چهارشنبه , ۲ اسفند ۱۴۰۲
صفحه اول » اجتماعی و سیاسی » اختلافات درونی نظام بر سر تصویب لوایح اف‌ای‌تی‌اف با انتشار گفته‌های ۸ ماه پیش خامنه‌ای علیه اروپا، بالا گرفته است

اختلافات درونی نظام بر سر تصویب لوایح اف‌ای‌تی‌اف با انتشار گفته‌های ۸ ماه پیش خامنه‌ای علیه اروپا، بالا گرفته است

در آستانه تصمیم‌گیری درباره لوایح اف‌ای‌تی‌اف و همزمان با افزایش کشمکش‌های سیاسی در ایران بر سر دو لایحه مربوط به مبارزه با پول‌شویی و تأمین مالی تروریسم، وب‌سایت رهبر رژیم ایران متن گفته‌های هشت ماه پیش او علیه کشورهای اروپایی را منتشر کرده است.

متنی که روز دوشنبه ۱۳ اسفند در وب‌سایت علی خامنه‌ای منتشر شد، اظهارات او در دیدار با حسن روحانی و اعضای کابینه وی در تیرماه امسال است.

بنابر متن منتشرشده، رهبر رژیم ایران در این دیدار در توضیح انتقادهای تندی که از کشورهای اروپایی می‌کند گفت که این انتقادهای او «نه به خاطر سیاست‌های امروزشان، به خاطر ذات خبیثی [است] که حکومت‌های اروپایی در طول این چند قرن از خودشان نشان داده‌اند».

از اردیبهشت امسال که دونالد ترامپ خروج رسمی آمریکا از برجام را اعلام کرد و تمامی تحریم‌ها علیه رژیم ایران را بازگرداند، کشورهای اروپایی بارها تأکید کرده‌اند تا زمانی که ایران به برجام پایبند بماند آنها نیز در حفظ توافق هسته‌ای خواهند کوشید.

پس از چند ماه مذاکره میان کشورهای اروپایی و ایران، سرانجام ۱۱ بهمن امسال آلمان، فرانسه و بریتانیا از ثبت رسمی سازوکاری برای تجارت با ایران، زیر عنوان «اینس‌تکس» خبر دادند.

علی خامنه‌ای در سخنانش که چندین ماه پیش از راه‌اندازی اینس‌تکس ایراد شده گفته است: «در همین زمینه دارند بدجنسی می‌کنند. البته من نمی‌خواهم درباره این بسته اروپایی و اروپا و مانند اینها وارد بشوم، و الّا آنجا هم حرف زیاد است».

با این حال رهبر رژیم ایران به دولت حسن روحانی هشدار داده است: همچون برجام « مردم را درباره بسته اروپایی شرطی نکنید» و «مشکل اقتصادی کشور را به این بسته موکول نکنید».

او در عین حال گفته است اروپایی‌ها برای اعطای بسته پیشنهادی‌شان به ایران «مجبورند، ناچارند، چشم‌شان چهارتا».

علی خامنه‌ای توضیحی درباره دلایل «ناچاری» اروپا نداده و تنها گفته است: «بایستی بگویند چگونه خواهند توانست از منافع ما دفاع کنند؛ که اسمش همان بسته است».