یکشنبه , ۱ خرداد ۱۴۰۱
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » بسته ویژه خبری-تحلیلی/

بسته ویژه خبری-تحلیلی/

 

خوانشی روزانه در لابه‌لای اخبار و مطالب رسانه‌های کشور است. ما درباره این خوانش البته تحلیل‌ها و پیشینه‌هایی را نیز در اختیار مخاطبان محترم می‌گذاریم.

***

اصلاح‌طلبان می‌گویند مخالفان FATF «بی‌عقل و لکسوس‌سوار» هستند!

احمد شیرزاد، از نمایندگان مستعفی مجلس ششم و از عاملان وضع موجود کشور طی یادداشتی در شماره یکشنبه گذشته روزنامه آرمان امروز در اشاره به مخالفت برخی اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام با FATF و لوایح مرتبط با آن می‌نویسد: دولت درگیر و بیش از دیگران نگران فروش نفت و مبادله پول با خارج است و از این رو دنبال پیوستن به FATF است. مجلس نیز رأی قاطعی به تصویب این لوایح داده، اما بالاخره این بالانس رای‌ها در مجمع به جایی نرسیده که یک طرف غالب شود. حال وقتی معیار دوسوم نیز گذاشته شود نیاز است که یک رأی غالب شود، اما اینطور که مشخص است در کوتاه‌مدت هیچیک از ۲ رأی غالب نخواهد شد و بعید است که هر کدام بتوانند به دو سوم آرا برسند؛ لذا وضعیت بغرنجی است.

او همچنین در بخش پایانی یادداشت خود با تأکید بر ضرورت تصویب FATF می‌گوید:

«امید می‌رود در سال جدید این مساله به راه‌حلی برسد و عقلانیت به دیدگاه‌های یکسویه که نگران وضع سفره مردم نیستند، غلبه کند.»[۱]

در همین راستا عباس عبدی، دیگر فعال اصلاح‌طلب نیز در یادداشتی که ایسنا آنرا منتشر کرد درباره روند بررسی FATF در مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشته است: از یک طرف اگر یک کالا کم یا گران شود همه مخالفان FATF یک‌صدا فریاد می‌زنند و وامردم سر می‌دهند. از طرف دیگر می‌خواهند هم نفت بفروشند، هم پولش را به راحتی بگیرند و هم هر طور خواستند خرج کنند، به هر کس و هر گروهی خواستند بدهند و هم برای دنیا شاخه و شانه بکشند، و هر شعاری خواستند بدهند. در واقع تضاد اینجاست که به تبعات تصمیمات خود نمی‌خواهند ملتزم باشند. هم می‌خواهند با فیل‌بانان دوستی کنند و در عین حال از آنان در یک اتاق ۴×۳ میزبانی کنند.

او سپس با کنایه به اعضای مجمع تشخیص مصلحت تصریح می‌کند: امروز کسانی از مبارزه و قناعت و مقاومت و ایستادگی سخن می‌گویند که ثروت آنان بی‌اندازه است. خانه‌های‌شان و حقوق‌های‌شان نجومی است. با لکسوس رفت و آمد می‌کنند و حقوق ۱۹ میلیونی را نیز کم می‌دانند. بعد هم می‌خواهند پرونده صهیونیسم و امریکا و کل استکبار جهانی را در منطقه ببندند.اینجاست که در اتخاذ این سیاست‌ها به بن‌بست می‌رسند ولی شجاعت بن‌بست‌شکنی را ندارند و در موقعیت آتش‌بس به جنگ خود با واقعیت بیرونی ادامه می‌دهند .[۲]

*ما از مخاطبان محترم بواسطه انتشار این سطح از بی‌ادبی، هیجان‌زدگی و ناسزاگویی سیاسی عذرخواهی می‌کنیم.

حقیقت این است که “توهین به مخالف” بخشی از ژنتیک اصلاحات است که گاهی نسبت به مردم و گاهی نسبت به مسئولان نثار می‌شود و هیچ حد و مرزی هم برای خود نمی‌شناسد.

تمام آنچه که شیرزاد و عبدی خطاب به اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام گفته‌اند تنها برای این است که یک عده مقام حقیقی و حقوقی مجمع بواسط تجربه و نظریات کارشناسی مخالف این هستند که ایران بواسطه تصویب لوایح FATFT از چاله تحریم‌ها به چاه تحریم‌های بیشتر در کنار ناکارآمدی دولت اصلاح‌طلبان سقوط کند.

