نشود به ایرنا گفت: این فرد علی معینی نام دارد و در توئیترش به مسئولان عالی رتبه کشور توهین کرده است. به گفته وی، این فرد برای اجرای حکم روز گذشته راهی زندان مرکزی اصفهان شد و مدت محکومیتش یک سال است. گفته می‌شود بر اساس محتوای شکایت نماینده مدعی‌العموم، این توهین توئیتری مربوط به پیش از انتصاب وی در این شرکت بوده است. این در حالی است که برخی شبکه‌های اجتماعی علت محکومیت این فرد را به پخش بازی‌های فوتبال جام جهانی در پارک کوهستانی صفه اصفهان ارتباط می‌دهند.

اینستاگرام، پست مشاور لاریجانی را حذف کرد

شنیده شد که مشاور رئیس مجلس در امور بین‌الملل گفت که اینستاگرام پست وی در مورد دبیرکل حزب ا… لبنان را حذف کرده و به او هشدار داده که در صورت نقض مجدد قوانین این شبکه اجتماعی، صفحه او را از دسترس خارج می‌کند. حسین امیرعبداللهیان درباره حذف پست اینستاگرامی خود در حمایت از دبیرکل حزب ا… لبنان نوشت: «آزادی بیان از نوع غربی؟!!!! ‏پست اینستاگرامی زیر را دو روز پیش با تصویری از سیدحسن نصرا… دبیرکل حزب ا… لبنان و قهرمان مبارزه با تروریسم گذاشتم. اینستاگرام آن را حذف کرد و این هشدار را داد.» بر این اساس، اینستاگرام در هشداری به امیرعبداللهیان، با بیان اینکه پست وی مطابق با قوانین این شبکه اجتماعی نبوده عنوان کرده که در صورت نقض مجدد قوانین، صفحه او را از دسترس خارج می‌کند.

فامیل بازی در شهرداری تهران

شنیده شد که نگاهی گذرا به لیست کارکنان سازمان‌ها و شرکت‌های تابعه شهرداری، نشان می‌دهد این افراد بیشتر یا خواهر و برادر یا پدر و فرزند یا زن و شوهر و یا به صورت خاندانی در شهرداری تهران مشغول به کار شده‌اند. اسامی موجود در شرکت هادیان شهر و شرکت مترو نشان می‌دهد این دو شرکت بیشترین سهم از استخدام‌های فامیلی را به خود اختصاص داده‌اند. باشگاه خبرنگاران نوشت؛ برای مثال طایفه «جباری نانوا» که فرزندان «عزیز» و «پرویز» هستند و فامیلی خاص و کمیابی هم به شمار می‌روند، بخشهای زیادی از شهرداری تهران را به خود اختصاص داده اند. علاوه بر این «اظهری لمراسکی» که فامیلی خاص است نیز فراوانی قابل توجهی در لیست کارکنان فروشگاه شهروند شهرداری دارد. همچنین نام خانوادگی «احمدی» مگر در سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران چند «احمدی» می‌تواند وجود داشته باشد!

فروش گوشت گراز به جای قوچ در شیروان!

شنیده شد که مدیر حفاظت محیط زیست شیروان از خرید و فروش گوشت گراز به جای گوشت قوچ و میش در شهرستان شیروان خبر داد. حمید فخرانی اظهار کرد: متاسفانه چند وقتی است که در شیروان متوجه آن شدیم که برخی از افراد اقدام به فروش گوشت گراز به جای گوشت قوچ و میش می‌کنند. وی افزود: شهروندان در مصرف این گونه از گوشت‌ها توجه ویژه داشته باشند چراکه مصرف گوشت گراز هم به لحاظ شرعی مشکل دارد و علاوه بر آن ممکن است که بیماری‌هایی را منتقل کند. فخرانی ادامه داد: افراد خریدار این گونه از گوشت‌ها نیز افراد مرفه این شهر هستند. وی در پاسخ به این سوال که این نوع از گوشت‌ها چگونه در شهر خرید و فروش می‌شوند، اظهار کرد: خرید و فروش این گونه از گوشت‌ها توسط شکارچیان غیر مجاز صورت می‌گیرد.