در اشاره به ناسزاگویی‌های این دو نفر نیز لازم به توضیح است که عقلانیت و به فکر مردم بودنِ اصلاح‌طلبان در «وضع موجود» و فی‌المثل در گوشت ۱۰۰ هزار تومانی و پراید ۵۰ میلیون تومانی متجلی است!

آقای عبدی نیز در حالی سعی کرده جای شهید و جلّاد را عوض کند زیرا آن افرادی که در ذهن جامعه ایران به اشرافیت و ویلانشینی و لکسوس‌سواری و حقوق‌های نجومی مشهورند؛ جمله در اردوگاه مشترک اعتدال و اصلاحات حضور دارند نه در جای دیگر.

خاصّه اینکه مردم ایران امروز به وضوح می‌دانند که فقط خانه رئیس‌جمهور محترم در ولنجک تهران ۵۰ میلیارد تومانی می‌ارزد!

گفتنیست، عباس عبدی چند سال قبل در یک یادداشت با تأکید بر اشرافیت‌زدگی اصلاح‌طلبان نوشته بود: «باید قبول کرد بخشی از اصلاح‌طلبان در عمل، توجه گذشته خود به طبقات ضعیف را فراموش کردند یا کنار گذاشتند. زندگی شخصی آنان به طور ملموسی با گذشته فاصله گرفته بود و بسیاری از مدیران آن در مقایسه با گذشته زندگی متفاوتی را تجربه می‌کردند… به یکی از دوستان گفتم اگر آدرس محل سکونت کسانی که در جریان رویدادهای پس از خرداد ۸۸ به زندان رفته‌اند را بنویسی، معلوم می‌شود بخش قابل توجهی از آنان در مناطق شمالی شهر هستند. شاید بتوان درباره محل سکونت قدری اغماض کرد، ولی زندگی آنان نیز چون گذشته نیست. بی‌توجهی اصلاح‌طلبان به مسائل و مطالبات این قشر را می‌پذیرم .»[۳]

محمد ایمانی، از تحلیلگران کشور در واکنش به اظهارات عبدی علیه اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام نوشته است: براستی امثال عبدی چرا در موضوع اعتراض به نجومی بگیران ساکت بود و حالا در بحث فنی FATF یاد معیشت مردم افتاده است؟ آیا همین جماعت نبودند که برجام را بزک کردند و گفتند با توافق، زندگی مردم گل و بلبل می شود؟ پس چرا وعده های دروغ خود را گردن مجمع می اندازند ؟![۴]

***

تکبیرة‌الاحرام موسوی بدون غسل توبه

شنبه شب گذشته و ساعاتی پس از پخش مستند «ایستگاه پایانی دروغ» از تلویزیون که به افشاگری درباره پشت پرده کانال تلگرامی آمدنیوز و اخبار جعلی آن می‌پرداخت؛ اتفاق عجیبی افتاد!

برخی از کانال‌ها و صفحات اجتماعی وابسته به اصلاح‌طلبان بلافاصله یک تصویر و یک فیلم از فتنه‌گر محصور «میرحسین موسوی» را منتشر کردند.

تصویری که او و همسرش (خانم زهرا رهنورد) را در کنار یکدیگر نشان می‌داد.

و فیلمی که موسوی در آن در حال اقامه نماز در یک جمع خانوادگی است و چند نفر هم به او اقتدا کرده‌اند.

فعالان و رسانه‌های اصلاح‌طلب در ادامه انتشار این عکس و این فیلم، موجی از دلسوزی برای میرحسین موسوی به راه انداخته و تأکیداتی را مبنی بر ضرورت فکّ حصر بیان کرده‌اند. در حالی که طبق فیلم منتشر شده، میرحسین موسوی به دیدار بستگان نزدیکش رفته و در جمع خانوادگی حضور دارد.

*علمای شیعه نظری فقهی دارند مبنی بر اینکه اثر حرام با گذشت زمان پاک نمی‌شود.

این اصل ساده به وضوح نشان می‌دهد که ادامه حصر یا مثلاً پیر شدن طبیعی آقای موسوی رافع هیچ چیز نیست و جرمی که ایشان و دوستان ایشان در سال ۸۸ علیه نظام اسلامی و علیه رأی مردم مرتکب شدند همچنان و تا همیشه پابرجاست.

دلسوزان و خواص کشور نیز بارها تأکید کرده‌اند که راه حل رفع حصر، عذرخواهی رسمی میرحسین موسوی از بابت جرائم رخ داده در سال ۸۸ است اما گویا آقای موسوی دچار یک لجبازی جوانانه است و قصد دارد با چیزهایی مثل موی سپید، پیری و مقولاتی از این دست همچنان بر مسیر تعیین شده از سوی خود در سال ۸۸ گام بردارد و وانمود کند که هرگز عذرخواهی نخواهد کرد.

برخی محافل تحلیلی معتقدند عکس موسوی و فیلم نماز او برای تحت‌الشعاع قرار دادن مستند «ایستگاه پایانی دروغ» منتشر شده است و برخی هم آن را به مناسبت تولد او مربوط دانسته‌اند. ما هیچکدام را تایید یا رد نمی‌کنیم. اما این فیلم و نماز جماعت آن نکاتی هم داشت که از چشم کاربران شبکه‌های اجتماعی دور نماند.

بیشتر بخوانید:

چرا اصلاح طلبان متوجه اشکالات نماز عزیزشان نشدند؟!

تاریخ اسلام مشحون از اعمال عبادی و انجام فرائض توسط کسانی مثل خوارج، سپاه کوفه در کربلا، خلفای اموی و غیره است و از همین روست که در تفکر شیعی و حتی در ادعیه مسلمانان؛ تأکید فراوانی بر ضرورت فهم و «بصیرت» وجود دارد.

***

تذکر به شهردارحناچی برای «رفیق‌بازی»

«محمد سالاری»، فعال اصلاح‌طلب و عضو شورای شهر پنجم تهران روز یکشنبه گذشته و در جلسه علنی شورای شهر، در تذکری خطاب به شهردار تهران و با اشاره به تغییر در معاونت فنی عمرانی شهرداری گفته است:

«با عنایت به اینکه معاون سابق عمرانی از جمله معاونان پاک دست و بی حاشیه و وفادار به مدیریت ارشد موفق و اصلاح طلب بوده‌اند، تذکر و اعتراض خود را به اتخاذ چنین شیوه های غیر کارشناسی و غیر موجه و مغایر با مصلحت شهر و شهروندان و بعضاً جایگزینی با رویکرد رفیق گزینی اعلام می‌دارم.»

به گزارش ایسنا، او می‌افزاید: به این وسیله از ریاست شورای اسلامی شهر تهران تقاضا می‌کنم در راستای اجرای قانون مراتب تذکر رسمی من را به شهردار تهران ابلاغ کنند. [۵]

*انتظار این است که اعضای اصلاح‌طلب شورای شهر که علی‌الدوام بر شعار «شفافیت» تأکید دارند به مردم اعلام کنند که شهردار حناچی چگونه دست به رفیق‌بازی زده و کدامیک از رفقای خود را در کدام سمت‌ها گمارده است؟

جالب است که این تذکرِ سالاری با هیچ واکنشی در رسانه‌های اصلاح‌طلب مواجه نشده و آنها همچنان به‌دنبال پیدا کردن یک سند در پرونده «املاک نجومی» هستند!

در اشاره به ماجرای معاونت عمرانی شهرداری اصلاح‌طلبان، لازم به اشاره است که محسن هاشمی، رئیس شورای تهران پیش از این، بحث حذف معاونت عمرانی شهرداری تهران را مطرح کرده بود.

پیشنهادی که البته با اعتراض شدیداللحن برخی اصلاح‌طلبان شورا مواجه شد!

ماجرا از این قرار است که کارشناسان اصلاح‌طلب معتقدند «محمدباقر قالیباف» توانسته ۹۵ درصد از کارهای عمرانی تهران را به پایان برساند و عملاً دیگر جایی برای فعالیت معاون عمرانی شهردار تهران وجود ندارد …[۶]

***

1_ http://www.armandaily.ir/fa/print/main/250918

2_ https://www.isna.ir/news/97121206159/

3_ mshrgh.ir/941361

4_ mshrgh.ir/941361

5_ https://www.isna.ir/news/97121206074/

6_ mshrgh.ir/924427